Sağlam ev: ailelerin inşa edebileceği veya satın alabileceği uzun ömürlü büyük ev

Sağlam bir ev satın almak – Evlerde olduğu gibi apartman dairelerinde de doğru mülkü seçmek kolay değildir: apartman daireleri ve evler birçok farklı şekilde karşımıza çıkar. Bir ev satın alırken, bir ev inşa ederken ya da hatta bir ev satarken: (kişinin) mülkünü bilmesi belirleyici olabilir. Prefabrik ev, yarı müstakil ev veya kır evi gibi çok sayıda ev türü vardır. Burada sağlam ev hakkında her şeyi öğreneceksiniz. Bir ev satın alırken maliyet, malzeme veya inşaat süresi gibi faktörler çok önemlidir. Finansman, arsa seçimi ve evin ömrü ile ilgili bilgilerin yardımıyla bir fikir oluşturabilir ve listelenen avantaj ve dezavantajlardan hangilerinin sizin için belirleyici olduğuna ve sağlam bir evin sizin için uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz. En yaygın ev tiplerinin tanımları, avantaj ve dezavantajlarını içeren genel bakışa dönmek için buraya tıklayın.

Sağlam bir ev nedir? Yapı, malzemeler ve özellikler

Masif ev, evin sağlam yapı malzemelerinden taş üzerine taş inşa edildiği bir ev inşa yöntemidir. Böylece inşaatçının bireysel istekleri her evi benzersiz bir tür haline getirir.

Sağlam evin karşıtı prefabrik evdir. Bu inşaat yönteminde ev, ahşap konstrüksiyon ile modüler prensibe göre inşa edilir. Masif ev için ise gaz beton, kum-kireç tuğla, keçi taşı (duvarlar ve katlar) ve ahşap (merdiven ve çatı konstrüksiyonu) gibi malzemeler kullanılmaktadır. Tüm malzemeler şantiyeye teslim edilir ve burada uzman şirketler tarafından bir araya getirilerek bir ev haline getirilir.

Ortalama olarak, sağlam bir evin ömrü yaklaşık 100-120 yıldır ve bu nedenle prefabrik bir evden daha dayanıklıdır. Yeni bir binanın metrekare fiyatı, arsa hariç inşaat maliyetleri için ortalama 1.300 avrodur. Üst fiyat sınırı yoktur.

Bir ev satın almak veya inşa etmek istiyorsunuz, ancak hangisinin sizin için doğru olduğunu bilmiyor musunuz? O halde A’dan Z ‘ye ev tipleri rehberimize bir göz atın! Burada bungalovdan teraslı eve kadar tüm ev tiplerini bulacaksınız!

Oda düzeni: kendi 4 duvarınızın ücretsiz tasarımı

Sağlam bir evin planlanabileceği bireysel istek ve ihtiyaçlar nedeniyle, oda düzeni için birçok farklı seçenek vardır. Odaların tasarımı, büyüklüğü ve kullanımı tamamen inşaatçıya bağlıdır. Gömme dolaplar, açık mutfak veya ses yalıtımlı müzik odaları – her türlü iç veya dış mekan isteği mimarla görüşülebilir.

Avantajlar ve dezavantajlar: Konum, altyapı, inşaat süresi ve daha fazlası

Günümüz inşaatçılarının %80’i, daha ucuz prefabrik ev alternatifine rağmen, hala sağlam yapıda bir mimar evini tercih etmektedir. Sağlam bir ev inşa etmeyi seçmenin ve seçmemenin nedenleri sonraki paragraflarda açıklanmaktadır.

Avantajları: yüksek dayanıklılık ve iyi ses ve yangın koruması

Masif bir ev inşa etme kararı, prefabrik bir eve kıyasla size çeşitli avantajlar sağlar: Birçok inşaatçının masif bir ev seçmesinin nedeni ve en büyük avantajı, evin bireysel tasarımıdır. Evin kat planı, boyutu, malzemeleri, şekli ve mobilyaları isteğe bağlı olarak belirlenebilir.

Beton veya taş gibi sağlam malzemeler iyi bir iç mekan iklimi sağlar ve oda içindeki hava ve nem dolaşımını iyileştirir. Yüksek kaliteli yapı malzemesi, yüksek ses ve yangın koruma avantajı sağlar.

Sağlam bir evin ömrü 100 ila 120 yıldır, bu nedenle evde üç nesil yaşayabilir. Prefabrik bir evin aksine, sağlam bir ev sel veya şiddetli yağmur gibi çevresel etkilere karşı da daha dayanıklıdır. Evin uzun ömrü ve sağlamlığı da daha yüksek bir satış fiyatı elde etmeyi mümkün kılıyor.

Sağlam bir ev üzerindeki çalışmaların maliyetleri, bu iş için usta tutmak yerine ev üzerindeki çalışmaları kendiniz yaparak tasarruf edilebilir. Belirli bir noktaya kadar, mal sahibi tarafından yapılan işler öz sermaye olarak sayılabilir.

 • Bireysel tasarım (kat planı, boyut, malzeme ve ekipman)
 • Sağlam malzemeler sayesinde iyi iç mekan iklimi
 • İyi yangın ve ses koruması
 • Uzun hizmet ömrü
 • Çevresel etkilere karşı dayanıklı
 • Yüksek satış fiyatı
 • Kendi katkıları özkaynak olarak sayılabilir

Dezavantajlar: uzun inşaat süresi ve inşaat gecikmeleri

Sağlam bir ev tüm avantajlarının yanı sıra olumsuz noktaları da beraberinde getirir. İnşa etmeden önce, evin finansmanı netleştirilmelidir. Kredi kuruluşlarından olası sübvansiyon programları talep edilebilir. Yeni binanın finansmanı ve önceki dairenin ek kirasının getirdiği çifte yük, bir sübvansiyon programı yardımıyla daha kolay aşılabilir.

Uzun süreli kötü hava koşulları nedeniyle inşaatta yaşanan gecikmeler nadir değildir; bir inşaatçı olarak bu durum sadece bekleme süresini değil aynı zamanda maliyetleri de artırabilir. İnşaat süresinin uzamasının nedeni, genellikle yapı bileşenlerinin uzun kuruma süreleridir ve bu da uzatmalara yol açar. Ayrıca, örneğin çatı makasında olduğu gibi, bazı inşaat aşamaları sadece hava koşulları nedeniyle tamamlanabilmektedir.

Sağlam bir evin inşası birkaç esnafın işbirliğini gerektirir. İnşaat, duvar ustaları, çatı ustaları, boyacılar, kiremitçiler ve daha pek çok kişinin desteğini gerektirir. Bu nedenle çeşitli esnaflar arasındaki iletişim de zor olabilir. İletişimin başarısız olması da gecikmelere ve hatta inşaat hatalarına yol açabilir.

 • Yüksek mali yük
 • Uzun inşaat süresi
 • İnşaatta sık sık yaşanan gecikmeler
 • Hava koşullarında çalışmak
 • Birçok farklı zanaat

Ä°nşaatçılar ve ev sahipleri için enerji kuralları: uygun yalıtım, ısıtma ve enerji sertifikaları

İnşaatçılar ve ev sahipleri için, inşa etme, satın alma veya yenileme söz konusu olduğunda geçerli olan enerji kuralları vardır. Isıtma, yalıtım ve enerji sertifikalarındaki yenilikler dikkat edilmesi gereken en büyük noktalardır. Sağlam bir evin gelecekteki sahipleri veya sakinleri için geçerli olan yönetmelikler ve şartnameler artık size açıklanmıştır.

Isıtma: Yağ ve gaz kazanlarının değiştirilmesi

Otuz yıldan eski tüm petrol veya gaz kazanları hizmet dışı bırakılmalıdır. Buna ek olarak, Alman Enerji Ajansı, 1 Şubat 2002 tarihinde en az bir daireyi kendileri işgal eden düşük sıcaklıklı ve yoğuşmalı kazanlara sahip bir ve iki aileli ev sahiplerinin kuraldan muaf tutulmasını şart koşmaktadır.

Ä°zole edin: Çatılar ve üst kat tavanları

Ev sahipleri, ısıtılmamış bir tavan arasına bitişik olan ısıtmalı odaların tüm tavanlarını yalıtmalıdır. Dolayısıyla, evin çatısı veya en üst kat tavanı. dena, 1 Şubat 2002 tarihinde evlerinde en az bir daire kullanan tüm ev sahiplerini hariç tutmaktadır.

Enerji sertifikaları: A+’dan H’ye enerji sınıfları

Enerji yönetmeliklerinin yeni hükümleri enerji sertifikasını da etkilemektedir. Bu yenilik, A+’dan H’ye kadar çeşitli enerji verimliliği sınıflarına ayrıştırmayı içermektedir. Tüketicilerin, kiracıların ve alıcıların enerji tüketimi konusunda daha net bilgi sahibi olabilmeleri için bu bilgiler emlak ilanlarında da yer almalıdır.

Enerji tasarruflu binalar hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Burada hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz

Arsa: Doğru arsanın seçimi ve özellikleri

Arazinin inşaat arazisi olarak kullanılabilmesinden önce, bu arazi üzerinde inşaat yapılıp yapılamayacağı ve ne şekilde yapılabileceği kontrol edilmelidir. Arazi, üzerinde herhangi bir kısıtlama olmaksızın inşaat yapılabilmesi için İnşaat Kanunu’nun (BauBG) §30 veya §34’üne göre inşaat arazisi olarak belirlenmiş olmalıdır.

Sağlam bir evin inşasında belirleyici bir faktör, doğru yer seçimidir. İyi bir altyapıya ve ulaşım ağına iyi bir bağlantıya sahip bir konum, birçok inşaatçı için yer belirlerken önemli bir noktadır. Bununla birlikte, “mikro faktörler” olarak adlandırılan faktörler de önemsiz değildir; bunlar arasında gürültü, elektrik direkleri, elektrosmog ve bahçenin yönü gibi gelecekteki evin çevresindeki rahatsızlık faktörleri yer almaktadır.

İmar planı, bina arazisinin tedariki hakkında bilgi sağlar. Yeraltı su seviyesinin yüksekliğinin yanı sıra zemin kat ve çatı eğimine kadar kat yüksekliği ve kat sayısı ile ilgili düzenlemeler buraya kaydedilir. Topraktaki petrol veya bina molozu gibi kirlenmiş alanların tespit edilebilmesi için bir toprak araştırması yapılmalıdır; bunun için 800-2.000 € tutarında bir meblağ hesaplanmalıdır.

Kontrol Listesi: Arsa seçimi

Mükemmel arsayı ararken, bir dizi önemli faktör göz önünde bulundurulmalıdır. En ilgili noktalar burada bir kontrol listesinde bulunabilir:

 • İnşaat arazisi olarak mı belirlendi?
 • İyi bir altyapı mevcut mu?
 • Çevrede herhangi bir engelleyici faktör var mı?
 • Bina arazisinin niteliği nedir?
 • Toprak uzmanlığı gerekli mi?

İpucu! Bir arsa satın almak: İnşaat alanı, bina uygulaması & Co.

Sağlam bir ev inşa etmenin önemli yönleri: geliştirici, mimar ve ortak.

Bir ev inşa etmek her inşaatçı için büyük bir görevdir. İster prefabrik ister sağlam bir ev olsun, inşaat genellikle zaman alan bir mücadeleye dönüşür. Maliyetleri büyük ölçüde artırabilecek öngörülemeyen inşaat gecikmelerini her zaman hesaba katmalısınız.

Bir ev inşa ederken, ilerleyebileceğiniz iki farklı yol vardır. Bir yandan, evinizi ihtiyaçlarınıza göre bireysel ve kişisel olarak tasarlayacak bir mimarı görevlendirmek mümkündür. Öte yandan, genellikle size önceden planlanmış çözümler ve modüller sunan ve bunları istediğiniz gibi bir araya getirebileceğiniz bir inşaatçı görevlendirebilirsiniz.

Özellikle belirli bölgelerde ucuz arsa satın almak mümkündür, çünkü belirli bölgeler yeni vatandaşların akınından endişe duymaktadır. Bu şekilde, ilk istediğiniz yere karşılık gelmese bile mülkle birlikte para da tasarruf edilebilir.

Sağlam bir ev inşa etmek veya satın almak: Finansman için ipuçları ve seçenekler

Evin yüksek ve uzun vadeli değeri nedeniyle, banka karşısında sağlam bir evle iyi bir pazarlık pozisyonundasınız. Bir evin piyasa değeri, inşaat veya emlak kredisi için temel teşkil eder. Bu, mülkün maddi değerinden, talepten, çevreden ve altyapıdan hesaplanır. Ayrıca, inşaat yılı, mülkün özü, yaşı ve donanımı da satış değerine dahil edilir. Arsa değeri, metrekare başına genel piyasa değeri ve diğer büyük evlerle karşılaştırmalı fiyat da rol oynamaktadır.

Ev aranan bir yerdeyse ve aynı zamanda iyi durumdaysa, banka yüksek miktarda kredi verebilir. Mülk, banka için teminat olarak kabul edilir ve arazi ücreti yoluyla finanse edilebilir. Piyasa değeri değerlendirmesi, finansman yardımının temeli olarak kabul edildiğinden, herhangi bir finansmandan önce bir uzman tarafından yapılmalıdır. Yağmur yağması durumunda, sağlam evler için yıllık bir kredi verilir ve bir arazi ücreti ile güvence altına alınır. Kredinin genellikle 3 ila 18 ay olan sabit süresi aşılırsa, faiz ek ücretleri eklenir. Krediyi takip finansmanı izleyebilir.

 • Bir ev inşa ediyorum: Fiyatlar, maliyetler, vergiler ve benzeri – daha fazlasını buradan öğrenin!

Sağlam bir ev satın almadan/kiralamadan önce nelere dikkat etmelisiniz

Çeşitli tarzlardaki sağlam evler, satılık olduğu kadar kiralık olarak da satın alınabilir. Bir kiralama veya satın alma sözleşmesi imzalamadan önce, mülkün durumu herhangi bir kusur açısından kontrol edilmelidir.

Her ev tipi, potansiyel alıcıların lehine veya aleyhine konuşan kendi özel özelliklerini beraberinde getirir. Sağlam bir ev öncelikle bireyselliği ve uzun ömrü ile tanımlanır. Eski bir bina söz konusu olduğunda, evin enerji verimliliği her zaman kontrol edilmelidir. Aksi takdirde, bu durum yüksek enerji ve yan maliyetlere yol açabilir.

Büyük dış mekan ve bahçe alanları yoğun bakım gerektirir, bu nedenle uzun vadede mülk bakımı için de yeterli zaman ve para olmalıdır.

Satın alma sözleşmesinin / kira sözleşmesinin gözden geçirilmesi

Alıcı ve satıcının kişisel bilgilerine ilişkin tüm önemli noktalar gayrimenkul sözleşmesine kaydedilmelidir. Buna ek olarak, pazarlık edilen fiyat, konum ve açıklama da listelenir. Ekipman, mobilya ve mevcut kusurlara ilişkin bilgiler de sözleşmenin bir parçasıdır. Son olarak, ödemenin işlenmesi ve anahtarların teslim zamanı da sözleşmede belgelenir.

Sözleşmede kontrol edilmesi gereken önemli bir madde, maddi kusurlar için sorumluluğun hariç tutulmasıdır. Bu durum hariç tutulmazsa, satıcı alıcıyı halihazırda bilinen kusurlar için tazminattan sorumlu tutabilir.

Ä°nşa etmek ya da satın almak: Argümanlar ve karşılaştırma – Ev inşa etmek ve ev satın almak

İnşa etmek ya da satın almak – sağlam bir evle ilgilenenlerin karşı karşıya olduğu soru budur. Bir ev satın almak ve bir ev inşa etmek, herhangi bir karar vermeden önce göz önünde bulundurulması gereken farklı avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Maliyetler ve zaman gibi faktörler önemli bir rol oynamaktadır.

Bir ev inşa etmek: Enerji tasarruflu bir evde ilk kez yaşayanlar

Bir ev satın almanın aksine, bir inşaat projesinde eve taşınana kadar geçen süre birkaç ay veya bir yıldır. Ancak bu süre, hava koşulları ve kışın inşaatın durması nedeniyle de gecikebilir.

Bir evin inşasına, iç mekanın ve oda düzeninin ücretsiz bir tasarımı da eşlik eder. İlk kez ikamet edenler modern teknolojiden yararlanır. Enerji tasarruflu bir ev tercih ederek kendi evinizin masraflarını kalıcı olarak azaltabilirsiniz.

Kendi başına inşa edilen müstakil bir evin ortalama değeri metrekare başına 1.300 Euro’dur, ancak bu değer bireysel faktörlere göre artabilir veya azalabilir.

Ev satın alma: Fiyatlar konuma göre belirlenir

Sağlam bir evin alıcıları, karmaşık ve zaman alan inşaat aşamasından kurtulur ve eve daha çabuk taşınabilir. Bir evin yeni sakinleri, evin yük taşımayan duvarlarını kaldırabilir ve böylece odaları genişletebilir ve oda düzenini değiştirebilir. Tek tek tuğlalar sökülerek yeni pencereler takılabildiği veya eski pencereler büyütülebildiği için, sağlam evlerde dönüşüm özellikle kolaydır.

Ancak satın alınan bir ev söz konusu olduğunda, daha önce gizlenmiş olan değer kaybı hasarı ancak geçmişe bakıldığında ortaya çıkabilir. Fiyat açısından, halihazırda inşa edilmiş sağlam bir evin avantajı vardır, çünkü ev sabit bir fiyattan sunulur ve sanki inşa edilmiş gibi işaretlenir. Yenileme ve tadilat ihtiyacı olan mülkler, hemen kullanıma hazır mülklerden daha düşük bir fiyata sunulmaktadır.

İnşa etmek mi, satın almak mı?– İnşaat maliyetleri, faiz oranları ve finansman hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Sağlam bir evin yenilenmesi için ipuçları: değer artırımı, subsidies & Co.

Yenileme ile yalnızca enerji ve yan giderlerden tasarruf edilmekle kalınmaz, aynı zamanda evin değeri de artırılabilir. Evin değeri artarken, karşılığında hasar riski azalır. Temel yenilemenin sigorta maliyetleri üzerinde de etkisi vardır; yenilenmemiş evler için ödenen primler önemli ölçüde daha pahalıdır. Sızdıran pencerelerin onarımı gibi özel aciliyet gerektiren alanların öncelikle yenilenmesi için önceliklendirme önemlidir.

Sübvansiyonlar ve şirketler hakkındaki bilgiler önceden dikkatlice araştırılmalıdır: Burada devlet tarafından sübvansiyonlar verilebilir. Ticaret rehberleri, akrabalarınız veya internet doğru şirketleri seçmenize yardımcı olabilir.

Aileler, yatırımcılar ve bireyler için uygun

Bu sağlam ev inşa yöntemi kimler için doğru seçimdir? Geniş aileler ve kendi evlerinin bireysel tasarımına büyük önem veren insanlar, sağlam bir evde uygun bir ev tipi bulacaklardır. Evin yüksek değeri de onu iyi bir yatırım haline getiriyor.

Geniş aileler: birkaç nesil için alan ve ev

Sağlam bir ev, geniş aileler için idealdir. Odaların büyüklüğü ve sayısı kendi ihtiyaçlarınıza göre seçilebilir. Evin uzun ömürlü olması nedeniyle, ailenin gelecek nesillerine de aktarılabilir.

Bireyciler: lüks istekler için de bireysel tasarım

Sağlam bir ev, bir mimar tarafından bireysel olarak planlanabilir. Bireysel tasarım sevenler, evi tamamen kendi kişisel istek ve ihtiyaçlarına göre inşa ettirebilirler. Lüks istekler de sağlam bir ev ile mümkün olan en iyi şekilde gerçekleştirilebilir.

Bir mülkü yatırım olarak kullanmak isteyen inşaatçılar

Prefabrik evin aksine, masif ev önemli ölçüde daha pahalı bir fiyat segmentindedir ve çok daha yüksek bir yatırımdır. Sağlam bir evi bir yatırım ve değer deposu olarak kullanmak, yüksek piyasa değeri göz önüne alındığında yaşlılık yardımı için iyi bir fikirdir.

Sağlam eviniz için kontrol listesi: ısıtma, ekipman ve ortak

Her inşaatçının, arsa seçiminden iç mekanın döşenmesine kadar kendi evi için kendi gereksinimleri ve istekleri vardır. Açık hava tesislerinin büyüklüğü ve boyutları da önceden planlanmalıdır. Bu noktalara ek olarak, ısıtma yöntemi, ısı yalıtımı ve pencerelerin camları gibi faktörler de dikkate alınmalıdır.

İşte evinizi seçerken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli noktaların bir kontrol listesi:

 • Isıtma yöntemi: Ev nasıl ısıtılıyor? Maliyet karşılaştırmaları vb.
 • Isı yalıtımı: Değerler ve durum açıklandı
 • Banyo armatürleri: Yenileme ihtiyacının kontrol edilmesi
 • Pencereler: sayı, cam, durum
 • Açık hava tesisleri: bahçe, sahalar & co.
 • Oda sayısı: Odalar sizin için yeterli mi? Genişleme olanakları?