Eski bir evi / apartmanı satmak: Yenileme birikimi, boşluk, harap – ne yapmalı?

Eski bir evin / apartmanın satışı [yıl] – Yakında satılacak olan eski bir eve veya eski bir apartmana (aynı zamanda bir apartman) sahipsiniz ve kendinize şu soruyu soruyorsunuz: Eski bir evin veya apartmanın satışını en iyi ve her şeyden önce en etkili şekilde nasıl organize edebilirim? Ä°stenen fiyat nasıl değişir? Değeri artırmak için yenileme yapmaya değer mi? Yenileme birikimi, boşluk, harap – her durumda bir mülk sahibisiniz. Ama başka ne yapılabilir? Doğrudan satmak mı yoksa yeniledikten sonra bir emlakçı aracılığıyla satmak mı? Süreç, değerleme ve daha fazlası hakkında buradan ve diğer makalelerden daha fazla bilgi edinin.

Eski gayrimenkulün satışı [yıl]: Nelere dikkat etmeliyiz?

Her şeyden önce, başlangıçtaki durum sonraki prosedür için önemli bir referans noktasıdır. Örneğin, çok temel bir soru:

Satış deneyimi, zaman ve sermaye

Ä°lk mülkünüzü mü satıyorsunuz yoksa emlak konusunda zaten deneyiminiz mi var? Berlin, Hamburg, Münih, Köln, Düsseldorf, Frankfurt ve Almanya genelinde, bu rehber özellikle yeni başlayanlar ve yeni gelenler için!

Bunun nedenleri gayrimenkul mirasından hediyeye (vergi tasarrufu) ve boşanmaya kadar çeşitlilik göstermektedir. Çünkü bazen hiç beklenmedik bir anda eski bir eve ya da apartmana gelirsiniz. Örneğin, her yıl arsalardan apartmanlara kadar milyarlarca gayrimenkul değeri miras olarak kalmaktadır.

Kendiliğinden mülk sahibi olanlar muhtemelen satış konusunda en az baskıya sahip olanlardır. Sonuçta, şu ana kadar varlıklarla ilgili herhangi bir hesaplama yapılmamıştır. Bu genellikle değeri artırmak için sahip olduğunuz seçenekleri de etkiler, çünkü genellikle zanaatkarlar, mimarlar ve diğerleri için gerekli öz sermaye eksiktir.

Eski evimin hala bir değeri var mı?

Eski eviniz ya da apartmanınız kesinlikle yenilenmeye ihtiyaç duysa ve C konumunda olsa bile:

Teklif fiyatı alıcıyla buluşuyor

İlk olarak:

Doğru fiyat için her zaman alıcı bulunabilir

İkinci olarak, unutmayın:

Nerede bir ev varsa, orada bir arsa vardır.

Apartman binaları ve arsaları

Eski müstakil evler, yarı müstakil evler veya teraslı evler ve özellikle apartmanlar potansiyel sunmaktadır. Ä°lk kez satıcı olan pek çok kişi ilk başta şöyle düşünse bile: Eski evimle kim ilgilenir ki?

Özellikle iki husus sizin için ilginç olacaktır:

  • Çok aileli ev (birkaç daireden oluşan stok)
  • Büyük arsa (müstakil ev için de) 2.000 m²’den itibaren.

Portallar yerine yatırımcılara yönelik

Zemin alanı yeterince büyükse, apartman binasında yeterli sayıda kat mülkiyeti varsa, eski evler, apartmanlar ve arsaları, gayrimenkul yatırımcıları, yerli ve aynı zamanda yabancı yatırımcılar için piyasa dışı ticarette büyük bir potansiyele sahip olabilir.

En büyük avantajı, tüm satışın çok daha hızlı olması ve portallardaki geniş bir platform yerine özel teklifler nedeniyle satış fiyatının sizin için genellikle daha kazançlı olmasıdır.

Bu tür yatırımcılara (aile ofisleri, şirketler, yatırım ve gayrimenkul fonları, diğer kurumlar) ulaşmak için mülkünüzü kapalı pazar alanında uzmanlarla satmanız gerekir. Bu ne anlama geliyor? Burada gayrimenkuller yalnızca bir emlak acentesi tarafından pazarlanmaktadır.

Yani 1:1 konuşmak gerekirse, emlak ajansı yalnızca önceden bilinen profil temelinde seçilen kişilerle iletişime geçer. Bu durumda mülkünüz emlak portallarında görünmeyecek, ancak uygun satın alma profiline sahip bireysel yatırımcılara çok özel olarak sunulacaktır.

Büyük yatırımcılar doğrudan ve özel erişim isterler, diğer mülkler onlar için ilgi çekici değildir çünkü zaman alırlar.

Sermaye ve satın alma gücü: örneğin modernizasyon için

Bu yatırımcı çevreler, eski mülkü geliştirmek için gerekli sermayeye de sahiptir. İki seçenekleri var.

Yenileme birikimindeki mülkler:

Örnek: Kiradan mülkiyete doğru gelişim

Çok basit bir örnek: 15, 20, 30 veya 40 kiracısı olan eski bir apartmanınız var. Şimdi iki olasılık var:

Seçenek 1: Bölgesel alıcılar

Bölgesel yatırımcılar genellikle ulusal veya uluslararası faaliyet gösteren yatırımcılardan daha az sermayeye sahiptir. Buna göre, mülklerin büyük bir kısmı olduğu gibi faaliyet göstermeye devam edecektir.

Bu, eski mülkte daha az potansiyel olduğu ve satın alma fiyatının düştüğü anlamına gelir.

Seçenek 2: Bölgeler üstü yatırımcılar

Daha büyük yatırımcılar ise sermayeyi ellerine alır ve mülkü geliştirir, örneğin kiralık daireleri kat mülkiyetine dönüştürür.

Aynı şekilde, bir satıcı olarak daha yüksek teklifler alırsınız.

Bu yüzden emlak portallarında, 100 e-postaya cevap vermek zorunda kalarak, sürekli kredi kontrolleri yaparak zamanınızı boşa harcamıyorsunuz. Peki alıcının öz sermayesini veya finansmanını nasıl kontrol ediyorsunuz?

Eski mülkünüzü piyasa dışında satarsanız, irtibata geçilen ilk kişinin mülkün alıcısı olması alışılmadık bir durum değildir. Satın alma sözleşmesi ve noter randevusu dört hafta sonra yapılır.

Avantaj: Yatırımcıların satın alma profilleri gibi finansman kanıtları da mevcuttur = Hızlı satış süreci

Değerleme: Yenilenmeye ihtiyaç duyan eski mülkler

Bir mülkün değeri nasıl belirlenir? Ä°lk mülkünüzü satıyorsanız, hem süreç hem de eski mülkün değerlemesi hakkında birçok sorunuz olacaktır. Sonuçta değerleme, teklif fiyatının ve dolayısıyla daha sonra elde edilecek satın alma fiyatının ve nihayetinde mülkün satışından elde edeceğiniz kârın temelini oluşturur.

Ne tür bir ev satıyorsunuz?

Birazdan, satmak istediğiniz evin türüne bağlı olarak, evler, apartmanlar ve ayrıca villalar için mülk değerlemesi konusunda sizin için daha ayrıntılı kılavuzlarımız olacak. Evin türüne bağlı olarak, teraslı evden apartmana kadar parametreler değişir.

Öncelikle, ne tür bir mülke sahipsiniz ve satmak mı istiyorsunuz? Yukarıda belirtildiği gibi, teraslı evlerden müstakil villalara, kır evlerine ve hatta apartmanlara kadar farklı ev türleri vardır.

Mülkün büyüklüğüne, durumuna, kiralama kapasitesinin ne kadar yüksek olduğuna (boşluğa karşı), mülkün konumuna ve büyüklüğüne bağlı olarak, gerçekçi ve mülkünüz için potansiyel alıcıları çeken teklif fiyatları ortaya çıkar.

Nehrin karşısına baktığınızda, eskiden yeniye farklı türlerin nasıl dağıldığını görebilirsiniz.

İlk adımdaki değerlendirme kriterleri

Beş önemli değerlendirme kriteri:

  • Mülkün büyüklüğü
  • Arsa büyüklüğü
  • Durum ve gelişim
  • Güncel kiralama
  • Nesneyi koşullandırın

Tabii ki bu değerlemeyi kendiniz hazırlamıyorsunuz, bir değerleme uzmanı veya eksper tarafından hazırlanıyor. Bu, teklif fiyatının hesaplanabileceği tüm hesaplamanın temeli için objektif bir değerleme sağlar.

Mülkün gelişimi ve potansiyeli: Teklif fiyatı

Bu nedenle, teklif fiyatı hesaplanırken olası gelişmeler de fiyatlandırılabilir.

Konut değerlemesi, apartman değerlemesi ve tabii ki arazi değerlemesi konularında daha da fazla temel bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Eski kale, eski saray veya malikane?

Evler ve apartmanlardan daha da özel olan, eski kaleler ve saraylar gibi en iyi zamanlarını geride bırakmış nesnelerdir.

Ancak burada da gayrimenkul yatırımcılarının veya yatırım fonlarının mülkünüzle ilgilenme ihtimali yüksektir. Listelenen binanın durumuna bağlı olarak, “basit” seçeneklerden (ev sahibi tarafından kullanılan dairelere dönüştürme) daha karmaşık dönüştürme veya yeniden adama olasılıklarına kadar burada da uygulanabilir.

Bu nedenle, eski evler ve apartmanlara benzer şekilde burada size standart bir kılavuz sunamayız. Bu her zaman münferit konuma, örneğin anıt koruması nedeniyle geliştirme olanaklarına ve aynı zamanda bu tür mülklerle ilgili geçmişe bağlıdır.

  • Satılık kale & saray