Satış belgeleri: Ev ve daire için belgeler – Neye ihtiyacınız var?

Belgeler – Alıcıya ne sunmanız gerekiyor, bir mülkü satarken hangi belgelere ihtiyacınız var? Çoğu mal sahibi bu soruya oldukça önemli bir belge olan tapu kayıt özeti ile cevap verir. Ancak bu, bir evi satmadan önce edinmeniz ve sözleşme imzalandıktan sonra alıcıya teslim etmeniz gereken belgelerin yalnızca küçük bir kısmıdır. Tüm belgeleri elde etmek çok zaman alır ve her belge talebi için bir ücret ödemeniz gerekeceğini varsaymalısınız. Belgelerin eksik olması, ev satışının kalitesini ve bir satıcı olarak saygınlığınızı etkileyecektir.

Kontrol Listesi: Satışa ilişkin belgeler ve kayıtlar

Gayrimenkul satışında belgeler ve kayıtlar – Her gayrimenkul satışı, mülkün kendisi kadar bireyseldir! Bu yüzden hiçbir ev veya daire satışı aynı değildir. Ancak, belge listesi (neredeyse) tüm satıcılar için aynıdır. Tapu sicilinden bir alıntı, bir vaziyet planı, yaşam alanının tam bir hesaplaması, bir arazi vergisi değerlendirmesi ve bir enerji sertifikası, satış için ihtiyaç duyacağınız belge ve evraklardan sadece birkaçıdır.

Başlangıçta bazı belgelere ihtiyacınız vardır, örneğin mülkünüzün ilk değerlemesi için tam yaşam alanı hesaplaması. Tüm belgeler daha sonra notere de sunulmalıdır.

Belgeleri kim sağlıyor?

Çok azı özel olarak satılıyor, büyük bir kısmı emlakçı aracılığıyla satılıyor. Elbette, emlakçılar işinizin çoğunu sizin için yapar. Ancak, mal sahibi olarak birkaç belge sağlamanız gerekir.

Satış belgeleri ([yıl])

Evinizin satışı için belgeler

 • Tapu sicilinden güncel alıntı
 • Vaziyet planı (emlakçınız tarafından da talep edilebilir)
 • Yaşam alanının doğru hesaplanması
 • Enerji sertifikası
 • Yan masraflar için ayrıntılar ve makbuzlar (su, gaz, emlak vergisi, çöp, baca temizleyicisi, bent ücretleri, vb.)
 • Emlak vergisi değerlendirme bildirimi / standart değer değerlendirme bildirimi
 • Bina sigortası
 • Kat planı ve bodrum planları
 • Evin görünümü ve bir bölümü
 • Bina ipotek kaydı (eğer bu mevcut değilse, komisyoncunuz vekaletname ile bunu temin edebilir).
 • Bina tanımı (bina haritası)
 • Varsa: gerçekleştirilen tadilatlara ilişkin kanıt

Belgeleri edinmek maliyetli ve zaman alıcıdır!

Belgelerin tedariki, satın alma işleminden önce edinmeniz gereken belgeler ve sözleşmenin imzalanmasından sonra alıcıya teslim edilmesi gereken belgeler olarak ikiye ayrılır. Satıştan önce bile, tamamen boyutlandırılmış kat planlarına ve oda düzenlerine, konum ve imar planına, uzman görüşüne, tapu kayıt alıntılarına ve enerji sertifikasına ihtiyacınız olacaktır.

Tapu harçlarına ilişkin belgelere zaten sahipseniz ve kullanım ve ikamet haklarını (kiralık mülkler söz konusu olduğunda) kanıtlayabiliyorsanız avantajlıdır.

Ayrıca, yenileme ve tadilat, bakım ve ısıtma sistemi gibi tesisatların edinim süresine ilişkin kanıtlanabilir önlemler de göz ardı edilmemelidir.

Kadastro haritası ve bina dosyası, gerekirse kira bilgileri, anıt koruma yönetmeliklerinin kanıtı ve diğer birçok belge de toplanmalı ve alıcıya gösterilmelidir.

Kapsamlı dokümantasyon kolay satış anlamına gelir

Belge koleksiyonunuz ne kadar kapsamlı olursa, sonunda mülkünüzü satmanız da o kadar kolay olacaktır. Ancak, önemli belgelerin çokluğundan da görebileceğiniz gibi, bunların tedariki için yüksek maliyetler ve daha da yüksek bir zaman harcaması beklemeniz gerekir.

Bu engeli aşmış ve noter senediyle mülk satışını tamamlamış olsanız bile, başka belgeler de tahakkuk edecektir ve ideal olarak bu noktada zaten mevcut olmalıdır. Elektrikli ekipmanların kullanım talimatları, garanti ve bakım sertifikaları, bacaların ve ısıtma sistemlerinin denetim raporları ve tüm önemli onarımlar için faturalar ve sigorta sertifikaları satışla birlikte yeni sahibin mülkiyetine geçer ve sizin tarafınızdan sağlanmalıdır.

Satmak mı istiyorsunuz [yıl]? İşte nasıl

Mülk satmak [yıl] – Mülkünüzü satmak mı istiyorsunuz?

Bir mülkün başarılı ve kârlı bir şekilde satılması için, sağlam temellere dayanan ve gerçekçi bir değerleme her zaman ilk adımdır. Bu da nihai olarak belirlenecek satış fiyatını belirler. Bir sonraki adımda, emlakçılar mülkünüzü ilgili taraflarla buluşturur. Bu sadece emlak portalları ve pazarlama ile ilgili değildir, aynı zamanda gayrimenkul değerlemesi, potansiyel alıcıların kredi kontrolü, görüntüleme rand evuları ve müzakereler, satın alma sözleşmesine, noter randevusuna ve vergi konularına kadar emlakçının görevidir.

Gayrimenkul satışı konusunu bu rehberde daha yakından tanıyın. Basitçe açıklanmış, adım adım!

Konum, konum, konum! İşte büyük şehirlerden bir seçkiye özel bir bakış daha: