Ev satmak: Komisyoncu olmadan mı?! Belgeler, vergiler ve masraflar – nelere dikkat etmeli?

Ev satmak [yıl] – Müstakil evler, sadece bir aile, bir çift veya yalnız yaşayan bir kişi tarafından kullanılmaları ile karakterize edilir. Ayrıca ev sahibine ait bir bahçeleri vardır. Tüm müstakil evler sahipleri tarafından yaşanmaz. Bahçeli müstakil bir ev kiralama imkanı da vardır. Neredeyse tüm federal eyaletlerde, müstakil evler bir konut biçimi olarak çok popülerdir. Emlak piyasasındaki talep de buna paralel olarak yüksektir. Evinizin değerini zaten biliyor musunuz? Değilse, ev değerlemesi hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyabilirsiniz. Ä°pucu! Burada A’dan Z’ye tüm kontrol listelerini içeren ücretsiz XXL rehberimi bulabilirsiniz: Bir mülk satmak.

[yıl]: Bir mülkün satışı nasıl gerçekleşir?

Tüm alanlarda, konum en önemli faktördür, sadece müstakil evinizi, teraslı evinizi, villanızı & Co. Gayrimenkul satışı, ev satışı ve aynı zamanda bir apartman satarken, özellikle eski bir ev satmak istiyorsanız, konum mülkünüzün satış fiyatı için merkezi bir değerleme faktörüdür.

İpucu! Devam eden bağlantılara (kalın işaretli) ve tekrar geri tıklayın, böylece ev satışı için önemli olan her şeyi öğrenin!

Konum, konum, konum! İşte büyük şehirlerden bir seçkiye özel bir bakış daha:

Satıştan önce: adım adım

Günlük hayatın koşuşturması içinde bir ev satmak oldukça zahmetlidir. Aynı şehirde yaşıyorsanız ve zaten emekliyseniz, satmak için zamanınız var demektir. Diğer tüm durumlarda, bir ev satmak çok fazla zaman, planlama ve düşüncenin yanı sıra, bir ev satmaya hazırlık için sonraki iki kontrol listesinde göreceğiniz gibi, konuşmayı da gerektirir.

Çünkü evinizi satmadan çok önce bile düzenlemeler yapmanız gerekir. En önemli sorulardan biri, halihazırda (güvenli) bir takip mülkünüzün olup olmadığıdır. Evi yenilemek, satıştan önce mülkünüzün değerini artırabilir. Yeniden geliştirme ve envanterden bahsetmişken, kadastro haritası, tapu kaydı özeti, kat planları ve enerji performans sertifikası gibi gerekli tüm belgeleri zaten topladınız mı? İşte evinizi satmaya başlamadan önce sormanız gereken en önemli sorulara hızlı bir genel bakış.

Ev satmadan önce 9 soru

Satmadan önce bir mal sahibi olarak kendinize sormanız gereken 9 soru:

 1. Potansiyel bir takip mülkünüz var mı?
 2. Evin yenilenmesine / tadilatına ihtiyaç var mı ?
 3. Tüm belgeler eksiksiz mi?
 4. Erken geri ödeme cezaları ödenebilir mi?
 5. Bölünme beyannamesi, bina sigortası, mal sahipleri toplantı tutanakları, elektrik faturaları, kira listesi vb. mevcut mu?
 6. Kat mülkiyetinin bakımına ilişkin listeler var mı (bakım masrafları)?
 7. Envanter onunla birlikte satılmalı mı?
 8. Ev üzerinde ilk reddetme hakkı var mı?
 9. Evinizin değeri ne kadar yüksek olacak?

Kontrol Listesi: Gerekli zaman, randevular, kredibilite ve denetim

O zaman ev satışında gerçekten iş başa düşüyor. Bir emlakçı olarak önünüzde çok iş olduğunu biliyorsunuz.

Bu, özellikle bir evi satarken risklerden ve hatalardan önceden kaçınmak için gayrimenkul alım satımındaki deneyimle ilgilidir.

Bir diğer aktif yön ise mülkün pazarlanmasıdır. Doğru platform bulunmalı ya da bulunmamalı, anahtar kelime piyasa dışı gayrimenkul. Buna ek olarak, reklamlar, fotoğraflar, portallar aracılığıyla hazırlık, ilgili tarafların sorularını yanıtlama, görüntüleme randevuları alma, potansiyel alıcıların veya yatırımcıların kredi itibarını kontrol etme, satın alma fiyatı, satın alma sözleşmesi, vergiler ve çok daha fazlası için pazarlık yapma gibi satış için planlama zamanı vardır.

Ev satmak için 9 basit adım:

 1. Kişisel olarak ev satmayı ne kadar iyi biliyorsunuz?
 2. Daha önce bir ev sattınız mı?
 3. Anlamlı bir reklam (çevrimiçi ve basılı) oluşturabilir misiniz?
 4. Yerinde görüşmelerde müzakere becerilerinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?
 5. Herhangi bir yabancının mülkünüze girmesine izin vermek ister misiniz?
 6. Satış niyetinizi herkesin bilmesini mi istiyorsunuz? Ä°pucu: Pazar Dışı Mülklerimiz
 7. Evi satmak için gerekli yasal gerekliliklerle başa çıkmaya hazır mısınız?
 8. Evinizi kendiniz pazarlamak için zaman ve çaba harcamaya hazır mısınız?

Pazarlama, müşteri tabanı, pazarlık, komisyoncu?!

Ev ve apartman dairesi satışıyla ne kadar uzun süre ilgilenirseniz, konunun ne kadar karmaşık olduğunu o kadar çabuk fark edersiniz. Satıştan önce evdeki mantıklı yenilemelerden, müşteri tabanında ve aynı zamanda dijital medya aracılığıyla modern pazarlamaya kadar. “Ev satmak” için yapılan basit bir arama, “özel olarak ev satmak” için yapılan daha karmaşık bir aramaya dönüşür ve özel olarak ev satmanın çok fazla zamana mal olduğu, muhtemelen daha düşük satın alma fiyatları ve elbette risk getirdiği anlaşılır.

Özel olarak veya bir emlak acentesi aracılığıyla gayrimenkul satarken birçok soru ortaya çıkar. Satış fiyatı ile ilgili basit konulardan, daha karmaşık vergi konularına kadar:

 • Noter onaylı bir satın alma sözleşmesinden cayılabilir mi?
 • Ev satın almak için hangi belgelere ihtiyacım var?
 • Bir daireyi satmak için hangi belgelere ihtiyacım var?
 • Bir ev satışının zamanlaması ve süresi nedir?
 • Ev satarken noter ücretini kim öder?
 • Noter benden hangi belgelere ihtiyaç duyar?
 • Ev satışım için özel bir model sözleşmeyi nerede bulabilirim?
 • Emlakçı olmadan ev satmak – bu mümkün mü?

Zamanın yok mu? Konuyla ilgili daha fazlasını okuyun: Bir evi hızlıca satmak.

Özel rehber mi? Ev, daire, apartman binası

Evler, sadece bir aile, bir çift veya yalnız yaşayan bir kişi tarafından kullanılıyor olmaları ile karakterize edilir. Ayrıca ev sahibine ait bir bahçeleri vardır. Tüm müstakil evler sahipleri tarafından yaşanmaz. Bahçeli müstakil bir ev kiralama imkanı da vardır. Neredeyse tüm federal eyaletlerde, müstakil evler bir konut biçimi olarak çok popülerdir. Emlak piyasasındaki talep de buna paralel olarak yüksektir.

İşte tüm yaygın satış durumları için ücretsiz kılavuzlar:

Gayrimenkul satışı: karlı, güvenli ve hızlı

Satış fiyatı belirlendikten ve sergi oluşturulduktan sonra, ilgilenen taraflardan sizin adınıza talep almaktan mutluluk duyarız. Ayrıca ilgili taraflarla görüntüleme randevuları ayarlıyor ve görüntülemeleri gerçekleştiriyoruz. Evinizin sizin fikir ve isteklerinize göre satılması bizim için önemlidir. Uygun bir alıcı bulunduğunda, noter ile satın alma sözleşmesinin imzalanmasında ve tapu siciline girişin yapılmasında size eşlik etmekten ve destek olmaktan mutluluk duyacağız.

Artık bir mülk satışının karmaşıklığını ve kapsamını açıkça gördünüz, bu nedenle gerekli bilgiye sahip bir emlakçı olmadan özel satış yapmaktan kaçınmalısınız. Yine de emlakçı olmadan satış yapmak istiyorsanız, işte XXL ev satma rehberimiz. İçin:

 • Müstakil ev
 • Apartman dairesi
 • Teraslı ev
 • Yarı müstakil ev
 • Kentsel villa
 • Villa
 • Tasarımcı evi
 • Kır evi
 • Yarı ahşap ev
 • Bauhaus / Küp
 • Akdeniz Evi
 • Daha özel (kaptanın evi, Frizya evi, beşik çatılı ev, Ä°sveç evi veya bungalov)

Bir evin değerlemesi: Satın alma fiyatının hesaplanması

Cevaplanması gereken birçok soru vardır, en iyi cevap mülk değerlemesi için yanınızda bir uzman bulundurmaktır. Merkezi kriter genellikle konumdur. Gayrimenkul fiyatları bölgesel olarak, bazen önemli ölçüde farklılık gösterir. Bu nedenle, mülk karşılaştırmasına yalnızca civardaki mülkler dahil edilebilir.

Mikro ve makro konumların yanı sıra mülkün yakın konumu da ev değerlemelerinde eşit derecede önemlidir: arka plan gürültüsü, manzara ve ışık koşulları potansiyel alıcıların ilgisini çeker ve mülk değerlerini ve ulaşılabilir fiyatı etkiler.

Konum, bina dokusu, piyasa değeri ve benzerlerinin değerlemesi konusunu derinlemesine incelemeden önce, müşterilerimizle yaptığımız görüşmelerde aldığımız temel 3 soruyla başlayalım:

 • Bir mülkü nasıl değerleyebilirim?
 • Bir mülkün piyasa değerini kim belirler?
 • Banka bir mülke nasıl değer biçer?

Piyasa değeri, belirli bir zamanda çeşitli kriterlere göre hesaplanan ve işin olağan akışı içinde mülk için gerçekleştirilebilir olan fiyat olarak tanımlanır.

Ev satışı: temel bilgiler ve prosedür

Özel satış – Yeni başlayan biri olarak bir mülkü başarılı bir şekilde satmak düşündüğünüzden daha zordur. Dikkate alınması gereken pek çok şey ve yapılabilecek pek çok hata vardır. Bu nedenle, en başından itibaren prosedürler hakkında kendinizi bilgilendirmeli ve her şeyi doğru yaptığınızdan emin olmalısınız. Destek için elbette bir emlakçıya danışabilirsiniz, ancak bu her zaman en iyi seçenek değildir.

Doğru reklam, bir mülkün kendi kendine pazarlanması için her şeyin başı ve sonudur. Ancak diğer hususlar da dikkate alınmalıdır. Bir evin satışına yardım almadan yaklaşırsanız, çok fazla zaman ve organizasyona hazırlıklı olmalısınız. Bu süreç, ancak konu hakkında doğru uzmanlık bilgisine sahip olmanız halinde daha kolay hale gelebilir.

Göster: Başlık, içerik ve dikkat

Reklamınızın kitleler arasında kaybolmasından daha kötü bir şey olamaz. Kısa, sade açıklamalar potansiyel alıcıları sıkar ve davetkar değildir. Bu nedenle, başlıkta rahat ama yine de ciddi bir ifadeye dikkat edin. Bunu başarmak için, mümkün olduğunca zengin imgeler içeren, duyguları harekete geçiren ve böylece dikkat çeken bir dil kullanmalısınız.

Hangi başlığa takılıp kalacağınızı düşünün. Mülkünüzün özel avantajları aşağıdaki gibi ifadelerle vurgulanabilir

Sıvalı zarif eski bina’ veya ‘güneş alan güneye bakan teras

vurgulanmalıdır, çünkü hevesli görünürsünüz ve mülk arayan kişiyi doğrudan davet edersiniz. Reklamınızı tıklamaya devam etmesi için alıcıyı zaten başlıkla çekmeye çalışın.

Potansiyel alıcı ilanınızı gördükten sonra, diğer iki faktör onu mülk konusunda ikna edebilir. Reklamın metni ve resimleri. Metninizde, mülkün kriterlerinin yanı sıra mülkün önemli temel verilerini de açıklamalısınız.

Temel veriler şunlardır:

 • Oda sayısı
 • Bölge
 • Balkon
 • Hazır mutfak
 • Zemin
 • Tam banyo
 • Kiler odaları
 • Vb.

Dairenin konumunu, avantajlarını tanımlayın ve ekipmanı mümkün olduğunca kesin bir şekilde adlandırın. Özellikle yüksek kaliteli ekipmanlar üretici ile birlikte listelenmelidir. Buna mutfak ekipmanları, ısıtma sistemleri ve aynı zamanda mülkte kalacak diğer nesneler de dahildir. Bu sırada, mevcut ekipman için tazminat ödemeleri ve aracılık ücretlerine ilişkin maliyetlerden bahsedin.

Kira, hizmet bedelleri ve dairenin metrekare cinsinden büyüklüğü gibi bilgiler de önemlidir. Yine kendinize şu soruyu sorun: “Bir daire hakkında ne bilmek isterim?” ve her şeyi ayrıntılı olarak açıklayın.

 • Meitpreis
 • Hizmet ücretleri
 • Ayak izinin boyutu
 • Yaşam alanının büyüklüğü

Fotoğraflar: Gün ışığı, açık alan ve çeşitlilik

Ancak muhtemelen en önemli faktör resimlerdir. Bir alıcı doğal olarak mülkün kendisi için bir şey olup olamayacağı konusunda bir fikir edinmek için mülkü mümkün olduğunca çok görmek ister.

Mülkünüzün harika fotoğraflarını çekmek için göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var. Her şeyden önce odalar düzenli ve temiz olmalıdır. Potansiyel alıcılar resimlere bakarken kendilerini o evde yaşarken hayal etmek isteyeceklerinden, dağınık bir evin resimleri kimsenin ilgisini çekmez.

Fotoğrafları mutlaka gün ışığında çekmelisiniz ki odalar gerçekten iyi görülebilsin ve alıcılar odalara ne kadar gün ışığı düştüğünü değerlendirebilsin. Kapak resminiz en etkileyici resim olmalı ve dairenizle ilgili en iyi şeyi temsil etmelidir.

En güzel oda, çatı terası, açık mutfak veya belki de manzaralı cumba. İlk resim, potansiyel alıcıyı etkilemeli ve daireyi görmek istemesini sağlamalıdır. Tüm odaların ve varsa bahçe/balkon/terasın resimleri, dış görünüm ve hepsinden önemlisi bir kat planı asla eksik olmamalıdır.

Kat planı asla eksik olmamalıdır, çünkü potansiyel alıcılara odaların birbirlerine göre oranları hakkında bir izlenim verir ve odaların düzenini görmeyi kolaylaştırır. Bir video da mümkündür ve görüntüleme randevusunun yerini almasa da, potansiyel alıcıya iyi bir genel bakış sağlar.

Bir bakışta fotoğraf ipuçları:

 • Odalar temiz ve düzenli
 • Gün ışığı (aydınlık odalar için konuşur)
 • İlk resim en iyi fotoğraf olmalıdır
 • Tüm odaları ve yüzeyleri kaplayın
 • Kat planı

Örnek: Yenileme sonrası ev (değer artışı)

Örnek: Tam ekranda açık alan ve mülk

Örnek: Şömineli iç mekan

Örnek: Göletli bahçe

Vergiler: 2 yıl boyunca vergilendirilmedi

Mülkünü satmak isteyen herkes vergi açısından da bazı hususları göz önünde bulundurmalıdır. Bu endişeler, sahibi tarafından kullanılan mülkler ve başkaları tarafından kullanılan mülkler olarak ikiye ayrılır.

Sahibi tarafından kullanılan gayrimenkuller söz konusu olduğunda, iki yıllık bir süre sınırı vardır. Bu, mülkün noterde alım satımı için noter tasdik tarihini ifade eder.

Satıştan elde edilen kâr üzerinden vergi ödemek zorunda kalmamanız için bu iki tarih arasında en az iki yıl olmalıdır.

Üçüncü şahıslar tarafından kullanılan gayrimenkuller için farklı bir son tarih geçerlidir. Burada, iki tarih arasında tam 10 yıl geçmesi gerekmektedir. Ancak burada dikkatli olunması gerekiyor, çünkü özel düzenlemeler var. Beş yıl içinde sahibi tarafından kullanılan üçten fazla gayrimenkulü satan herkesin vergi dairesi tarafından ticari bir niyeti olduğu varsayılır ve satışlardan elde edilen karlar vergilendirilmelidir ve bu durum, vergi dairesinin satışların gayrimenkul ticaretiyle ilişkilendirilebileceğini ancak daha sonra fark etmesi halinde geriye dönük olarak da geçerlidir.

Zaman ve çaba: iyi hazırlanın

Sadece internete bir ilan verirseniz, başarılı bir satış yapma şansınız oldukça düşüktür. Önceden iyi hazırlanmalı ve gerekli uzmanlığı edinmelisiniz. Bunu yapmak için, mülkünüzün hareket ettiği aralığı tahmin edebilmek amacıyla bölgesel emlak piyasası hakkında bilgi edinmelisiniz. Buna ek olarak, ilgili taraflar bunları görmek isteyeceğinden ve evin daha fazla satışı için gerekli olduklarından, tüm önemli belgeleri hazır bulundurmalısınız. Bu kopyaları içerir:

 • Kat planı ve vaziyet planı
 • Arazi kayıt özeti
 • Enerji sertifikası
 • Yaşam alanı ve mülk hesaplamaları

Olası soruları yanıtlayabilmek için bu belgeleri kendiniz tekrar gözden geçirin. Mülkünüzü fotoğraflar ve görüntülemeler için hazırlayın, temizleyin ve toparlayın.

Bir komisyoncu işe almak: Evet mi hayır mı?

Bir emlakçı seçerken ve emlakçı olmadan satış yaparken nelere dikkat etmelisiniz? Evinizi bir emlakçı ile mi yoksa emlakçı olmadan mı satacağınıza karar vermenin birçok farklı yönü vardır.

Bir broker size tavsiyelerde bulunabilir, uzmanlığını kullanabilir ve işinizi kolaylaştırıp size yardımcı olabilir. Ancak, komisyon alır ve bu da kârınızı azaltabilir. Bu nedenle, evinizi emlakçı olmadan satmaya karar verirseniz, istenmeyen hatalar yapmamak için aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurmalısınız.

Özel bir satış durumunda komisyoncu komisyonundan tasarruf etseniz de, birkaç bin avro tutabileceğinden hafife almamanız gereken ek maliyetleriniz olacaktır. Bunlar arasında vergiler (spekülasyon vergisi), yenileme çalışmaları, tapu sicilindeki arazi ücretinin silinmesi, reklamlar ve ilanlar, ekspertizler (değer tespiti, enerji sertifikası) veya erken sonlandırılan bir kredi durumunda ön ödeme cezaları yer alır.

Özel satış yapıyorsanız, işte size özel satışlar için emlak çevrimiçi portalları için öneriler listem.

Kontrol Listesi: 12 adımda satış süreci

Ev satışı kontrol listesi: Ev ve daire satışı için 12 adım. Mülkünüzü bu şekilde pazarlıyoruz.

 1. Satış aşaması için gerçekçi zaman planlaması ve düşünülmüş strateji
 2. Komisyoncu ile mi yoksa komisyoncu olmadan mı satış?
 3. Satış için tüm belgeleriniz var mı?
 4. Mülkünüz satışa hazır mı?
 5. Belirlediğiniz satış fiyatı gerçekçi mi?
 6. Mülk için pazarlama stratejisini planlamak ve hedeflenen reklamları yerleştirmek
 7. İlgili taraflarla temas kurun ve sorulara hazırlıklı olun
 8. Sorular için hazırlanın ve ilgili taraflarla temas kurun
 9. Görüntüleme randevularını düzenlemek ve yürütmek ve mülkü ikna edici bir şekilde pazarlamak
 10. Ä°lgili taraflarla satış görüşmeleri ve kredibilite kontrolü
 11. Satın alma sözleşmesinin hazırlanması ve imzaya hazır hale getirilmesi
 12. Noterde tasdik ve yeni sahibine teslim için randevu

Belgeler: Enerji sertifikası, tapu kaydı ve ortak.

Bir ev satmak isteyen herkesin elinde birçok belge olması gerekir. Kat planı ve enerji sertifikası bunlardan sadece birkaçıdır. Mülkünüzün sunumu da önemlidir, bu nedenle tanıtım için güzel ve etkileyici fotoğraflara ihtiyacımız var. Fuarınızı oluşturmanıza ve deneyimlerimizden yararlanmanıza yardımcı olalım. Teşhir, temelde potansiyel bir alıcının mülk hakkında edindiği ilk izlenimdir, bu yüzden çok önemlidir.

Potansiyel alıcılar için nelerin önemli olduğunu biliyoruz, hangi özelliklerin dikkatlerini hak ettiğini ve vurgulanması gerektiğini ve hangi yönlerin teşhirden kaçırılmaması gerektiğini hemen görüyoruz. Çünkü ancak ev cazip bir şekilde ilan edilirse alıcı bulunacaktır. Ve ancak bir alıcı bulunursa mülkten para kazanabilirsiniz.

Satış fiyatı: Teklif fiyatını belirleyin

Birçok kişi fiyatı bir zamanlar mülk için ödedikleri miktara göre belirler ve yatırdıkları değeri geri almayı umar. Ancak bu, mülkün mevcut değerinin çok altında veya çok üstünde olabilir.

Mülkün değerini tahmin ettirebilir veya benzer mülklerin mevcut fiyatlarını bir rehber olarak kullanabilirsiniz. Ancak, mevcut arz ve talep durumu fiyat için belirleyicidir. Bu yüzden doğru anı beklemeye çalışın ve mülkünüzü karlı bir şekilde satın.

Değerleme: konum, mobilyalar ve özel cazibe

Peki bu mülk size gerçekte ne kadar kazandırır? Değerleme bizim en büyük gücümüzdür, ancak aynı zamanda mülkünüzün nerede bulunduğuna, ne tür olduğuna, kaç yaşında olduğuna, hangi kalitede olduğuna ve donanımın ne durumda olduğuna da bağlıdır. Ne yazık ki, yenileme ve tadilat için ne kadar yatırım yaptığınız veya mülkü satın aldığınızda ne kadar fiyat ödediğiniz her zaman önemli değildir, daha ziyade mevcut talep ve arzın ne olduğu önemlidir.

İşte tam da bu nedenle, kendi mülkünüzü satarken yerel bilgi ve sektör uzmanlığı ile değerleme yapan uzmanları kullanmak neredeyse vazgeçilmezdir, böylece çok az para almazsınız, ancak çok fazla hayal kırıklığı da yaşamazsınız.

Zaten biliyor muydunuz? Sizin için ücretsiz olarak değerlendiriyor ve analiz ediyoruz

Zaten biliyor muydunuz? Sizin için ücretsiz olarak değerlendiriyor ve analiz ediyoruz! Her şeyden önce, bir evin veya dairenin değerlemesinde hangi temel kriterlerin etkili olduğunu bilmek önemlidir. Değerlemeler için tüm koşullar ayrıntılı olarak istenir. Bunlar şunları içerir:

 1. Dairenin nesne verileri
 2. Ä°ç donanım
 3. Bina durumu ve tesisler
 4. Modernizasyon önlemleri
 5. Dairenizin bireysel nesne kriterleri
 6. Bölge ve yerel erişilebilirlik (okul, süpermarket, vb.)

Karşılaştırma yapmak için Almanya’daki çeşitli emlak fiyatlarını burada bulabilirsiniz. Tek tek federal eyaletlerin büyük şehirlerine odaklanmıştır.

Emlak fiyatları: Almanya karşılaştırması

Teklifin pazarlanması

Çevrimiçi reklamı yalnızca bir portala yerleştirmek, iyi bir satış şansınızı azaltır. Reklamla mümkün olduğunca geniş bir kitleye ulaşmak istiyorsunuz ve bu nedenle reklamı birkaç platformda sunmalısınız.

Ancak çevrimiçi portallar tek seçenek değildir. Gazete ilanları da etkili olabilir. Bununla birlikte, klasik gazete pazarı giderek daha fazla kullanılmaz hale geliyor, bu nedenle özel satış yapıyorsanız, özellikle özel satışlar için çevrimiçi emlak portallarına odaklanın.

Satış haberini yaymak için sosyal çevrenizi de kullanın. Belki de bir arkadaşınızın arkadaşı tıpkı sizin sunduğunuz gibi bir mülk arıyordur. Mümkün olan tüm platformları kullanın ve erişiminizi ve satış şansınızı artırın.

Sözleşme imzalanana kadar görüntüleme randevusu

Hazırladığınız serginin ilgi uyandırması ve ilk potansiyel alıcıların kıpırdanmaya başlaması her zaman memnuniyet vericidir. Talep yüksekse, özellikle de aynı anda bir işiniz ve özel taahhütleriniz varsa, satıcı olarak sizin için hızla stresli hale gelebilir.

Ziyarete geldim: Ä°lk izlenim ve basit ipuçları

Buna ek olarak, sizin menfaatinize olacak şekilde kararlaştırılan görüşmeleri de gerçekleştiriyoruz. Elbette biz de sizinle aynı hedefe sahibiz: Mülkünüzü başarılı ve hızlı bir şekilde satmak için.

İster emlakçınız görüşmeyi tek başına yapsın, ister siz görüşmede hazır bulunun ya da görüşmeyi tek başınıza yapmamızı sağlayın: özen ve hazırlık her şeyin başı ve sonudur.

Potansiyel alıcının mülkünüz hakkında iyi bir izlenim edinebilmesi için mülkünüzün bakımlı olması gerekir. Potansiyel bir alıcı, incelemeden önce zihninde mobilyalar için planlar yapmak ve ailesiyle birlikte yemek masasında oturmayı hayal etmek ister. Eğer mülk dağınık veya kirli ise, ilgi hızla kaybolabilir.

Sonuç: satın alma fiyatı, satın alma sözleşmesi ve kredi notu

İnceleme yapıldıktan ve ilgilenen birkaç taraf bulunduktan sonra, bir sonraki adım, bu ilgilenen tarafların da mülkü istenen fiyata satın alabilecek durumda olup olmadıklarını bulmaktır. Burada emlak acenteniz, potansiyel müşterilerin alım gücünü kontrol etmeniz için gerekli tüm adımları atacaktır.

Bu adım atıldıktan ve ideal alıcı bulunduktan sonra, bir sonraki adım notere gitmektir.

Bir evi satarken, ev satışının mümkün olduğunca hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için uyulması gereken birkaç kural vardır. Bir apartmanın satıcıları belirli vergi konularını açıklığa kavuşturmalıdır.

Kiralık bir eve 10 yıldan daha az bir süredir sahip olan herkes, satıştan elde edilen karı vergilendirmelidir.

Bu düzenlemeden sadece ev sahipleri muaftır. Buna ek olarak, satışa ilişkin yan maliyetler de dikkate alınmalıdır.

Arızi satın alma maliyetleri: arazi devir vergisi, noter ücretleri & Co.

Bir evi satma kararı maliyetler içerir, ancak alıcı bunların büyük bir kısmını üstlenir. Tapu sicilindeki devir işlemleri ve emlakçı masrafları genellikle her iki tarafça karşılanır. Mülkünüzü satmayı planlıyorsanız bu maddeleri dikkate almalısınız. Vergiler temel olarak satın alma fiyatı üzerinden ödenmez.

Alıcı, arazi devir vergisini ve noter sözleşmesinin imzalanması için gereken ücretleri öder.

Ancak, ev size miras kaldıysa ve on yıl geçmeden satmak isterseniz, veraset vergisi ödemeniz gerekebilir. Vergi miktarı, vefat eden kişiyle olan ilişkinize ve bireysel ödeneğinize bağlıdır. Mirasın bir parçası olarak halihazırda talep ettiğiniz miktar kadar azaltılır.

Tesadüfi satın alma maliyetleri federal eyaletlerde farklılık göstermektedir

Arazi devir vergisi veya noter ücretleri gibi arızi satın alma maliyetleri bir federal eyaletten diğerine değişir.

Bu ek maliyetler Schleswig-Holstein’da satış fiyatının %15’ine kadar çıkabilirken, Bavyera’da sadece %10 civarındadır.

Evin kredisi henüz ödenmemişse, satıcıyla bir kredi üstlenimi için pazarlık yapılması tavsiye edilir. Satıştan sonra kredinin hemen ödenmek istenmesi halinde, çoğu durumda bankaya bir erken ödeme ücreti ödenmesi gerekir. Adil bir piyasa fiyatı elde etmek için bir uzman görüşüne başvurulmalıdır.

Mülkü görsel olarak geliştirin

Satış sürecinin önemli bir parçası da mülkün sunumudur. Mümkünse evinizi farklı açılardan fotoğraflayın. Işık koşullarına dikkat edin. Fotoğrafların yeterli kalitede olup olmadığından emin değilseniz, bir fotoğrafçıya danışın.

Evinizi satmadan önce gerekli onarım çalışmalarını yapmalısınız. Mülkünüzü görsel olarak geliştiren çalışmalar özellikle önemlidir.

Hatların ve tesisatların işlevi

Elbette tüm boru ve tesisatların da mükemmel çalışır durumda olması gerekir. Yenileme ihtiyacı mülkünüzün değerini kesinlikle düşürecektir. Ayrıca giriş alanının ve ön bahçenin görsel açıdan kusursuz bir durumda olduğundan emin olun.

Bu, potansiyel bir alıcının edindiği ilk izlenim açısından son derece önemlidir. Evinizi dikkatlice dağıtın. Eski mobilyalar kaldırılmalıdır. Mülkünüzde artık kendiniz yaşamıyorsanız, dağınıklığı tamamen ortadan kaldırması için bir şirket kiralamak en iyisidir.

Belgeler ve sözleşmeler

Ev satışından önce bile, gerekli görevlerin bir listesini hazırlayın. Bu size sorunsuz bir satış sağlamak için yapılması gerekenler hakkında genel bir bakış sağlayacaktır. Bu öncelikle aşağıdaki noktaları içerir:

 1. Kat planları
 2. Site planı
 3. Arazi kayıt özeti
 4. Yangın sigortası sertifikası
 5. Yan maliyetlere genel bir bakış
 6. Tüm yenileme çalışmalarının listesi
 7. Fotoğraflar
 8. Mevcut enerji sertifikası
 9. Yaşam alanının belirtilmesi
 10. Mevcut kiracılık sözleşmeleri
 11. Birden fazla malik olması durumunda, mülkiyet yapısının belirtilmesi
 12. Nesnenin ayrıntılı bir açıklaması

Kat planı ve vaziyet planı

Kat planı her bir katı ve evin katlarından bir kesiti göstermektedir. Vaziyet planı, evin çevresine nasıl uyum sağladığını ve ana eve hangi ek binaların eklendiğini gösterir. Bunlara garajlar veya bahçe kulübeleri ve alet kulübeleri dahildir. Satıştan önce tapu sicilinden güncel bir alıntı almalı ve içindeki kayıtları iyice okumalısınız. Yangın sigortası Almanya’da gayrimenkuller için zorunlu bir belgedir. Alıcı için de finansman konusunda yardımcı olabilir. Bu durumda, yan maliyetler su, elektrik veya gaz gibi işletme maliyetlerini içerir.

Isıtma sistemi

Isıtma türü de çok önemlidir. Yağ yakıtlı bir sistem mi, elektrikli bir ısıtma sistemi mi yoksa katı yakıtlı bir ısıtma sistemi mi?

Farklı ısıtma türleri de farklı işletme maliyetlerine neden olur. Son yenileme çalışmalarını listelerken, yakın zamanda yenilenen veya onarılan her şeyi listelemelisiniz. Buna her türlü sıhhi tesisat veya sıhhi tesisat dahildir. Bina açıklaması isteğe bağlıdır. Hala mevcutsa, lütfen satış belgelerine de ekleyin.

Yaşam alanı hesaplaması finansman bankanızda zaten mevcut olabilir. Enerji sertifikasını ve resimleri temin etmeli veya ettirmelisiniz. Uygun şekilde tasarlanmış bir teşhir, mülk tanımının bir parçasıdır. Tüm bu konularda bir emlak danışmanına danışmakta fayda vardır.

Depozito

Peşinat için iki seçenek bulunmaktadır. Biri noter senedinden önce, diğeri de sonra yapılır. Ancak, bir ev satışı ancak noter senedi tamamlandığında yasal olarak geçerli olur.

Bu nedenle noter senedinden önce depozito yatırmanın bir anlamı yoktur.

Alıcı ödediği peşinatı geri talep edebilir. Belirli durumlarda noter tasdikinden sonra depozito alınması düşünülebilir. Eğer kişi evini satar ve bir süre daha içinde yaşamak zorunda kalırsa, bu durumda peşinat ödemesi yapılabilir. Bu size kendi taşınmanızı hazırlamak için zaman ve para kazandırır. Ayrıca, alıcı yeni eve taşınmadan önce yenileme çalışması yapmak isterse, peşinat ödemek için başvurabilir. Bu ona evdeki işleri yürütme hakkı verir.

Ancak, satın alma bedelinin tamamı ödenene kadar tahsilata izin verilmez.

Kira sözleşmeleri

İçinde kiracıların yaşadığı bir evin satışı da daha zor ve karmaşıktır. Elbette satış, mülkiyet durumunu da değiştiriyor. Genel bir kural olarak, bir satış sözleşmesi mevcut kiracılığı bozamaz.

Bir kiracı, yalnızca çıkma bildiriminde bulunarak ve yalnızca yeni mal sahibinin mülk için kişisel bir ihtiyaç kaydetmesi durumunda mülkten tahliye edilebilir.

Bazı durumlarda, kira sözleşmesinde öngörülmüşse kiracılar ilk ret hakkına sahiptir. Bu nedenle, ev satılırken öncelikle bu kiracılar bu niyetten haberdar edilmelidir. Ancak, kiracılık sözleşmelerinin feshi son çare olarak düşünülmelidir. Kiracı sorun çıkardığında fesihler haklı görülebilir. Bu durum genellikle kira borçları biriktiğinde ortaya çıkar. Kira sözleşmelerini feshederken bazı hususları göz önünde bulundurmak da önemlidir. Bunlar:

 • Kiracının kendi ihtiyacı nedeniyle feshedilmesi
 • Kiracıyı ekonomik istismar nedeniyle feshetmek
 • Yenileme veya yıkım nedeniyle fesih
 • Kiracının ciddi suistimali nedeniyle fesih

Mal sahibinin kendisi kiralık daireye taşınmak istiyorsa veya yakın akrabalarının bu mülke ihtiyacı varsa, kendi ihtiyaç bildirimi mümkündür. Ancak, bu kendi ihtiyacı da kiracı tarafından mahkemede incelenebilir. Bu nedenle, kiracının kendi ihtiyacı ayrıntılı olarak gerekçelendirilmelidir. Bahaneye dayalı bir ihtiyaç, kiracı tarafından tazminat talep edilmesini haklı kılar. Satış durumunda da ekonomik bir sömürü söz konusudur.

Mevcut kira sözleşmeleri nedeniyle gecikme

Mevcut bir kira sözleşmesi satışı geciktirebilir veya hatta engelleyebilir. Ancak, bu satışın mal sahibi tarafından etkili bir şekilde gerekçelendirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle, mülkü neden kesinlikle satmak istediğinizi kanıtlamanız gerekir. Yenileme veya yıkım çalışmaları nedeniyle yapılan bir fesih de gerekçelendirilmelidir. Bu durum, mülkün bina yönetmelikleri nedeniyle acil bir yenileme çalışmasından geçmesi gerekiyorsa söz konusu olabilir. Sürekli kira borcu, gürültü rahatsızlığı veya ev içi huzurun bozulması durumunda ciddi kiracı suistimali söz konusudur. Bu gibi durumlarda, kiracının kira sözleşmesini kolayca feshedebilirsiniz.

En büyük 8 hata

İşte dikkat etmeniz gerekenler – Bir evi satma kararı birçok kişi için kolay bir karar değildir, ancak bir kez verildiğinde, aniden binlerce soru ortaya çıkar.

Ev satışı, evrak işleri ve harcanan çaba konusunda deneyimsiz ve yabancıdırlar. Genellikle bu noktada dikkatsizce hatalar yapılır ve ev satma konusu bir kabusa dönüşür.

Bu senaryoyu önlemek için hemen kaçınabileceğiniz birkaç hata vardır ve böylece kendinizi çok fazla stresten kurtarabilirsiniz. Çoğu ev satıcısı bu alanda oldukça deneyimsizdir ve nereden başlayacaklarını bilemezler. Genellikle birkaç fotoğraf çekerler ve bunları bir emlak portalına koyarlar. Ancak, ev sahipleri ne bekleyeceklerini, nelere dikkat etmeleri gerektiğini ve kendilerini nelerin beklediğini bilmiyorlar.

Bu belirsizlikten kaçınmak için ev satmadan önce yapılması gereken en önemli şey kendinizi bilgilendirmek ve alanında uzman kişilerden yardım almaktır.

Broker doğrudan hariç tutulmuştur

Elbette bir emlakçı olmadan da bir mülk satışını başarıyla tamamlamak mümkündür. Bu nedenle, bir emlakçının lehinde veya aleyhinde karar vermeden önce, sizin durumunuzda neyin sizin için en mantıklı olduğunu düşünün. Bir emlakçı, bir mülkü satarken size çok fazla iş ve zaman kazandırabilir. Ayrıca size finansal ve pazarlama konularında da tavsiyelerde bulunabilirler.

Bu yüzden kendinize şu soruları sorun:

 1. Tüm ev satışını tek başıma organize edecek, eşlik edecek ve tamamlayacak zamanım var mı?
 2. Bilgi düzeyim ve mesleki yeterliliğim, bir emlakçı olmadan satışı başarıyla tamamlamak için gerçekten yeterli mi?
 3. Hızlı hareket eden, bölgesel ve hedefe yönelik emlak piyasasında satışı tek başıma koordine edebilir miyim?

Gayrimenkul satışının çok fazla zaman, organizasyon ve uzmanlık gerektirdiğinin farkında olmalısınız. Bir emlakçı başarılı bir satıştan komisyon alır, ancak bu bir emlakçı sözleşmesinde belirlenebilir. Buna ek olarak, emlakçı, mülkün doğru şekilde ilan edilmesi, görüntüleme randevularının ayarlanması ve yürütülmesi, satın alma sözleşmelerinin hazırlanması ve noter randevusuna katılma gibi işleri sizden devralacaktır. Bu, her zaman yanınızda size her konuda danışmanlık yapacak yeterli uzmanlığa sahip yetkin birinin olacağı anlamına gelir.

Yanlış zaman

Mülk satışının zamanlaması satış fiyatıyla doğrudan ilişkilidir. Dolayısıyla, en iyi satış fiyatını elde etmek için aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey vardır. Her şeyden önce, satıştan bir süre önce bölgenizdeki emlak fiyatlarını takip etmelisiniz. Bunlar da dalgalanmakta ve belirli eğilimler göstermektedir. Rekabette kaybolmamak için evinizi doğru zamanda sunun. Ancak faiz oranlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Evinizi en iyi fiyata sattığınızdan emin olmanın tek yolu budur.

Ancak vergi söz konusu olduğunda doğru zamanın da göz önünde bulundurulması gerekir, çünkü spekülasyon vergisi olarak adlandırılan bir vergi vardır. Bu, mülk üzerindeki verginin on yıl sonra sona ereceği anlamına gelmektedir. Yani 2008’den önce satın aldığınız bir mülk için 2018’den itibaren vergi ödemezsiniz. Bu nedenle, daha fazla kar elde etmek için mülkü on yıllık süreden sonra satmak mantıklıdır. Bu nedenle, en iyi satış fiyatını elde etmek için emlak piyasasının önemli mevzuatlarını ve maliyet unsurlarını akılda tutmak tavsiye edilir.

Görüntüleme randevuları için hazırlıksız

Potansiyel alıcılar büyük bir yatırım yapma ya da yapmama kararıyla karşı karşıyadır. Bu yüzden güvenli oynamak ve kararlarından %100 emin olmak istiyorlar. Ev satışının başarılı olması için potansiyel alıcılara mümkün olduğunca fazla güvence vermelisiniz.

Bu nedenle, bir görüntüleme randevusunda, alıcılardan gelecek birçok soruya hazırlıklı olmalı ve hepsine iyi bir yanıt vermelisiniz. Genellikle evin durumuyla ilgilidir – pencereler/kapılar ne kadar eski? En son yenileme ve tadilat ne zaman yapıldı? Ne tür bir yalıtım var? Hizmet ücretleri ne kadar yüksek? ve ve – tüm bu sorulara hazırlıklı olun ve en başından itibaren eviniz hakkında ayrıntılı bilgi edinin.

Bilgisizlik potansiyel alıcıları tedirgin edebilir veya fiyatı düşürmek için bir bahane olabilir. Ayrıca ekspertizlere karşı açık olun ve alıcılarının sadece güvenli oynamak istediklerini anlayın.

Piyasa değeri bilinmiyor

Her ev sahibi, evi için ne kadar ödediğini ve yenileme, tadilat vb. işlemlerin ne kadara mal olduğunu hatırlar. Ancak, mülk fiyatları arz ve talebe göre belirlendiğinden, mülkün değeri genellikle orijinal satın alma fiyatından farklı olur. Bu nedenle, mülkünüzü satışa çıkarmadan önce değerini bilmelisiniz.

Mülkün değerini bir eksperin yanı sıra bir emlakçıya da tahmin ettirebilir ve böylece fiyatta hangi aralıkta hareket edebileceğinizi daha iyi bilirsiniz.

Evdeki küçük kusurlar mülkün değerini düşürebilir ve potansiyel alıcıların satın alma fiyatını aşağı çekmesi için bir neden olabilir. Bu nedenle, satış yapmadan önce, küçük kusurları önceden tamir ettirip ettiremeyeceğinizi ve böylece daha yüksek bir satış fiyatı talep edip edemeyeceğinizi düşünün. Ancak, değerleme uzmanları veya emlakçılar da bu kararda size yardımcı olabilir ve böyle bir yatırımın değerli olup olmadığını değerlendirebilir.

Pazarlık yapmaya istekli değiller

Elbette satıcı olarak mülkünüzü mümkün olduğunca kârlı bir şekilde satmak istersiniz. Ancak karşınızda, sonunda kâr etmekten en çok mutlu olan bir alıcı var.

Bu nedenle, pazarlık yapmak istemeyerek ev satın alma şansınızı mahvetmeyin, ancak alıcınıza da uyum sağlayın. Müzakerelerde yardımcı olan tek bir şey vardır, o da iyi bir hazırlıktır.

En başından itibaren neyi karşılayabileceğinizi ve sizin için mutlak minimumun ne olduğunu düşünmelisiniz. Satış fiyatınızı gerekçelendirmek için iyi argümanlar da bulmalısınız. Bunlar arasında örneğin iyi bir altyapı, evin konumu veya mülkünüzün özel avantajları sayılabilir. Müzakere deneyimi olan bir emlakçı da başarılı bir müzakereye hazırlanmanıza yardımcı olabilir ve hatta sizi o anda destekleyebilir. İnatçılık pek çok şeyi bozabilir ve müzakereleri gereksiz yere uzatabilir.

Birbirinize yaklaşın ve her iki tarafın da mutlu olacağı bir fiyat bulun.

Yanlış / çok az sayıda ilgili taraf

Her mülk özellikle belirli bir alıcı grubu için ilgi çekicidir. Bu durum, bir yandan mülklerin boyut, konum ve oda düzeni gibi farklı özelliklerinden, diğer yandan da bulundukları fiyat aralığından kaynaklanmaktadır. S

Mülkünüzün yalnızca belirli bir grup ilgili tarafa hitap edeceğinin farkında olmalısınız. Teklifinizi mümkün olduğunca geniş bir alana yaymak ve böylece mümkün olduğunca çok sayıda ilgi grubuna ulaşmak için fuarınızı birçok farklı platformda yayınlamalısınız. Bu, örneğin emlak portallarını, gazete ilanlarını ve aynı zamanda sosyal medyayı içerir. Bu size daha geniş bir erişim sağlayacak ve daha fazla potansiyel alıcı çekecektir.

İfşa yanlış izlenim veriyor

Teşhir, mülkünüzün başarılı bir şekilde satılmasında en önemli şeylerden biridir. Teşhir, potansiyel bir müşterinin gördüğü ilk şeydir ve bu nedenle mükemmel bir ilk izlenim yaratmalıdır.

Kötü bir ifşa, en güzel evin bile işlerine çomak sokabilir. Kesinlikle dikkat etmeniz gereken şey iyi resimlerdir. Bunları bir fotoğrafçıya çektirmek yardımcı olur, ancak kendi çektiğiniz fotoğraflar da harika görünebilir. Fotoğrafların gün ışığında çekildiğinden ve odanın kolay görülebildiğinden emin olun. Ayrıca, potansiyel alıcının kendini hemen rahat hissetmesi ve orada yaşamayı hayal edebilmesi için düzenli ve temiz olmalıdır. Alıcının mülkün net bir resmini görebilmesi için tüm odaların ve tercihen kat planının fotoğraflarını çekin. Bahçenin veya evin özel özelliklerinin resimleri de iyi görünür.

İfşa metninizde her halükarda dürüst olun. Müşteriye yanlış umutlar vermeyin veya abartmayın, çünkü bu sadece görüntüleme randevusunda hayal kırıklığına yol açacaktır.

Satın alma sözleşmesi uygun şekilde incelenmedi

Satın alma sözleşmesi ve noter randevusu, başarılı bir ev satışına giden yoldaki son adımlardır.

Noter randevusunda, satış sözleşmesi noter tarafından tekrar okunur ve her iki taraf da imzalar. Bu randevudan sonra sözleşme yasal olarak bağlayıcı hale gelir ve satış tamamlanır.

Bu randevudan önce, satın alma sözleşmesini iyice kontrol etmeli ve belirtilen tüm noktalar hakkında net olmalısınız.

Emin değilseniz, sözleşmeyi inceleyecek ve size tavsiyelerde bulunacak bir emlakçıya önceden danışın. Noterin ofisinde her zaman soru sorabilirsiniz, ancak noter size tavsiyede bulunmayacaktır. Sadece sözleşmenin yasal olarak doğru olmasını sağlamaktan sorumludur.

Bu nedenle, gizli belirsizliklerin olmadığından kesinlikle emin olmak için, sözleşmeyi önceden kontrol ettirmek daha iyidir.

Yardım edin. Satış için 10 emlakçı ipucu

Kesinlikle göz önünde bulundurmanız gereken her şey – Çocuklar evden çıktı ve ev sizin için çok büyük ve çok fazla iş haline mi geldi?

Belki de artık evi tutmaya maddi olarak gücünüz yetmiyordur ya da sadece başka bir yere taşınmak istiyorsunuzdur. Bunların hepsi mülkünüzü satmak için nedenlerdir, ancak böyle bir satış basit bir mesele değildir ve iyi planlanmalı ve organize edilmelidir. Hiçbir şeyi unutmamanız ve tüm olasılıklara hazırlıklı olmanız için, mülkünüzü satmak için en önemli 10 ipucunu özetledik.

Satış değerini gerçekçi bir şekilde hesaplayın

Almanya’da emlak fiyatları büyük farklılıklar göstermektedir. Bu, her şeyden önce mülkün konumuna ve büyüklüğüne bağlıdır. Örneğin kırsal bölgelerde fiyatlar doğrudan büyük bir şehirdekinden çok daha düşüktür. Bu nedenle, bölgenizdeki metrekare başına fiyatları öğrenmek ve bunları benzer mülklerin fiyatlarıyla karşılaştırmak en iyisidir. Şüpheniz varsa, evinizi inceleyecek ve sizin için değer biçecek bir danışmana danışın.

Bir komisyoncu kullanın

Bir emlakçı ile en az çabayı kendiniz harcarsınız. Ev satışıyla başından sonuna kadar ilgileniyor, görüntüleme için randevuları ayarlıyor ve formalitelerle ilgileniyor. Örneğin, emlakçı vaktiniz olmasa bile görüntüleme yapabilir, çünkü bu size zaman kazandırır ve mülkünüzün hızlı bir şekilde satılma şansı daha yüksektir. Buna ek olarak, bir emlakçı sizden daha fazla uzmanlık bilgisine sahiptir ve potansiyel alıcıların bina dokusu, konumu veya teknolojisi hakkındaki sorularını da yanıtlayabilir.

Maliyetlere yakından bakın

Bir gayrimenkul sahibi olarak birçok şeyi göz önünde bulundurmanız gerekir. Bunlar arasında her şeyden önce vergi ve maliyet konuları yer almaktadır. Örneğin bir apartman sahibi, on yıldan daha az bir süredir mülke sahipse, mülkün satışından elde edilen kar üzerinden vergi ödemek zorundadır. Buna ek olarak, yardımcı satın alma maliyetlerini de ödemesi gerekecektir. Ev sahipleri için satış vergiden muaftır, ancak burada da kurallara uyulmalı ve kredi kontrol edilmelidir. En iyisi bankayla iletişime geçip doğrudan tavsiye istemektir.

Değerlendiricilere karşı olumlu olun

Potansiyel alıcıların düşüncelerini anlayabilmeleri gerekir, çünkü büyük bir yatırım yapıyorlar ve doğal olarak her şeyin doğru olduğundan emin olmak istiyorlar. Bu nedenle potansiyel alıcılar genellikle eve daha yakından bakmak için ekspertiz çağırır. Bu sizi korkutmasın ya da tehdit etmesin, eksper evinize geliyor olsa da, sadece her şeyin yolunda olup olmadığını tarafsız bir şekilde belirlemek istiyor. Bu yüzden değerleme uzmanlarına karşı açık olun ve kendinizi kapatmayın, çünkü onlar da bir alıcı olarak kesinlikle aynı şeyi yapmak isteyeceklerdir.

Evinize çeki düzen verin

İyi durumdaki bir evin hızlı bir şekilde satılma şansı, birçok kusuru olan bir evden daha fazladır. Potansiyel alıcılar evi görmeye gelmeden önce kapsamlı bir temizlik yapmak ve elbette evi toparlamak faydalı olacaktır. Ancak, gıcırdayan kapıyı yağlamak veya garaj yolundaki yabani otlardan kurtulmak gibi küçük şeyler de dahil olmak üzere, biraz daha derinlemesine bir çeki düzen vermenin de zararı olmaz. Günümüzde, bir evi özellikle satış için hazırlayan uzmanlar bile var.

Mülkünüzü en iyi şekilde gösterin

Mülkünüzü satmak için en önemli ipuçlarından biri, mülkünüzün harika fotoğraflarını çekmektir. İyi fotoğraflar ve çok sayıda fotoğraf, potansiyel alıcılara evinizi en iyi şekilde gösterecek ve ilk izlenimi yaratabileceklerdir, çünkü hepimizin bildiği gibi, en önemli şey budur. Fotoğrafları gün ışığında çekin ve evin tüm detaylarının ve avantajlarının açıkça görülebildiğinden emin olun. Profesyonel bir fotoğrafçıdan yardım alabilir veya kendi başınıza deneyebilirsiniz. Alıcılara yeni evinizin neye benzeyebileceğine dair doğrudan bir fikir vermek için mülkün mobilyalı fotoğrafını çekmek de genellikle yararlıdır.

Temizleyin ve iyice yapın

Hâlâ evde yaşıyorsanız bu daha zor olabilir, ancak zamanında evin önüne bir konteyner yerleştirmeli ve gereksiz balastlardan kurtulmalısınız. Kileri, tavan arasını, garajı ve depoları iyice temizleyin ve gereksiz yere yer kaplayan her şeyi atın. Ancak, resimler gibi süs eşyalarını kutulara koyarak oturma odalarında yeterli alan olduğundan emin olun. Özellikle yatak odaları güzel bir şekilde havadar olmalı ve mümkün olduğunca az özel eşya ile döşenmelidir. Potansiyel alıcı sizi ziyaret ediyormuş gibi hissetmemeli, yeni mobilyaları doğrudan hayal edebilmelidir.

Evinize dışarıdan bir göz atın

İlk izlenim en önemlisidir ve potansiyel alıcılar bunu dışarıdan alırlar. Bir görüntüleme randevusu ayarlanmadan önce, evinize dışarıdan bir kez daha bakmalı ve mümkün olduğunca tarafsız bir şekilde değerlendirmelisiniz. Bakımlı bir izlenim bırakmak için ön bahçeyi ve ön kapıyı mümkün olduğunca güzel bir şekilde hazırlamaya çalışın. Örneğin, çocukların oyuncaklarını garaj yolundan kaldırmak, yaprakları süpürmek veya sadece ön kapıya güzel bir çelenk koymak buna dahildir.

Alıcınızın ödeme gücünü kontrol edin

Potansiyel bir alıcının ödeme gücünü mutlaka kontrol etmelisiniz, çünkü evi sattıktan sonra herhangi bir tatsız sürprizle karşılaşmak istemezsiniz. Bunu yapmak için, alıcıdan bir öz bildirim göndermesini isteyebilirsiniz. Ancak kredi kontrolü, alıcının sizin için riskli olup olmayacağı konusunda da fikir verebilir. En iyisi, alıcınızın evi satın almak için banka kredisi aldığına dair bankadan aldığı finansman taahhüdünü size gösterebilmesidir. Bu şekilde, alıcının size hoş olmayan sürprizler yaşatmayacağından emin olabilirsiniz.

Önemli belgeleri hazır bulundurun

Mülkünüzü kendiniz satıyorsanız, tüm önemli belgeleri hazır bulundurmalısınız. Bu, hızlı ve karmaşık olmayan bir satış sağlamak için önemlidir. En önemli belgeler şunlardır:

 • Resmi kadastro haritası
 • Arazi kayıt özeti
 • Kat planları / Bina planı
 • Yaşam alanı hesaplaması
 • Kapalı alanın hesaplanması
 • Enerji sertifikası
 • Ä°nşaat sözleşmesi
 • Anıt koruma düzenlemelerine ilişkin kanıtlar
 • Zemin kiralamaları

… kiralık mülkler için:

 • Kira sözleşmelerinin kopyaları ve kira gelirinin kanıtı
 • Son 3 yıla ait işletme maliyetleri tabloları
 • Modernizasyonların / yenilemelerin listesi
 • Tüm büyük onarımlar ve dönüşümler için ustaların faturaları
 • Garanti sertifikaları
 • Isıtma, şömine veya mutfak gibi demirbaşlar için faturalar ve kullanım talimatları ve tabii ki bakım kayıtları

Tek başıma yaşıyorum: Satış Faktörü Ev Sahipliği (Müzakere)

Müstakil ev terimi başlangıçta aile bağları olan kişiler tarafından kullanılan bir mülk olarak anlaşılmaktadır. Kiralık bir daire veya apartman dairesinin aksine, müstakil bir evde diğer insanlarla paylaşılan hiçbir alan yoktur. Bunun bir istisnası, bir babaanne dairesine sahip müstakil bir evdir. Bu müstakil ev içinde kendi girişi, mutfağı ve banyosu olan müstakil bir dairedir. Ancak, bu dairelerde genellikle ev sahibinin ebeveynleri veya çocukları gibi aile üyeleri oturmaktadır.

Müstakil evler genellikle gayrimenkulün kralı olarak anılır.

Bu durum özellikle müstakil müstakil evler için geçerlidir. Bu konut biçimi çok bireyseldir. Çok geniş bir alan ve büyük bir bahçe sunmaktadır. Ancak, müstakil müstakil evler aynı zamanda en pahalı konut türüdür. Mülklerin fiyatları, bir daire satın almaya karar vermenizden daha yüksektir.

Yarı müstakil ve teraslı evler

Müstakil müstakil evlere alternatif olarak yarı müstakil ve teraslı evler de bulunmaktadır. Bu konut biçimleri özellikle büyük şehirlerin dış mahallelerinde ve yapısal olarak güçlü bölgelerde popülerdir. Araziler biraz daha küçüktür ve birkaç taraf arasında bölünmüştür. Yaşam alanı da biraz daha küçüktür. Bununla birlikte, apartman dairelerine kıyasla, yarı müstakil ve teraslı evler, binanın tek başına yaşanması avantajını sunar. Koridorlar, kilerler ve giriş alanları diğer insanlarla paylaşılmak zorunda değildir.

Bireysel yaşam: Satış faktörü

Müstakil evler de çok bireysel bir konut biçimi olarak kabul edilir. Bu durum, özellikle müstakil ev bir mimar tarafından gelecekteki sahibinin fikirlerine göre tasarlandığında geçerlidir. Müstakil bir ev için tasarım seçenekleri, boyut ve yapı malzemelerinin kullanımı kadar bireysel olarak da gerçekleştirilebilir. Taş ve betondan yapılmış klasik varyantların yanı sıra ahşap veya büyük ölçekli camlar da kullanılabilir.

Tamamlanmış mülkler: Hemen taşın

Bitmiş mülk olarak satılan müstakil evler çok popülerdir. Bir ev inşa etmek uzun bir planlama gerektirdiğinden ve çok fazla zaman ve enerjiye mal olduğundan, müstakil bir evde yaşamak isteyen birçok müşteri satın almaya karar vermektedir.

Müstakil evler genellikle iyi veya çok iyi bir satın alma fiyatına ulaşır.

Mülkün değeri birçok farklı faktöre bağlıdır ve bazen satıştan önce oldukça ayrıntılı bir şekilde belirlenir. Ancak sonuçta, satın alma fiyatının belirlenmesinde arz ve talep kanunu geçerlidir. Bu da pratikte, çok iyi bir konumda bulunan ve tadilata ihtiyaç duyan müstakil bir ev için, yeni kadar iyi olan ve tadilata ihtiyaç duymayan bir mülkten daha fazla para alabileceğiniz anlamına gelir.

Müstakil müstakil evlere ek olarak, inşa edilmesi veya satın alınması daha ucuz olan, ancak yine de çok yüksek bir popülerlik seviyesine sahip olan yarı müstakil evler ve teraslı evler de vardır.

Müstakil ev

Müstakil müstakil ev, dört dış duvarla karakterize edilmiştir. Komşulardan biraz uzakta durur ve bu nedenle en büyük özgürlük ve bireyselliğe sahip konut biçimidir. Bu, özellikle müstakil ev geniş bir arazi üzerindeyse ve görme veya duyma mesafesinde komşu yoksa geçerlidir.

Müstakil müstakil evler, gayrimenkul satışlarında diğer konut türlerine kıyasla çok yüksek fiyatlar getirmektedir. Bunun nedeni sadece bu konut biçiminin bireyselliği değildir. Müstakil müstakil ev, kişinin kendi isteklerini ve yaşam fikirlerini gerçekleştirmesi için birçok olanak sunmaktadır. Bu durum, özellikle evin mülkiyeti ev sahibine aitse geçerlidir.

Müstakil müstakil evler inşaat türlerine göre ayrılabilir. Müstakil bir ev satmak istiyorsanız, inşaat türünün fiyat üzerinde etkisi vardır. Mimar tarafından tasarlanmış bir ev için genellikle prefabrik bir evden daha yüksek bir satın alma fiyatı talep edebilirsiniz.

Mimarın evi

Bir mimarın evini inşa etmek, bireysel fikirlerinizi hayata geçirmenin en iyi yoludur. Fikirlerinizi kağıda dökün ve ardından bir mimarı tasarımla görevlendirin. Evin neredeyse tüm bileşenlerini kendiniz belirleyebilirsiniz. Yaşam alanını, oda sayısını, çatı tasarımını ve yapı malzemelerini seçin. Ev, sizin belirlediğiniz özelliklere göre inşa edilir. Mimar tarafından tasarlanmış bir evin maliyeti, katalogdan seçeceğiniz prefabrik bir evin maliyetinin iki katı olabilir. Ancak karşılığında, bireysel fikirlerinizi aynen uygulatırsınız.

Katalogdan sağlam ev

Piyasada müstakil evlerin geliştirilmesi ve pazarlanması konusunda uzmanlaşmış çok sayıda şirket bulunmaktadır. Bir model seçebilir ve birçok durumda bireysel ayarlamalar yapabilirsiniz. Ancak, yaşam alanının boyutu ve taşıyıcı duvarlar sabittir ve değiştirilemez.
Masif yapı yöntemi farklı varyantlarda uygulanabilir. Geleneksel tuğla üzerine tuğla yapım yöntemi ile yüksek kalite elde edilir. Alternatif olarak, betondan yapılmış hazır elemanlar kullanılır. Bunlar inşaat süresini birkaç haftaya indirebilir.

Hafif yapıda müstakil evler

Hafif yapı, tek ailelik bir ev inşa etmenin en ucuz ve en hızlı şekli olarak kabul edilir. Evlerin birçok farklı çeşidi mevcuttur ve fiyatları diğer ev türlerine kıyasla çok makuldür. İnşaatçı sadece birkaç gün sonra tepeden inme töreni kutluyor. Hafif evler 100 yıla kadar hizmet ömrüne sahiptir ve kat planları daha sonra değiştirilemez.

Büyükanne ek binasına sahip müstakil evler

Müstakil müstakil evler bir büyükanne dairesi ile donatılabilir. Bu evler daha geniş bir taban alanına sahiptir. Büyükanne ek binası inşaat aşamasında planlanmıştır. Evin yeterli alana sahip olması durumunda büyükanne ek binasının sonradan entegre edilmesi mümkündür.

Büyükanne daireleri çatı katında, bodrumda veya üçgen bir uçta planlanabilir. Önemli olan bağımsız olmalarıdır. Her iki taraf da yalnız yaşamaktadır ve diğer tarafın mülküne bağımlı değildir.

Birçok büyükanne dairesinin kendi girişi vardır. Bu, özellikle büyükanne dairesi kiraya verilecekse gerekli bir özelliktir. Alternatif olarak, büyükanne dairesine kendi girişi ve merdivenleri veya başka bir kapıdan da erişilebilir.

Müstakil bir müstakil evin yaşam alanı büyük ölçüde değişebilir. Bungalov tasarımlı küçük tek katlı müstakil evler 80 ila 100 metrekarelik yaşam alanlarından başlar. Ortalama yaşam alanı 120 ila 160 metrekare arasındadır. Zengin müşteriler tarafından yaptırılan mimarların evleri birkaç yüz metrekarelik yaşam alanlarına sahip olabilir. Ev şirketleri modellerini 250 metrekareye varan yaşam alanlarıyla sunuyor.

Yarı müstakil evler

Bir arsa üzerine yarı müstakil bir ev inşa edilmiştir. Mal sahibi arsada bir ortak mülkiyet payı edinir. Alternatif olarak, arsa bölünmüştür.

Yarı müstakil bir evin iki yarısı aynı yapıdadır. Yaşam alanları genellikle aynanın tersi şeklinde düzenlenmiştir. Yaşam alanı ortalama 100 ila 160 metrekare arasındadır.

Yarı müstakil evler genellikle bir kiler ile donatılmıştır ve çatı katının genişletilebileceği bir çatı şekline sahiptir. Bu sayede yaşam alanını genişletmek mümkündür.

Teraslı evlere göre avantajı, üçgen bir uca sahip olması ve orta teraslı evlerde olduğu gibi bahçeye yalnızca oturma odasından ulaşılamamasıdır. Ayrıca daha geniş bir bahçe ve daha kolay bir garaj veya araba garajı inşa edilebilir.

İnşaat maliyetleri ve arazi maliyeti önemli ölçüde daha ucuzdur. Ancak, yarı müstakil bir evde yaşayan komşuların birbirlerini duyabilecekleri şekilde yan yana yaşadıkları göz önünde bulundurulmalıdır. Bu durum özellikle yarı müstakil evlerde genellikle yan yana olan balkon ve teraslar için geçerlidir.

Teraslı evler

Teraslı evler, yapı biçimleri açısından yarı müstakil evlerle aynıdır. Arsa, ortak mal sahipleri arasında bölünür veya yeniden ölçülür. Bu, ev ve arsa için inşaat maliyetlerini düşürür. Bir arada inşa edilen teraslı evlerin mimarisi de kendi aralarında farklılık göstermiyor. Burada da dış evler genellikle birbirinin ayna görüntüsüdür, çünkü bu daha hoş bir görünüm sunar.

Komşulara yakınlık sorununa ek olarak, sıra evlerin orta kısımlarındaki bahçeye erişim de zayıftır. Yol, oturma odasından veya mümkünse tüm ev sırasının etrafından geçmektedir. Buna ek olarak, ortadaki evlerde kulak mesafesinde iki komşu bulunmaktadır.

Kiler veya hizmet odası

Isıtma sistemi, sıcak su hazırlama kazanı ve evi beslemek için gerekli tüm bağlantılar bodrum katına veya hizmet odasına kurulabilir. Kiler çeşitli avantajlar sağlar. Mevcut yaşam alanını artırır ve bireysel kullanım için birçok olanak sunar. Bunlar arasında yaşam alanını genişletmek veya hobilerinizi gerçekleştirmek için bir oda yaratmak sayılabilir. Kiler, kendi erişimi ile donatılabilir ve bisikletler veya bahçe aletleri için depolama olanakları sunabilir. Bir ofis kurmak da mümkündür.

Bodrum katındaki bir oda düzenli olarak kat hizmetleri için ayrılmıştır. Böylece kiler birçok avantaj sunar. Dezavantajı ise bir mahzen inşa etmenin yüksek maliyetidir. Çok büyük evlerde kısmi bir kiler de olabilir. Bununla birlikte, bir zemin döşemesine kıyasla ek maliyetler genellikle beş haneli aralıktadır.

Kiler yoksa, tüm bağlantılar ve ısıtma sisteminin kurulumu için zemin katta bir oda ayarlanmalıdır. Bu bir dezavantajdır çünkü daha az yaşam alanı mevcuttur. Öte yandan, ev inşa etme maliyetleri o kadar yüksek değildir.

Yeniden satarken, bodrum katı bir eve her zaman değer katar. Bir inşaatçı olarak bodrum katına sahip olmaya karar verirseniz, bu kesinlikle değerli bir finansal yatırım olarak kabul edilir.

Garaj, otopark ve ek bina

Müstakil evler genellikle araç park etmek için bir garaj veya garaj ile genişletilir. Müştemilat, bahçe aletleri veya bisikletler için odalarla genişletilebilir. Eski müstakil evlerde genellikle daha önceki zamanlarda hizmet odası olarak kullanılan ek binalar bulunur. Bu binalar genellikle çok iyi sağlam bir yapıya sahiptir ve çeşitli şekillerde kullanılabilir. Özellikle iyi veya çok iyi bir şekilde yenilenmiş durumdalarsa, bir satışta mülkün değerini artırırlar.

Bahçe: Kendi evinizde doğa ve rahatlama

Her müstakil evin, büyüklükleri büyük ölçüde değişebilen bir bahçesi vardır. Eski evlerin genellikle çok geniş bahçeleri vardır. Bunun nedeni, ev sahiplerinin kendi kendilerine yetmeleri ve bahçede kendi meyve ve sebzelerini yetiştirmeleridir. Yeni evlerde bahçeler daha küçüktür ve bakımı daha kolaydır. Bu, yaşam yapılarındaki bir değişiklikten kaynaklanmaktadır.

Birçok ev sahibi işleriyle meşguldür ve geçmişe kıyasla daha uzak mesafelere katlanmak zorundadır. Çok yoğun emek gerektiren bir bahçe artık istenmiyor. Küçük ve az bakım gerektiren bahçeler dinlenme ve rahatlama için kullanılır. Çim veya yaprak dökmeyen bitkilerle düzenlenirler. Meyve ve sebze yetiştirilen alanlar eski zamanlara göre çok daha küçüktür.

Gayrimenkul satışları bağlamında, bir bahçe çok bakımlı ve aynı zamanda bakımı kolay ise özellikle değer artırıcı bir etkiye sahiptir. Değer artırıcı bir bileşene sahip olacaksa bahçenin büyüklüğü 600 ila 1.500 metrekare arasında olmalıdır.

Miras kalan evi satmak

Çoğu durumda mirasçılar miras almaya karar verirler. Mülk, mirasçının ikamet ettiği yerden uzakta olsa bile. Ancak tam da bu durumda, mülkle ne yapılması gerektiği sorusu ortaya çıkmaktadır. Eğer ne evde yaşamak ne de evi kiraya vermek bir seçenek değilse, en yaygın düşünce miras kalan evi satmaktır.

Bir ev miras kaldıktan sonra, mirasçı için ilk adım bölge mahkemesine gitmektir. Orada, mirasçılık belgesi için başvuruda bulunulabilir. Bu önlem, mirasçı sadece zorunlu kısmı talep ediyorsa da alınmalıdır. Mirasçılık belgesi, mirasçının mülkün gerçek sahibi olduğunu gösterir.

Mirasçılık belgesi veraset mahkemesi tarafından verilir. Yetkili veraset mahkemesi her zaman merhumun kayıtlı olduğu son ikamet yerinin bölge mahkemesidir.

Veraset mahkemesindeki randevuda, mirasçı miras üzerindeki iddiasını kanıtlamalıdır. Bu, kamuya açık vasiyetname, miras sözleşmesi veya akrabalık ilişkisinin yasal halefiyetle birlikte kanıtlanması yoluyla yapılabilir.

Boşandıktan sonra ev satmak

Evlenmeye ve evlendirmeye karar veren kişi, çoğu durumda hayatını sonsuza kadar eşiyle birlikte geçirmeye ve ona ait olan her şeyi paylaşmaya niyet eder. Evlenirken kimse eninde sonunda boşanılacağını ve hatta muhtemelen mallar konusunda bir anlaşmazlık yaşanacağını düşünmez. Ancak 2017 yılında Almanya’da boşanma oranı yüzde 36’nın üzerindeydi; bu da maalesef tüm evliliklerin sonsuza kadar sürmediğini gösteriyor. Genellikle aldatma, rutin ve hatta mali sorunlar da dahil olmak üzere günlük yaşam boşanma nedenleridir.

Dönüşüm yoluyla değer artırımı?

Eski bir mülk, ev dönüştürme yoluyla yeniden kullanılabilir. Küçük odalar birleştirilebilir. Alternatif olarak, yeni odalar oluşturulabilir. Çatı dönüşümleri veya bodrum dönüşümleri bile yeni metrekareler ekleyebilir. Bu, evin mevcut sakinleri için birçok olanak sağlar, ancak bazen evinizi satmak istediğinizde de yararlı olabilir. Özellikle küçük odalı eski binalar söz konusu olduğunda, bir dönüşüm harikalar yaratabilir ve daha fazla alıcıya hitap edebilir. Ancak, yeniden modelleme çok fazla çaba ve yüksek bir mali harcama gerektirir. Bu nedenle, mülkünüzün değerini artırmak için yalnızca emlak piyasasındaki şansınızı gözle görülür şekilde artırıyorsa kullanmalısınız.

Emlak satmak: XXL Kılavuzu + Kontrol Listeleri

Prosedür, maliyetler ve ipuçları – hepsi mülk, daire, ev, villa, apartman binası için tek bir büyük, ücretsiz makalede. Bir mülkün nasıl satılacağını adım adım öğrenin: mülk satışı.

Ev satmak: 3 aşamalı kontrol listesi

Bir mülkü satmanın 3 aşamasını zaten biliyor musunuz?

 1. Hazırlık: Mülk hazırlama ve satış
  1. Finansal planlama ve satış zamanlaması
  2. Emlakçı kiralayın
  3. Kayıtlar ve belgeler
  4. Mülk değerini artırın
  5. Teklif fiyatını belirleyin
  6. İfşa oluşturun
 2. Satış aşaması: mülkün pazarlanması ve alıcıların bulunması
  1. Pazar mülkü
  2. Potansiyel alıcılarla iletişim
  3. Potansiyel alıcıları filtreleme ve seçme
  4. Kredi kontrolü
  5. Görüntüleme tarihleri
  6. Satış görüşmesi ve satın alma fiyatı pazarlığı
 3. Satış işlemi: Devir teslimine kadar satın alma sözleşmesi
  1. Noter ile satın alma sözleşmesi düzenleyin
  2. Noter randevusu
  3. Tapu kaydı girişi ve ödeme işlemleri
  4. Mülkün teslim edilmesi
  5. Noter ücretleri ve komisyoncu komisyonu
  6. Vergi ödeyin

Bu kılavuzda tüm adımları adım adım öğreneceksiniz. İlk mülkünü satanlar için mükemmel.