Berlin’de mülk satışı: daire, arsa veya apartman binası, maliyetler, prosedür & Co.

Berlin’de mülk satışı – Uluslararası bir yer olan Berlin, dünyanın her yerinden gelen insanlar için yaşamak için cazip bir yerdir. Dünya metropolü Berlin’deki dairenizi, apartmanınızı veya mülkünüzü satmak mı istiyorsunuz? Ä°ster özel olarak ister bir emlakçı ile satış yapmak isteyin, mülk satışı ve mülk değerlemesi ile ilgili ücretsiz rehberlerimiz ve ipuçlarımızla, satın alma sözleşmesinden vergilere kadar iyi bir şekilde hazırlanacaksınız – Berlin’e Hoş Geldiniz! Geri dön: Mülk satışı.

Berlin’de daire ve ev satmak

Berlin bireysel, yaratıcı ve fırsatlarla dolu bir şehirdir. 3,5 milyondan fazla insan yaşam merkezini buraya taşımıştır. Berlin 2001 yılından bu yana on iki farklı ilçeye bölünmüştür. Yeni ilçe yapısı, nüfus rakamlarında bir dengelenmeyi beraberinde getirmiştir. Tüm ilçeler yetenek ve popülerlik açısından farklılık gösterse de, popüler yerleşim alanları her ilçede bulunabilir.

Zaman kaybetmeyin, hemen başlayın, tüm komut dosyalarını buradan öğrenin.

Berlin’e bir bakış:

Berlin: Harita ve konum

Berlin’de modadan sanata, finanstan start-up’lara kadar her şey mevcut ve liste uzayıp gidiyor. Bu 3,75 milyonluk şehirde tutkusunu bulamayan neredeyse hiç kimse yoktur. Bu durum, şehrin yayılmasında ve farklı bölgelerinde de kendini göstermektedir. Bu nedenle genellikle ‘birçok şehir bir arada’ olarak tanımlanır.

Berlin şehrindeki en popüler semtler: Genel Bakış

Burada Berlin’in en popüler ve rağbet gören semtleri hakkında genel bilgi edinebilirsiniz. Bunlar arasında Pankow ve Reinickendorf da bulunmaktadır. İlgili emlak piyasasının kısa bir özetine ek olarak, ilgili bölgenin yüzölçümünü, nüfus sayısını, nüfus yoğunluğunu ve ilgili ilçeleri de bulacaksınız.

 • Treptow-Köpenick yüzölçümü bakımından en büyük ilçedir
 • Berlin’in en kalabalık ilçesi Pankow’dur

Pankow: Makul fiyatlara sahip saygın ve popüler bölge

Berlin’in en kalabalık ve en prestijli bölgelerinden biri olup, emlak fiyatları bazen Mitte’den daha düşüktür. Buna ünlü Prenzlauer Berg ve Weißensee de dahildir.

 • Alan: 103.01 km²
 • Nüfus: 377,996
 • Nüfus yoğunluğu: km² başına 3.669,5 kişi
 • Bölgeler: Blankenburg, Blankenfelde, Buch, Französisch Buchholz, Heinersdorf, Karow, Pankow, Niederschönhausen, Prenzlauer Berg, Rosenthal, Stadtrandsiedlung Malchow, Weißensee, Wilhelmsruh

Satıyorum:

Prenzlauer Berg: Genç aileler için rahat banliyö atmosferi

Berlin’in Pankow ilçesinde Weißensee ve Friedrichshain arasında yer alan sakin Prenzlauer Berg semti bir zamanlar bağımsız ve özerk bir semtti.

 • Eyalet: Berlin
 • Ä°dari bölge: Pankow
 • Rakım: Deniz seviyesinden 91 m yükseklikte
 • Alan: 10.955 km²
 • Nüfus: 165.003 (31 Aralık 2019)
 • Nüfus yoğunluğu: 15.062 kişi/km²
 • Posta kodu: 10119, 10247, 10249, 10369, 10405, 10407, 10409, 10435, 10437, 10439, 13187, 13189
 • Alan kodu: 0301
 • Araç kayıt numarası: B

Charlottenburg: Büyük şehir havasına sahip eski bina daireleri

Berlin’in bu bölgesinde yaşam alanı talebi sürekli artmaktadır. Bunun nedeni Charlottenburg’un sürekli olarak kendini yeniden keşfetmesi ve Kurfürstendamm ve Savignyplatz çevresindeki bölgeleri içermesidir.

 • Alan: 64,72 km²
 • Nüfus: 325,233
 • Nüfus yoğunluğu: km² başına 5.025,2 kişi
 • Bölgeler: Charlottenburg, Charlottenburg-Kuzey, Grunewald, Halensee, Schmargendorf, Westend, Wilmersdorf

Wilmersdorf: Merkeze yakın yeşil bölge

Wilmersdorf muhtemelen Berlin’in en yeşil ilçelerinden biridir – Grunewald ormanı ilçenin toplam alanının neredeyse yarısını kaplamaktadır. Bir diğer üstünlük ise yüksek emlak fiyatlarıdır. Birkaç istisna dışında, Wilmersdorf birinci sınıf, bakımlı bir yerleşim bölgesidir.

Treptow-Köpenick: Eski Şehir, Göller ve Spree Üzerindeki Popüler Bölge

Kentin güneydoğu kesimi hızla büyümektedir: Spree nehrinin kıyıları yeni binalarla dolmuş ve güzel eski şehir büyümeye devam etmektedir. Parklar, göller ve korular gibi çok sayıda “yeşil” bölge de bulunmaktadır: örneğin Treptower Parkı, Köpenicker Wald, Mügelsee, Spree’nin kendisi veya Adlershofer Parkı.

 • Alan: 168,42 km²
 • Nüfus: 245,299
 • Nüfus yoğunluğu: km² başına 1.456,5 kişi
 • Bölgeler: Adlershof, Altglienicke, Alt-Treptow, Baumschulenweg, Bohnsdorf, Friedrichshagen, Grünau, Johannisthal, Köpenick, Müggelheim, Niederschöneweide, Oberschöneweide, Plänterwald, Rahnsdorf, Schmöckwitz

Reinickendorf: Orman ve çayırlara yakın daireler

Bu bölgede apartman daireleri hakimdir, bu nedenle bina sahiplerinin oranı burada çok yüksektir. Tegel Havalimanı’nın gelecekte kapatılacak olması nedeniyle apartman dairelerinin önemi giderek artmaktadır.

 • Alan: 89,46 km²
 • Nüfus: 245,083
 • Nüfus yoğunluğu: km² başına 2.739,6 kişi
 • Bölgeler: Borsigwalde, Frohnau, Heiligensee, Hermsdorf, Konradshöhe, Lübars, Märkisches Viertel, Reinickendorf, Tegel, Waidmannslust, Wittenau

Berlin Mitte: Merkeze yakın, gürültülü ve canlı

Şehir merkezi. Mitte, sanat ve kültürün, medya ve siyasetin yanı sıra bilim ve araştırmanın da merkezi olarak kabul edilmektedir. Brandenburg Kapısı, Humboldt Üniversitesi ve Müze Adası gibi birçok ünlü bina ve turistik yerin yanı sıra bölge kültürü, ekonomisi ve gayrimenkulleriyle de tanınmaktadır.

 • Alan: 39,47 km²
 • Nüfus: 342,247
 • Nüfus yoğunluğu: km² başına 8671,1 kişi
 • Bölgeler: Gesundbrunnen, Hansaviertel, Mitte, Moabit, Tiergarten, Düğün

Gayrimenkul satışı: Değerleme, satın alma fiyatı & Co.

Şehir, çok sayıda turistik yer ve yerel rekreasyon alanının yanı sıra iyi altyapısıyla da öne çıkmaktadır. Yaşamak için bir yer olarak Berlin, her yaştan insan için çok popülerdir. Berlin’de satılık bir mülk sunmaya karar verirseniz, genellikle bu büyüklükteki diğer Alman şehirlerine kıyasla ortalamanın üzerinde satın alma fiyatları elde edebilirsiniz.

Almanya’da en yüksek satın alma fiyatlarına sahip şehirler: Karşılaştırma

Münih, Frankfurt, Stuttgart ve Hamburg ile birlikte Berlin, Almanya’da kat mülkiyeti alım fiyatlarının en yüksek olduğu ilk 10 şehir arasında yer almaktadır. Sadece bu da değil: Almanya genelinde metrekare başına fiyatlar da sürekli arttı. Emlak piyasasında patlama yaşanıyor ve yakın gelecekte de bunun sonu görünmüyor.

Metrekare başına satın alma fiyatı son 4 yıl içinde yaklaşık %65 oranında artmıştır.

Almanya’da 2015 ve 2020 yıllarını karşılaştırarak kat mülkiyeti satın alma fiyatlarının en yüksek olduğu şehirleri görün. Ayrıca: Berlin’in metrekare başına fiyatlarını karşılaştırın:

 • 2015: Metrekare başına satın alma fiyatı 3,303 Euro
 • 2019: Metrekare başına satın alma fiyatı 5.578 Euro

Statistik: Städte mit den höchsten Quadratmeterpreisen für Eigentumswohnungen im Vergleich der Jahre 2015 und 2019* (in Euro pro Quadratmeter) | Statista

Mülk değerini belirleyin: Satın alma fiyatını belirleyin

Mülkünüzün satın alma fiyatı çeşitli faktörlere göre belirlenir. Bunlar arasında konum, yakın ve daha geniş çevredeki altyapının yanı sıra mülkünüzün boyutu, iç tasarımı ve durumu da yer alır. Mülkünüzü yakın zamanda yenilediyseniz, yeni bir ısıtma sistemi veya bir mimar ya da zanaatkarın yardımıyla bunun satın alma fiyatı üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. Bununla birlikte, Berlin’de gayrimenkul yüksek talep gördüğünden, az ya da çok tadilat ihtiyacı olan mülkler de iyi satılabilir. Bu durumda satın alma fiyatı, elbette, genellikle en iyi durumdaki mülklerden daha düşüktür. Ä°lk sonuç: Berlin’deki mülkünüzü genellikle kötü durumda bile satabilirsiniz.

İşte mülkünüzün değerini ve dolayısıyla satış fiyatını etkileyen en önemli kriterlerden bazıları:

Ä°pucu! Bir eve değer biçme konusunda daha fazla bilgi ve ipucuna buradan ulaşabilirsiniz.

Berlin’deki nüfus rakamları: Demografik gelişim

Berlin ‘i bir şehir olarak bu kadar çekici kılan nedir? Berlin, yaşanacak ve çalışılacak bir şehir olarak büyük bir popülerliğe sahiptir. Bu durum nüfus rakamlarında da görülebilir. 1980’lerin ortalarından bu yana, nüfus sayısı sürekli olarak artmaktadır.

Akış ne kadar fazla olursa, satış başarısı o kadar hızlı olur

Berlin’e akın hız kesmeden devam ediyor! Bir mülk satıcısı olarak sizin için bu gelişme genellikle mülkünüz için hızlı bir satış başarısı anlamına gelir. Bu durum, özellikle mülkünüz şehrin merkezinde veya rağbet gören bölgelerden birinde yer alıyorsa geçerlidir. Ancak deneyimlerimize göre, şehir merkezinin dışında kalan çevre bölgelerdeki – örneğin Ingelheim’daki – mülkler de kısa sürede iyi bir fiyata satılabilir.

Aşağıda Berlin’in 1960 ile 2019 yılları arasındaki nüfus rakamlarının bir karşılaştırması yer almaktadır:

 • 1960: 2.202.241
 • 1995: 3.471.418
 • 2010: 3.460.725
 • 2015: 3.520.031
 • 2019: 3.669.491

Statistik: Einwohnerzahl in Berlin von 1960 bis 2019 | Statista

Emlakçı: görevler ve ipuçları

Emlakçılar sadece mülkünüzün değerlemesinde sizi objektif ve bağımsız olarak desteklemekle kalmaz, aynı zamanda ideal olarak mülkünüze özel mükemmel satış sürecini organize eder. Bu, profesyonel bir fuarın oluşturulmasıyla başlar, hedef kitleye uygun satış kanallarının seçilmesiyle uygulanır ve ilgili taraflarla tüm görüntüleme randevularının ve satış görüşmelerinin organizasyonu ve uygulanmasıyla tamamlanır. Bununla birlikte, bir emlakçı seçerken, belirli kriterlere ve her şeyden önce saygınlığa ve ilgili itibara dikkat edilmelidir.

Avantajlar: Uzmanlık ve deneyim

Özellikle rağbet gören yerlerde bile, mülkünüzü satmak için doğru yolu seçmek başarı için belirleyicidir. Örneğin, fiyat müzakerelerinde “sinirlerinize hakim olmanız” ve aceleci tavizler vermemeniz özellikle önemlidir. Noter sözleşmeleri de “aldatıcı” olabilir, bu nedenle satış sürecinde deneyimli bir emlak uzmanının size eşlik etmesi sizi hoş olmayan sürprizlerden koruyabilir. Bu nedenle, mülkünüzün değerlemesinden SONRA emlakçınızla hizmetleri hakkında konuşun. Buna ek olarak, iyi bir emlak danışmanı vergisiz satış, finans & Co. konularında da tavsiyelerde bulunur.

Satıcılar için sıkça sorulan sorular

Satmadan önce bir mal sahibi olarak kendinize sormanız gereken 9 soru:

 1. Potansiyel bir takip mülkünüz var mı?
 2. Dairenin yenilenmesine / tadilatına ihtiyaç var mı?
 3. Tüm kayıtlar ve belgeler mevcut mu?
 4. Erken geri ödeme cezaları ödenebilir mi?
 5. Bölünme beyannamesi, bina sigortası, mal sahipleri toplantı tutanakları, elektrik faturaları, kira listesi vb. mevcut mu?
 6. Kat mülkiyetinin bakımına ilişkin listeler var mı (bakım masrafları)?
 7. Envanter satılmalı mı?
 8. İlk reddetme hakkı var mı?
 9. Dairenin değeri?

İpucu! Şimdi okumaya devam edin: Daireni sat.

Berlin: Başkentte gayrimenkul

Berlin’de gayrimenkul satın almak, kiralamak ve satmak – Berlin, gayrimenkul söz konusu olduğunda sadece Almanya’da “olması gereken yer” değildir, Berlin tüm Avrupa’da ve dünya çapında bilinir. Londra ve Paris’in yanı sıra Berlin, Avrupalılar, turistler ve emlak yatırımcıları için Avrupa’nın en gözde noktasıdır. Burada satın alma, satma, kiralama, sermaye yatırımı ve Berlin emlak piyasası hakkında bilmeniz gereken diğer her şey hakkında genel bir bakış bulacaksınız.