Yatırım amaçlı gayrimenkul mü yoksa getiri amaçlı gayrimenkul mü? Avantajlar ve dezavantajlar – yatırım formlarının karşılaştırılması

Yatırım amaçlı gayrimenkul veya gelir amaçlı gayrimenkul – her ikisi de popüler yatırım şekilleridir. Peki, gelir getiren bir mülk ile yatırım amaçlı bir mülk arasındaki fark nedir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir? Peki vergi etkileri nelerdir? Ayrıca şu soruyu da ele alıyoruz: Bir yatırım olarak ilk mülk için iki formdan hangisi en uygundur? Bunu ve daha fazlasını burada adım adım öğrenebilirsiniz!

Yeni! Özellikle gayrimenkul alıcıları için

A’dan Z’ye mülk satın almak: hazırlık, arama kriterleri, satın alma süreci ve tüm bunlar, uzmanlardan ücretsiz ve çevrimiçi.

Şimdi Immobilien-Erfahrung.de’de

Daire satın almak mı, ev satın almak mı, mülk sahibi olmak mı yoksa sermaye yatırımı mı, getiri mi yoksa yatırım amaçlı mülk mü? Yeni projem Immobilien-Erfahrung.de’de artık başarılı bir mülk alımı için bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız! Gayrimenkul satın alırken hedef belirleme, konum türleri(A, B ve C konumları), gayrimenkul türleri, getirileri ve daha fazlası hakkında bilmeniz gereken her şeyi çevrimiçi ve ücretsiz olarak öğrenin! Şimdi Immobilien-Erfahrung.de’de:

Tanım: Yatırım amaçlı gayrimenkul mü yoksa getiri amaçlı gayrimenkul mü?

Peki yatırım amaçlı gayrimenkul nedir? Peki getiri özelliği nedir? Burada hedef çok önemlidir. Getiri veya kira yoluyla doğrudan gelir elde etmek mi istiyorsunuz? Yoksa uzun vadeli bir değer artışı mı sizin için daha önemli?

Yatırım amaçlı gayrimenkul: uzun vadeli değer artışı

Yatırım amaçlı gayrimenkullerde amaç, uzun vadede değer artışı elde etmektir. Bu aynı zamanda, önce yatırım yapmanız ve ancak daha sonra mülkünüzü karla satmanız ve böylece sermayeye dönüştürmeniz anlamına gelir. Dolayısıyla bu, hemen bir geri dönüş ya da kiralamayla ilgili değildir.

Mülkün değeri her şeyden önce dairenin veya evin konumuna bağlıdır. Yeniden geliştirme ve yenileme de mülkünüz üzerinde değer artırıcı bir etkiye sahiptir.

İşte bir yatırım amaçlı gayrimenkulün hedeflerine genel bir bakış:

  • Birincil: Mülkün değerindeki artış, satıştan elde edilen kar
  • Karşılık gelen bir A konumuna sahip özellikler

Mülkün getirisi: Kiralama yoluyla doğrudan nakit akışı

Getirili bir mülkün birincil amacı, böyle bir mülkün satın alınmasından hemen sonra elde edilecek kardır. İdeal olan, bu mülklerin kira getirisi sağlamasıdır. İyi C konumlarındaki mülkler, çok iyi B konumlarındaki mülklerden daha yüksek risk taşır.

İşte tüm varış noktalarına genel bir bakış:

  • Birincil: Kiralama yoluyla kâr
  • Kira getirisi %6’nın üzerinde olan mülkler
  • C+ ila B+ konumdaki mülkler

İpucu: Gayrimenkul getirisi – avantajlar ve dezavantajlar

Hem gelir amaçlı gayrimenkulün hem de yatırım amaçlı gayrimenkulün kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır. Yatırım amaçlı gayrimenkuller özellikle büyük miktarda sermaye gerektirirken, gelir amaçlı gayrimenkuller doğrudan gelir sağlar. Bu nedenle, özellikle başlangıçta gelir getiren bir mülke yatırım yapılmasını öneriyoruz.

Avantajlar: Doğrudan gelir ve fazlalıklar

Getirili bir mülkün en belirgin avantajı, kiraya verilmesinden elde edilecek anında gelirdir. Ek olarak: Fazlalıklar kalırsa, bunlar portföydeki diğer mülkleri karşılamak için kullanılabilir.

  • Anında nakit akışı
  • Fazlalıklar, teminat açığı olan başka mülkleri telafi edebilir

Dezavantajlar: B lokasyonlarında daha yüksek vergiler ve geçici olarak

Bununla birlikte, getirili bir mülkle birlikte gelen iki dezavantaj da vardır. Bunlardan ilki vergidir. Ek fazlalıklar vergi yükünü artırmaktadır. İkinci olarak, verim özellikleri A lokasyonlarında çok nadiren bulunur.

  • Vergi yükü artıyor
  • A lokasyonlarında nadiren bulunan mülkler

Sonuç: Yeni başlayanlar ve ileri düzey kullanıcılar için ipuçları

Dolayısıyla, eğer bu gayrimenkul alanındaki ilk yatırımlardan biriyse, bir getiri mülkü öneriyoruz. Sağlam bir emlak profili oluşturulduktan sonra, daha sonra yatırım ve getiri kombinasyonu tavsiye edilir.

Gelişmiş yatırımcılar için: her iki yatırım şeklinin karışımı