Bir apartman binası inşa etmek veya satın almak mı? Bina maliyetleri, faiz ve finansman

Çok aileli bir ev inşa etmek – Mortgage kredileri için efektif faiz oranı (inşaat faiz oranı) 1994’ten 2018’e (son anket) kadar -%6,4 düşerek sadece %1,4’e gerilemiştir. Satın almaya ikna oldunuz mu? O zaman rehberimizi burada bulabilirsiniz: Çok aileli bir ev satın almak.

Çok aileli bir ev inşa etmek: Ä°nşaat faiz oranı ve inşaat finansmanı

Bina faiz oranları birkaç yıldır dip seviyelerde seyretmektedir. Bina faiz oranlarını karşılaştırmaya değer, çünkü: Bu ne kadar sürecek? Birçok müşterimiz bize beklemeye değip değmeyeceği ya da gelecekte inşaat faiz oranlarının tekrar yükselip yükselmeyeceği sorusuyla yaklaşıyor. Bina faiz oranları sadece kendi başlarına değil, aynı zamanda ipotek faiz oranları üzerinde de önemli bir etkiye sahiptir. Tavsiyelerimiz size en iyi finansmanı ne zaman ve nasıl sağlayabileceğinizi ve uygun inşaat faiz oranlarını nasıl güvence altına alabileceğinizi hızlı ve güvenilir bir şekilde söyleyecektir.

Mevcut inşaat faiz oranları, inşaat faiz oranlarının geliştirilmesi de dahil olmak üzere her gayrimenkul finansmanının temelini oluşturmaktadır. Bunun nedeni, inşaat krediniz için ek maliyetlerin net tutar olarak ne kadar yüksek olacağından inşaat faiz oranlarının sorumlu olmasıdır. Finansmanınız sırasında faiz oranları ne kadar pahalıysa, bankaya geri ödemeniz gereken para da o kadar fazla olur. Tersine, faiz oranları düşük bir noktadayken finanse etmek için doğru zamanı seçerek tasarruf edebilirsiniz. Mortgage faiz oranları durağan değildir. Faiz oranı her an değişebilir ve yükselebilir ya da düşebilir.

Finansman için zamanlama

Bir inşaat finansmanı için doğru zamanı öncelikle kişisel yöneliminize göre seçer ve ne zaman konut edinmek istediğinize odaklanırsınız. Ancak kararınızı desteklemesi gereken tek faktör kişisel gereksinimleriniz değildir. Dış koşulları göz önünde bulundurmanız ve inşaat faiz oranlarının düşüş eğiliminde olduğu bir zamanda finansman sağlamanız da aynı derecede önemlidir. Potansiyel bir mal sahibi olarak, piyasayı bilmenize veya bina faiz oranı politikasını daha derinlemesine araştırmanıza gerek yoktur.

Ä°nşaat faiz oranlarını etkileyen faktörler

İnşaat faiz oranlarını etkileyen en önemli faktörlerden biri ülkenin ekonomik durumudur. Almanya’nın ekonomisi canlanıyor ve bu da doğal olarak inşaat faiz oranlarına yansıyor. Ekonomi ne kadar iyiyse, inşaat finansmanını o kadar ucuza alabilirsiniz. İnşaat finansmanı büyük ölçüde Pfandbrief işlemleri aracılığıyla gerçekleştirildiğinden, devlet tahvillerindeki düşük faiz oranları mülk finansmanınız için en iyi temeldir. Şimdi finanse ederseniz, inanılmaz derecede uygun inşaat faiz oranlarından ve ipotek oranlarından yararlanabilirsiniz. Devlet tahvillerinin performansı, mortgage tahvillerindeki düşük faiz oranlarıyla birleştiğinde, en uygun inşaat faiz oranlarını getiren zincirleme bir reaksiyona neden olur. Müşterilerimizin çoğu inşaat faiz oranlarının ECB’nin temel faiz oranıyla ilişkili olduğunu varsaymaktadır. ECB’nin temel faiz oranı şu anda her zamankinden daha elverişli olsa da, inşaat faiz oranlarını doğrudan etkilemiyor. Bunun yerine, yanınızda getirdiğiniz öz sermaye, vade ve geri ödeme tutarı gibi kişisel gereksinimleriniz, sizin için bireysel olarak hesaplanan bina faiz oranları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

İpoteğinizi hesaplarken en çok borçlanma oranına dikkat etmelisiniz. Bunun nedeni, borç faiz oranının yapı kredinizin tüm sabit faiz oranını etkilemesi ve bu nedenle olumlu ve avantajlı bir şekilde finanse etmek istiyorsanız temel bir faktör olmasıdır. Size bireysel seçenekleriniz hakkında tavsiyelerde bulunmaktan ve sizin için en uygun geri ödemeyi bulmanıza ve aylık taksitlerinizi kendi fikirlerinize göre hesaplamanıza yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız. Borç faiz oranı ne kadar düşük olursa, inşaat finansmanınız o kadar uygun olacaktır.

İnşaat faiz oranı gelişimi

İnşaat faiz oranları birkaç yıldır istikrarlı bir şekilde düşük seyretmektedir. Ancak inşaat faiz oranları nasıl bir trend izleyecek ve şimdi uzun bir sabit faiz oranı belirleyip kendinizi faiz oranlarındaki olası bir artışa karşı korumaya değer mi? Yoksa inşaat faiz oranları düşmeye devam edecek ve şimdi 10 hatta 20 yıl vadeli sabit bir faiz oranına karar verirseniz çok pahalıya mı finanse edeceksiniz? Faiz oranı grafiğini anlar ve faiz oranı barometresini doğru kullanırsanız, bina faiz oranlarının mevcut ve gelecekteki gelişimi hakkında şeffaf bir genel bakış elde edersiniz.

Mortgage Faiz Oranları: Etkiler ve Etkileme Olasılıkları

Günümüzde “ipotek faizi” terimi yerini “inşaat faizi” terimine bırakmıştır. İnşaat faiz oranları veya ipotek faiz oranları, bir inşaat kredisinin ucuz mu yoksa pahalı mı olduğunu belirler. Tarihsel olarak düşük inşaat faiz oranları nedeniyle, mülkünüzü çok uygun bir şekilde finanse edebilir ve toplam finansman maliyetleri üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olan bir avantaj elde edebilirsiniz.

Konut kredileri için etkin faiz oranı

Konut kredileri için efektif faiz oranı (inşaat faiz oranı) 1994’ten 2018’e (son anket) kadar -%6,4 düşerek sadece %1,4’e gerilemiştir. Zaman içinde Almanya’da konut kredileri için efektif faiz oranı:

  • 1994: 8,8%
  • 1998: 5,3%
  • 2004: 4,4%
  • 2008: 4,8%
  • 2014: 2,2%
  • 2018: 1,4%

Gayrimenkul satın almak: Bir yatırımcıdan ipuçları (harici)

Gayrimenkul satın almak ve aynı zamanda gayrimenkule yatırım yapmak çok fazla bilgi ve uzmanlık gerektirir. Öğrenmenin en iyi yolu profesyonellerin deneyimlerinden yararlanmaktır. Bu nedenle, emlakçılığa yeni başlayanlar için bir öneriyle bitirmek istiyorum.

Yeni Başlayanlar İçin İpuçları + Almanya Karşılaştırması: Gayrimenkul Satın Almak

Harici kılavuz (bağlantı yeni sekmede açılır):

Şehir karşılaştırması: Almanya’da satın alma fiyatları (harici)

Almanya’nın büyük şehirlerine yönelik bu bireysel rehberler, emlak alıcıları için önemli bölgeleri, altyapıya ilişkin bilgileri ve gelir, kredibilite, bankalar ve öz sermaye gibi satın alma ön koşullarını içermektedir. Ama çok daha önemlisi: hatalar, riskler, kira getirileri ve daha fazlası. Satın alma fiyatı ve değerleme için belirleyici olan nedir? Yer, bina dokusu, tadilat, ekipman ve diğer her şey ücretsiz.

Harici kılavuzlar (bağlantı yeni sekmede açılır)

Şehir / Satın alma fiyatı güncel:

Arazi satın alıp işletme vergisi ödemek mi?

Buna ek olarak, birkaç ay veya yıl içinde bile üzerine kesinlikle inşaat yapılamayacak arsalar vardır. Tarımsal amaçlarla kullanılmalı veya bahçe arazisi olmalıdır. İnşaat arsalarını genellikle tarımsal kullanım veya bahçe arazisi olarak tasarlanan arsalardan daha yüksek bir fiyata sahip olmalarından tanıyabilirsiniz.

Gayrimenkul devir vergisi: Mülk satın alırken ödenen vergiler

Almanya’da bir mülk veya bir mülkün hissesi satın alındığında, emlak devir vergisi doğmaktadır. Peki gayrimenkul alımında ne kadar ticaret vergisi ödenmesi gerekiyor? Verginin miktarı her bir federal eyalet tarafından belirlenir. Kural olarak, arazi devir vergisi, mülkün veya arazinin bulunduğu federal eyalete bağlı olarak yüzde 3,5 ile yüzde 6,5 arasında değişmektedir. Hızlı bir oryantasyon için, Bavyera’dan Hamburg’a kadar 16 federal eyalet için arazi devir vergisi oranlarını 1 – 5 milyon avroluk örnek satın alma fiyatlarıyla özetledik:

Isıtma sistemi: Enerji ve para tasarrufu

Isıtma konusu sadece inşaatçılar için değil, mülk sahipleri için de ilgi çekicidir. Isıtma sadece bir mülk için gerekli değil, aynı zamanda kanunen de zorunludur. Ne tür ısıtma sistemleri vardır, bunların bakımı nasıl yapılmalıdır ve belirli ısıtma türlerinin inşası için yasal sübvansiyonlar var mıdır yoksa masraflar tamamen mal sahibi tarafından mı karşılanmalıdır?

Güneş termal enerjisi: Güneş enerjisi

Güneş termal enerjisi, güneş enerjisinin kullanılabilir ısıya dönüştürülmesi sürecidir. Konutlarda, üretilen ısı genellikle su ısıtmak veya ısıtma için kullanılır. Mülkün konumuna ve koşullarına bağlı olarak, bu sistem daha önce kullanılan ısıtma sisteminin tamamen yerini alabilir.

2.000 Euro devlet desteği

Gazlı ısıtma: doğal gaz, sıvı gaz veya biyogaz ile ısıtma

Gazlı ısıtma, Almanya’da muhtemelen en yaygın ısıtma türüdür ve haklı olarak da öyledir, çünkü sistem birçok avantaj sunmaktadır. Modern teknoloji, verimlilik ve paranın karşılığını almak gazlı ısıtmanın ayırt edici özellikleridir. Ayrıca, yenilenebilir enerjilerle kolayca kombine edilebilir, yerden tasarruf sağlar ve modernizasyon ve yenileme projelerinde kurulumu kolaydır.

Yağlı ısıtma: Kalorifer yakıtı veya biyo kalorifer yakıtı ile ısıtma

Gazlı ısıtmadan sonra, yağlı ısıtma sistemleri muhtemelen Almanya’daki en yaygın sistemlerdir. Çalışma şekli basittir ve onlarca yıldır aynı şekilde çalışmaktadır. Fuel oil, bir yağ borusu aracılığıyla ısıtma sistemine pompalanır ve burada püskürtülerek yakılır. Bu işlem sırasında ortaya çıkan ısı, ısıtma suyunu ısıtmak ve böylece ısıtma sağlamak için kullanılır. Bu bileşenlerin çoğu, artık bir metrekareden biraz daha fazla yer kaplayan ve modele bağlı olarak duvara bile asılabilen kazanın içinde bulunuyor.

Pelet ısıtma: preslenmiş odun artıkları ile ısıtma

Modern bir pelet ısıtma sistemi hem düşük yakıt maliyetleri hem de çevre dostu ısıtma özellikleriyle bilinir ve bu nedenle geleneksel gaz ve yağ ısıtma sistemlerinden bir adım öndedir. Çalışma şekli de nispeten basittir. Odun peletleri, bir besleme cihazı yardımıyla periyodik olarak yanma odasına gönderilir, böylece doğru doldurma tamamen otomatiktir. Peletlerin yakılmasıyla elde edilen ısı, suyu ısıtmak için ayrı bir kazanda kullanılır. Bu sayede ısıtma sistemi çalıştırılabilir ve sıcak su üretilebilir.

Isı pompası: ortamın ısısı ile ısıtma

Çok teknik bir ifadeyle, bir ısı pompası, teknik iş ve sağlanan iş enerjisini kullanarak düşük sıcaklıklara sahip bir ortamdan termal enerji çekebilen bir sistemdir. Bu ilk başta kulağa oldukça karmaşık geliyor, ancak ısı pompasının prensibi aslında oldukça basit. Isı pompası, çeşitli enerji kaynakları olan hava, toprak ve sudan ısı çeker ve bunu ısıtma amacıyla suyu ısıtmak için kullanır. Bunun için yine de harici elektrik sağlanmalıdır, ancak geleneksel bir ısıtma sistemi için gerekenin yakınından bile geçmez.

Ekstra: Kızılötesi ısıtma

Geleneksel ısıtma sistemleri kendilerini kanıtlamış olsalar bile, kızılötesi ısıtma kesinlikle dikkate alınması gereken bir alternatiftir. Elektrikle ısınma genellikle pahalı olarak kabul edilse de, elektrikle ısınmayı ekonomik kılan başka ilgili faktörler de vardır. Hangi noktaların önemli olduğunu ve elektrikle ısıtmanın ne zaman faydalı olacağını ayrıntılı kılavuzumuzda bulabilirsiniz.

Ekstra: Şömine ve soba

Şömine rahatlama, iyi hissetme ve sıcaklık sağlar. Bu nedenle şöminelerin ve diğer sobaların ev sahiplerinin istek listesinin başında yer alması şaşırtıcı değildir. Özellikle soğuk günlerde, çıtırdayan bir şöminenin önünde sıcacık bir şekilde oturup zamanın tadını çıkarmaktan daha iyi bir şey yoktur. Birçok farklı şömine türü vardır. Açık ve kapalıdan kiremitli veya pelet sobalara kadar hepsinin avantaj ve dezavantajları vardır.

Kiralıyorum: Kanunlar, Vergiler ve Kiracılar

Bir mülkü kiraya vermek harika bir ek gelir olabilir, ancak aynı zamanda ana işiniz haline de gelebilir. Ev sahiplerinin kiracıya karşı birçok görevi vardır ve mülke özen göstermeleri gerekir. Ancak, bu başarılı olursa, çok fazla kâr elde edilebilir. Mülkünüzü en iyi şekilde nasıl kiraya verebileceğinizi ve sizin için doğru kiracıyı nasıl bulabileceğinizi açıklıyoruz.

Öğrenecek çok şey var!

Doğru kiracılar, uygun kira sözleşmesi & Co.

Kirayı nasıl doğru ayarlayabilirim? Reklamımın çekici görünmesini nasıl sağlayabilirim? Peki uygun ve adil bir kira sözleşmesini nasıl hazırlayabilirim? Tüm bu sorular gelecekteki bir ev sahibi tarafından sorulur, çünkü bir mülkü başarılı bir şekilde kiraya vermek çok fazla uzmanlık ve deneyim gerektirir. Ancak, birkaç basit adımı izlerseniz, başarılı bir ev sahibi olma yolunda sıçrama yapabilir ve kazancınızdan kâr edebilirsiniz.

Ek olarak: Ev sahiplerinin, kiracı değişikliğini organize etmek veya kiracı için yıllık hizmet bedeli beyanı hazırlamak gibi birçok görevi ve görevi vardır. Kira, yerel kira endeksi yardımıyla belirlenebilir, ancak söz konusu bölgenin bir kira üst sınırı olup olmadığı her zaman dikkate alınmalıdır. Kira sözleşmesi hem kiracı hem de ev sahibi için adil olmalı ve tüm önemli noktaları düzenlemelidir. Doğru kiracıyı seçerken, sadece sempati etkisi değil, aynı zamanda kredi itibarı gibi diğer önemli faktörler de önemlidir – makalemizde mülkünüzü kiralamak için önemli olan her şeyi öğrenin.

Doğru kiracılar, uygun kira sözleşmesi & Co. için okumaya devam edin: