Bir daire satın al: Maliyetler, emlakçılar ve kiralama – Kiralamak yerine ev sahibi olmak

Daire satın almak – Çoğu alıcı iki nedenden dolayı kat mülkiyeti satın almaya karar verir: Alıcı, içinde yaşamak için daireyi kullanmak ister veya alıcılar orta veya uzun vadede karlı bir kazanç getirecek finansal bir yatırım ararlar. Burada bir daire satın almak ve bireysel daire türleri ve bunların ilgili tanımları ve özellikleri hakkında birçok önemli bilgi bulabilirsiniz. Yeni başlayanlar için okuma ipucu! Yeni başlayanlar nelere dikkat etmeli? Daha fazlasını buradan okuyun: Ä°lk dairenizi satın almak!

Tamamlanmadan önce daire satın alın

Bir daire satın almak istiyorsanız, farklı mülk seçeneklerine sahipsiniz. Şehir merkezinde avantajlı bir konumda, çatı katı veya çatı katı gibi pahalı bir daireye yatırım yaparak açık konut piyasasında kiraya verebilir veya kendiniz taşınarak çekici ve popüler bir yerleşim yerinde yaşayabilirsiniz. Alternatif olarak, büyükanne dairesi veya çatı katı dairesi gibi şehir dışında veya kırsalda bulunan bir daireyi tercih edin. Orada da dairelerin bazen çok makul fiyatlarla sunulduğu apartmanlar var. Aylık maliyetler açısından ucuz bir konut biçimi arıyorsanız ve yüksek bir satın alma fiyatı yatırımı yapamıyorsanız, bu seçenek sizin için çok iyi bir seçimdir.

Ä°pucu! A’dan Z’ye tüm daire tiplerine genel bir bakış. Tanımlar, ipuçları ve çok daha fazlası: Daire tipleri.

Kiralama veya kendi kullanımınız

Halihazırda oturmaya veya kiralamaya hazır bir daire satın almaya alternatif olarak, ev inşa edilmeden önce kiralama veya ev sahibi olarak oturma amacıyla daire satın alabilirsiniz. Seçtiğiniz bir mülkü rezerve etmek için inşaat projesi öğrenilir öğrenilmez geliştiriciyle iletişime geçin. Bu, inşaat projesi tamamlandıktan sonra dairelerin ayrı ayrı farklı sahiplere satılması durumunda mümkündür. Diğer inşaat projeleri bir mülk geliştiricisi tarafından yaptırılmaktadır. Çoğu durumda, geliştiricinin amacı daireleri kendisi kiraya vermektir. Dairelerin bireysel olarak satın alınması mümkün olmayacaktır.

Bir yatırım olarak gayrimenkul: Özel

  1. Bölüm: Klasik veya egzotik yatırım – Hangi mülk yatırım olarak uygundur?
  2. Parça: Bir yatırım olarak gayrimenkul – Nelere dikkat etmeliyim?

Yenilenmesi gereken bir dairenin satın alınması

Yenilenmeye ihtiyaç duyan apartman binalarını satın almak giderek daha popüler hale geliyor. Daire yenilemenin, satın alma işlemini tamamlamadan önce bilmeniz gereken avantaj ve dezavantajları vardır. Dezavantajı ise daireyi satın aldıktan hemen sonra kullanamamanızdır. Daha fazla yatırım yapmak zorundasınız.

Yenileme ihtiyacına rağmen yatırım

Bununla birlikte, avantajlar bu dezavantajdan daha ağır basar, böylece birçok yatırımcı bilinçli olarak yenileme ihtiyacı olan bir daire satın almaya karar verir. Bir yenileme çerçevesinde daireyi dilediğiniz gibi tasarlama imkanına sahipsiniz.

Yeni pencereler ve kapılar entegre edebilir ve oda düzenini değiştirebilirsiniz. Bir daire yenilenirken boru tesisatı ve elektrik kablolarının döşenmesi çok daha kolaydır. Zaten dairede yaşıyorsanız, elektrik sisteminin yapısını veya boru hatlarını fikirlerinize göre uyarlamak daha karmaşık ve zaman alıcıdır.

Tavanları, duvarları ve zemini tam olarak istediğiniz şekilde tasarlayın. Yenileme ihtiyacı olan bir mülkü genellikle makul bir fiyata alabilirsiniz.

Ancak, anıtın korunması kapsamında bu nesne için herhangi bir gereklilik olmadığından emin olun. Aksi takdirde, satın almadan önce bu gereklilikleri yerine getirmeye hazır olup olmadığınızı göz önünde bulundurmanız önemlidir. Genellikle koşullar orta veya yüksek mali harcamalarla ilişkilidir. Bunu, dairenin satın alma fiyatına ve yenileme masraflarına ek olarak ödemeniz gerekecektir.

Tadilat gerektirmeyen modern dairelerin satın alınması

Tadilat gerektirmeyen ve modern mobilyalara sahip çatı katı, çatı katı gibi daireler ve hatta maisonette veya apartman dairesi gibi yeni inşa edilmiş daireler piyasada çok popülerdir. Böyle bir daireyi daha yüksek bir satın alma fiyatı karşılığında edinirsiniz. Daireler hemen kullanıma hazırdır. Pozitif bir enerji dengesine sahiptirler ve yeni sahibinin bireysel fikirlerine göre belirli bir ölçüde sonradan da tasarlanabilirler.

Eski bina veya modern yeni bir binada daire

Satın almadan önce, eski bir binada mı yoksa yeni bir binada mı bir daire tercih edeceğinizi düşünün. Her iki konut tipi de birbirinden farklıdır. Eski binalar yüksek odalar ve büyük pencerelerle karakterize edilir. Odalar çok geniştir. Birçok alıcı bunu bir avantaj olarak görmektedir. Ancak, bu daireler için ısıtma maliyetlerini de göz önünde bulundurmalısınız. Bunlar oda yüksekliği ve buna bağlı olarak daha büyük hacimler nedeniyle, oda yüksekliklerinin genellikle daha düşük olduğu modern dairelere göre çok daha yüksektir.

Modern apartman dairelerinde odalar genellikle daha küçüktür. Eski bir binadaki daireler de birçok potansiyel alıcının sevdiği özel bir çekiciliğe sahiptir. Eski bir binadaki daireyi mi yoksa daha yeni bir binadaki daireyi mi tercih edecekleri çok bireysel bir karardır ve aynı zamanda bireysel bir zevk kararıdır. Eski binayı tercih ederseniz, binanın halihazırda bir enerji yenilemesi geçirmiş olması önemlidir. Bu önlem, ısıtma maliyetlerini oldukça önemli ölçüde azaltabilir.

Kiralanmış bir dairenin satın alınması

Kiralanmış bir daireyi satın almaya karar verdiğinizde, kira sözleşmesini mevcut haliyle devralırsınız. Bu sözleşmede herhangi bir değişiklik yapma hakkına sahip değilsiniz. Kira artışlarına yalnızca yasal düzenlemeler çerçevesinde izin verilmektedir.

Daireyi yenilemeyi planlıyorsanız, bunu ev sahibi ile koordine etmek zorundasınız. Tadilat süresince kiracıdan daireyi terk etmesini talep edemezsiniz. Ancak, kiracıya yeni bir daire sağlama seçeneğiniz vardır. Masrafları sizin ödemeniz gerekir.

Ayrıca, kira sözleşmesini yalnızca kendi ihtiyacınızı beyan etmeniz veya kiracının kira sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerini ısrarla ihlal etmesi durumunda feshedebileceğinizi bilmeniz önemlidir. Kira ödemelerinin tekrar tekrar aksatılması ve size haber vermeden başka bir sakini evinize almanız da buna dahildir.

Geleceğin emlak yatırımcıları için ipucu!

Sürekli ihtiyaç duyacağınız ve duyacağınız iki şey var: Kira getirisi, daha doğrusu brüt kira getirisi ve satın alma fiyatı faktörü. Her ikisi de gayrimenkul tekliflerinin hızlı bir şekilde değerlendirilmesine yardımcı olur. Aradaki fark hakkında daha fazla bilgi edinin ve yeni başlayan bir emlakçı olarak size tavsiyelerimi öğrenin:

Kendi kullanımının sona erdirilmesine ilişkin bildirim

Ev sahibi kira sözleşmesinde öngörüldüğü gibi davranırsa, yalnızca kendi kullanımınız için kiracılığı sona erdirme seçeneğiniz vardır. Fesih bildiriminde bulunabilmeniz için dairede gerçekten kendiniz oturmak niyetinde olmanız gerekir. Bazen bunu kanıtlamanız bile gerekebilir. Kiralık bir daire satın almadan önce, dairede kendiniz yaşamak istemediğinizden veya kullanım hakkınızın mahkeme tarafından onaylanacağından emin olmalısınız. Her kiracının ilk başta kendi ihtiyaç bildirimini kabul etmeme ve bir mahkeme tarafından gözden geçirilmesini talep etme hakkı vardır. Bu durumda, daireye taşınmanız gecikecektir. Elbette, planlanan satıştan önce kiracıyla iletişime geçme fırsatınız var. Planlanan ev sahibi-işgali hakkında onu bilgilendirin ki buna hazırlanabilsin. Çoğu durumda, kiracılar taşınmaya istekli olur ve konuyu dostane bir şekilde çözebilirsiniz.

Konut ihtiyacı

Almanya’da ortalama daire büyüklüğü 30 ila 150 m² arasındadır. Dairelerde bir ila beş oda bulunmaktadır. Bu dairede özel bir banyo ve mutfak mevcuttur. Mevcut konut piyasasında bir daire satın alırsanız, banyosuz teklif almanız neredeyse imkansızdır. Kömürle ısıtma da çok nadirdir. Apartmanlardaki daireler için tercih edilen ısıtma türleri gaz, bölgesel ısıtma veya kalorifer yakıtıdır.

Bir daire satın almaya karar vermeden önce, konut ihtiyaçlarınızı gerçek anlamda belirlemeniz önemlidir. Sadece mevcut durumdan yola çıkmamalısınız. Birkaç yıl içinde nasıl yaşamak istediğinizi hayal etmeye çalışın. Kendi evini satın alan çoğu alıcı, ömür boyu sürecek bir yatırım yapmaktadır. Bu nedenle, gelecekte aileyi genişletmek isteyip istemediklerini, daha ileri mesleki eğitimi tamamladıktan sonra bir çalışmaya ihtiyaç duyup duymadıklarını veya arkadaşları veya aile üyeleri için bir misafir odası kurmak isteyip istemediklerini bilmelisiniz.

Müstakil bir ev satın almanın aksine, kendi daireniz size yaşam alanınızı genişletmek için yalnızca sınırlı olanaklar sunar. Sadece çok büyük odaları paylaşabilirsiniz. Geniş bahçeli birçok müstakil evde mümkün olan bir eklenti, bir apartman dairesinde gerçekleştirilemez. Bu nedenle, şu anda ihtiyacınız olandan bir veya iki oda daha fazla sunan bir mülk seçmeniz tavsiye edilir. Satın alma fiyatı doğruysa, daireyi satın aldıktan sonra gelecekteki yaşam durumları için de çok iyi hazırlanmış olursunuz.

Almanya’daki dairelerde ortalama olarak iki ila dört oda bulunmaktadır. Üç odalı daireler özellikle popülerdir. Bekarlar, çocuklu bekarlar ve çocuk sahibi olmayan çiftler için ideal konut şekli olarak kabul edilir. Üç odalı dairenin ortalama büyüklüğü yaklaşık 80 m²’dir.
Tek odalı daireler, bireysel gelişim için yalnızca sınırlı olanaklar sunduğundan, satın almaya uygun olmama eğilimindedir. Beşten fazla odası olan çok büyük daireler nadirdir ve genellikle sadece büyük şehirlerde sunulur. Eski şehir villalarında bulunurlar ve genellikle çok pahalıdırlar.

Mal sahipleri birliği

Bir apartmanda daire sahibi olarak, bir daire sahipleri topluluğunun parçası olursunuz. Mal sahipleri derneği, tüm mal sahiplerini etkileyen konularla ilgili kararlar alır. Bunlar arasında cephenin tasarımı, çatının yenilenmesinin yanı sıra bir TV sisteminin kurulması ve bahçenin tasarımı da yer alıyor.

Mal sahipleri topluluğunun çoğunluğu yeter sayıya sahiptir. Bu, kendinizin farklı şekilde verebileceğiniz kararları kabul etmek zorunda kalabileceğiniz anlamına gelir.

Bir apartman sahibi olarak, olası tadilatlar için rezerv biriktirirsiniz. Ayrıca bina için ödenmesi gereken sigortaya da katkıda bulunuyorsunuz. Emlak vergisi de orantılı olarak ödenir. Bu rezervler aylık olarak bir hesaba ödenir ve bir kiracının yapması gereken hizmet bedeli ödemesine benzer. Daire sahibi olarak bu yardımları ödemekle yükümlüdürler.

Sonuç: Daire satın almak / ETW

Kendi dairenizi satın almak, özellikle büyük şehirlerde çok kazançlı kabul edilir. Bir daire satın almakla ilgileniyorsanız, Lukinski kendisini satın alma için bir ortak olarak sunmaktadır. Bu bölgede uzmanlaştık ve size sadece profesyonel bir satın alma süreci değil, aynı zamanda piyasa hakkında çok iyi bir bilgi sunuyoruz. Sorularınızı açıklığa kavuşturmak için lütfen bizimle telefonla iletişime geçin. Sizinle kişisel bir randevu ayarlamaktan ve çeşitli mülkleri size sunmaktan mutluluk duyacağız.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.