Çatı yenileme – çatı üstü yalıtım, maliyetler ve fotovoltaik

Tanım, yeniden çatı kaplama ve çatı üstü izolasyonu

Çatı yenileme – Çatı yenileme, bir çatının ısı yalıtımı ve su yalıtımı açısından onarılması anlamına gelir. Çatı tadilatı genellikle gevşek veya gevşek kiremitler gibi küçük hasarlar fark edilir edilmez gerçekleştirilir. İstisnai durumlarda ve büyük hasar durumunda, tamamen yeni bir çatı kaplaması da gerçekleştirilir. Bu amaçla, genellikle çatı makasının tüm yüzeyine uygulanan kiriş üstü yalıtım kullanılır. Çatıda fotovoltaik isteniyorsa, çatı yenilemesinin bir parçası olarak bir sistem planlamak iyi bir fikirdir.

Gereksinimler ve olasılıklar

Ancak, yenileme başlamadan önce zanaatkar evin tam yapısına bakar. Eski bir bina mı, yeni bir bina mı, düz çatılı mı yoksa eğimli çatılı mı olduğunu kontrol ederler. Daha sonra mülk sahibi ile olasılıklar görüşülür ve işin süresi planlanır. Kendiniz çatı ustasıysanız veya çok yetenekliyseniz, çatı tadilatını kendiniz de yapabilirsiniz. Her halükarda, tadilattan önceki son adım gerekli inşaat izinlerinin alınmasıdır.

Maliyetler, sübvansiyonlar ve ücretsiz fotovoltaik sistem

Bir çatı tadilatının maliyeti, malzeme maliyetleri ile mimar ve ustalar için personel maliyetlerinden hesaplanır. Çatı tadilatının türüne bağlı olarak, KFW’den %10’luk bir sübvansiyon veya özellikle uygun bir kredi şeklinde bir sübvansiyon almak mümkündür. Ayrıca tamamen ücretsiz bir çatı yenileme seçeneği de mevcuttur. Toplam maliyetler belirlendikten sonra, metrekare başına kesin maliyetler hesaplanabilir. Bunun için bir fotovoltaik elektrik üreticisine başvurmaları ve ardından, en iyi durumda, çatılarının sağlanması için kurulum ve kira geliri de dahil olmak üzere ücretsiz bir çatı yenilemesi almaları gerekiyor.

Bir bakışta çatı yenileme

  • Çatının onarımı, ısı yalıtımı ve su yalıtımı
  • Çatı üstü yalıtımlı tam yüzey yalıtımı
  • Analiz: eski bina, yeni bina, düz çatı veya eğimli çatı
  • Kendiniz yapın – sadece zanaatkar uzmanlığı ile
  • İnşaat izinleri gereklidir
  • KFW sübvansiyonu %10 veya uygun kredi
  • Fotovoltaik sistem ile ücretsiz çatı yenileme ve kiralama mümkün

Wiki’ye dönelim: Emlak Sözlüğü