Immobilien GmbH / Vermögensverwaltende GmbH: Avantajlar, dezavantajlar, maliyetler ve gayrimenkul alımı

Immobilien GmbH / Vermögensverwaltende GmbH / Immobiliengesellschaft – Bu makalede emlak şirketleri hakkında temel bilgileri öğreneceksiniz. Bir ev veya kat mülkiyeti satın almaya yeni başlayan biri olarak kim bir limited şirket kurmayı düşünür? Kuşkusuz bu, ev sahibi olarak oturanlar için bir anlam ifade etmiyor, ancak kiracılar için ediyor. Aynı durum, yatırım geliriniz için bir varlık yönetim limited şirketi olarak bir huzurevine yapılan yatırım gibi özel yatırımlar için de geçerlidir. Bu şekilde Almanya’da vergiye tabi olursunuz, ancak vergiden de kaçınabilirsiniz. Şirketler için vergi danışmanları bu konudaki soruları yanıtlayabilir. Herkese geri dön: Yasal formlar.

Emlak şirketi nedir?

Gayrimenkul şirketinin tanımı – Bir gayrimenkul şirketi, gayrimenkul kiralama, geliştirme, finanse etme, gerçekleştirme veya pazarlama amacını güden bir şirkettir. Bir veya birden fazla mülkle ilgili olması fark etmez. Ayrıca kendi mülkleri ve üçüncü tarafların mülkleri için mülk yönetimini de içerir.

Vergi avantajlı kiralama: özel yerine GmbH

Uzun lafın kısası, avantajı nedir? Özel olarak, yüzde 42’lik vergi oranıyla, yılda hızla 4 haneli meblağlar ödersiniz.

Örnek: Özel kira gelirinin hesaplanması

Burada, bir GmbH’nin ticari gelirine kıyasla özel kira gelirinin vergilendirilmesinin hızlı bir şekilde karşılaştırılması için çok basitleştirilmiş bir hesaplama yer almaktadır. Burada hiçbir vergi indirimi ve dayanışma ek ücreti dikkate alınmaz.

Basitleştirilmiş örnek hesaplama (özel):

 • Aylık kira geliri: 1,000 Euro
 • Kira geliri / yıl: 12.000 Euro
 • Vergi yükü (gelir vergisi %42): 5.040 Euro
 • Vergi sonrası kâr: 6.960 Euro

Örnek: Ticari kira gelirinin hesaplanması

Burada, bir GmbH’nin ticari gelirine kıyasla özel kira gelirinin vergilendirilmesinin hızlı bir şekilde karşılaştırılması için çok basitleştirilmiş bir hesaplama yer almaktadır. Burada hiçbir vergi indirimi dikkate alınmaz.

Basitleştirilmiş örnek hesaplama (GmbH):

 • Aylık kira geliri: 1,000 Euro
 • Kira geliri / yıl: 12.000 Euro
 • Vergi yükü (kurumlar vergisi %15): 1.800 Euro
 • Vergi sonrası kâr: 10.200 Euro

Basitleştirilmiş hesaplamamıza göre buradaki fark şudur:

+ 3.240 Euro / yıl

Emlak şirketi mi aile vakfı mı?

Bir vakıf veya daha spesifik olarak bir aile vakfı kurmanın sizin için birçok avantajı vardır. Spekülasyon vergisinden sonra vergisiz sermaye kazançlarından, kira gelirlerinin yüzde 15 gibi düşük bir oranda vergilendirilmesine kadar.

Bir gayrimenkul limited şirketinden en büyük ve temel farkı, spekülasyon dönemi sona erdikten sonra gayrimenkulünüzü vergiden muaf olarak satabilmenizdir. Bu makalede bunun nasıl işlediğini, nasıl bir vakıf kurabileceğinizi ve torunlarınızın bundan nasıl faydalanacağını öğreneceksiniz.

GmbH, AG…? Hangi yasal form

Kendi (emlak) şirketinizi mi kurmak istiyorsunuz? GbR, KG, OHG, GmbH, AG & Co. veya hatta aile vakfı – Hangi yasal formlar var ve gayrimenkul GmbH’sine hangi alternatifler var?

 1. Sınırlı sorumlu şirket (GmbH)
 2. Gayrimenkul hisse senedi şirketi (GYO-AG)
 3. Yasal formlar: Liste
 4. Bir şirket kurmak: Prosedür, maliyetler ve genel bakış

Sınırlı sorumlu şirket (GmbH)

Sınırlı sorumlu şirket (Gesellschaft mit beschränkter Haftung, GmbH) – Sınırlı sorumlu şirket (Gesellschaft mit beschränkter Haftung), en az bir kişi tarafından kurulan ve en az bir ortak tarafından yönetilen bir Alman yasal biçimidir. Adından da anlaşılacağı üzere, bu kurumsal yasal form, hissedar(lar)ı için bir sorumluluk sınırlaması ile karakterize edilir.

Gayrimenkul hisse senedi şirketi (GYO-AG)

Gayrimenkul anonim şirketi / GYO-AG – Anonim şirket fikrini hiç de kötü bulmuyorsunuz ve şimdi sermaye şirketinizi gayrimenkul sektörüyle nasıl birleştirebileceğinizi mi merak ediyorsunuz? Bir gayrimenkul şirketi, tek bir mülkten başlayarak üç veya çok haneli bir gayrimenkul portföyüne kadar gayrimenkulü finanse etmek, geliştirmek, gerçekleştirmek, kiralamak veya pazarlamak için hizmet veren bir şirkettir. Gayrimenkullerin veya üçüncü şahıslara ait gayrimenkullerin üçüncü şahıslar adına yönetimi de bir emlak şirketi tarafından gerçekleştirilebilir.

Gayrimenkul AG, gayrimenkul GmbH ve aile vakfının yanı sıra, bir kurucu olarak sizin için ilginç olabilecek birkaç alternatif şirket türü daha var! Bir şirket kurmak hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Sermaye, vergiler ve farklı şirket türlerinin bireysel avantaj ve dezavantajları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Burada Almanya’da kurucu olarak seçebileceğiniz tüm yasal formları ve bir kontrol listesi içeren bir rehber bulacaksınız:

Immobilien GmbH’ye alternatifler: Almanya’da yasal formlar

Yasal formlar – Ne tür şirketler var? İlk şirketinizi kurmak istiyorsanız, ideal yasal formu seçmek şirket kurma sürecindeki ilk adımlardan biridir. İster özel bir emlak şirketi ister bir start-up kurmak isteyin, Almanya’daki tüm şirket türlerini burada sizin için özetledim.

Ayrıntılı olarak şirket türleri:

Bir şirket kurmak: Prosedür, maliyetler ve kontrol listesi

Bir şirket kurmak (gayrimenkul) – İlk şirketinizi mi kurmak istiyorsunuz? Kurucu olarak sizin için gerekenler, sermaye, hissedar sözleşmeleri, vakıf masrafları, yasal formlar ve kontrol listeleri. Bu yeni başlayanlar için karmaşık görünebilir, ancak aslında oldukça basittir. Bir şirket kurma süreci genellikle nispeten aynıdır. Süreci sizin için burada basit adımlarla özetledim. Kendi şirketinizi nasıl kuracağınızı öğrenin. Şirketlerin tüm yasal formları ve türleri hakkındaki büyük rehberden sonra, bugün yeni başlayanlar için bir (emlak) şirketi kurmaya ayrıntılı bir şekilde bakıyoruz.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.