Gayrimenkul spekülasyon vergisi: miktar ve son tarih dahil arsa, daire, ev satışı

Spekülasyon vergisi ne kadar? Spekülasyon vergisi ne zaman ödenir? Ya da spekülasyon vergisi ne zaman uygulanmaz? Bir mülkü sattığınızda bu vergi önemlidir. Bir arsa, bir daire, bir ev veya bir apartman bloğu olması fark etmez. Gayrimenkul satışı hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz : Vergiler.

Spekülasyon vergisi basitçe açıklanmıştır

Ä°smi her şeyi anlatıyor, bu vergi emlak piyasasındaki spekülasyonu sınırlamayı amaçlıyor. Bu nedenle yasa koyucu şöyle diyor: Bir mülk satın alırsanız, bunu ancak X yıl sonra vergiden muaf olarak satabilirsiniz. X = yıllar, mülkü yatırım olarak mı satın aldığınıza (kiralama) yoksa içinde kendiniz mi yaşadığınıza (ev sahibi olarak oturma) bağlı olarak değişir.

Vergi beyannamenizde 600 Euro’nun (vergiden muaf tutar, EStG § 23) üzerindeki karları beyan etmeniz gerekir. Kârları “Diğer gelirler” ekine girersiniz.

Frist farkına geri dönelim.

Ayrım: Kiralama (sermaye yatırımı) / kendi kullanımı

Spekülasyon süresi, bir mülkü kiraya vermek için yatırım olarak satın alıp almadığınıza bağlı olarak değişir. Ya da bir mülkü kendi kullanımınız için satın alıp almadığınız, yani içinde kendiniz yaşayıp yaşamadığınız.

Spekülasyon dönemi:

  • Üçüncü taraf kullanımı – 10 yıl
  • Kişisel Çıkar – 3 yıl

Spekülasyon vergisi yalnızca özel satışlar için geçerlidir

Vergi, Gelir Vergisi Kanunu (EStG), §22 Diğer gelir türleri, daha doğrusu §22 paragraf 2’de bulunabilir: “§23 anlamında özel satış işlemlerinden elde edilen gelir;” – yani bu sadece özel satışlardan alınan bir vergidir.

Kanun:

Ticari olarak satış yaparsanız, farklı şekilde vergilendirilirsiniz. Bu nedenle, 3 özellik kuralını da bilmeniz gerekir. Buna göre, 5 yıl içinde 3 mülk satan herkes ticari gayrimenkul ticareti kapsamına girmektedir.

Örnek: Sermaye yatırımı / kişisel kullanım için son tarih

Spekülasyon vergisine ilişkin iki pratik örnek daha.

Spekülasyon vergisi Sermaye yatırımı

Bir mülkü 42 yaşında satın alır, kiraya verir ve 50 yaşında satarsanız, mülkü sekiz yıl içinde satın almış ve satmış olursunuz. Buna göre, spekülasyon vergisi ödenmesi gerekmektedir.

  • < 10 yıl elde tutma = spekülasyon vergisi

Spekülasyon vergisi uygulanmaz – ayrıca mülkünüzü 42 yaşında satın alır ve 53 yaşında bir kısmını satarsınız. Dolayısıyla, mülkün satın alınması ile satılması arasında 10 yıldan fazla bir süre bulunmaktadır. Buna göre, spekülasyon vergisi ödenmesi gerekmemektedir.

  • 10 yıldan fazla elde tutma = Spekülasyon vergisi yok

Spekülasyon vergisi Kişisel çıkar

Kişisel kullanım durumunda, süreler 3 yıllık bir dönem olarak değişmektedir. Spekülasyon vergisi miktarı da dahil olmak üzere diğer her şey aynı kalmaktadır.

Spekülasyon vergisi tutarı

Şimdi en önemli soruya gelelim, satıştan alınan vergi nedir?

Spekülasyon vergisi ne kadar yüksek?

Spekülasyon vergisi için sabit bir vergi oranı bulunmamaktadır. Vergi daireniz tutarı ilgili vergi düzeyinize göre hesaplar.

Kendi gelir vergisi oranı %40

  • Satıştan elde edilen kar: 20,000 Euro
  • Spekülasyon vergisi (%40): 8.000 Euro

Emlak ansiklopedisine geri dönelim.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.