Mülk yenileme: Ev onarımı ve modernizasyonu + değer artırımı

Bir evin yenilenmesi, binanın onarılması ve modernize edilmesi anlamına gelir. Yalıtım, yeni ısıtma sistemleri ve pencereler mülkü güncel hale getirmektedir.

Mülkünüzün değerini artırmanın etkili bir yolu olarak çekirdek yenileme

Yenileme sadece modern bir görünüm sağlamakla kalmaz, aynı zamanda enerji tasarrufu sağlar ve böylece evin değerini artırır. Yenileme genellikle ekonomik nedenlerle mantıklıdır. Bu durum, evi satmak istemiyorsanız ve yenileme yoluyla daha yüksek bir satış fiyatı elde etmeyi umuyorsanız da geçerlidir. Bunun nedeni, enerjik yenileme olarak adlandırılan işlemin yan maliyetlerinizi önemli ölçüde azaltabilmesi ve böylece yatırımın uzun vadede karşılığını verebilmesidir.

Hasar riski azalır: Satış fiyatı artışları

Buna ek olarak, yenilenmiş evler için konut bina sigortası primleri, temel yenileme yapılmamış mülklere göre önemli ölçüde daha ucuzdur. Bunun nedeni, hasar riskinin önemli ölçüde azalması ve böylece birçok durumda sigorta maliyetlerinin yarısından fazlasının tasarruf edilebilmesidir. Evinizi satmak istiyor ve yenilemenin uygun olup olmadığından emin değilseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bütünsel yenileme: Bir defaya mahsus gider

Yenileme yaparken ev her zaman bir bütün olarak düşünülmelidir. Sadece kapsamlı bir yenileme daha iyi bir yaşam kalitesi ve daha düşük enerji maliyetleri sağlar. Harap durumdaki binalar söz konusu olduğunda, çekirdek bir yenileme gereklidir. Buna ek olarak, çatının yenilenmesi de gerekebilir. Yenileme için en uygun temeli oluşturmanın tek yolu budur. Daha sonra, iyi bir yalıtım sayesinde ısıtma ısısının evin içinde kalmasını sağlayan sıkı bir bina kabuğu oluşturulur.

En azından kısmen yenilenebilir enerji kullanan yeni bir ısıtma sisteminin kurulması da bunun bir parçasıdır. İyi yalıtıma sahip çok camlı pencereler de daha iyi bir enerji dengesine katkıda bulunur.

Bir bakışta modernizasyon ve değer artırma:

 • Modern görünüm sayesinde değer artışı
 • Enerji verimliliği ve ekonomi
 • Daha yüksek yaşam kalitesi
 • Yan maliyetlerin azaltılması
 • Daha yüksek satış fiyatı

Çekirdek yenileme ve çatı yenileme

Tadilata başlamadan önce, eviniz için hangi önlemlerin gerekli olduğunu bir uzmana tespit ettirmelisiniz. Zayıf noktaları belirledikten sonra planlamaya başlayabilirsiniz.

Çekirdek ve çatı yenileme tüm binalar için kesinlikle gerekli değildir. Ancak, eski bir bina satın alırsanız, aniden bu görevle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Çekirdek yenilemenin bir parçası olarak tüm elektrik ve su boruları değiştirilmiştir. Çatının tamamen kaplanması da birçok durumda bunun bir parçasıdır. Duvarların, tavanların, zeminlerin, pencerelerin ve kapıların durumu kapsamlı bir şekilde kontrol edilir. Gerekirse bunlar da yenilenir. Ancak mevcut odalar yok edilmemiştir. Yani hiçbir duvar yıkılmadı.

Binanın çekirdeği sağlam kalmıştır. Sadece dış duvarlar kalacak şekilde iç duvarlar yıkılırsa, buna iç boşaltma denir.

Anıt koruması altındaki gayrimenkuller

Listede yer alan binalara özel dikkat gösterilmelidir. Bu durumda, anıtların korunmasından sorumlu makamla iletişime geçmeli ve çekirdek yenileme koşullarını sormalısınız.

Temel yenilemeler için çeşitli finansman seçenekleri mevcuttur, böylece çok fazla para tasarrufu yapabilirsiniz. Örneğin, zanaatkarlar için yaptığınız masrafları vergi beyannamenizde düşebilir ve masrafların yüzde 20’sine kadarını geri alabilirsiniz.

20 zanaatkar masrafları vergi iadesinde geri ödenir

Ancak, geri ödeme için maksimum tutar 1.200 Euro’dur. Ayrıca, eski binaların yenilenmesine yönelik çok sayıda finansman programından yararlanma seçeneğiniz de bulunmaktadır. Ancak kural olarak, bu programlardan yalnızca binanızı daha enerji verimli hale getirmek için yenilemeye karar verirseniz yararlanabilirsiniz.

Finansman programları bölgeye göre farklılık göstermekte ve bu nedenle büyük çeşitlilik arz etmektedir. Sertifikalı bir enerji danışmanı size bu konuda tavsiyelerde bulunabilir ve sizin için doğru programı bulmanıza yardımcı olabilir.

Hesaplama yönetmeliğine göre bakım rezervi

Okuma ipucu! Formül koleksiyonumuzda rezervleri, getirileri vb. hesaplamak için daha birçok önemli formül bulacaksınız. Alım, satım ve kiralama için hesaplamalar ve örnekler. Kira veya satın alma fiyatı çarpanı, brüt getiri, öz sermaye getirisi, mülk getirisi, bakım için rezervler ve çok daha fazlası.

Peter’ın formülü

Peters’ın formülü 80 yıllık bir faydalı ömür hesaplamaktadır.

Formül, bu süre zarfında bakım ve yenileme için saf inşaat maliyetlerinin (arazi, geliştirme, mimar & Co. maliyetleri olmadan inşaat maliyetleri) %150’sinin yapıldığını belirtmektedir.

Ev
80 yıl faydalı ömür
Yenileme, bakım için üretim maliyetlerinin %150’si

Apartman binalarındaki kat mülkiyeti için %100 varsayılır. Bu, ortak mülk üzerindeki çalışmalar için %65 ve bireysel mülk üzerindeki çalışmalar için %35 olarak bölünmüştür.

Kat Mülkiyeti
80 yıl faydalı ömür
Üretim maliyetlerinin %100’ü

Rezerv oluşumu

Örneğin, üretim maliyetleri metrekare başına 4.500 Euro olan bir mülkle daha fazla hesaplama yaparsanız, bu, metrekare başına aylık 7,05 Euro’luk bir rezervle sonuçlanır.

Rezerv: Ev
Üretim maliyetleri: 4,500 € / m²
Aylık rezerv: 7,05 € / m²

Kat mülkiyeti için bu, mal sahipleri birliği için metrekare başına 4,50 avro gibi biraz daha düşük bir rezervle sonuçlanmaktadır.

Rezerv: Kat Mülkiyeti
Üretim maliyetleri: 4,500 € / m²
Aylık rezerv: 7,05 € / m²

İpucu! Bu, ortak mülk üzerindeki çalışmalar için yukarıda belirtilen %65’e ve ayrı mülk üzerindeki çalışmalar için %35’e bölünmüştür.

 • Mülk sahipleri birliği rezervi: 4,65 / m²
 • Rezerv daire sahipleri: 2,40 € / m²

Bu masraflar kiracıya yansıtılamaz.

Madde 28, paragraf 2’ye göre yıllık rezerv

İkinci Hesaplama Yönetmeliği’nin 28. Bölümü, 2. paragrafı da makul bir bakım rezervinin uygun miktarına ilişkin kılavuz ilkeler sunmaktadır. Bu maliyet tahminleri Peters’in formülüne göre yapılan tahminlerden önemli ölçüde daha düşüktür, ancak binanın yaşına göre kademelendirilmiştir (temel: metrekare başına 4.500 avroluk üretim maliyetleri):

 • Konut binaları 22 yıla kadar = 21,30 € / m² yaşam alanı
 • 32 yıla kadar konut binası = 27,00 € / m² yaşam alanı
 • 32 yaşın üzerindeki konut binaları = 34,50 € / m² yaşam alanı
 • Asansörlü bina + 3,00 € / m²

Enerjik yenileme: Düşük enerji tüketimi

Enerji verimli yenileme, mümkün olan en düşük enerji tüketimini sağlamak amacıyla bir binanın onarılmasıdır. Enerji tasarruflu bir yenileme gerçekleştirirseniz, ısıtma maliyetlerinden tasarruf eder, iklimin korunmasına katkıda bulunur ve daha fazla yaşam konforu bekleyebilirsiniz.

Bu sadece evde kendiniz yaşamak istiyorsanız değil, aynı zamanda evinizi satmayı planlıyorsanız da yararlıdır.

Giderek daha fazla insan sürdürülebilir ve enerji tasarrufu sağlayan evler arıyor. Böylece enerji tasarruflu bir yenileme ile konut piyasasındaki şansınızı artırırsınız. Enerji tasarruflu yenilemenin önemli bir parçası, bina kabuğunun etkili ve eksiksiz bir şekilde yalıtılmasıdır. Sürekli hava geçirmezlik burada en önemli önceliktir.

Bina kabuğu: dış duvarlar, çatı, ön kapı, pencereler & Co.

Bina kabuğu sadece dış duvarlar değil, aynı zamanda çatı, ön kapı, pencereler ve bodrum tavanıdır. Tüm bu parçalar yaşam alanını dışarıdaki soğuk havadan korur. Bina kabuğunun zayıf ısı yalıtımı, evin enerji tüketimi üzerinde feci bir etkiye sahiptir.

Enerji talebinde %50’ye varan azalma = işletme maliyetleri

Uygun yenileme çalışmaları birçok durumda talebi %50’den fazla azaltabilir.

Yalıtım: Mineral lifler, doğal yalıtım malzemeleri & Co.

Yalıtım için mineral lifler veya selüloz, kenevir veya mantar gibi doğal yalıtım malzemeleri gibi çeşitli malzemeler kullanılır. Yalıtım kalınlığı ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla enerji tasarrufu sağlanabilir. Sızıntılar ve ısı köprüleri her ne pahasına olursa olsun önlenmelidir.

Hava geçirmez bir bina kabuğu en iyi tasarrufu sağlar. Büyük ölçüde yenilenebilir enerji ile çalışan modern bir ısıtma sistemi kurarak evinizin ekolojik ayak izini azaltabilir ve böylece iklimin korunmasına katkıda bulunabilirsiniz. Aynı zamanda, yeni bir ısıtma sistemi kurarak enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz, çünkü çoğu petrol ve gaz ısıtma sistemi eskidir ve düşük verimliliğe sahiptir. Sonuç olarak, çok fazla ısıtma enerjisi boşa harcanmaktadır.

Fosil yakıtlarla çalışan klasik bir ısıtma sistemini tercih etseniz bile, çok fazla para tasarrufu yapmanız mümkün olabilir.

Geleceğe yönelik ısıtma sistemleri: ısıtma, pelet & co.

Ancak daha geleceğe yönelik olan, elbette yenilenebilir enerji kullanan ısıtma sistemleridir. Farklı sistemlerden oluşan geniş bir seçeneğiniz var. Örneğin, güneş enerjisi veya kullanım sıcak suyu kullanan ısıtma sistemleri vardır. Jeotermal ısıtma sistemleri de mümkündür. Pelet ısıtma sistemleri de iklim dostu olarak kabul edilir. Hangi çözümü seçeceğiniz sadece tercihlerinize değil, aynı zamanda bireysel koşullara da bağlıdır. Bir enerji danışmanı sizin için en uygun çözümü bulacaktır.

Bir evi yenilemeden önce: enerji tavsiyesi

Enerji yenilemesine başlamadan önce, bir enerji danışmanlığından yararlanmalısınız. Sadece bir profesyonelin yardımıyla evinizden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Bu durum, konunun karmaşıklığından kaynaklanmaktadır.

Bir ev her zaman birçok küçük değişiklikten etkilenen genel bir konsepttir. Bunlar birbirlerini mümkün olduğunca olumlu yönde etkilemelidir. Profesyonel olmayan bir şekilde gerçekleştirilen bireysel yenileme faaliyetleri genellikle istenen etkiyi yaratmaz ve hatta beklenmedik ek maliyetlere yol açar.

Sertifikalı enerji danışmanları

Bu sorundan kaçınmak için en iyisi sertifikalı bir enerji danışmanından yardım almaktır. Binanın durumunu değerlendirecek ve ardından mantıklı ve hedefe yönelik enerji tavsiyeleri için bir konsept geliştirmek üzere sizinle birlikte çalışacaktır.

Bunu yaparken sadece evi incelemekle kalmaz, aynı zamanda ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurur ve elbette bütçeyi de planlamaya dahil eder.

Ayrıca, size daha önce varlığından bile haberdar olmadığınız olasılıkları işaret edebilir. İyi bir enerji danışmanı arıyorsanız, örneğin eyaletinizdeki Mimarlar Odası ile iletişime geçebilir veya uygun bir uzman için internette arama yapabilirsiniz.

Devlet sübvansiyonları

Tıpkı enerji yenilemesinin kendisi gibi, enerji danışmanının masrafları da sübvansiyonlarla desteklenebilir. Federal Ekonomi ve İhracat Kontrol Dairesi, müstakil ve yarı müstakil evlerin yanı sıra apartman birimleri için enerji danışmanlığını sübvanse etmektedir.

Eski binanın yenilenmesi

Eski binaların yenilenmesi – Eski binalar benzersiz yapıları nedeniyle çok popülerdir. Yüksek pencereli geniş odalar ve açılıp kapanırken biraz gıcırdamasına izin verilen eski ahşap kapılar geleneksel bir yaşam tarzını temsil ediyor. Binaların çoğu yüz yıldan daha eskidir. Yenileme, dairelere yeni bir parlaklık kazandırabilir. Hem dış cephede hem de iç mekanda kapsamlı bir çalışma planlanıyorsa, kiracıların önceden taşınması tavsiye edilir.

Tam bir yenileme için kiracıların ayrılması bile zorunludur

Aynı durum, mal sahipleri birliğinin desteğiyle çoğunluk kararıyla bir yenileme üzerinde anlaşan mal sahipleri için de geçerlidir. Bununla birlikte, bir mülkü yeni satın almış olan mal sahipleri de eski bir binanın yenilenmesi ve ardından yeniden kiralanması için çaba göstermeyi severler. Almanya’nın tüm bölgelerinde yenilenmiş dairelerin büyük rağbet görmesi ve kısa sürede kiralanması ihtimali yüksektir.

Isıtma sistemi

Isıtma konusu sadece inşaatçılar için değil, mülk sahipleri için de ilgi çekicidir. Isıtma sadece bir mülk için gerekli değil, aynı zamanda kanunen de zorunludur. Ne tür ısıtma sistemleri vardır, bunların bakımı nasıl yapılmalıdır ve belirli ısıtma türlerinin inşası için yasal sübvansiyonlar var mıdır yoksa masraflar tamamen mal sahibi tarafından mı karşılanmalıdır?

Güneş termal enerjisi: Güneş enerjisi

Güneş termal enerjisi, güneş enerjisinin kullanılabilir ısıya dönüştürülmesi sürecidir. Konutlarda, üretilen ısı genellikle su ısıtmak veya ısıtma için kullanılır. Mülkün konumuna ve koşullarına bağlı olarak, bu sistem daha önce kullanılan ısıtma sisteminin tamamen yerini alabilir.

2.000 Euro devlet desteği

Gazlı ısıtma: doğal gaz, sıvı gaz veya biyogaz ile ısıtma

Gazlı ısıtma, Almanya’da muhtemelen en yaygın ısıtma türüdür ve haklı olarak da öyledir, çünkü sistem birçok avantaj sunmaktadır. Modern teknoloji, verimlilik ve paranın karşılığını almak gazlı ısıtmanın ayırt edici özellikleridir. Ayrıca, yenilenebilir enerjilerle kolayca kombine edilebilir, yerden tasarruf sağlar ve modernizasyon ve yenileme projelerinde kurulumu kolaydır.

Yağlı ısıtma: Kalorifer yakıtı veya biyo kalorifer yakıtı ile ısıtma

Gazlı ısıtmadan sonra, yağlı ısıtma sistemleri muhtemelen Almanya’daki en yaygın sistemlerdir. Çalışma şekli basittir ve onlarca yıldır aynı şekilde çalışmaktadır. Fuel oil, bir yağ borusu aracılığıyla ısıtma sistemine pompalanır ve burada püskürtülerek yakılır. Bu işlem sırasında ortaya çıkan ısı, ısıtma suyunu ısıtmak ve böylece ısıtma sağlamak için kullanılır. Bu bileşenlerin çoğu, artık bir metrekareden biraz daha fazla yer kaplayan ve modele bağlı olarak duvara bile asılabilen kazanın içinde bulunuyor.

Pelet ısıtma: preslenmiş odun artıkları ile ısıtma

Modern bir pelet ısıtma sistemi hem düşük yakıt maliyetleri hem de çevre dostu ısıtma özellikleriyle bilinir ve bu nedenle geleneksel gaz ve yağ ısıtma sistemlerinden bir adım öndedir. Çalışma şekli de nispeten basittir. Odun peletleri, bir besleme cihazı yardımıyla periyodik olarak yanma odasına gönderilir, böylece doğru doldurma tamamen otomatiktir. Peletlerin yakılmasıyla elde edilen ısı, suyu ısıtmak için ayrı bir kazanda kullanılır. Bu sayede ısıtma sistemi çalıştırılabilir ve sıcak su üretilebilir.

Isı pompası: ortamın ısısı ile ısıtma

Çok teknik bir ifadeyle, bir ısı pompası, teknik iş ve sağlanan iş enerjisini kullanarak düşük sıcaklıklara sahip bir ortamdan termal enerji çekebilen bir sistemdir. Bu ilk başta kulağa oldukça karmaşık geliyor, ancak ısı pompasının prensibi aslında oldukça basit. Isı pompası, çeşitli enerji kaynakları olan hava, toprak ve sudan ısı çeker ve bunu ısıtma amacıyla suyu ısıtmak için kullanır. Bunun için yine de harici elektrik sağlanmalıdır, ancak geleneksel bir ısıtma sistemi için gerekenin yakınından bile geçmez.

Ekstra: Kızılötesi ısıtma

Geleneksel ısıtma sistemleri kendilerini kanıtlamış olsalar bile, kızılötesi ısıtma kesinlikle dikkate alınması gereken bir alternatiftir. Elektrikle ısınma genellikle pahalı olarak kabul edilse de, elektrikle ısınmayı ekonomik kılan başka ilgili faktörler de vardır. Hangi noktaların önemli olduğunu ve elektrikle ısıtmanın ne zaman faydalı olacağını ayrıntılı kılavuzumuzda bulabilirsiniz.

Ekstra: Şömine ve soba

Şömine rahatlama, iyi hissetme ve sıcaklık sağlar. Bu nedenle şöminelerin ve diğer sobaların ev sahiplerinin istek listesinin başında yer alması şaşırtıcı değildir. Özellikle soğuk günlerde, çıtırdayan bir şöminenin önünde sıcacık bir şekilde oturup zamanın tadını çıkarmaktan daha iyi bir şey yoktur. Birçok farklı şömine türü vardır. Açık ve kapalıdan kiremitli veya pelet sobalara kadar hepsinin avantaj ve dezavantajları vardır.

Kiralıyorum: Kanunlar, Vergiler ve Kiracılar

Bir mülkü kiraya vermek harika bir ek gelir olabilir, ancak aynı zamanda ana işiniz haline de gelebilir. Ev sahiplerinin kiracıya karşı birçok yükümlülüğü vardır ve mülke özen göstermeleri gerekir. Ancak, bu başarılı olursa, çok fazla kâr elde edilebilir. Mülkünüzü en iyi şekilde nasıl kiraya verebileceğinizi ve sizin için doğru kiracıyı nasıl bulabileceğinizi açıklıyoruz.

Öğrenecek çok şey var!

Doğru kiracılar, uygun kira sözleşmesi & Co.

Kirayı nasıl doğru ayarlayabilirim? Reklamımın çekici görünmesini nasıl sağlayabilirim? Peki uygun ve adil bir kira sözleşmesini nasıl hazırlayabilirim? Tüm bu sorular gelecekteki bir ev sahibi tarafından sorulur, çünkü bir mülkü başarılı bir şekilde kiraya vermek çok fazla uzmanlık ve deneyim gerektirir. Ancak, birkaç basit adımı izlerseniz, başarılı bir ev sahibi olma yolunda sıçrama yapabilir ve kazancınızdan kâr edebilirsiniz.

Ek olarak: Ev sahiplerinin, kiracı değişikliğini organize etmek veya kiracı için yıllık hizmet bedeli beyanı hazırlamak gibi birçok görevi ve görevi vardır. Kira, yerel kira endeksi yardımıyla belirlenebilir, ancak söz konusu bölgenin bir kira üst sınırı olup olmadığı her zaman dikkate alınmalıdır. Kira sözleşmesi hem kiracı hem de ev sahibi için adil olmalı ve tüm önemli noktaları düzenlemelidir. Doğru kiracıyı seçerken, sadece sempati etkisi değil, aynı zamanda kredi itibarı gibi diğer önemli faktörler de önemlidir – makalemizde mülkünüzü kiralamak için önemli olan her şeyi öğrenin.

Doğru kiracılar, uygun kira sözleşmesi & Co. için okumaya devam edin:

Sonuç: Mülkün yenilenmesi

Temel bir yenileme, mülkünüzü güncel hale getirir ve aynı zamanda değerini artırır. Yaşam konforunu artırır ve çoğu durumda evin enerji tüketimini de azaltır. Bu, enerji maliyetlerini ve evin C0² emisyonlarını azaltabilir. Ayrıca, ısıtma sistemlerinde fosil olmayan yakıtlara geçiş uzun vadede kaçınılmaz olduğundan, evinizi gelecek için donatabilirsiniz. En etkili yenilemeyi gerçekleştirmek için bir enerji uzmanının tavsiyesine başvurmak çok önemlidir.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.