Emlakçı karşılaştırması: yetkinlik, maliyetler ve hizmet kapsamı

Karşılaştırmalı emlakçı – Evinizin, kat mülkiyetinizin veya arsanızın aracılığını saygın, deneyimli bir emlakçıya yaptırmak ve emlakçı hizmeti sayesinde zamandan tasarruf etmek ister misiniz? Ya da bir mülk arıyorsunuz ve sadece sizinle ilgili öneriler almanın ve kendiniz arama yapmak zorunda kalmamanın avantajından yararlanmak mı istiyorsunuz?

Yalnızca maliyetleri değil, tüm paketi karşılaştırın

Mülkünüzü özel olarak mı sunmalısınız yoksa bir emlakçı mı kullanmayı tercih edersiniz?

Satmak veya kiraya vermek isteyen her mal sahibi bu soruyla karşı karşıya kalır. Deneyimi ve çok zamanı olanlar sayısız görevi kendileri yerine getirebilir ve mülklerini özel olarak kiraya verebilirler. Ancak yeterli bilgi birikimi olmadan, satış büyük bir zorluk haline gelir ve “hızla başınızı aşabilir”. Profesyonel bir emlak danışmanı size bazı avantajlar sağlar ve mülk teslim edilene kadar tüm süreç boyunca herhangi bir stres yaşamamanızı sağlar. İyi bir emlakçıyı nasıl tanıyacağınızı ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini kontrol listesinde bulabilirsiniz.

Bu neye bağlı? Hemen açıkladım:

  • Maliyetler her şey değildir
  • İlk toplantıda iyi hissetmek
  • Bölgesel pazar bilgisi
  • Durumunuza yönelik bilgi birikimi ve hassasiyet
  • Şimdiye kadarki sicil

Bir emlakçının masrafları: Komisyon

Fatura alıcısı olarak size, karşılaştırmayı yalnızca komisyon yüzdesine dayandırmamanızı açıkça tavsiye ederiz. Görevlendirilen hizmetin başarısı için, yetkinliğe ve hizmet kapsamına güvenmek ve brokerinizi bu faktörlere dayanarak seçmek daha önemlidir.

Elbette, bölge ortalamasının önemli ölçüde altında olan bir acente komisyonu, potansiyel alıcıların ilgisi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Ancak karşılaştırmanızı yalnızca maliyetlere dayandırırsanız, bu odaklanmanın mülkünüzün satışı veya kiralanması üzerinde zararlı bir etkisi olabilir.

Know-how, sezgi ve piyasa bilgisi

Bilgi birikimi, incelik ve piyasa bilgisi ile hareket eden ve size kapsamlı bir genel paket sunan bir emlakçı ile çalışmanız önemlidir. Bir emlakçı ne kadar deneyimliyse, hedefinize o kadar hızlı ulaşırsınız ve satışın hazırlanması, işlenmesi ve kapanışı boyunca profesyonellikten yararlanacağınızdan o kadar emin olabilirsiniz.

Karşılaştırmanız sizin belirlediğiniz kriterlere göre yapılmalı ve böylece siparişinizi eksiksiz yerine getiren ve memnuniyetinizi sağlayan bir emlakçıya yönlendirmelidir. Bu karşılaştırma sadece satma niyetinde olan mal sahipleri için değil, aynı zamanda taahhütlerinde rahatlamak ve çok zaman kazanmak isteyen ev ve daire arayanlar için de faydalıdır.

Bir karşılaştırma neden değerlidir?

Ciddiyet ve yetkinlik karşılaştırması: Durdurulamayan emlak patlaması nedeniyle, aktif emlakçıların sayısı son yıllarda katlandı.

Bu durum müşteri olarak sizin için bazı avantajlara sahip olsa da, şeffaflık oluşturmak için bir karşılaştırma yapılmasını da gerektirir. Emlak komisyonculuğunun en önemli ayakları, bir acentenin yetkinliği, piyasa bilgisi ve ağıdır.

Bir emlakçının özellikleri

Saygın bir emlakçının sorumluluk sigortası, çekici bir web sitesi vardır ve mülk satma ve kiralama konusunda deneyimlidir. Kendisine telefonla ulaşılabilir, size hemen geri döner ve sizinkine benzer mülkler konusunda uzmanlaşmıştır.

İlk temas sırasında iyi bilgilendirildiğinizi hissediyor musunuz?

İlk temasta iyi bilgilendirildiğinizi hissederseniz ve acentenin mevcut emlak piyasası ve bölgenizdeki fiyat gelişimi hakkında bilgi sahibi olduğunu fark ederseniz, kararınız konusunda ikna olursunuz. Hiçbir şeye zorlanmamanız ve önemli hususları düşünmeniz için size yeterli zaman tanınması çok önemlidir. Bu duyguya sahipseniz, emlakçı arayışını bitmiş olarak kabul etmeli ve siparişinizi tereddüt etmeden teslim edebilirsiniz.

Bölgesel faaliyet ve sicil kaydı

Ayrıca acentenin erişimini kontrol edin ve bölgenizde faaliyet gösterip göstermediklerini ve sicillerinin nasıl olduğunu öğrenin. Deneyimli bir emlakçı size işleriyle ilgili bilgi vermekten ve sizi sözlerle ve süslü vaatlerle değil gerçeklerle ikna etmekten mutluluk duyacaktır.

Yetkinlik fark yaratır

İlk temas çok önemlidir.

Bir ev satmak, ev sahibi olarak sizin için çok kişisel ve duygusal bir konudur. Bu nedenle, emlakçınıza güvenebilmeniz ve siparişinizin güvenilir ellerde olduğunu bilmeniz çok daha önemlidir. Deneyimli emlakçılar ilk görüşmeden itibaren yetkinlik yayar ve isteklerinize ve gereksinimlerinize yanıt verir. Kişisel düzey de küçümsenmemesi gereken bir rol oynamaktadır. Sadece içinizde iyi bir his varsa ve vaatlerle ikna edilmeyecekseniz doğru kararı vermiş olursunuz.

Bir komisyoncu bulun: Adım adım ilerleyin

Kesinlikle internette etrafa baktınız ve karşılaştırmaları kullandınız, tercih edilen brokerler hakkında bilgi edindiniz ve yorumları okudunuz. Şimdi kendi sezgilerinizi takip etmenin ve favori brokeriniz tarafından ikna edilip edilmediğinizi öğrenmenin zamanı geldi. İlk temasta, kesinlikle kontrol listesine göre ilerleyebilir ve önceden araştırdığınız sonuçlara odaklanabilirsiniz.

Diğer satıcıların, alıcıların ve ev sahiplerinin yorumları ve deneyimleri

Dijitalleşme çağında başka yollar da var. Örneğin, diğer satıcılardan, alıcılardan ve ev sahiplerinden derecelendirme ve deneyim almak nispeten kolaydır. Örneğin, Google’da, XY emlakçısı için yapılan her arama sorgusundan sonra, genellikle diğer kullanıcıların puanlarını ve görüşlerini de görürsünüz. Şu soru için bir başka gösterge: Hangi emlakçı kullanılmalı?

Aracılık sözleşmesindeki hizmetler

Ayrıca, sözleşmeye hangi hizmetlerin dahil olduğunu ve diğer müşterilerin tercih ettiğiniz emlakçı ile ne gibi deneyimler yaşadığını öğrenmelisiniz. Karşılaştırmalar için biraz daha zaman ayırın ve bir emlakçı hakkındaki bilgilerden ikna olup olmadığınızı somut olarak kontrol edin.

Kural olarak, bir emlakçıyı görevlendirmek, görevlendirme kapsamındaki tüm görevlerden sizi kurtarmakla ilgilidir. Mülkünüzü uygun bir fiyata satmak veya sizin için mükemmel mülkü bulmak için, görevlendirdiğiniz emlakçı her şeyden önce bağımsız, ciddi ve uzman bir şekilde hareket etmelidir. Herhangi bir yükümlülük altına girmeden online olarak gerçekleştireceğiniz ve ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış karşılaştırma ile ilk izleniminizi edinebilirsiniz. Daha sonra, emlakçı ile iletişime geçerek karşılaştırmada edindiğiniz ilk izlenimi doğrulayın.

Konu hakkında daha fazlasını buradan okuyabilirsiniz:

Brokerin ciddiyetini kontrol edin

Temasa geçmeden önce birçok bilgiyi öğrenmek için kontrol listesini kullanabilir ve emlakçının web sitesi aracılığıyla ilk izlenimi edinebilirsiniz.

Mal sahibi olarak, her zaman mevcut durumdan haberdar olmak ve satış için dış kaynak kullanmanıza rağmen dışarıda kalmamak istersiniz. Yetkin, deneyimli bir emlakçı ile sizin için satış yapan ancak sizinle çalışmayan bir emlakçı arasındaki farkı burada anlayabilirsiniz.

Fikirlerinizi tam olarak ifade edin ve karşınızdakinin itirazlara ve önerilere nasıl tepki verdiğini kontrol edin. Mülk sahibi olarak son kararı sizin vermeniz, emlakçınız tarafından olası alıcılar ve bu alıcıların kredibiliteleri hakkında bilgilendirilmenizi gerektirir. Saygın bir emlakçı tüm anlaşmaları yazılı olarak belgeler ve size önceden yapılan tüm anlaşmaların dahil edildiği ve kusursuz bir şekilde formüle edildiği bir sözleşme sunar.