Gayrimenkul konumu – Konum, getiri için yatırım yapmak (doğrudan gelir, çoğunlukla B ve C konumları) veya bir yatırım mülküne yatırım yapmak (değer kazanma üzerine “spekülasyon”, A konumları) arasındaki farkı yaratır. Almanya’da 40.000’den fazla nüfusa sahip şehirlerin çekiciliğine ilişkin güncel Lukinski Derecelendirmesi [yıl]. Bundan sonrası ilginçleşiyor, çünkü en yüksek Lukinski A+ derecesine ve D- derecesine ve daha yüksek riske sahip gizli şampiyonlara bir göz atıyoruz. Almanya’da düşük maliyetli finansman mı arıyorsunuz? Karşılaştırmamdaki koşullara ve sağlayıcılara göz atın [yıl].

Lukinski Değerlendirmesi: Konum ve Çekicilik

İlk mülkünüzü satın almak istiyorsanız, farklı konum türlerini hızlı bir şekilde duyacaksınız. Ancak şehirlerin çekiciliğini nasıl değerlendirebilirsiniz? Özellikle de söz konusu olan Münih, Hamburg, Berlin, Köln, Frankfurt veya Düsseldorf gibi A-lokasyonlarındaki tanınmış şehirler değilse.

Almanya Sermaye Yatırım Atlası da Almanya’daki yaklaşık 500 şehri inceleyerek bu şehirlerin cazibesini ve gelişimini karşılaştırıyor.

Bu bir satın alma tavsiyesi değildir. Derecelendirme genel bilgi amaçlıdır.

Emlak Atlası: Derecelendirmeye Göre Sıralı

Derecelendirmeye göre sıralanmış şehirler:

Emlak Atlası: Yerleşim Yerlerine Göre Sıralı

Nüfus sayısına göre sıralanmış şehirler:

Derecelendirme nasıl çalışır?

Belirli bir yeri değerlendirmek için birçok parametre vardır (makro perspektif), örneğin ekonomi, ticaret, sanayi ve üretim arasındaki dağılımı, altyapı, eğitim kurumları, doktorlar, boş zaman etkinlikleri ve aynı zamanda çevre, ilçeler ve komşu şehirler. Bir başka faktör de elbette satın alma fiyatıdır (veya kira); metrekare başına fiyat ne kadar yüksekse, büyük şehirlerin banliyölerine o kadar çok insan çekilir. Tüm bunlar, her bir yerin insanlar için çekiciliğini kaybetmesini veya kazanmasını sağlar. Derecelendirmemiz çekicilik ve gelişimi karşılaştırmaktadır.

 • Durum: [yıl]
 • Değerlendirme: Almanya’daki Şehirler
 • Kriter: En az 40.000 nüfus
 • Sınıflandırma: A (+) ila D (-)

Capital Investment Atlas, gayrimenkul yatırımcıları için şehirlerin çekiciliğini 4 kategoriye ayırmaktadır. Lukinski A+ derecelendirmesinden, yüksek bir akın yaşayan özellikle çekici bölgeler için, D- derecelendirmesine, yıllardır ve on yıllardır durgunlaşan, daha az çekici insanlara ve ekonomilere sahip şehirlere kadar. Enflasyon koruması bizim önceliğimizdir. Derecelendirme ne kadar yüksekse, emlak yatırımcılarının girmesi için konum o kadar caziptir.

Karşılaştırmalı şehirler: Nereye yatırım yapmalı?

Aşağıda ilk olarak karşılaştırmalı olarak en önemli Alman şehirlerini bulacaksınız. Nüfusu 500.000’in üzerinde olan metropoller, 250.000 ile 500.000 arasında nüfusa sahip büyük şehirler ve bir kez daha nüfusu 100.000 ile 250.000 arasında olan tüm büyük şehirler. O zaman işler ilginçleşiyor, çünkü Lukinski’nin A+ ve D- notu ile daha yüksek riske sahip gizli şampiyonlara bir göz atıyoruz:

Almanya’da nereye yatırım yapmalı?

Metropolis ( < 500.000 ) – Yüksek satın alma fiyatı, uzun vadeli kar

Metropollere / büyük şehirlere genel bakış – yatırım amaçlı mülklerle A konumlarında olma eğilimindedir. Bu, kira gelirinden çok az bir artı anlamına gelir, ancak ister bir daire ister bir ev satıyor olsun, mülkün değerinde yüksek bir artış anlamına gelir.

İlk olarak, burada herkesin bildiği, nüfusu 500.000’in üzerinde olan en büyük şehirlere bir göz atalım.

Şehir BL Değerlendirme
Not Değer Kısa vadeli Uzun vadeli
Berlin BE B+ 5,8 A- B+
Hamburg HA B+ 6 A+ B-
Münih BA A+ 11,9 A+ A+
Köln NRW A 8,7 A+ A
Frankfurt on the Main HE A+ 12,6 A+ A+
Stuttgart BW B+ 5,2 A B-
Düsseldorf NRW B+ 5,8 A B+
Leipzig SA A+ 13,1 A+ A+
Dortmund NRW C- 0,2 D- C
Yemek NRW D- -1,7 D- C

Metropollerin tam listesi için buraya tıklayın:

Büyük şehir (100.000 – 500.000) – Orta düzeyde satın alma fiyatı, anında getiri

Şehirlerin 2. ligine, 500.000 nüfusa kadar olan büyük şehirlere bir bakış – Getirili mülklere sahip iyi B konumlarına yönelme. Bu, maliyetlerin (kredinin geri ödenmesi, faiz ve bakım) devam eden kira geliriyle karşılandığı anlamına gelir. Öte yandan, değer artışı A lokasyonlarına göre daha düşüktür.

Nüfusu 250.000’e kadar olan büyük şehirlere genel bakış – B-lokasyonlarının ve genellikle getiri özelliklerine sahip iyi C-lokasyonlarının bir karışımı olma eğilimindedir. Bu, büyük şehirlerde olduğu gibi, maliyetlerin (kredinin geri ödenmesi, faiz ve bakım) devam eden kira geliriyle karşılandığı anlamına gelir. Öte yandan, değer artışı A konumlarına göre daha düşüktür. Ancak, C bölgelerindeki mülkler konusunda dikkatli olun, çünkü dairelerin veya evlerin boş kalma riski B bölgelerine göre daha yüksektir ve A bölgelerine göre çok daha fazladır.

Şehir BL Değerlendirme
Not Değer Kısa vadeli Uzun vadeli
Duisburg NRW D- -1,8 D- C
Bochum NRW D- -4,8 D- D-
Wuppertal NRW D- -1,7 D- C
Bielefeld NRW B- 3,5 B B-
Bonn NRW B+ 5 A+ C
Münster NRW A+ 13,7 A+ A+
Mannheim BW D -0,8 D D-
Karlsruhe BW A- 6,6 A+ B
Augsburg BA A+ 11,4 A+ A+
Wiesbaden HE C+ 2,8 A- C-

Burada Almanya’daki 100.000 ila 500.000 nüfuslu 67 büyük şehrin tümünü içeren listeyi bulabilirsiniz:

Şehirler ( < 100.000 ) – Daha fazla getiri, daha fazla risk

Nüfusu 40.000 ile 100.000 arasında olan şehirlerde avantajınız nedir? Daha az ulusal ve uluslararası rekabete sahipsiniz. Özellikle yerel olarak yaşıyorsanız, yeni gelen emlakçılar için de iyi ve stratejik bir avantaj. Şehrinizin derecelendirmesi nedir? Buradan öğrenin:

Sermaye yatırımınız için gizli şampiyonlar

Lukinski’nin A+ reytingine sahip gizli şampiyonlarına göz atarken şimdi işler ilginçleşiyor!

Bundan sonra, seyahat gelişimi çok olumsuz olan ve D- derecesi ile daha yüksek risk taşıyan şehirlerin bir listesini bulacaksınız.

En İyi 10 A+ Derecelendirme

Burada en iyi 10 A+ derecelendirmesini görebilirsiniz:

 1. Bernau bei Berlin (Brandenburg), Değerlendirme: 25.2
 2. Falkensee (Brandenburg), Değerlendirme: 22.3
 3. Oranienburg (Brandenburg), Değerlendirme: 17.7
 4. Potsdam (Brandenburg), Değerlendirme: 17.0
 5. Bad Kreuznach (Rhineland-Palatinate), Değerlendirme: 16.6
 6. Dachau (Bavaria), Değerlendirme: 15.8
 7. Landshut (Bavaria), Değerlendirme: 15.3
 8. Giessen (Hessen), Değerlendirme: 15.2
 9. Goslar (Lower Saxony), Değerlendirme: 14.8
 10. Ostfildern (Baden-Württemberg), Değerlendirme: 14.6

Almanya’daki tüm A+ / A derecelendirmeleri

Almanya’daki daha fazla Gizli Şampiyonu tanımak mı istiyorsunuz? O zaman Almanya’daki tüm A dereceli şehirlere buradan bir göz atın! Bu şehirler son derece popülerdir, daha fazlasını buradan okuyun, Gayrimenkul Yatırımcıları için Lukinski A+ / A Derecelendirmeleri:

Bir bakışta A+ dereceli gizli şampiyonlar – Güçlü genel gelişim, insan akını, özellikle satın alıp kiraya verdiğiniz kat mülkiyeti ile burada iyi getiri elde edebilirsiniz.

Tüm B- / B / B+ derecelendirmeleri

Tüm B derecelendirmeleri sağlam gelişime sahip şehirleri göstermektedir. Burada ayrıca, geri ödeme, faiz ve bakımla ilgili aylık yüklerinizi karşılayan geliri hemen sağlayan getiri mülkleri de bulabilirsiniz. İdeal olarak, aktif varlık birikimi için ek ekstralarla birlikte.

Tüm C- / C / C+ derecelendirmeleri

Tüm C dereceleri daha düşük büyüme oranlarına sahip şehirleri göstermektedir. Burada, bir yatırım olarak gayrimenkul dikkatli bir şekilde ele alınmalıdır, çünkü boşluk riski daha yüksektir. Bu, mülkünüzün kiralanmadığı her ay için daha fazla ödeme yaptığınız anlamına gelir. Ayrıca, mülkün değerindeki artış, hiç değilse çok düşüktür.

Risk Şampiyonları: Yeni başlayanlar için değil

Gayrimenkule yeni başlayanlar bu şehirlerden kaçınmalıdır. Bu şehirler derecelendirme ölçeğinin alt ucunda yer almaktadır ve bu nedenle en büyük boşluk ve olumsuz emlak değeri gelişimi riskini taşımaktadır.

İlk 10 D derecesi

Burada en az, çekici D derecelerini görüyorsunuz:

 1. Frankfurt Oder (Brandenburg), Değerlendirme -20,9
 2. Gera (Thuringia), Değerlendirme -18,5
 3. Neubrandenburg (Mecklenburg-Western Pomerania), Değerlendirme -15,6
 4. Zwickau (Saksonya), değerlendirme -15.1
 5. Dessau-Roßlau (Saxony-Anhalt), Değerlendirme -13,7
 6. Wilhelmshaven (Aşağı Saksonya), Değerlendirme -12,3
 7. Wismar (Mecklenburg-Western Pomerania), değerlendirme -12,3
 8. Cottbus (Brandenburg), Değerlendirme -11,5
 9. Schwerin (Mecklenburg-Western Pomerania), değerlendirme -10,8
 10. Unna (Kuzey Ren-Vestfalya), reyting -10,3

Almanya’daki tüm D / D derecelendirmeleri

Gayrimenkul yatırımcıları için risk durumları:

Bir bakışta D derecesine sahip Risk Şampiyonları – Zayıf C konumlarındaki mülkleri yalnızca zaten deneyiminiz varsa satın almalısınız. Sadece satın alma ve kiralama konusunda değil, aynı zamanda yenileme ve tadilat konusunda da.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.