Bir aile vakfı kurun: Gayrimenkul, vergiler ve kira gelirleri üzerinden yalnızca %15 kurumlar vergisi

Aile vakfı – gayrimenkul ile vergi tasarrufu mu? Bugün vakıflar, aile vakıfları, gayrimenkul alımları, Almanya’daki vergiler ve vergi optimizasyonu konularına derinlemesine bir bakış atacağım. Bir vakıf veya daha spesifik olarak bir aile vakfı kurmanın sizin için birçok avantajı vardır. Spekülasyon vergisinden sonra vergisiz sermaye kazançlarından, kira gelirlerinin yüzde 15 gibi düşük bir oranda vergilendirilmesine kadar. Bu makalede bunun nasıl işlediğini, nasıl bir vakıf kurabileceğinizi ve torunlarınızın bundan nasıl yararlanacağını öğreneceksiniz. Kendi (emlak) şirketinizi mi kurmak istiyorsunuz? Burada Almanya’daki tüm şirket türlerini ve yasal formları bulabilirsiniz.

Prosedür: Temellerin oluşturulması

Aile vakıfları konusuna girmeden önce, vakıflara genel bir bakışla başlayalım. İki konuya daha yakından bakmadan önce tanım, mal varlığı gibi gereklilikler ve bir vakıf kurma süreci hakkında temel bir bakış: 1) vakıflar ve gayrimenkuller ve 2) aile vakıfları. Öncelikle şu soruyu soralım: Vakıf nedir?

Basitçe açıklamak gerekirse vakıf nedir?

Bir vakıf nasıl çalışır? Genel anlamda vakıf, varlıkların yardımıyla tanımlanmış bir amacı takip eden bir kurumdur. Amaç, kurucunun kendisi tarafından belirlenir.

On sekiz yaşını doldurmuş her gerçek kişi vakıf kurabileceği gibi, tamamen tüzel kişiler ve hukuki ehliyete sahip dernekler de vakıf kurabilir. Varlıklar, deyim yerindeyse, bir vakıf kurmanın tek ön koşuludur. Prensip olarak vardır:

 • Hayırsever vakıflar
 • Ve aile vakıfları (aşağıda) gibi başka alt formlar da vardır.

Hayırsever vakıflar ne yapar?

Aile vakfına gelmeden önce, aradaki fark şudur: kar amacı gütmeyen kuruluşlar kilisede aktiftir veya başka hayırsever amaçlar güderler. Örneğin burs veriyorlar, anaokullarını destekliyorlar.

Buradan elde edilen gelirler de bu amaçlara (vakfa) fayda sağlamaktadır.

Yani banka hesabınızda 10 milyon varsa, 1 milyonunu alıp böyle bir hayır vakfı kurabilirsiniz. Henüz 10 milyon özel varlığınız yoksa, vergileri nasıl özel varlıklara dönüştüreceğinizi öğreten AF Vergi Koçluğu’na göz atın. Bu sadece bir yan not!

Kuruluş prosedürü: Amaç, varlıklar, yasal biçim

Her şeyden önce, vakıf ne tür bir yasal yapıdır? Bir vakıf kurarken kurucu olarak kullanabileceğiniz iki yasal form vardır. Biri yasal ehliyete sahip vakıf, diğeri ise mütevelli vakıftır.

Varyant 1: Yasal ehliyete sahip vakıf

Bağımsız hareket eder, bu nedenle vakfı her konuda temsil eden bir vakıf yönetim kuruluna da sahip olmalıdır.

Varyant 2: Güvene dayalı vakıf

Burada sözleşmeye uygun olarak sermayeyi yediemine devredersiniz. Bu mütevelli, varlıklarınızı kendi varlıklarından ayrı olarak ve vakfınızın tüzük hükümlerine uygun olarak yönetir.

Kararınızı verdikten sonra sıra kuruluş aşamasına gelir.

Almanya’da vakıf kurma süreci, diğer yasal formlar gibi açıkça düzenlenmiştir:.

 1. Gereksinimleri kontrol edin (amaç ve varlıklar)
 2. Kuruluş amacını seçin
 3. Vakıf varlıklarını belirleyin
 4. Vakıf yararlanıcılarını seçin
 5. Yasal formu seçin
 6. Vakıf işleri ve tüzükleri
 7. Vakıf denetleme kurumu ve vergi dairesi tarafından tanınma
 8. Sermaye transferi
 9. Koşu vakfı

Artık vakıfla ilgili temel bilgileri biliyorsunuz.

Bir vakıf belirli bir amacı takip eder. Kurucu tarafından sağlanan varlıklar (sermaye) ile çalışır. Bağımsız olabilir veya güven içinde yönetilebilir. Şimdiye kadar çok iyi. Şimdi heyecan verici kısma geliyoruz: Gayrimenkul, vergi optimizasyonu ve aile vakıfları.

Öncelikle, sizin için küçük bir ipucu:

Daha fazla vergi ipucu! Süper zenginler gibi vergi tasarrufu yapın

Bu ve gelecek yıl için en büyük hedefim: Size daha fazla vergi ipucu vermek istiyorum! Yeni başlayanlar için verg ilerden, ABD Başkanı’nın 750 dolar gelir vergisi ödemesi ve 1 milyarlık hisse paketinin neredeyse vergisiz olması gibi pratik vergi hilelerine kadar. Süper zenginler gibi vergi tasarrufu yapın! Vergi optimizasyonu dünyası hakkında bilgi edinmek için bana katılın! Bloga:

Aile vakfı: gayrimenkul ve vergi optimizasyonu

Bir aile vakfı genellikle varlık birikimi için kurulur. Daha açık bir ifadeyle: vergi açısından optimize edilmiş varlık birikimi için. Ancak gayrimenkulde vergi optimizasyonu için aile vakıflarını da kullanabilirsiniz.

Hızlı bir örnek:

Bir aile vakfı ile gayrimenkul kirası için sadece %15 kurumlar vergisi ödersiniz.

Sermaye kazançları vergiden muaftır (spekülasyon döneminden sonra)

Miras vergisi, hediye vergisi, gelir: Yarı vergisiz

Kurucu ve çocuklarının her biri gelirin üçte birini çekebilir. Bu da gelirin üçte ikisinin gittiği anlamına geliyor. Bu ne anlama geliyor? Hayırsever vakfınız, veraset vergisi, hediye vergisi ve gelir gibi neredeyse tamamen vergiden muaftır.

Bir aile vakfı genellikle bir kişi tarafından kurulur. Kurucu, mal varlığını vakfa devreder. Bu da hediye vergisini tetikler. Ancak, vakıf sözleşmesinde bir ödeneğiniz var.

Vakıf için ödenek: hediye vergisinden kaçının

Ödeneğin miktarı, vakfın yararlanıcısının kim olduğuna bağlıdır. Eşiniz lehtar ise, 500.000 avroluk bir hediye ödeneğine sahip olursunuz. Çocuklarınızdan biri vakfın lehtarıysa, transfer 400.000 Euro’ya kadar hediye vergisinden muaftır.

Bu vergiden muaf tutarın yalnızca kuruluş sırasında geçerli olduğunu unutmamak önemlidir. Bir vakfı ancak kurulduktan sonra kurarsanız, talep edebileceğiniz vergiden muaf tutar yalnızca 20.000 Euro’dur.

Temel hakkında not:

 • Şirket kuruluşunda varlıkların devri
 • 500.000’e kadar ödenekler (eş lehtardır)
 • Kuruluştan sonra 20.000 vergi indirimi ile vakıf

Gayrimenkule yatırım yapın: Sadece %15 kurumlar vergisi (kira geliri)

Varlıklarınız vakfınıza yatırıldıktan sonra, mevcut varlıkları kullanabilir ve yatırım yapabilirsiniz.

Şimdi de can alıcı nokta geliyor. Bir vakıf, kurumlar vergisine tabidir. Böylece ticaret vergisi yerine yalnızca %15 kurumlar vergisi ödersiniz.

Bir aile vakfı ticari ise sadece ticaret vergisi ödersiniz. Gayrimenkulün salt satın alınması, yönetilmesi ve elde tutulması ticari değildir. Sadece varlıklarınızın çalışmasına izin veriyorsunuz.

Kira geliriniz de artık sadece %15 oranında kurumlar vergisine tabidir.

Vakıf mı yoksa gayrimenkul GmbH (varlık yönetimi) mi?

Belki şimdi diyeceksiniz ki, varlık yönetimi yapan bir limited şirket de kurabilirim (harici olarak)? Evet, ama:

Bir noktada kesinlikle mülklerden birini satmak isteyeceksiniz. Bir aile vakfı ile bir gayrimenkul limited şirketi arasındaki fark burada ortaya çıkmaktadır.

Bir mülkü limited şirket aracılığıyla satarsanız, satıştan elde ettiğiniz kâr tamamen vergilendirilebilir, yani %15, hatta bazen %30 oranında.

Bir mülkü vakıf aracılığıyla satarsanız, 10 yıllık spekülasyon süresini beklemiş olmanız koşuluyla, sermaye kazancı tamamen vergiden muaftır.

Spekülasyon dönemi (excursus)

Emlak piyasasındaki fiyat artışını yavaşlatmak amacıyla yasa koyucu tarafından aşağıdaki basit düzenleme yapılmıştır: Bir mülkün satın alınması ve satılması arasında en az 10 yıllık bir süre varsa, satıştan elde edilen gelir vergiden muaf tutulmaya devam eder. Bu şekilde, gayrimenkul yatırımları uzun vadeli olmalı ve kısa vadeli kar elde etmek daha az cazip hale gelmelidir.

Vakıftan para almak istersem ne olur?

Aile vakfınızdan para çekerseniz, %25 sermaye kazancı vergisi ödenmesi gerekir. Bu, bir GmbH’den para çekme (kar dağıtımı) ile aynıdır. Parayı kimin alacağı, yani yararlanıcının kim olduğu, aile vakfını kurduğunuzda zaten belirlenmişti.

Aile vakfının avantajları: Sonuç

Bir aile vakfı ile gayrimenkul GmbH’sinin avantajlarını, kira geliri üzerinden sadece %15 kurumlar vergisi ve 11. yıldan itibaren özel şahıslarda olduğu gibi vergiden muaf sermaye kazancı (spekülasyon döneminden sonra) ile aile vakfı aracılığıyla birleştirirsiniz.

Bu yasal form ile vergi açısından optimize edilmiş ve geniş bir gayrimenkul portföyü oluşturabilirsiniz. Daha elverişli vergi yükleri portföyünüzün daha hızlı büyümesini sağlar, sonuçta yükümlülükleri daha hızlı yerine getirebilir ve böylece daha hızlı yeniden yatırım yapabilirsiniz.

Hepsinden iyisi, spekülasyon döneminden sonra vergiden muaf sermaye kazancına ek olarak, kira gelirinizi vergi sonrası tam %85 oranında elde edersiniz.

Aile vakıflarının gelecek nesiller, yani çocuklarınız ve torunlarınız için de avantajları vardır. Miras durumunda, hisseleriniz ilk miras sırasına, yani eşiniz ve çocuklarınız arasında eşit olarak paylaştırılır. Eğer ölürlerse, vakıf bir sonraki nesle geçer.

Ücretsiz öğrenin: Şirket kurma ve yasal formlar

Aile vakfının yanı sıra, bir kurucu olarak sizin için ilginç olabilecek birkaç alternatif şirket türü daha var! İş kurma hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Sermaye, vergiler ve farklı şirket türlerinin avantaj ve dezavantajları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Burada Almanya’da kurucu olarak seçebileceğiniz tüm yasal formları ve bir kontrol listesi içeren bir rehber bulacaksınız:

 1. Yasal formlar: Liste
 2. Bir şirket kurmak: Prosedür, maliyetler ve genel bakış

Yasal formlar: Liste

Yasal formlar – Ne tür şirketler var? İlk şirketinizi kurmak istiyorsanız, ideal yasal formu seçmek şirket kurma sürecinin ilk adımlarından biridir. İster özel bir emlak şirketi ister bir start-up kurmak isteyin, Almanya’daki tüm şirket türlerini burada sizin için özetledim.

Ayrıntılı olarak şirket türleri:

Bir şirket kurmak: Prosedür, maliyetler ve kontrol listesi

Bir şirket kurmak (gayrimenkul) – İlk şirketinizi mi kurmak istiyorsunuz? Kurucu olarak sizin için gerekenler, sermaye, hissedar sözleşmeleri, vakıf masrafları, yasal formlar ve kontrol listeleri. Bu yeni başlayanlar için karmaşık görünebilir, ancak aslında oldukça basittir. Bir şirket kurma süreci genellikle nispeten aynıdır. Süreci sizin için burada basit adımlarla özetledim. Kendi şirketinizi nasıl kuracağınızı öğrenin. Şirketlerin tüm yasal formları ve türleri hakkındaki büyük rehberden sonra, bugün yeni başlayanlar için bir (emlak) şirketi kurmaya ayrıntılı bir şekilde bakıyoruz.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.