Emlakçı görevleri: Emlakçı ile satış ve kiralama

Bir emlakçının görevleri – Temel olarak bir emlakçı, satış ve kiralama aşamasından önce ve bu aşamada önemli olan tüm görevleri yerine getirir. Bir tanıtım hazırlar, mülkünüzün piyasa değerini belirler, mülkünüzün reklamını yapar ve ardından sizinle ilgili taraflar arasında arabuluculuk yapar. Bir ilanın oluşturulması ve yayınlanması zaman alan ancak tek seferlik bir görev olsa da, müşteri sorularını yanıtlamak bir emlakçının günlük işinin bir parçasıdır.

Brokerinizin görevleri: satış ve kiralama aşaması

Büyük bir bürokratik ve organizasyonel çaba olmadan bir mülk edinmek mümkün değildir.

Bir emlakçı ne yapmak zorundadır?

Bir mülk sahibi olarak, mülkünüzün pazarlamasıyla tüm gün boyunca ilgilenecek vaktiniz kesinlikle yoktur. Potansiyel alıcılar birçok soru sorar, anında yanıtlar ve çevrimiçi ve telefonla sürekli ulaşılabilir olmanızı bekler. Eğer “tam zamanlı bir iş sahibi” değilseniz, bu görevleri asıl işinize ek olarak gerçekleştirmeniz ancak en zor şartlar altında mümkün olabilir. Soruları yanıtlamanın yanı sıra, görüntüleme randevularını da ayarlamanız ve yürütmeniz gerekir.

Deneyimli emlakçılar zaten bir ön seçim yapar ve çözücü(kredi kontrolü), potansiyel olarak ilgilenen potansiyel alıcılar veya kiracılar ile görüşmeleri yürütür.

Bu şekilde zamandan tasarruf edersiniz ve mülkünüzün gerçek satın alma niyeti olmayan “emlak turistleri” için bir buluşma noktası haline gelmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Mülkünüzün başarı için optimize edilmiş tanımından, çekici illüstrasyonuna, tüm belgelerin tedarik edilmesine ve randevuların gerçekleştirilmesine kadar, ev satışının veya kiralanmasının hızlı, güvenli ve sizin şartlarınıza göre gerçekleşmesi için bir emlakçı sizin desteğinizdir.

Zaman tasarrufu, belgeler ve güvenlik

Yalnızca belgeleri edinmek bile çok zaman alır ve kelimenin tam anlamıyla oradan oraya koşturmanızı gerektirir.

Hatalardan kaçınmak, gerekli tüm belgeleri elinizin altında bulundurmak ve resmi dairelerde zaman kaybetmemek mi istiyorsunuz? Eğer bir emlakçı görevlendirdiyseniz, emlakçı bu görevleri üstlenecek ve örneğin enerji sertifikasının sipariş edilmesi, tapu kayıtlarının alınması, Schufa’da kredibilite sorgulamasının yapılması ve potansiyel alıcıların gelir belgelerinin kontrol edilmesi gibi işlerle ilgilenecektir.

Bir emlak acentesinin deneyimi ve temel yetkinliği sayesinde, yalnızca arayışınıza uyan gerçek, çözücü potansiyel alıcılardan öneriler alma avantajından yararlanırsınız.

Bir komisyoncuyu görevlendirmek, ancak hareket etme yeteneğinizi tamamen dışarıdan temin etmek istemez misiniz? Daha sonra münferit görevleri üstlenmeye karar verebilir ve ilgilenen bir taraf doğrudan size gelirse satışı bağımsız olarak yürütme hakkını saklı tutabilirsiniz.

Bununla birlikte, bir emlakçıya güvenmenizi ve mülkünüzü satarken maliyetli hatalar yapma olasılığını ortadan kaldırmanızı öneririz.

Fiyat pazarlığı: Pazarlık becerileriyle satış başarısı

Mülkün değerlemesine dayanarak, aklınızda bir teklif fiyatı vardır.

Fiyat belirleme, açıkça piyasa değerine yönelik olduğu için özgündür. Ancak, potansiyel alıcılar genellikle harekete geçmek ister ve teklif fiyatını kendi lehlerine değiştirmeye ve kelimenin tam anlamıyla “sizi fiyattan aşağı itmeye” çalışırlar.

Müzakere becerileriyle, alıcı seçeneklerinin sınırlı olduğunu hissetmeden istenen meblağı elde edebilirsiniz. Çünkü teklif fiyatına zaten küçük bir fiyat tavizi eklediniz ve bu şekilde alıcıyı mutlu ettiğinizden ve kendinizin de memnun olduğundan emin olabilirsiniz.

Fiyat müzakereleri söz konusu olduğunda, bilgi birikimi ve zihinsel güç, ikna edici bir ses tonu ve fiyatlandırma argümanlarını aktarmada özgüven önemlidir. Bir emlakçı her gün fiyat teklifinde bulunmak ve bir mülkün satın alma fiyatını düşürmek isteyen insanlarla muhatap olur. Siz mal sahibi olarak, özellikle de istenen fiyatla ilgili kişisel bir görüşmede hızla gergin ve kararsız hale gelirken, emlak danışmanınız güçlü kalır ve psikolojik beceriyle iletişimi istenen yönde yönlendirir.

Kredi değerlendirmesi, teklif fiyatı belirleme, piyasa değeri belirleme

Ev satarken, tüm görevleri içeren ve sizi bir bütün olarak rahatlatan emlakçı hizmetlerini öneriyoruz. Listelemeden sözleşmenin imzalanmasına kadar her süreçte bazı tuzaklar ve zorluklar olduğunu unutmayın.

Zamandan tasarruf etmek ve teklif fiyatınızın “düşük” olmayacağından ve sonunda evinizin değerinin çok altında el değiştireceğinden emin olmak mı istiyorsunuz?

Çok pahalı veya çok düşük bir fiyatı elemek için mülkünüzün yetkin bir değerlemeye ihtiyacı vardır. Fiyat belirlendi, ancak olası alıcı finansmanı garanti edebilir ve belirlediğiniz satın alma fiyatını ödeyebilir mi? Kendinize bu soruyu sormanız ve tabii ki satın alma sözleşmesinin finansman nedeniyle son anda suya düşmeyeceğini bilmek istemeniz anlaşılabilir bir durumdur. Bir emlakçı, potansiyel alıcının kredi itibarını kontrol eder ve ayrıca gelir kanıtı ve mali durum hakkında kendi kendine açıklama ister.