Otel satmak: Prosedür, Değerleme, Hatalar, Yatırımcılar – Otel Gayrimenkulü Satışı

Otel satışı [yıl] – Berlin, Hamburg, Münih, Köln, Düsseldorf, Frankfurt ve Almanya genelinde: Ä°ç turizm patlama yaşıyor ve 10 yılı aşkın bir süredir yeni rekor rakamlarla parlıyor. Otel satışınız zaman baskısı altında gerçekleşmiyorsa, kesinlikle her iki taraf için de iyi bir anlaşma olacaktır: Satıcı olarak siz ve alıcı için. Bir otel mülkünün veya gastronomi mülkünün satışı, özel bir alıcı veya yatırımcı grubuna hitap eder. Ancak prosedür nedir, satış öncesinde hangi belge ve evraklara ihtiyaç duyulur ve mülkünüzün satın alma sözleşmesi, noter ve vergilere kadar karlı bir şekilde satılmasını sağlamak için en iyi irtibat kişisi kimdir? İşte otel satışı konusuna ayrıntılı bir bakış.

Otel satışları: Satışa başlamak

Hiç bir mülkün satışı ile ilgili bir şey yapmadınız mı? O zaman size gayrimenkul satış süreciyle ilgili birkaç genel ipucu vermek istiyorum.

Birçok internet sitesinde ve çevrimiçi portalda, çoğunlukla şu soru gibi tipik prosedürlere yönlendirilirsiniz: Emlakçı ile mi yoksa emlakçı olmadan mı satmak? Otel sahipleri kendilerine bu soruyu kesinlikle sormamalıdır, sonuçta bu bir kat mülkiyetinden “daha fazlası” ile ilgilidir.

Otel işletmecileri, özel bir özveri ile özel bir mülke sahiptir, birçoğu zaten kesim (ve özveri) açısından özel bir üretimdir. Buna göre, bu tür mülkler için özel alıcılara ihtiyacınız vardır.

Berlin, Hamburg, Münih, Köln, Düsseldorf, Frankfurt ve Almanya genelinde bir oteli satmak sadece doğru belgelere ve evraklara sahip olmakla değil, aynı zamanda doğru, ideal olarak özel bir pazarlama stratejisine sahip olmakla da ilgilidir.

Mülk Satışı makalesinde okuyabileceğiniz gibi, mülk satışı 3 aşamadan oluşur. Önce 1) hazırlık, sonra 2) pazarlama ve 3) satışın tamamlanması gelir.

Bir bakışta hazırlık

Ä°lk adım her zaman doğru stratejiyle ilgilidir. Ä°lk adım tüm satış sürecini belirler. Strateji dahilinde, satış için hangi zaman çizelgesini hedeflediğinizi belirlersiniz, mülkün değerlemesi ve otelinizin geleceği için ekonomik tahmin için gerekli belgeleri ve kayıtları toplarsınız. Bu daha sonra istenen fiyatı belirlemek için kullanılır.

Mülkün değerini artırmak için kozmetik düzeltmeler ve tadilatlar da dikkate alınmalıdır. Bunlar hazırlık sürecinin ilk ve önemli adımlarıdır.

Bu konuda daha sonra konuşacağız.

Satış aşaması: Gizli veya portallarda

Daha sonra satış aşamasına geçilir. Satış aşamasında, bireysel temaslara hedefli bir şekilde yaklaşılır. En azından pazar dışı alanda özel satışlar söz konusu olduğunda. Ä°lgili taraflar ne kadar zenginse, zaman da o kadar değerlidir. Zaman, üretemeyeceğiniz tek metadır. Bu tür alıcılar için para bir sorun değildir. Finansman kanıtı, gizlilik anlaşmaları, her şey hemen kullanılabilir.

Dolayısıyla, bu yatırımcılar yalnızca başka hiç kimsenin erişemediği tekliflerin kendilerine sunulmasını isterler. Bir ayı boşa harcayan on milyon avrodan fazla hacme sahip bir yatırımcı son derece hüsrana uğrar.

Özellikle itibar bu çevrelerde önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, makalenin bu noktasına geldiyseniz size tavsiyemiz:

Mülkünüzü çevrimiçi portallarda yakmayın. Burada yüzlerce sorgulama alabilirsiniz, ancak kredi notuna gerçekten kim sahip? Hepsine kim yazmalı, kredibilitelerini kontrol etmeli, onlarla konuşmalı, buluşmalı, pazarlık yapmalı? Daha ziyade piyasa dışı, 1 veya 2 yatırımcıyı hedefliyor.

Son olarak, tüm ilk iletişimi sürdürüyoruz. Taleplerin incelenmesi, ilgili tarafların kredi değerliliğinin kontrol edilmesi, daha fazla bilgi, telefon görüşmeleri, görüntüleme randevusuna ve tabii ki müzakerelere kadar.

Kaç aktörle bu süreci tamamlamak istiyorsunuz?

Vakit nakittir.

Satışın gerçekleştirilmesi: satın alma sözleşmesi, noter ve vergiler

Son adım ise satış sürecidir. Burada esas olarak satın alma sözleşmesi, noter randevusu ve otelin teslimi söz konusudur.

Bir otelin satışıyla ilgili tüm süreç kabaca bu kadar. İlk mülkünüzü satmakla ilgili daha fazla bilgi istiyorsanız, buradan daha fazlasını okuyabilirsiniz:

Vergi konusundaki her şeyi burada bulabilirsiniz:

Burada sizin için süreci üç aşamada özetledik:

 • Hazırlık: Otel ve satış hazırlığı
 1. Zamanlama
 2. Broker randevusu
 3. Belgeler
 4. Otel hazırlayın
 5. Teklif fiyatı
 6. Exposé
 • Satış aşaması: oteli pazarlayın ve alıcıları bulun
  1. Pazarlama stratejisi
  2. İstekleri kabul edin
  3. İlgili taraflarla iletişim
  4. Kredi kontrolü
  5. Görüntüleme tarihleri
  6. Satış konuşması
 • Satış işlemi: Devir teslimine kadar satın alma sözleşmesi
  1. Satın alma sözleşmesi
  2. Noter randevusu
  3. Tapu kaydı ve satın alma fiyatı
  4. Devir Teslim
  5. Noter ve emlakçı faturaları
  6. Vergi ödeyin

  Her iki mülk satışında da profesyonellerle çalışırsanız, mülk satışlarındaki hatalar konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

  Berlin‘deki otellerde kalmak için her zaman iyi bir yer.

  Satışta zamanlama ve zaman baskısı

  Çok fazla stres, yaşlılık ya da bir varisin olmaması. Çeşitli faktörler bazen otelin satılacağı / satılması gereken zamanı etkiler! Bu nedenle, belirli faktörleri tahmin edebiliyorsanız (mali durumdan kaynaklanan baskı, yaştan kaynaklanan baskı veya işin sona ermesi arzusu) çok uzun süre beklemeyin.

  Satış nedenleri farklı olabilir:

  • İş yerinde çok fazla stres
  • Yüksek yaş
  • Halefiyet eksikliği
  • Kredi baskısı

  Planladığınız otel satışı sıkıntılı bir satışa dönüşmeden önce, en uygun zamanı iyi düşünmelisiniz. İdeal durum, zaman baskınızın olmamasıdır. Bunu yaparsanız, kendinizi satış için daha iyi hazırlamanız gerekir.

  Satış öngörülebilirse “çok geç” satış yapmayın, aksi takdirde zaman baskısı olacaktır

  Ancak, konjonktür karşıtı etkiler nedeniyle, yatırımcı tarafından otellere olan talebin daha düşük olduğu bir aşamaya da geçebilirsiniz.

  Hata kaynakları: Deneyimsiz satış yapmak

  Kötü veya yetersiz hazırlık yasal hataların yanı sıra vergi hatalarına da yol açabilir. Bu nedenle yıllarca beklemeyin ve belirli faktörler tahmin edilebiliyorsa satışı erteleyin.

  Ancak hatalar sadece hazırlık aşamasında değil, mülkün pazarlandığı daha sonraki satış aşamasında da yapılabilir.

  Deneyimsiz emlakçılar bile yanlış yola saparak, örneğin oteli tüm emlak portallarında listeleyerek mülkü “yakarlar”. Özellikle büyük yatırımcılar kendilerine şu soruyu hızla soruyor:

  Mülkün tüm emlak portallarında yer almasının ne sakıncası var? Başka bir kontrol hiç yapılmaz.

  Ä°pucu burada: Doğrudan operatörlere, yatırımcılara, yabancı yatırımcılara ve fonlara piyasa dışı satışlar. Özellikle otel gayrimenkulü alanında, satıcı için gizlilik ve anonimlik genellikle süreçte çok önemli bir konudur.

  Anonim ve gizli: Doğrudan yatırımcılara

  Müşterilerimizin satışında her zaman en üst düzeyde gizlilik ve anonimlik sağlıyoruz. Satın alma profilimize uyan oteller yalnızca bilinen alıcılara dahili olarak bildirilir. Bu iletişim bile birkaç adımda gerçekleşir.

  Yatırımcılar hedefe yönelik ve gizli bir şekilde bilgilendirilir

  Ä°deal olarak, bu zaten 1:1 eşleşme yaratır. Bu, tek bir satıcı, tek bir alıcı anlamına gelir ve satış ve mülk hakkında hiçbir bilgi dış dünyaya açıklanmaz. Bu, yaklaşan satıştan başkalarının haberdar olmasını istemeyen girişimciler için olduğu kadar, mülk mirası konusuyla da ilgilenmek zorunda olan aileler için de önemlidir.

  Otelimin değeri ne kadar?

  Gayrimenkul satarken, genellikle bunun öncelikle bina ve madde ile ilgili olduğu varsayılır.

  Ancak yatırımcılar için her zaman geleceğin getirisi = karı söz konusudur.

  Şirketler için olduğu kadar otel mülkleri için de değerlemede belirleyici faktör, gelecekteki gelir, yani nakit akışı yoluyla elde edilecek cirodur.

  Kiralık mülk satın alırken de durum farklı değildir.

  Genel gayrimenkul satışlarında olduğu gibi burada da aşağıdaki hususlar geçerlidir:

  Konum, konum, konum!

  Denenmiş ve test edilmiş karşılaştırmalı değer yöntemi değerlemeye yardımcı olur. Basitçe açıklamak gerekirse: Civarda yakın zamanda satılmış herhangi bir otel veya restoran işletmesi var mı? Eğer öyleyse, bu bilgi oteliniz için teklif fiyatlarını belirlemek ve satış fiyatlarını tahmin etmek için kullanılabilir.

  Örneğin Kitzbühel söz konusu olduğunda her zaman pahalı oluyor.

  Hatanın kaynağı: Broker tarafından verilen değer çok yüksek

  Otelden gelen müteakip teklif fiyatı önemlidir, çünkü ilgilenen tarafların ısırıp ısırmayacağına burada karar verilir – basitçe söylemek gerekirse. Fiyat çok yüksek, alan çok küçük, ilgi yok. Burada iki hata kaynağı vardır:

  1. Mal sahiplerinin yanlış fiyat istemesi
  2. Emlakçılara çok yüksek değer biçilmesi

  Her şeyden önce, ilk emlakçı randevusundan önce mal sahiplerinin yanlış, çok yüksek fiyat sorması.

  İlk ve kaba bir değerlendirme için birçok kişi çevrimiçi emlak portallarına göz atıyor. Ancak burada nihai satış fiyatlarını değil, teklif fiyatlarını (!) bulacaksınız. Bir otel işletmesinin 20 milyona teklif edilmesi, otelin 20 milyona satılacağı anlamına gelmez. Online portallardaki fiyatlar hakkında kendinizi önceden bilgilendirirken bunu unutmayın.

  Bir başka hata kaynağı da emlakçılar tarafından tekliflerin seçilmesinde yatmaktadır. Daha doğrusu, emlakçıların çok yüksek bir değerlendirmeye tabi tutulması. “Harika, harika bir değerlendirme” diyeceklerdir. Ama yine müşteriye atıfta bulunuluyor:

  Fiyat çok yüksek, alan çok küçük, ilgi yok.

  Otelin reytingi çok yüksekse kimse ilgilenmeyecektir ve bu da bizi en başa, satış baskısına geri götürür! Bu nedenle, birkaç emlakçıdan teklif isterseniz, otomatik olarak en yüksek dereceye sahip emlakçıyı seçmeyin. Kritik hususların da değerlendirmeye dahil edildiğinden emin olun. Bu da satışın başarısını ve hızını artırır!

  En yüksek reytingi aramak yerine kritik hususları da dikkate alan brokerleri seçin

  Alıcılar da aynı şekilde eleştirel olacak ve şüphe durumunda, muhtemelen daha ilk temasta vazgeçeceklerdir.

  Zaman ve teklif fiyatı başarıyı belirler

  Ancak ticari bir mülk satmak, aynı zamanda özel ve nispeten küçük bir alıcı grubuna hitap etmek anlamına gelir. Otelin kozmetik düzeltmeler, küçük ve büyük tadilatlar için yatırımlara ihtiyacı var, kredilerin ödenmesi gerekiyor, satış zamanı akıllıca seçilmezse, teklif fiyatı çok yüksekse, otel satılmayacaktır. Bu da bizi hacizli satışa geri götürüyor.

  Pazar Dışı Avantajlar: Doğrudan yatırımcılar, gizli otel satışları

  Bu nedenle, bizim tavsiyemiz otelinizi yalnızca ticarete açmanızdır. Bu, bir ortak, emlak portalları değil, emlak yatırımcıları, sermaye yatırımcıları, bir ağdan doğrudan irtibat kişileri anlamına gelir. Bu tür mülk satışları için kullanılan teknik terim, daha önce de öğrendiğimiz gibi, piyasa dışıdır.

  Avantaj, münhasır satış yoluyla sağlam yatırımcılara hitap edilebilmesidir. Satış süreci çok daha hızlıdır, bazen yıllar yerine sadece haftalar sürer.

  Yanınızda doğru bir ortakla, sadece bölgesel sermaye yatırımcıları pazarına değil, sadece ulusal pazara da ulaşmayacaksınız, uluslararası yatırımcı pazarını hiç düşündünüz mü?

  Yurt dışından birçok yatırımcı bu ülkedeki gayrimenkullerle yakından ilgileniyor. Gayrimenkul fonları, aileler ve aynı zamanda bu ülkede yer edinmek isteyen büyük otel zincirleri için her şey büyük ölçekte. Bu yüzden sadece kendi ülkemizden yatırımcılarla konuşmuyoruz, eğer getiriler doğruysa, mülk bilgileri dünyanın her yerinden yatırımcılara gizlice ulaşıyor. Bir satıcı olarak sizin için büyük bir avantaj, burada para yerli olandan biraz daha gevşek duruyor, bir hedefe ulaşılacaksa yatırımcıları kontrol etmek ve araştırmak.

  Belgeler ve kayıtlar

  Bir oteli satarken, özel bir gayrimenkulü satarken olduğundan çok daha fazla belge ve rakama ihtiyaç duyulur. Yeni sahibin iş rakamlarına, kira sözleşmesi ve otelin işleyişi hakkında gerçeklere ihtiyacı vardır.

  Odalar, doluluk seviyeleri, oturma yerleri ve kapasiteler hakkındaki tüm bilgiler karara dahil edilir ve potansiyel müşteriye otelinizin kullanım amaçlarına uygun olup olmadığını gösterir.

  Deneyimli bir otelciyi veya müstakbel bir otel işletmecisini ikna etmek için belgelerin eksiksiz ve tüm rakamların doğrulanabilir olması gerekir.

  Deneyimli bir komisyoncu olmadan bir otelin satışı zorlaşır ve hafife alınmaması gereken bazı tuzakları da beraberinde getirir.

  Satışa alternatif olarak kiralama seçeneğini de tercih edebilirsiniz. Mal sahibi olarak sizin için hangi seçeneğin en iyi çözüm olduğunu, iki seçeneğin karşılaştırılması ve emlak acentesinden alacağınız yetkinlik danışmanlığı ile öğrenebilirsiniz. Her iki durumda da temel bilgiler, otelin şu anda boş olup olmadığı veya faaliyetler sırasında mülkiyet değişikliği isteyip istemediğiniz konusunda sizi bilgilendirmeyi içerir.

  Bir oteli satmak – Sonuç

  Bir otel satın almak istiyorsanız, güçlü bir ortağa ihtiyacınız var, çünkü en iyi mülkler zaten önceden satılıyor. Yerel tanıdıklar ve ağlar aracılığıyla, en kazançlı mülkler genellikle daha piyasada ve emlak portallarında görünmeden önce satın alınır. Kural olarak, bir emlak borsasında mutlak premium mülkler bulamazsınız.

  Bir satıcı olarak siz de bu daha özel fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Çünkü elbette, mülkler hala özel olarak alınıp satıldığı sürece daha yüksek bir satış fiyatı elde edilebilir. Burada, alıcılardan biri ya da diğeri, teklifin daha ileri gitmemesi için otel için satın alma fiyatını biraz artırır. Kır otellerinden butik otellere kadar, iç turizmdeki mevcut gelişme, brokerlerle otel satışı için mükemmel koşullar sunmaktadır.

  Bir otel satmak istiyorsanız, en başından itibaren profesyonel yaklaşım çok büyük önem taşır. Özel olarak kullanılan mülklerden farklı olarak, kapsamlı değerleme ve pazarlama stratejisi önemli bir rol oynamaktadır. Teklifiniz hangi alıcı grubuna hitap etmeli? Mevcut kira sözleşmesinde hangi koşullar geçerlidir ve otel nasıl bir itibara sahiptir? Tüm bu hususlar teklif fiyatı üzerinde etkili olur ve deneyimli otelcilerin tesisinize ne kadar ilgi göstereceğini belirler.

  İstatistikler: Turizm patlaması

  Rehber kitabın başında da belirtildiği gibi, iç turizm hızla gelişmekte ve 10 yılı aşkın bir süredir sürekli yeni rekor rakamlarla parlamaktadır. Buna bağlı olarak, geceleyen misafir sayısı ve emlak piyasasında otellere olan talep artmaktadır. Şehir merkezindeki şık, lüks butik otelden bağlantılı gastronomi ve etkinlik alanlarına sahip otele kadar. Almanya’da insanlar sadece daha fazla tatil yapmakla kalmıyor, aynı zamanda bu tatiller için daha fazla harcama yapıyor. Bu nedenle, gecelik konaklama fiyatları artmakta ve otelcilik sektörü giderek daha fazla şirket ve girişimci için kazançlı bir iş haline gelmektedir.

  Ergo: Emlak piyasası ve turizm piyasası şu anda yükselişte. Şimdi satarsanız, iyi bir satış fiyatı elde edersiniz – neden bir sonraki emlak balonunu bekleyesiniz ki? Size mevcut kârlardan nasıl yararlanabileceğinizi gösteriyoruz. Otel mülkünüzü konjonktür karşıtı olarak takas edin.

  Gayrimenkul sahipleri için Almanya’nın dört bir yanından daha ilginç bilgiler ve rakamlar mı istiyorsunuz? Emlak istatistikleri hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

  İşte kanıtı – Almanya’da turizm yıllardır patlama yaşıyor! Yeni bir konsept ile eski oteller hızla yeni bir ihtişamla ortaya çıkabilir. İç turizm ve otelcilik sektörü üzerindeki etkilerine ilişkin daha ilginç istatistikleri diyagram ve “Otel Satışları Prosedürü” başlığı altında bulabilirsiniz.

  Almanya’deki Konuk geceleri

  1992’den 2018’e kadar Alman konaklama tesislerinde misafir gecelemeleri (milyon olarak).

  Statistik: Gästeübernachtungen in deutschen Beherbergungsbetrieben von 1992 bis 2018 (in Millionen) | Statista

  Turizm Gayri safi yurtiçi hasılaya katkı

  Alman turizm endüstrisinin gayri safi yurtiçi hasılaya doğrudan ve toplam katkısının 2012-2028 yılları arasındaki gelişimi (milyar Euro olarak).

  Statistik: Entwicklung des direkten und gesamten Beitrags der deutschen Tourismusbranche zum Bruttoinlandsprodukt in den Jahren von 2012 bis 2028 (in Milliarden Euro) | Statista

  Statista‘da daha fazla istatistik bulabilirsiniz

  Turizm sektöründe çalışanlar

  2012-2028 yılları arasında Alman turizm endüstrisinin istihdama doğrudan ve toplam katkısının gelişimi (1.000 olarak).

  Statistik: Entwicklung des direkten und gesamten Beitrags der deutschen Tourismusbranche zur Beschäftigung in den Jahren von 2012 bis 2028 (in 1.000) | Statista

  Otel yıldızlarına göre otel sayısı

  Almanya’da otel yıldızlarına göre sınıflandırılmış otellerin sayısı (Ocak 2019 itibarıyla).

  Statistik: Anzahl der klassifizierten Hotels in Deutschland nach Hotelsternen (Stand Januar 2019) | Statista

  Statista‘da daha fazla istatistik bulabilirsiniz