Gayrimenkul türleri: Daire mi yoksa ev mi satın alıyorsunuz? Getiri ve yatırım

İlk mülkünüzü satın alıyorsunuz! Ama hangisi? İlk olarak ne tür bir mülke yatırım yapmalısınız? Daha ziyade daire tipleri mi, ev tipleri mi yoksa ticari mi? Gayrimenkul yatırımına başlamanın en karlı ve karmaşık olmayan yolunu bulmak için farklı seçenekleri kısaca karşılaştıralım. Karşılaştırmadan sonra, dairelerin bir yatırım olarak gayrimenkule en kolay giriş olduğunu göreceksiniz. Bunun nedeni, ev sahipleri için 2 büyük risk olmasıdır: Kira borçları ve boş pozisyonlar. Bu riski en aza indirmek için, en başından itibaren doğru mülk türüne dikkat etmelisiniz.

Ev almak mı? Risk: %100 sahiplik = maliyetler

Ev – Kendi eviniz, kendi yuvanız, gayrimenkul satın almak söz konusu olduğunda birçok kişi için en büyük hedeftir. İster kendi kullanımınız için ister yatırım amaçlı olsun, bir ev satın aldığınızda evin tek sahibi siz olursunuz ve dolayısıyla tüm yatırım masraflarından da siz sorumlu olursunuz.

Maliyet paylaşımı yok, kiracılara pay yok

Ev sahibi tarafından kullanılan konutlarda durum daha da vahimdir, çünkü burada kiracılara herhangi bir maliyet yansıtamazsınız. Ev sahibi olarak oturmanın en pahalı konut biçimi olduğunu İlk mülkünüzü satın almak makalesinde zaten öğrenmiştiniz. Sonuçta, emeklilikte bile tüm masraflardan siz sorumlusunuz!

İşletme ve bakım masrafları, evin borcu uzun süre önce ödenmiş olsa bile her zaman sizin üzerinizdedir. Bir ev söz konusu olduğunda, ev sahipleri topluluğunun bir parçası olduğunuz bir dairenin aksine, ortaya çıkan yatırım maliyetlerinin %100’ünü üstlendiğiniz için bu durum hızla pahalı hale gelir.

İpucu! Gayrimenkul alıcılarına yönelik yeni projemde (Immobilien-Erfahrung.de) ev, apartman, ticari bina ve kat mülkiyeti arasındaki karşılaştırmanın tamamını buradan okuyabilirsiniz:

Sürekli yatırım maliyetleri – örnek: Isıtma sistemi

Evinizin borcunu yeni ödediniz ve bir yıl sonra yeni bir ısıtma sistemi satın almanız gerekiyor. Diyelim ki bu ısıtma sisteminin maliyeti 10.000, yani sizin payınız tam 10.000 (%100 sahibi olarak).

Bir apartmanda, diyelim ki 10 birimden (daire) oluşan ve bir birimine sahip olduğunuz bir kat mülkiyetiniz olsaydı, yalnızca 1.000, yani %10 ödemeniz gerekirdi.

Diyelim ki bir yıl sonra çatıda büyük bir hasar meydana geldi. Zaman içinde kademeli olarak gelişen hasar. Bir 10,000 daha tamir masrafı. Bir ev sahibi olarak tüm sorumluluk yine size düşüyor. Bir daire sahibi olsaydınız, yani yine bir mal sahipleri topluluğunun parçası olsaydınız (10 birimlik apartman), sadece 1.000.

Yaşlılıkta kirasız mı? Eski bir ev.

Ev sahipleri için vergi indirimi yok, konut yaratmak için sübvansiyon yok, kiracılarınıza pay yok.

Bu basitleştirilmiş bir örnektir.

Daha fazla bakım ve yönetim masrafı olmadan, mal sahibi olarak sizin 20.000 ödemeniz gerekecektir. Bir ev sahibi olarak “yaşlılıkta kira ödememek” buraya kadarmış.

İster kişisel kullanım ister yatırım amaçlı olsun, gayrimenkul sektörüne yeni adım atanlar için apartman daireleri birçok açıdan evlerden daha kârlıdır.

Bir apartman satın almak: Daha fazla risk ve tehlike kaynağı

Çok aileli ev – Çok aileli bir ev satın alırsanız, başlangıçta ev sahibi olmanın dezavantajlarına ve önemli ölçüde daha yüksek yatırım maliyetlerine sahip olursunuz.

Daha fazla taban alanı, daha fazla yaşam alanı, daha fazla kiracı, daha fazla cephe, daha fazla risk.

Buna göre, satın alma fiyatının yanı sıra apartmanın devam eden tüm işletmesini de ödeyebilmeniz için daha fazla öz sermayeye sahip olmanız gerekir. Ve unutmayın, ev sahipleri için 2 büyük risk vardır: Kira borçları ve boş pozisyonlar. Kiracı sayısı arttıkça, özellikle C ve B eksi konumlarda risk daha da artmaktadır.

Yatırım olarak bir apartman binası için, gayrimenkul girişi hakkında konuştuğumuzda, daha fazla bilgi ve deneyime de ihtiyacınız var. Satın alma fiyatı görüşmeleri, müteakip kiralama ve yukarıda bahsedilen münferit birimlerin boşaltılması. Hem know-how açısından (kredibilitesi olan yeni kiracılar) hem de finansal açıdan (devam eden kredi ödemeleri) bununla başa çıkabilmeniz gerekir.

Ticari mülk satın alın

Ticari – Ticari, emlak işine yeni başlayanlar için çeşitli dezavantajlara sahiptir, birincisi yasal gereklilikler farklıdır, mülk için gereklilikler ve aynı zamanda kira sözleşmeleri gibi yasal çerçeve koşulları. Buna ek olarak, ticari kiracılarda, konutlara kıyasla daha yüksek dalgalanma nedeniyle daha yüksek bir boşluk riski vardır. Ticari bir mülk satın alırken tüm bunları göz önünde bulundurmanız gerekir.

Her iki şekilde de, genel merkez, apartman, ticari, emlak işine başlamanın en kolay yolu kat mülkiyeti!

Bir kat mülkiyeti satın alın:

Kat Mülkiyeti – İlk mülkünüzü satın alma rehberimizi zaten okuduysanız, kat mülkiyetinin emlak işine başlamanın en kolay yolu olduğunu zaten biliyorsunuzdur.

Gayrimenkul yatırımcısı olmanın “en kolay” yolu.

İşte bir kez daha kısa bir özet:

Kural olarak, bir yandan satın alma için, diğer yandan da mülkün sonraki işletimi için daha az öz sermayeye ihtiyaç duyarlar.

Bir mal sahipleri topluluğunun parçasısınız ve buna göre yatırım maliyetleri taraflar arasında paylaşılıyor.

Apartman dairelerinin aksine, bir kat mülkiyetini kiraya vermek yönetilebilir bir iştir. Evlerin de çok özel bir hedef kitlesi var, çoğunlukla aileler. Demografik özellikler daha çok bekâr hanelere doğru kaymaktadır.

Buna göre tavsiyemiz 1-2 odalı daireler satın almanız!

Bir ev satın almak: Bir bakışta ev tipleri

Özellikle bir mülk satın alırken, göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır ve doğru ev türünü seçmek, getiri (kira) ve değer kazanma (yatırım) için çok önemlidir. Ev satın alma ve bireysel ev türleri hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Bir listedeki ev türleri:

Bir daire satın al: Bir bakışta daire tipleri

Emlak piyasası neredeyse sonsuzdur ve konut sektörü de bir istisna değildir. Çok sayıda daire tipi vardır ve bunların hepsi birbirinden çok çeşitli faktörlerle ayrılır. Konu hakkında daha fazlasını buradan okuyabilirsiniz:

Burada daire tiplerine genel bir bakış bulacaksınız:

Emlak alıcılarına yönelik yeni projemde (Immobilien-Erfahrung.de) artık evler, apartmanlar ve daireler hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz: Emlak Türleri, Ev mi Daire mi Satın Alıyorsunuz?