Kredi itibarını kontrol edin (kiralama ve satın alma): Olasılıklar, alıcılar, deneyim ve kontrol edilen nedir?

Kredi itibarını kontrol edin – Her kiralamadan önceki en önemli görevlerden biri, muhtemel kiracıların kredi itibarını kontrol etmektir. Mal sahibi olarak, doğal olarak gelecekte kira temerrütleri ve bunun sonucunda sizin için ekonomik kayıplar olmayacağından emin olmak istersiniz. Bir emlakçı kullanırsanız, profesyonel bir kredi kontrolüne ve başvuru sahiplerinizin Schufa puanının doğru bir şekilde değerlendirilmesine güvenebilirsiniz. Muhtemel kiracıların ödeme gücünü kontrol ediyor ve kredibiliteleri nedeniyle itiraz edilemeyecek ve kiralamanız için ilk tercih olan kiracı önerileri sunuyoruz.

Kredibilite: Burada kim neyi kontrol ediyor?

Modern ticari işlemlerde, kredi itibarını kontrol etmeden bir yaşam hayal etmek artık mümkün değildir. Ödeme konularında güvenilirlik, kredi kartı ile yapılan her satın alma işleminde zaten kontrol edilmektedir. Örneğin bir elektronik mağazasında taksitle satın alma bile, ancak kredibilite hemen kontrol edilirse müşteri için işe yarar. Her türlü kredi itibarı bilgisi için klasik kurum Schufa’dır. Bir anonim şirket olarak örgütlenmiş olan bu özel kredi kuruluşu, 1927’den bu yana insanların ödeme kabiliyetleri ve güvenilirlikleri açısından güvenilirliklerini takip etmektedir.

Başkası kendi kredi itibarımı kontrol etmeden önce, bunu her zaman kendim yapabilirim. Burada da klasik yöntem Schufa’da bir soruşturma yapmaktır. Schufa’ya yapılan ilk (genellikle posta yoluyla) başvuru ücretsizdir. Schufa, her bir ilave talep için 30 € ücret almaktadır. Cevap daha sonra posta yoluyla da gönderilir. Schufa, hem ev sahipleri hem de kiracılar için, kredibilite bilgilerinin resmi olarak doğru bir şekilde hazırlanabileceği özel hizmet paketleri sunmaktadır.

Elbette, artık kişinin kredi itibarını çevrimiçi olarak belirlemenin de çok sayıda yolu var. Avantajı: daha hızlı ve istediğim zaman kendi verilerime bakabiliyorum. Burada bir hata tespit edilirse, çok hızlı bir şekilde düzeltilebilir. Schufa veya çevrimiçi sağlayıcılardan biri olması fark etmez: Kimse kimlik kartını kullanmadan kredi itibarı verilerini alamaz.

Krediler: Kısa ve uzun vadeli yükümlülükler

İlk adımda, örneğin, mevcut veya sonlandırılmış krediler, kredi kartları veya kredi dönemlerine ilişkin bilgiler kredi kontrolüne kaydedilir.

Hesaplar: Banka, Hisse Senedi Mevduatı & Co.

Ayrıca, denetçiler alıcıdan kendi banka veya cari hesaplarının yanı sıra kredili mevduat olanakları, posta havalesi hesapları veya hesap iptalleri hakkında bilgi alır.

Sözleşmeler: Telefon, leasing, taksitli ödeme.

Burada, örneğin, sözleşme sonuçları, sözleşme fesihleri ve bireysel sözleşmeler hakkında bilgi toplanır.

Borçlar: Borç kayıtları (Schufa gibi)

Bu adımda, borçlu listelerine daha önce giriş yapılıp yapılmadığı kontrol edilir. Bununla birlikte, bu tür şirketler temerrüt celpleri, iflas başvuruları, cebri icralar ve ayrıca beyannameler hakkında da bilgi depolar.

Schufa’yı sorgulama ve verileri doğru değerlendirme

Bir Schufa raporu alarak bir temel oluşturmuş olursunuz. Ancak bir kiracıya karar vermeden önce, verileri doğru bir şekilde değerlendirmelisiniz, bunun için de puan değerlerini “okuma” konusunda çok fazla uzmanlığa ve deneyime ihtiyacınız var. Bu noktada yanlış karar verirseniz, bu durum yüksek takip maliyetlerine ve çok fazla soruna yol açabilir.

Gayrimenkul işlemlerinde – ve kiralamalarda da – bir emlakçı tutmak doğal olarak muhtemel kiracıların kredi itibarını kontrol etmeyi de içerir. Bu size, gerçekten ödeme gücü olan bir başvuru sahibine kiralama yapma güvencesi verir. Bu hizmet, görevlendirilen emlakçının hizmetlerinin bir parçası olduğundan, Schufa sorgusu ile sizin bir işiniz yoktur.

Sayı oyunları: Skor tabloları ne diyor

 • SCHUFA skor tabloları, kişisel SCHUFA skorunun bir ticari işlem durumunda temerrüt olasılığı hakkında ne söylediğine dair genel bir bakış sağlar.
 • Farklı türlerde SCHUFA puan tabloları vardır. SCHUFA temel puan tablosu kişisel SCHUFA puanınızı nasıl sınıflandırabileceğinizi gösterir. Şirketler için kredi değerliliğinizi gösteren sektöre özel SCHUFA puan tabloları da bulunmaktadır.
 • Bir kredi raporu ve SCHUFA puan tablosu yardımıyla, iyi bir kredi notuna sahip olup olmadığımı ve bir şirketle sözleşme imzalama olasılığımın ne kadar olduğunu değerlendirmek kolaydır.

Aynı şekilde, yalnızca gelirlerine ve kredi itibarlarına göre uygun olan başvuru sahipleri için öneriler alacağınızdan emin olabilirsiniz. Kredibilite değerlendirmesi, mal sahibi olarak sizin kriterlerinize göre yapılır. Yeni kiracınızın geliri veya gelir düzeyi hakkında çok kesin bir fikriniz var mı? Ardından, kiracı arayışınız için bu önemli temel dikkate alınacak ve potansiyel başvuru sahiplerinin taramasına dahil edilecektir. Bu nedenle, size gönderilen ön seçim size çok fazla zaman ve sinir kazandırır. Kazancınız, mülkünüz için doğru kiracıyı bulduğunuza dair maksimum güvenliktir.

Komisyoncularla mı kiralıyorsunuz? Bir bakışta tüm avantajlar

Mülklerini kiraya vermeyi düşünen gayrimenkul sahiplerinin aklında her zaman ilk başta bir emlakçı olmaz. Sonuçta bir emlakçı kullanmak maliyetli: 1 Haziran 2015’ten beri Almanya’da konut emlakçılığı için “Bestellerprinzip” uygulanıyor: Bir emlakçı atayan kişi ona para da ödüyor. Eğer ev sahibi kendisine bir daire bulması için bir emlakçı tutarsa, ona da ödeme yapmak zorundadır. Eğer acente muhtemel bir kiracı bulursa, müstakbel kiracı acenteye herhangi bir ödeme yapmak zorunda değildir.

Kiralama sırasında emlakçının maliyeti

Komisyon miktarı prensip olarak ev sahipleri için serbestçe müzakere edilebilir. Ancak kural olarak, 1,5 ila 2 net soğuk kira artı KDV arasındadır. Kiracılar için komisyon miktarı kanunla açıkça sınırlandırılmıştır: Ä°ki net soğuk kira artı KDV’yi geçemez.

Ama: Bir komisyoncu…

 • Zaman ve emek tasarrufu sağlar!
  İyi bir emlakçı, zaman alan kiracı arama işini yerinde üstlenecektir.
 • Daha fazla güvenlik sağlar!
  İyi bir emlakçı, potansiyel kiracıların kredi itibarını kontrol eder.
 • En iyi kira sözleşmesi!
  İyi bir emlakçı, iyi bir kira sözleşmesi yapılmasını sağlar.
 • Vergi avantajları getiriyor!

Aracılık masrafları ev sahibi için vergiden düşülebilir.