Bir dairenin kısmi satışı: dezavantajlar, avantajlar, maliyetler – Bir kat mülkiyetinin kısmi satın alınması

Dairenin kısmi satışı [yıl] – Eski bina dairesi, çatı katı dairesi veya teraslı ve arsalı daire, özellikle yaşlılıkta birçoğunun bir sorunu vardır, daire “çok büyük” hale gelir ve para bir şekilde “gittikçe azalır”. Pek çok kişi için kat mülkiyetini kısmen satmak mantıklı görünmektedir. Avantajlara, dezavantajlara ve maliyetlere bir bakış (alternatif ipotek kredileri dahil). Burada ayrıca kısmi satış sağlayıcılarına genel bir bakış bulacaksınız. Mülkün kısmi satışına geri dönün.

“Dairenin yarısını satmak”

Çabuk satmak, çabuk para kazanmak – yaşlılıkta kendi dört duvarlarının çok büyüdüğünü fark ettiklerinde giderek daha fazla insanın istediği şey bu. İster 3 odalı bir daire, ister 4 odalı bir daire, hatta konforlu bir 5 oda ve daha fazlası olsun.

Kat mülkiyeti için hızlı para isteyenler giderek daha fazla “kısmi satılık daire” arıyor. Çünkü insan birçok avantajdan bahsedildiğini duyuyor: Hızlı, karmaşık olmayan, kredi kontrolü yok. Bu doğru, ancak daha sonra aylık olarak ödediğiniz kullanım ücreti gibi bir dezavantajı da var.

Bir dairenin %10-50 hissesini hızlıca satmak

Farklı satıcılar %20 – %50 arasında daire hissesi satın alırlar. Kat mülkiyetinizin piyasa değeri 7 haneli bir aralıktaysa, bazen dairenin “yalnızca” %10’unu satabilirsiniz.

  • 1 milyona kadar değer = 10-50
  • 1 milyonun üzerinde değer = 10-50

Burada şematik olarak %20’si satılmış 3 odalı bir daire gösterilmektedir:

Kat mülkiyetinin kısmi satışı: Nedir?

Bir dairenin kısmi satışının tanımı ile başlayalım.

Bir dairenin kısmi satışı nedir?

Başlangıçta açıklandığı gibi, %20 ile %50 arasında hisse satarsınız. Hisseleri bir finans şirketine satarsınız. Bu sizi iki taraftan oluşan bir kat mülkiyeti sahipleri derneği yapar. Karşılığında, bankalardan / kredilerden bağımsız olarak orantılı satın alma bedelini hızlı bir şekilde alırsınız.

Hızlı para, kulağa harika geliyor, değil mi?

Berlin, Hamburg, Münih, Köln ve hatta “daha küçük” şehirlerde satış yaparken, satın alma bedelini herhangi bir kredi kontrolü olmadan hızlı bir şekilde ödemenin avantajları vardır (bankadaki krediyi karşılaştırın). Ancak dezavantajları da vardır: Kullanım ücreti ve aynı şekilde genel satış için.

Kullanım ücreti = daireniz için kira

Kısmi satıştan sonra = kullanım ücreti ödemek zorundasınız

Finans şirketi dairenizin kısmi sahibi olur. Ancak, dairenin tek kullanıcısı siz olmaya devam edersiniz. Bu nedenle, bundan böyle kat mülkiyetinizin artık size ait olmayan kısmı için aylık bir kullanım ücreti, yani bir nevi “kira” ödersiniz.

Sağlayıcıya bağlı olarak, bu kullanım ücreti yaklaşık olarak yıllık ~%3’tür (yıllık). Kullanım ücretinin basit ve hızlı bir şekilde hesaplanması.

  • Kullanım ücreti (ETW): Yıllık %3

Aylık Formül Kullanım ücreti (sağlayıcıya bağlı olarak):

  • Aylık kullanım ücreti = %3 * satın alma fiyatı (hisse) / 12
  • = 3% * 100.000 / 12

Bu da ayda 250 Euro ödediğiniz anlamına geliyor.

Kullanıcı ücreti 100.000 Euro = 250 Euro / ay

Her zaman olduğu gibi, sağlayıcıya bağlıdır. Tüm sağlayıcıları burada Kısmi Satın Alma Dairesinde bulabilirsiniz : Karşılaştırma.

Finans şirketi kendini bu şekilde yeniden finanse eder.

Dezavantaj mı? Kullanıcı ücreti vs. kredi

Kat mülkiyeti için karmaşık olmayan ve hızlı para, bu gerçekten cazip bir teklif. Bu nedenle, daire için çeşitli kısmi satın alma tekliflerine bir kez daha göz atmalısınız.

Gerçekten basit bir satış teklifine geri dönerseniz, hızlı bir şekilde para kazanırsınız. Ancak bunun için -öğrenildiği gibi- aylık kullanıcı ücreti ödersiniz. Pek çok kişi bu tekliften yararlanıyor çünkü özellikle ileri yaşlarda emlak kredisi alamayacağımı düşünüyorsunuz.

Oysa bir gayrimenkul kredisi çok daha ucuzdur! Özellikle de mevcut faiz oranlarında. Şu anda burada kısmi satışta olduğu gibi %3 veya daha fazla yerine sadece yıllık %1 ödersiniz.

Karşılaştırma kısmi satış / kredi:

  • Kısmi satış / ay = 250 Euro
  • İpotek kredisi / ay = 85 Euro

Unutmayın, basitçe söylemek gerekirse:

Gayrimenkul kredileri (şu anda) %66 daha ucuz!

Bu nedenle, ev bankanızla ve belki de 2 veya 3 alternatifle konuşmaya değer.

Gayrimenkulün kısmi satışı: avantajlar, dezavantajlar, vergi & Co.

Kısmi satış hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz – kullanım maliyetleri, avantajlar, dezavantajlar, toplam satış, enflasyon altında hesaplanan değer artışı ve hangisinin “daha ucuz” olduğuna dair bir karşılaştırma: kısmi satın alma mı yoksa alternatif mülk kredisi, daha spesifik olarak ipotek kredisi mi? Buna ek olarak, vergiler, mirasçılar topluluğundan satış, boşanma ve çok daha fazlası. Satıcılar için önerilerim!

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.