Bir villa satın alın ve kiralayın: Verim, sezon, hizmet bedelleri, yenileme, finansman…

Villa satın al ve kirala – Özellikle başkalarının tatile gittiği yerlerde bulunan villalar olmak üzere birçok mal sahibi arasında popüler bir model. Örneğin, sıcak bir nokta olarak Ä°spanya, özellikle Mallorca, Ä°biza ve aynı zamanda Marbella, bu yerlerden biriyle olan kişisel bağlarınıza bağlı olarak. Villanızı kiraya vermek istiyorsanız, yalnızca kendi kullanımınız için değil, aynı zamanda mülkün gelir getirmesi amacıyla klasik bir yatırım olarak da satın alıyorsunuz demektir. O kadar çok (getiri) ki masraflar karşılanıyor (kredi geri ödemesi, faiz ve villanın bakımı). Getiri, bir villanın sezonluk kiralanması, bakımdan havuz hizmetine kadar ek maliyetleriniz ve finansmanla ilgili gerçekler hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin. Ayrıca, gayrimenkul satın alırken Ä°spanyol emlak vergisi.

Villa kiralamak: yatırımın geri dönüşü ve değer artışı

İspanya’da kiralamaya değer mi? Evet! Örnekte daha sonra göreceğiniz gibi, bazıları sadece yoğun sezonda ve çevresinde kiralama yaparak yılda satın alma tutarının %5-%10’unu kazanmaktadır. Kalan 3-6 ay villanızı kendiniz kullanıyorsunuz.

İlk kez mi kiralamayı planlıyorsunuz?

Kârlı olan sadece kira değil, aynı zamanda Mallorca veya İbiza gibi özel konumlarda mülkün değerindeki artıştır. Verim hesaplamasından sonra bu konuda daha fazla bilgi verilecektir.

Bilmeniz gereken her şeyi bu kılavuzda öğrenin!

Kiralama: Bir villanın getirisi

Almanya’da konutlar nadiren tatil evi olarak kullanılmakta ve yoğun olmayan dönemlerde kiraya verilmektedir. Eğer öyleyse, hesaplama tamamen kiralanmış tipik bir mülkten biraz daha farklı çalışır. Uzun vadeli bir kira sözleşmesinde, kiracı X her ay Y tutarını öder. Tatil beldelerinde kiralama yapmak, yoğun olmayan ve yoğun sezonlara bağlı olarak biraz spekülasyon anlamına da gelir. Ancak prensipte, emlak getirisinin hesaplanması aynıdır.

Kira getirisi hedefi: Villanızın parasını kiracı öder

İyi bir emlak getirisinin basit hedefini özetleyelim:

Getirisi o kadar yüksek olmalı ki kiracılarınız villanızın borcunu ödesin.

Değer değişkenlik gösterir, şu anda iyi bir getiri en az %6’dır (Almanya’da). Yurtdışında finansman için daha yüksek faiz oranları ile değer de buna bağlı olarak artmaktadır. 1 daha fazla faiz doğrudan %1 daha fazla getiri gerektirir – basitçe söylemek gerekirse.

Getiriyi hesaplayın: Başlangıç için örnek

Olağan getiri hesaplaması, yıllık soğuk kira (yani aylık kira * 12) hesaplanacak şekilde çalışır. Kısmi kiralama durumunda, olası yıllık soğuk kira da aynı derecede önemlidir, ancak mülkü kendiniz kullanmadığınız yıl içindeki birkaç hafta veya aya odaklanır.

Basitçe hesapladım:

Getiri = yıllık gelir (soğuk kira) / yatırım (satın alma fiyatı ve yan maliyetler)

Hızlı bir örnek:

 • 6,7 % = 80.000 / 1.200.000

İpucu! Villa (yüzme havuzu gibi ekstralar) ve iyi konumun yanı sıra, yatak odası / banyo sayısı her zaman iyi kira fiyatları için belirleyicidir.

Ancak prensipte her şey aynı kalmaktadır. Verim hesaplaması.

Bir villanın getirisi özetlenmiştir

Gerçek 1) Bir mülkün getirisini hesaplamak, mülkünüzü kiraya vermek istediğinizde önemli hale gelir. Gerçek 2) Basitçe söylemek gerekirse, kiracılarınızın villanızı ödemesi amacıyla, kira gelirini envanterlerinizle (satın alma fiyatı ve yan maliyetler) ilişkilendirir.

Gerçek 3) Gayrimenkul getirisinin sonucu bir yüzdedir. Bu oran (şu anda) %6’nın üzerindeyse, tabiri caizse tüm işletme maliyetleri (finansman [geri ödeme, faiz] ve bakım) karşılanır. Getiri (şu anda) %6’nın altındaysa, aylık ödeme yaparsınız.

Burada yine örnekleme amacıyla, “olağan” getirinin (bir yatırımın tamamen kiralanması için) hesaplanması ve sizin de kullandığınız yurtdışında kiralanan bir mülkün (tatil evi) getirisinin ayarlanması.

Formül

Hesaplama için formül:

Tamamen kiraya verildi:

Getiri = yıllık soğuk kira (soğuk kira * 12) / yatırım (satın alma fiyatı ve yan maliyetler)

Kısmi izin:

Getiri = yıllık soğuk kira / yatırım (satın alma fiyatı ve yan maliyetler)

Yani prensipte aynı hesaplama.

Kira: Hangi villa için ne kadar kira?

İpucu. X değerindeki bir mülkün ne kadara kiralanabileceğini mi merak ediyorsunuz? Tatil daireleri için platformlardaki veya AirBnb’deki teklifleri karşılaştırın. Benzer parametreler kullanın (konum, durum, yaşam alanı, yatak odaları).

Bu şekilde, kendiniz çok fazla kiralama denemesi yapmak zorunda kalmadan, bölgedeki diğer ev sahiplerinin deneyimlerinden de yararlanabilirsiniz.

Örnek: Ana sezonda kiralama – %2,6 getiri!

Örneğin, bir tanıdığımız 2.100.000 avro değerindeki mülkünü sadece Temmuz ayında 54.000 avroya kiraya verdi.

Bu ayın verimi:

Satın alma bedelinin %2,57’si

Almanya’da yatırımcılar sermaye yatırımları için gayrimenkule odaklanır ve yıllık getiri %6’dır, bu nedenle İbiza gibi sıcak noktalarda bir ayda gerekli minimum getirinin neredeyse yarısını kazanabilirsiniz. Tabii ki, yıl Temmuz ayının 12 katını sunmuyor (sıcak sıcaklıklar, birçok ülkede yaz tatilleri). Ancak sadece ana sezon olan Mayıs-Eylül ayları arasında iyi miktarda getiri elde edilmektedir.

Ne yazık ki, biraz daha fazla faiz ödüyorsunuz ve kiralamanın da organize edilmesi gerekiyor.

Ücretler: Kiralama ve Ev Hizmeti + Avantaj

Mayorka, İbiza veya Marbella gibi sıcak bölgelerde kiralayanlar doğal olarak kendileri ilgilenmezler. Ancak kira gelirinin %20-25’i karşılığında her şeyle doğrudan ilgilenen mükemmel yerel bağlantılar var: Kiralama, ev temizliği, bakım, bahçe ve havuz bakımı. Elbette her şeyi ayrı ayrı kiralayabilirsiniz, ancak tek elden alışveriş, ciddi kiracılara stres yaşamadan kiralamanın en iyi yoludur.

Acente aracılığıyla kiralama:

Kira gelirinin %20 – %25’i

Bir kez daha, büyük avantaj:

 • Villa kiralama
 • Kiracılarla iletişim
 • Villanın teslimi (taşınma ve taşınma)
 • Bakım
 • Bahçe, havuz, tenis kortu gibi açık hava tesisleri.
 • Stressiz her şey

Şimdi doğrudan somut rakamlarla pratik bir örneğe bakalım.

Avantajlar: Kiralamadan elde edilen getiri ve değer artışı (mülk)

İspanya’nın sıcak noktalarındaki gayrimenkuller elbette “evde” satın almaktan biraz daha pahalıdır. Bu da beraberinde getiri avantajını getiriyor, herkes “adım atmaya cesaret edemiyor”. Buna ek olarak, yurtdışında satın alma fiyatının %50-60’ı kadar daha fazla öz sermayeye ihtiyacınız vardır. Bu konuya birazdan daha fazla değineceğim.

 1. Ä°yi getiri, genellikle %10’un üzerinde
 2. Buna ek olarak, mülkün değerindeki artış

Örnek hesaplama için yenileme dahil satın alma fiyatı

Örnekte, yan masraflar dahil 1,9 milyon avroya bir mülk satın alıyorsunuz ve son rötuşlara kadar yenileme için 240.000 avro daha yatırım yapıyorsunuz.

 • Satın alma fiyatı: 1,90,000 Euro
 • Rehabilitasyon: 240,000 Euro
 • Yatırım: 2,140,000 Euro

Haziran, Temmuz ve Ağustos gibi yoğun aylarda, Ocak, Şubat, Mart aylarında gerçekçi bir şekilde ve ön rezervasyonla ayda 50.000 ila 60.000 Euro alabilirsiniz. Yoğun sezonda 14.000 Euro / hafta +/- yoğun sezondan 1 ay önce ve sonra hesaplıyoruz; ayrıca gerçekçi boşluğu ve örneğin kış aylarında kendi kullanımınızı da dikkate alıyoruz.

Hesaplama: Kiralamadan elde edilen gelir

O zaman aylar farklılık gösterir. Örnek:

 • Ocak – Mart: Kişisel Çıkar
 • Nisan: Boş
 • Mayıs: 12,000 Euro / hafta
 • Haziran – Ağustos: 14.000 Euro / hafta
 • Eylül: 11.000 Euro / hafta
 • Ekim – Kasım: Boş
 • Aralık: Kişisel çıkar

Getiriniz daha sonra satın alma fiyatı, kira/ev hizmeti ve gelir üzerinden hesaplanır:

 • Yıllık soğuk kira: 260.000 Euro / yıl
 • Ev hizmeti (%20): 26.000 Euro / yıl
 • Yıllık soğuk kira (net): 234.000 Euro / yıl

Özetle:

 • Yatırım: 2.140.000 Euro / yıl
 • Verim: %10,9 Verim

Almanya’da %10’un üzerinde getiri sağlayan gayrimenkuller son derece nadirdir ya da riskli C bölgelerinde yer almaktadır. Burada en iyi konumda, havuzlu ve deniz manzaralı villalar satın alırsınız.

Mülkün değerinde artış

Ardından, emlak getirisinin yanı sıra, arazi fiyatlarında da genel bir artış söz konusu. İbiza ve Mayorka gibi yerlerin ne gibi avantajlar sunduğunu biliyor musunuz? Uzay sonsuz değildir. Örneğin İsviçre’de olduğu gibi, inşaat alanı sınırlıdır ve buna bağlı olarak gerçek arazi fiyat artışları, yakınlarda “evde” yaptığınız bir sermaye yatırımına kıyasla daha yüksektir.

İşte Frankfurter Rundschau‘dan geçen yılın güncel bir alıntısı:

“Adadaki emlak fiyatları ortalama olarak yüzde 27,2 oranında artarken, piyasa araştırmacıları tarafından kaydedilen en yüksek artış oranı yüzde 42,1 ile Palma kentinde gerçekleşmiş, onu tatil mülklerinin beş yıl öncesine göre yüzde 37,8 daha pahalı olduğu Güney Batı izlemiştir.”

“Sadece” ifadesini %27,2 ortalama ile hesaplayalım.

 • 27,2 / 5 = %5,45 p.a.

Gayrimenkul satın alırken ne gibi yan maliyetler ortaya çıkar?

Yan maliyetler bloğu, gerçekten tüm yönleriyle düşünüldüğünde oldukça kapsamlıdır. Ancak birkaç farklılık var.

Broker için maliyetler

Aracılık masrafları – Almanya’da aracılık masrafları (özel alımlar için) satıcı ve alıcı arasında %50 oranında paylaştırılır (yasa gereği). Bir mülk şirketten şirkete satılırsa, aracılık maliyetlerinin dağılımı alıcı ve satıcı arasında serbestçe bölünebilir. İspanya’da (yani İbiza, Mallorca veya Marbella’da) aracılık masrafları zaten mülkün satın alma fiyatına dahildir (standart mülkler için %5).

Villa satın alımında emlak vergisi

Varlık vergisi – İspanya’da bir mülk satın alırsanız ve satın alma fiyatının 700.000 avrodan fazlasını özkaynaktan (finansman değil) koyarsanız, 700.000 avroluk vergisiz tutarın üzerindeki her şey için vergi ödemeniz gerekir. İspanyol varlık vergisi, getirdiğiniz net varlıkların %0,2 ila %2,5’i arasındadır.

İpucu. Vergiden muaf tutar belediyelerde farklılık göstermektedir. Katalonya ve Valensiya’da vergiden muaf tutar sadece 500.000. Madrid’de ise vergiden muaf tutar sınırsız.

Örnek:

 • Villanın toplam satın alma fiyatı: 1,8 milyon avro
 • Özkaynak payı (%60): 1,08 milyon avro
 • Ödenek: 700,000 Euro
 • Vergilendirilebilir varlıklar: 308.000 Euro
 • Vergi oranı: %0,3
 • Vergi tutarı: 924,00 Euro

Varlık vergisi: Tablo

İşte değerlendirme limitleri ile tüm vergi oranları:

Avro’luk varlıkları ile Vergi EUR cinsinden ise Avro değerindeki varlıklardan Eğer bu vergi
0,00 0,00 167.129,45 0,2
167.129,45 334,26 167.123,43 0,3
334.252,88 835,63 334.246,87 0,5
668.499,75 2.506,86 668.499,76 0,9
1.336.999,51 8.523,36 1.336.999,50 1,3
2.673.999,01 25.904,35 2.673.999,02 1,7
5.347.998,03 71.362,33 5.347.998,03 2,1
10.695.996,06 183.670,29 Ve daha fazlası 3,5

Kaynak: WF Salinas.

Mevcut mülklerin yenilenmesi

Yenileme ve iyileştirme – Villanızı kesinlikle isteklerinize ve fikirlerinize göre tasarlamak isteyeceksiniz. Bunu yapmak için, en azından iyileştirme maliyetlerini ve evin yapım yılına veya son tadilatına bağlı olarak yenileme maliyetlerini (bahçe, havuzdan yatak odalarına, mutfak, banyo) de hesaba katmalısınız.

Bir bakışta tipik yan maliyetler:

 1. Teorik seyahat masrafları (saha ziyareti)
 2. Aracılık masrafları – satıcı tarafından ödenir
 3. Noter ücretleri – satın alma sözleşmesi
 4. Tapu masrafları – mülkiyet değişikliği
 5. Rehabilitasyon / iyileştirme (mevcut binalar için)
 6. Varlık vergisi (700.000 Euro’dan itibaren)
 7. Emlak vergisi (satın alma sonrası)

Sonuç: Villa satın alın ve kiralayın

Şimdi gerçekten çok şey öğrendiniz. Mevsimsel dönemlerde kira getirisi hakkında. Vergiler hakkında bilgi edindiniz, aynı zamanda bir emlakçı ile satın almaktan mülkünüzün bakımı için kiralamaya kadar ek maliyetler hakkında da bilgi edindiniz.

Bu bilgi ile İspanya’da kiralamak için karlı bir villa bulabilirsiniz.

Burada sizin için 2 ekstra ipucum var!

Acenteler: Villa Portfolio Ibiza, Mallorca & Marbella

Bir emlakçı olarak müşterilerim için görüşmeler yapıyorum, teşhirler sağlıyoruz, görüşmeleri planlıyoruz ve gerekirse noterden finansmana kadar satın alma sürecine yerinde yardımcı oluyoruz. Mallorca, Marbella ve Ä°biza‘daki villalarımdan küçük bir seçkiyi burada bulabilirsiniz:

Yurtdışı finansman: özkaynak ve faiz oranı

Ä°spanya’da bir villa mı satın almak istiyorsunuz? Ä°ster Mallorca, ister Marbella veya Ä°biza olsun, gayrimenkul finansmanı koşulları önemli ölçüde farklılık göstermektedir. Villanızı %100 kişisel kullanım için satın almıyor, kısmen veya tamamen yatırım amaçlı kiralıyorsanız, Ä°spanya’daki özel koşulları bilmeniz gerekir. Buna ek olarak, bir karşılaştırma olarak size ABD’den de bazı bilgiler vereceğim. Bu şekilde, kendi ülkenizde finansmanın ne kadar ucuz olduğunu ve diğer ülkelerde bir yabancı olarak faiz oranınız ve öz sermayenizle ilişkili olarak kredilerin ne kadar pahalı hale geldiğini görebilirsiniz. Sonunda, her zaman getiri söz konusudur.