Kiralarken yapılan hatalar – Dikkat etmeniz gerekenler

Hata – Bir an önce yeni bir kiracı bulmak ve arama masraflarınızı mümkün olduğunca düşük tutmak istersiniz. Alıcı ilkesi getirildiğinden beri, bazı mal sahipleri bir emlakçı tutmaktan kaçınmaktadır. Bu bir sorun olmak zorunda değildir, ancak kiralama konusunda yeterli deneyime sahip değilseniz yüksek bir risk oluşturabilir. Dairenizi veya evinizi kiraya vermeden önce, başvuru sahibi, mali durumu ve kredibilitesi hakkında tüm önemli gerçekleri öğrenmelisiniz. İlk izlenim aynı zamanda avantajlı bir şekilde mi kiralayacağınıza yoksa apartmanda önceden programlanmış bir sorun mu yaşayacağınıza karar veren belirleyici bir göstergedir.

Hatalara izin vermek – inceleme yerine güven

İnsanları değerlendirmede ve size doğruyu söyleyip söylemediklerini ya da bir durumu geçiştirip geçiştirmediklerini anlamada iyi misiniz? Bu, kiralama söz konusu olduğunda çok önemli bir avantajdır. Ancak konut sıkıntısı ve bunun sonucunda arz ve talep arasındaki ilişkinin bozulması, bazı insanların bir daireye taşınmak istediklerinde yaratıcı olmalarını ve her yolu denemelerini sağlıyor. Tüm muhtemel kiracıların kredi itibarını kontrol etmeniz ve sözlere ve güvencelere güvenmemeniz birincil öneme sahiptir. Güven kesinlikle olumlu bir nitelik olsa da, kiralama yaparken bir iş insanı gibi düşünmeli ve kontrolleri göz ardı etmemelisiniz.

Emlakçılarla zaman kazanın

Potansiyel kiracıların mali geçmişiyle ayrıntılı olarak ilgilenecek vaktiniz yok mu? Bir emlakçı kiralayın ve genel olarak hatalardan kaçınmaya ve ilgili tüm kiracı tarama görevlerini güvenilir ellere bırakmaya karar verin. En küçük hatalar veya ihmaller bile ciddi sonuçlar doğurabilir. Örneğin, olası bir kiracının geçmişte olumsuz dikkat çekmiş olması veya mevcut ev sahibine borçları olması durumunda, bu durumdan haberdar olmalı ve önemli bilgileri almadan kiraya vermemelisiniz. Güven iyidir, ancak konu paranız ve bir mal sahibi olarak riskiniz olduğunda, gerçekleri kontrol etmek güvenliğinizin temelini oluşturur ve sözleşme imzalandıktan sonra sorunlardan kaçınmanızı sağlar.

Kiralamadan önceki görevler: Kredi itibarını kontrol edin

Her kiralamadan önceki en önemli görevlerden biri, başvuru sahiplerinin kredi itibarını kontrol etmektir. Mal sahibi olarak, doğal olarak gelecekte kira temerrüdü olmayacağından ve sonuç olarak sizin için herhangi bir kayıp olmayacağından emin olmak istersiniz. Örneğin uzmanlar gibi bir emlakçıyı görevlendirirseniz, başvuru sahiplerinizin kredi itibarının profesyonel bir şekilde kontrol edileceğine ve Schufa puanının doğru bir şekilde değerlendirileceğine güvenebilirsiniz. Uzmanlar, muhtemel kiracıların ödeme gücünü kontrol eder ve size itiraz edilemeyecek ve kredibiliteleri nedeniyle kiralamanız için ilk tercih olacak öneriler sunar. Kredi itibarını kontrol etme hakkında daha fazla bilgi edinin.

Uygun kiracıların bulunması

Arz ve talebin tutarlılığı, kiracı bulmak için uzun süre aramak zorunda kalmayacağınız anlamına gelir. Özellikle aranan bir yerde bir mülk kiralıyorsanız, geniş bir başvuru sahibi seçeneğiniz olacak ve oldukça bireysel karar verebileceksiniz. Bununla birlikte, kiracı aramanızı basitleştirmenizi ve uzun bir arama yapmadan mülkünüz için uygun bir başvuru sahibi bulmanızı tavsiye ederiz. Kiracı arama hakkında daha fazla bilgi.

Kiralama için ipuçları

Konutların kiraya verilmesinde alıcı öder ilkesi yürürlüğe girdiğinden, bazı mülk sahipleri emlakçı tutmaktan kaçınmaktadır. Ancak, hizmet için ödeme yapsanız bile, faydaları göz önünde bulundurmalı ve bir emlakçının neden en iyi çözüm olduğunu öğrenmelisiniz. Kiralamayla ilgili daha fazla ipucunu burada bulabilirsiniz

Sözleşme hazırlayın

Bir başvuru sahibine karar verdiniz ve daireyi veya evi tercih ettiğiniz kişiye kiralamak istediğinizden emin misiniz? O zaman yasal olarak geçerli ve hatasız bir kira sözleşmesi hazırlama zorluğuyla karşı karşıya kalırsınız. Ayrılabilirlik maddesi uzun zamandır her kira sözleşmesinin bir parçası olsa da, sözleşmenin diğer noktalarında da hatalardan kaçınmalı ve yasal bir itirazı imkansız hale getirmelisiniz. Sözleşme konusu hakkında daha fazla bilgi edinin.