Lüks gayrimenkul satışı – Aklınızda bulundurmanız gerekenler

Lüks gayrimenkul satışı – Lüks gayrimenkul alıcılarının, tercih ettikleri gayrimenkulden ve sunumundan beklentilerinin çok yüksek olduğu bir gerçektir. Burada, “normal fiyat segmentindeki” klasik evlere kıyasla daha büyük miktarlarda para el değiştirmektedir. Bu nedenle, teklife ve satış sürecine çok dikkat etmeli ve lüks ev ve daire satışına aşina bir emlakçıya güvenmelisiniz.

Lüks mülkler özel sunum gerektirir

Her şeyden önce, sunduğunuz mülkün kendisini en iyi yönüyle gösterdiğinden ve ilk bakışta arzu uyandırdığından emin olmalısınız. Bu nasıl başarılabilir ve satış deneyiminin lüks bir mülkün potansiyel alıcı üzerinde yarattığı etki üzerinde ne gibi bir etkisi vardır? Üst fiyat aralığındaki “dil”, geleneksel emlak piyasasındakinden farklıdır.

Resimlerin etkileyiciliği, iyi kurgulanmış açıklamalar ve görüntüleme sırasındaki özel prosedür, istenen satış fiyatına ulaşılmasını en az ilan ile sözleşmenin imzalanması arasındaki süre kadar etkiler. Lüks bir mülk söz konusu olduğunda, öncelikle profesyonel aracılığı tercih etmelisiniz. Tuzaklar, tüm hazırlık ve satış sürecinde yalnızca yetkinlikle önleyebileceğiniz bir risktir.

Yüksek fiyatlar yüksek yetkinlik gerektirir!

Lüks mobilyalara sahip ev ve dairelerin satışı, kapsamlı bir mülk değerlemesine dayanmaktadır. Alıcı için değer geliştirme, aynı konumdaki ve benzer mobilyalara sahip mülklerin elde ettiği karşılaştırmalı fiyat kadar önemli bir rol oynar. Bir mülk sahibi olarak, lüks mülklerin satışını uzmanlara yaptırarak kendinizi asıl işinize adayabilirsiniz.

Emlakçı ipuçları

Bir ev veya daire satmak istiyorsunuz, emlak piyasasında hiç deneyiminiz yok ve her ne pahasına olursa olsun hatalardan kaçınmak mı istiyorsunuz? O halde bir emlak acentesinin kapsamlı hizmetlerinden yararlanmanız ve konutunuzun zaman alıcı ve karmaşık satışını basitleştirmeniz tavsiye edilir. Bir emlakçı tuttuğunuzda, mülkünüzün satışını programınıza dahil etmek zorunda kalmazsınız, çünkü tüm görevler doğrudan emlakçınız tarafından üstlenilir ve sizin çıkarınız doğrultusunda yürütülür.

Bir brokerin görevleri

Temel olarak bir emlakçı, satış ve kiralama aşamasından önce ve bu aşamalar sırasında önemli olan tüm görevleri yerine getirir. Bir tanıtım hazırlar, mülkünüzün piyasa değerini belirler, mülkünüzün reklamını yapar ve ardından sizinle ilgili taraflar arasında arabuluculuk yapar. Bir ilanın oluşturulması ve yayınlanması zaman alan ancak tek seferlik bir görev olsa da, müşteri sorularını yanıtlamak bir emlakçının günlük işinin bir parçasıdır.

Broker için komisyon – En önemli düzenlemeler

Satılık veya kiralık tüm mülklerin yüzde 80’inden fazlasına aracılık edilmektedir. Bu, mal sahibinin teklifini ilan etmesi ve sözleşmenin imzalanmasına kadar olan tüm görevleri kendi adına yerine getirmesi için bir emlakçı görevlendirdiği anlamına gelir. Profesyonel aracılık, müşteri ile emlakçı arasında kararlaştırılan bir hizmettir. Hizmet verildikten sonra, aracılık ücreti olarak adlandırılan bir komisyon ödenmesi gerekir. Komisyonu kimin ödeyeceği, komisyonun türüne ve komisyonun nedenine bağlıdır. Mülkünüzü bir emlakçı aracılığıyla satarsanız, genellikle alıcı ödeme yapar. Kiralamalar için 2015 yılından bu yana alıcı ilkesi uygulanmaktadır, böylece fatura alıcısı ve komisyon ödeyicisi, aracılık hizmeti alan kişi ile aynı olmaktadır.