Bina tasarrufu açıklaması: bina tasarruf sözleşmesi, tanım, karşılaştırma, sözleşmeler + maliyetler

Bir yapı kuruluşunda tasarruf etme kararı uzun vadeli ve iyi düşünülmüş bir karardır. Farklı tarifeleri ve yapı birliklerini karşılaştırmanın yanı sıra, başka şeyler de dikkate alınmalıdır. Bir bina tasarruf sözleşmesi genellikle daha küçük bir tutarı hedefler ve yalnızca gerçek gayrimenkul finansmanına ek olarak tasarlanmıştır. Birikim oluşturma hakkında bilmeniz gereken her şeyi şimdi büyük birikim oluşturma rehberimizde bulabilirsiniz: Mülk finansmanınız için özkaynak.

Tasarruf oluşturmanın 3 aşaması: tasarruf, geri ödeme ve kredi aşaması

Her yapı topluluğu farklı aşamalardan oluşur. Çoğu durumda, geçilmesi gereken 3 farklı aşama vardır. Önce belirli bir miktar biriktirilir, sonra kredi tahsis edilir ve son olarak kredi geri ödenir. Peki bu aşamalar tam olarak nasıl işliyor ve ilgili aşamalar sırasında hangi kilit rakamların belirlenmesi gerekiyor?

İpucu: Kredi ve finansman konusunda daha fazla bilgi

Bir bakışta en önemlileri

Tasarruf aşamasında belirli bir miktar biriktirilir. Bu tutar, bina tasarruf sözleşmesinin hacmine bağlıdır. Asgari tutar biriktirildikten sonra kredi kullandırılabilir. Tahsis aşamasında yararlanılabilecek çeşitli seçenekler vardır

Kredi aşamasında, kredi aylık ödemelerle geri ödenir. Geri ödeme süresi, kredi tutarı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Yapı tasarruf bankaları, para akışını sağlayan ve aynı şekilde faizden kazanan ödeyenler ve alacaklıların yardımıyla çalışır. Farklı yapı toplulukları, bina tasarrufları için farklı oranlar sunmaktadır. Yapı tasarruf bankalarının karşılaştırılması, farklı teklifler nedeniyle her tasarruf sahibi için değerlidir.

Tasarruf aşaması: Tahsise kadar para biriktirme – aşama 1

Tasarruf aşamasında önce belirli bir miktar biriktirilir. Bu genellikle bina tasarruf sözleşmesinin hacminin %30-50’sine karşılık gelir. Bunun için bina tasarruf tutarı, kredi faiz oranı ve geri ödeme tutarı belirlenmelidir. Kredi tutarının tam olarak ne kadar olması gerektiğini önceden bilmek ve hem mülk maliyetlerini hem de mevcut öz sermayeyi hesaba katmak önemlidir.

Ancak bu meblağın tamamı biriktirildiğinde sözleşme tahsise hazır hale gelir ve kredi kullandırılabilir. Bir bina tasarruf sözleşmesi de genellikle somut bir bina projesi planlanmadan genç yaşta başlatılır. Burada, sözleşmenin meblağları bireysel duruma ve mali duruma bağlı olarak değişir.

Bir bakışta tasarruf aşaması:

 • Tasarruf aşamasında belirli bir miktar tasarruf edilir
 • Bu miktar, bina tasarruf sözleşmesinin hacmine bağlıdır

Tahsis aşaması: Konut kredisi ve tasarruf müşterileri için fırsatlar – 2. aşama

Minimum değerleme rakamı kaydedildikten sonra sözleşme tahsise hazır hale gelir ve kredi ödenir. Bir yapı derneğinin tüm konut kredisi ve tasarruf müşterileri aynı potaya ödeme yaptığından, değerleme numarası adil dağıtımı ve tahsis sırasını düzenler. Bu nedenle, giriş ve çıkışları dengede tutmak için her ay yalnızca belirli bir kredi miktarı kullandırılabilir.

Tahsis aşamasına, yapı topluluğu sözleşmesinin imzalanmasından en az 18 ay sonra ulaşılır. Bu durumda konut kredisi ve tasarruf müşterilerine iki seçenek sunulmaktadır. Kredi bakiyesi ve devlet primleri ödenebilir veya yapı derneği kredisi ev sahibi olmak için kullanılabilir. İkinci durumda, inşaat şirketi hem tasarruf bakiyesini hem de krediyi, yani bina tasarruf tutarının tamamını öder. Özel ödemeler tahsisat aşamasını kısaltabilir ve hedefinize daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Bir bakışta tahsis aşaması:

 • Asgari tutar biriktirildikten sonra kredi kullandırılabilir
 • Bu aşamada alınabilecek çeşitli seçenekler vardır

Kredi aşaması: Kredinin geri ödenmesi – 3. aşama

Konut kredisi ve tasarruf müşterileri bir kredi almaya ve bunu ev sahibi olmak için kullanmaya karar verirlerse, bina topluluğu birikmiş kredi bakiyesini ve krediyi, yani bina tasarruf tutarının tamamını öder. Kredi daha sonra aylık faiz ve itfa taksitleri ile geri ödenir. Geri ödeme taksitinin miktarı tasarruf sahibinin kendisi tarafından seçilir. Geri ödeme süresi, aylık geri ödeme katkı payının miktarına, seçilen kredi faiz oranına ve kredi tutarına bağlıdır ve bauspar tarifesine bağlı olarak değişir.

Bir bakışta kredi aşaması:

 • Kredi aşamasında, kredi aylık ödemelerle geri ödenir
 • Geri ödeme süresi, kredi miktarı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır

Bina tasarruf sözleşmesi: varyantlar, promosyon ve faydalar

Yapı tasarruf sözleşmeleri Almanya’daki en popüler ve yaygın finansal ürünlerden biridir. Aritmetik olarak, 2019’un başında Bundesbank ile bu türden yaklaşık 27 milyon sözleşme bulunmaktadır ve bu da Alman hanelerinin dörtte üçüne tekabül etmektedir. Ancak bu, bina tasarruf sözleşmesinin herkes için en iyi çözüm olduğu anlamına gelmez. Ayrıca, farklı Bausparkassen tarifeleri arasında çok büyük farklar vardır. Bu nedenle kesin bilgiler ve farklı teklifler arasında karşılaştırma yapmak doğru kararı vermenize yardımcı olacaktır.

Genel bakış: Varyantlar, finansman ve faydalar

Bir bina tasarruf sözleşmesi, bir tasarruf planını gayrimenkul finansmanı ile birleştirir ve tasarruf aşaması ve geri ödeme aşaması olmak üzere iki aşamaya ayrılır. Bina tasarrufları, gayrimenkul finansmanına ek olarak uzun vadeli, tamamlayıcı bir finansman olarak tasarlanmıştır. Bina tasarrufu konusu, yeterli uzmanlığın kazanılması için anlaşılması gereken bazı teknik terimler içermektedir. Bu terimlerden bazıları, tasarruf kolektifi oluşturmak, düzenli tasarruf katkısı veya ayrıca tasarruf toplamı oluşturmaktır.

Farklı senaryolar için uygun olan farklı bina tasarrufu çeşitleri vardır. Bunlar arasında acil bina tasarruf finansmanı, tasarruf sözleşmesi ve artan bina faiz oranlarına karşı sigorta yer almaktadır. Farklı yapı kuruluşlarının tarifeleri birbirinden önemli ölçüde farklıdır. Bu nedenle farklı teklifleri karşılaştırmaya değer.

Hangi bina tasarruf sözleşmesinin doğru olduğu, çeşitli temel rakamlara ve bireysel kişisel duruma göre belirlenmelidir.

Bir bina tasarruf sözleşmesi genellikle sadece nispeten küçük bir miktar için akdedilir ve bu nedenle sadece gerçek gayrimenkul finansmanına ek olarak çalışır. Gayrimenkul finansmanı genellikle bir yapı derneği ile değil, bir banka ile sonuçlandırılır. Yapı ortaklıklarındaki para yasal olarak 100.000 Euro’ya kadar sigortalıdır. Ek güvenlik olarak, bausparkassen’in kredibilitesi önceden kontrol edilebilir.

Bina tasarrufları nasıl çalışır?

Bir bina tasarruf sözleşmesi, bir tasarruf planını gayrimenkul finansmanı ile birleştirir ve bu nedenle tasarruf veya birikim aşaması ile geri ödeme veya kredi aşaması olarak ikiye ayrılır. İlk olarak, bir bina tasarruf tutarı sabitlenir ve asgari tasarruf tutarının yüzdesi belirlenir. İlk aşamada tüketici, genellikle bina tasarruf sözleşmesi hacminin %30-50’sine karşılık gelen belirli bir miktar tasarruf eder. Bu meblağ biriktirildikten sonra sözleşme tahsise hazır hale gelir ve kredi çekilebilir. Bu nedenle, bina topluluğu tasarruf sahipleri, asgari tasarruf miktarına ulaşılana kadar krediyi alamazlar. Kredi daha sonra o ana kadar biriktirilen para ile birlikte ödenir. Ancak, kredi yalnızca konut amaçlı kullanılabilir ve örneğin bir araba satın almak için kullanılamaz.

Kredi kullandırıldıktan sonra, ikinci aşama olan kredi aşaması başlar. Kredi kullandırıldıktan sonra, kredi aylık taksitler halinde yapı kooperatifine geri ödenir. Bir örnekle açıklayalım: Üzerinde anlaşılmış bir bina tasarruf tutarı 60.000 Euro ve asgari tasarruf tutarı yüzde 50’dir. Dolayısıyla 30.000 avroluk kredi, tasarruf aşamasında 30.000 avro biriktirildiğinde ödenir. Yani tasarruf sahibi ayda yaklaşık 300 avroyu bir kenara koyarsa, kredi dokuz yıldan daha kısa bir sürede tahsise hazır hale gelebilir.

Bir bakışta bina tasarrufu:

 • Bina tasarruf sözleşmesi, bir tasarruf planını gayrimenkul finansmanı ile birleştirir
 • Bina tasarrufları, tasarruf aşaması ve geri ödeme aşaması olmak üzere iki aşamaya ayrılır
 • Bina tasarrufları, gayrimenkul finansmanına ek olarak uzun vadeli, tamamlayıcı bir finansman olarak tasarlanmıştır.

Önemli rakamlar: Tasarruf kolektifi oluşturma, standart tasarruf katkısı ve çok daha fazlası

Bina tasarrufu konusu çok karmaşıktır ve bu nedenle belirsizliklere yol açabilecek birçok terim içerir. Hiçbir sorunuzun yanıtsız kalmaması için, bina tasarrufu konusundaki en önemli terimleri açıklıyoruz!

Bausparsumme ne anlama geliyor?

Bina tasarruf tutarı, bir bina tasarruf sözleşmesindeki en önemli kilit rakamdır. Sonuçlanan tutarın, yani hem tasarruf edilen tutarın hem de daha sonra alınan kredinin miktarını gösterir. Bir mülk finanse edilirken, bina tasarruf miktarı bu nedenle hesaplamaya dahil edilebilir.

Derecelendirme numarası nedir?

Değerleme numarası, kredinin size ne zaman tahsis edilebileceğini tanımlar. Değerleme rakamı tasarruf aşaması boyunca büyümeye devam eder. Eğer değerleme rakamı yapı derneği tarafından belirlenen hedef değerleme rakamını aşarsa, kredi çekilebilir. Değerleme rakamı ne kadar yüksekse o kadar fazla para ödenmiş, miktar o kadar düşük ve kredi vadesi o kadar kısa olur.

Bausparkollektiv ne anlama geliyor?

Bausparen, bauspar altında tasarruf etmek isteyen insanların bir araya gelerek bir bauspar topluluğu oluşturması kolektif fikrine dayanmaktadır. Bu, kredi bakiyelerini sözleşmelerde biriktiren mevduat sahipleri ve bu kredi bakiyelerini kredi olarak kullanan borçlulardan oluşur. Ancak burada aşağıdaki sorun ortaya çıkabilir: Çok az sayıda tasarruf sahibi varsa, tüm borçlular ilgili kredilere erişemez.

Minimum tasarruf bakiyesi nedir?

Krediyi çekebilmek için belirli bir miktarın önceden biriktirilmesi gerekmektedir. Bu meblağ asgari tasarruf bakiyesi olarak adlandırılır ve genellikle bina tasarruf sözleşmesi hacminin %30 ila 50’si arasındadır.

Standart tasarruf katkısı ne kadardır?

Her yapı kooperatifi sözleşmesinde standart tasarruf katkısı olarak adlandırılan ve genellikle yapı kooperatifi meblağının %4-5’ine denk gelen ve yapı kooperatifi meblağının miktarına bağlı olan bir katkı payı sabittir. Tasarruf sahibi böylece yaklaşık altı ila yedi yıl sonra tahsis için gereken asgari tasarruf bakiyesine ulaşır. Bununla birlikte, özel aylık ödemeler banka tarafından onaylanmalıdır, ancak prensipte mümkündür.

Bu terimler bina tasarrufu konusunda tekrar tekrar karşımıza çıkmaktadır ve konunun yoğun bir şekilde ele alınabilmesi için öncelikle anlaşılması gerekmektedir. Bu nedenle, konu hakkında yoğun bir bilgi edinmek için terimlerin hepsi çok önemlidir.

 • Bina tasarrufu konusu, yeterli uzmanlığa sahip olmak için anlaşılması gereken bazı teknik terimler içerir
 • Bu terimlerden bazıları, bina tasarruf kolektifi, standart tasarruf katkısı veya ayrıca bina tasarruf toplamıdır.

Varyantlar: Anında konut kredisi tasarruf finansmanı ve tasarruf sözleşmesi

Normal bina tasarruf sözleşmesine ek olarak, bina tasarrufunun başka çeşitleri de vardır. İnşaat faiz oranlarının yükselmesine karşı sigorta yaptırmak, örneğin daha sonra gayrimenkul satın alınması kesin olarak planlanmışsa veya inşaat faiz oranları önemli ölçüde yükselirse faydalı olacaktır.

Bir bina kredisi söz konusu olduğunda, son sabit taksite kadar olan faiz oranını bilmek de yararlı olabilir. Ä°lişkili varyant, acil bina tasarruf finansmanı veya aynı zamanda kombinasyon kredisi olarak da adlandırılır. Burada, bina tasarruf sözleşmesi başka bir kredi ile birleştirilir. Bu varyant özellikle toplam efektif faiz oranının benzer bir anüite kredisinden daha düşük olması veya borçlunun hemen finanse etmek istemesi durumunda uygundur.

Son varyant, bina tasarruf sözleşmesini saf bir tasarruf ürünü olarak tanımlayan tasarruf sözleşmesidir. Burada sözleşmeler, müşterinin kredinin ödenmesinden feragat etmesi halinde bir faiz bonusu ile ikna eder. Yüksek faiz oranları sunuluyorsa, paraya ihtiyaç duyulmuyorsa veya tasarruf taksitleri tam olarak tutulabiliyorsa bu varyant faydalıdır.

 • Bina tasarruflarında, farklı senaryolar için uygun olan farklı varyantlar vardır
 • Bunlar arasında acil bina tasarruf finansmanı, tasarruf sözleşmesi ve artan inşaat faiz oranlarına karşı sigorta yer almaktadır.

Doğru sözleşmeyi bulun: Yapı kuruluşlarından teklifler

Farklı yapı toplulukları bazen önemli ölçüde farklı tarifelere sahiptir. Bu nedenle, en iyi bina tasarruf sözleşmesi arayışında bir karşılaştırma yapılması şiddetle tavsiye edilir. Bir karşılaştırma yaparken, kredi faiz oranı gibi çeşitli temel rakamlar dikkate alınmalıdır. Ancak, kredi bakiyesinin faizi ve sözleşmenin diğer önemli kilit noktaları gibi diğer faktörler de önemlidir.

Ancak, farklı faiz oranları farklı tasarruf ve itfa süreleri ile birleştirildiği için karşılaştırma yapmak her durumda kolay değildir. Bu temel veriler daha sonra tasarruf sahibinin istekleri ve bireysel durumu ile eşleştirilmelidir. Tahsise kadar geçen süre diğer seçeneklere göre daha kısa olduğundan, önemli ölçüde daha yüksek kredi faiz oranına sahip bir teklif daha iyi bir seçim olabilir. İpucu: Bir bina tasarruf toplamı için farklı sağlayıcılardan çeşitli teklifler alın ve bunları yukarıda belirtilen temel rakamlar temelinde karşılaştırın.

Bir bakışta tüm önemli anahtar rakamlar:

 • Kredi faiz oranı
 • Kredi bakiyesine uygulanan faiz
 • Tasarruf ve geri ödeme süresi
 • Yatırımcının bireysel istekleri
 • Ä°nşaat şirketinin bir sözleşme yapmak için yaptığı masraflar
 • Esneklik (özel ödemeler, uzatmalar, …)
 • Bildirim süreleri
 • Toplam tutar
 • Asgari tasarruf yüzdesi

Doğru sözleşme ortağını seçerken tüm bu kilit rakamları göz önünde bulundurmalı ve ardından bireysel fikirleriniz ve istekleriniz için doğru olanı bulmak için farklı tarifeleri yoğun bir şekilde karşılaştırmalısınız.

 • Farklı yapı kuruluşlarının tarifeleri birbirinden önemli ölçüde farklıdır
 • Bu yüzden farklı teklifleri karşılaştırmak kesinlikle faydalı olacaktır!

Bina tasarrufları ve gayrimenkul finansmanı: ek finansman olarak banka kredileri

Bina tasarruflarının toplamı genellikle 50.000 Euro tutarını aşmamaktadır.

Ancak bu tutar bir mülkün nihai finansmanı için yeterli değildir. Bir mülk satın alma veya inşa etme kararı verildikten sonra, daha fazla finansman düşünülmelidir. Bu, hem bir banka hem de yapı toplulukları ile mümkündür. Ancak, bir banka kredisi genellikle yapı toplulukları tarafından sunulan karmaşık modellerden daha basit ve daha avantajlıdır. Özellikle büyük kredi miktarları için bankalar genellikle daha iyi bağlantılardır. Bankalarla kısa vadeli finansman mümkündür ve bina tasarruf sözleşmesi ek olarak kullanılabilir.

Bankalarla gayrimenkul finansmanı hakkında daha fazla bilgi edinin: inşaat parası ile ilgili ipuçları!

 • Bir bina tasarruf sözleşmesi genellikle sadece nispeten küçük bir miktar için akdedilir ve bu nedenle sadece gerçek gayrimenkul finansmanına ek olarak çalışır.
 • Gayrimenkul finansmanı genellikle bir yapı topluluğu ile değil, bir banka ile yapılır.

Güvenlik: Bu, paranızın bankalarda ne kadar güvende olduğunu gösterir

Genel olarak, yapı topluluklarındaki mevduatlar, gecelik ve sabit vadeli mevduatlar için bankalardaki tasarruf hesapları ile benzer şekilde güvenlidir.

Kredi bakiyesi 100.000 Euro’ya kadar kanunla korunmaktadır.

Ek bir koruma olarak, bina topluluklarının kredi itibarını büyük kuruluşlar Moody’s, Fitch ve Standard & Poor’s’un derecelendirmelerinin yardımıyla kontrol etmenizi öneririz. Bu kuruluşlar bankalar ve bina toplulukları için derecelendirme yapar ve kredi itibarlarını değerlendirir. Bu kuruluşlar, bankalar ve yapı toplulukları için derecelendirmeler yapar ve kredi itibarlarını değerlendirir. Gecelik ve vadeli mevduat hesapları için, sadece en az “BBB” (Standard & Poor’s ve Fitch) veya “Baa” (Moody’s) derecelendirmesine sahip bankalar dikkate alınmalıdır.

Yapı topluluklarının derecelendirmeleri bankalarınkinden daha az yaygın olduğundan, yapı toplulukları için bu kuruluşlardan birinin derecelendirmesi yeterlidir. Ayrıca, yapı toplulukları her zaman yaklaşan riskleri topluma aktarma olanağına sahiptir. Bankanız veya inşaat şirketiniz kriterleri karşılıyorsa, paranızın güvenliğinden emin olabilirsiniz.

 • Yapı kuruluşlarındaki paralar 100.000 Euro’ya kadar kanunen sigortalıdır
 • Ek bir güvenlik olarak, yapı birliklerinin kredi itibarı önceden kontrol edilebilir

Sonuç: Yapı ortaklıkları ve sözleşme hakkında gerçekler

Bina tasarrufunun üç aşamasına ek olarak, diğer kilit rakamlar da önemlidir! Bunlar arasında bir yapı topluluğunun işlevinin genel olarak anlaşılması veya yapı topluluğu sözleşmesinin önemli kilit figürleri yer almaktadır.

Ä°nşaat toplulukları: Prensip, parçalar ve en önemli gerçekler

Yapı toplulukları, bina tasarruf sözleşmeleri düzenleme konusunda uzmanlaşmıştır. Bina tasarrufu ilkesinin işlemesi için birlikte çalışan farklı parçalar vardır. Üç aşama burada önemli bir rol oynamaktadır. Bausparkassen’de her zaman mevduat sahipleri ve mükellefler bulunur. Tasarruf aşamasında tasarruf taksitleri olarak adlandırılan ödemeleri yapan mükellefler ve kredi aşamasında bauspar kredisini geri ödeyen mükellefler.

Ödeyenler, hem tasarruf edilen varlıklarını alan hem de krediyi çekebilen tahsis aşamasındaki kişilerdir. Böylece bausparkasse’deki para, ödeyenlerden alacaklılara doğru gidip gelmektedir. Bausparkasse, bauspar müşterileri tarafından farklı aşamalarda ödenen faizlerle para kazanmaktadır.

 • Yapı birlikleri, ödeyenler ve alacaklıların yardımıyla çalışır
 • Yapı toplulukları para akışını sağlar ve aynı parayı faizden kazanır.

Yapı tasarruf sözleşmesi: Yapı kuruluşlarından teklifler

Farklı yapı toplulukları bazen önemli ölçüde farklı tarifelere sahiptir. Bu nedenle, en iyi bina tasarruf sözleşmesi arayışında bir karşılaştırma yapılması şiddetle tavsiye edilir. Bir karşılaştırma yaparken, kredi faiz oranı gibi çeşitli temel rakamlar dikkate alınmalıdır. Ancak, kredi bakiyesinin faizi ve sözleşmenin diğer önemli kilit noktaları gibi diğer faktörler de önemlidir.

Ancak, farklı faiz oranları farklı tasarruf ve itfa süreleri ile birleştirildiği için karşılaştırma yapmak her durumda kolay değildir. Bu temel veriler daha sonra tasarruf sahibinin istekleri ve bireysel durumu ile eşleştirilmelidir. Tahsise kadar geçen süre diğer seçeneklere göre daha kısa olduğu için, önemli ölçüde daha yüksek kredi faiz oranına sahip bir teklif daha iyi bir seçim olabilir. İpucu: Bir bina birikim tutarı için farklı sağlayıcılardan çeşitli teklifler alın ve bunları yukarıda belirtilen temel rakamlar temelinde karşılaştırın.

 • Farklı yapı toplulukları, konut kredisi ve tasarruf müşterileri için farklı tarifeler sunmaktadır
 • Mevcut farklı teklifler nedeniyle her ev tasarruf sahibi için yapı birliklerinin karşılaştırılması faydalı olacaktır.

Finansman olanakları, maliyetler, avantaj ve dezavantajlar

Ancak bina tasarrufu, bina tasarrufu sözleşmesi ve çerçeve koşullarından daha fazlasını sunmaktadır. Örneğin, bina tasarruf sözleşmeleri devlet tarafından yoğun bir şekilde sübvanse edilmektedir. Buna ek olarak, bir yapı tasarruf sözleşmesi imzalanırken bankadan bankaya değişen maliyetler ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, bir sözleşme imzalanmadan önce diğer kilit rakamlar da dikkate alınmalı ve kontrol edilmelidir. Buna ek olarak, bina tasarruf sözleşmesinin sunduğu avantaj ve dezavantajlara genel bir bakış sunacağız.

Bina tasarrufları devlet tarafından çeşitli sübvansiyon seçenekleriyle desteklenmektedir. Duruma bağlı olarak, sübvansiyonlar krediye daha erken erişmeye veya daha hızlı ödemeye yardımcı olabilir. Yapı tasarruf sözleşmesi, kredi faizine ek olarak, bankadan bankaya değişen kapanış ve hesap yönetim ücretleri gibi diğer masrafları da üstlenir. Tasarruf oluşturmak herkes için uygun değildir ve bu nedenle birçok avantaj ve dezavantaj sunar. Bir yandan, bina tasarrufları çok fazla güvenlik sunar ve planlanabilir, ancak örneğin kısa vadeli gayrimenkul finansmanı için uygun değildir.

Devlet tarafından teşvik edilen tasarruf

Ev kredisi tasarruf sahipleri için yararlanabilecekleri farklı sübvansiyonlar vardır. Bunlar, tasarruf sahibinin gelirinin ne kadar yüksek olduğuna ve işverenin sermaye oluşturan yardımlar yoluyla bina tasarruf sözleşmesine katılıp katılmadığına bağlıdır. Sübvansiyonlar devletten gelir ve kredinin daha çabuk ödenmesine veya daha çabuk kapatılmasına yardımcı olabilir. En önemli sübvansiyon seçeneklerini sizin için özetledik ve açıkladık:

Sermaye oluşturan faydalar

İşçiler, memurlar, hakimler, stajyerler ve askerler patronlarından sermaye oluşturan yardımlar için başvurabilirler. Bu miktar ayda en fazla 40 Euro’dur. Ödeme, işveren tarafından gönüllü olarak alınan bir karardır ve bu nedenle onaylanması gerekmez. Ancak, teklif edilmeleri halinde doğrudan sözleşmeye dahil edilirler.

Çalışan tasarruf ödeneği

Yapı tasarruf sözleşmesi için sermaye oluşturan yardımlar kullanılıyorsa ve tasarruf sahibinin vergilendirilmiş geliri en fazla 17.900 Euro veya evli kişilerde 35.800 Euro ise, gelir vergisi beyannamesi aracılığıyla devletten yıllık 43 Euro veya 86 Euro tutarında bir ödenek talep edilebilir. Ancak, bu çalışan tasarruf ödeneği yalnızca yapı kuruluşu kredisinin konut amaçlı kullanılması durumunda ödenir.

Konut sübvansiyonu

Bu ikramiye yalnızca bina tasarruf sözleşmesinin konut amaçlı kullanılması ve vergiye tabi gelirin 25.600 Euro’yu veya evli kişiler için 51.200 Euro’yu aşmaması durumunda ödenir. Bir diğer şart ise her yıl sözleşmeye en az 50 avro ödenmesi gerektiğidir. Bu ikramiyenin miktarı yıllık ödemelerin yüzde 8,8’idir ve azami değeri 45 avro veya evli kişiler için 90 avrodur.

Wohn-Riester

Devletten “Wohn-Riester” alabilmek için, bina tasarruf toplamı yalnızca sahibi tarafından kullanılan bir mülkün inşası veya satın alınması ya da yaşa uygun tadilatlar için kullanılabilir. Buna ek olarak, tasarruf sahibinin yasal emeklilik sigortası kapsamında olması gerekir. Tasarruf sahibinin bir önceki yılın brüt gelirinin en az yüzde dördünü bina tasarruf sözleşmesine ödemesi halinde bu miktar yıllık 175 Euro’dur. Çocuk parası almaya hak kazanan her çocuk için sözleşmeye ek olarak 300 Euro’ya kadar ödeme yapılır.

Sübvansiyonlar hem tasarruf aşamasında hem de kredi aşamasında akar ve bina tasarruf sözleşmesinin daha erken tahsise hazır olmasını veya daha hızlı ödenebilmesini sağlar. Ancak, yukarıda belirtilen sübvansiyon seçeneklerinden birini kullanmadan önce, vergisel hususlar dikkate alınmalı ve bir uzmanla görüşülmelidir.

 • Bina tasarrufları devlet tarafından çeşitli sübvansiyon seçenekleriyle desteklenmektedir
 • Duruma bağlı olarak, finansman seçenekleri krediye daha erken erişmeye veya daha hızlı ödemeye yardımcı olabilir

Maliyetler: Edinim ve hesap yönetimi ücretleri

Kredi faizine ek olarak, bir bina tasarruf sözleşmesi için satın alma ücreti ve hesap yönetim ücreti gibi başka maliyetler de vardır. Alım ücreti, bina tasarruf sözleşmesi tutarının bir yüzdesi iken, hesap yönetim ücreti bankadan bankaya değişir. Maliyetler yapı kuruluşuna göre değiştiğinden, önceden karşılaştırılmalı ve karara dahil edilmelidir. Bu nedenle maliyetler, farklı tarifeleri karşılaştırırken dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktördür. İpucu: Federal Yüksek Mahkeme’ye göre, hesap yönetim ücretlerine yalnızca tasarruf aşamasında izin verilebilir, çünkü kredi aşamasındaki müşteriler için ek maliyetler 2017’de kabul edilemez ilan edildi. Bir yapı kuruluşu seçerken bu bakış açısını göz önünde bulundurun.

 • Kredi faizine ek olarak, bina tasarruf sözleşmesi başka maliyetlere de yol açar
 • Maliyetler, bankadan bankaya değişen edinim ücreti ve hesap yönetim ücretini içerir.

Kimin için buna değer? – Yapı topluluğu sözleşmeleri için karar verme yardımı

Bina tasarruf sözleşmesi herkes için doğru seçim değildir. Özellikle kısa vadeli gayrimenkul finansmanı arayan kişiler için bina tasarruf sözleşmesi uygun değildir, çünkü para ancak tasarruf aşamasının bitiminden sonra kullanılabilir. Şimdi bina tasarruf sözleşmesinin kimler için değerli olduğunu ve ne gibi avantajlar sunduğunu öğrenin:

 • Bina tasarrufları önceden planlanabilir ve inşaat, satın alma, dönüşüm veya modernizasyon önlemlerinin finansmanı için ne zaman para bulunabileceği belirlenebilir.
 • Birikim oluşturmak, uzun vadede güvenlik arayan kişiler için uygundur
 • Uzun süre ve geri ödeme aşamasının sonuna kadar düşük kredi faiz oranlarını güvence altına almak mümkündür
 • Bir bina tasarruf sözleşmesi birçok farklı devlet desteği ile desteklenmektedir
 • Planlama imkanına rağmen, birikim yapmak tasarruf sahipleri için esnekliğini koruyor
 • Özel ödemeler her zaman mümkündür
 • Tasarruf sahibi, birikim tutarının ne zaman kullanılabileceği konusunda sınırlı bir özgürlüğe sahiptir
 • Finansal kaynaklar, tasarruf sahibinin ihtiyaç duyduğu anda kullanımına hazırdır
 • Yapı tasarruf sözleşmeleri için kredi faiz oranları genellikle çok düşüktür

Ancak, artık bina tasarruf sözleşmesinin kimler için değerli olmadığını ve böyle bir taahhüdün ne gibi dezavantajları olabileceğini öğrenebilirsiniz:

 • Yapı tasarruf sözleşmeleri genellikle sadece düşük tutarlar içindir, böylece yapı toplulukları uygun faiz oranlarını güvence altına alabilir
 • Bina tasarrufları kısa vadeli gayrimenkul finansmanı için uygun değildir
 • Yapı birlikleri tarafından talep edilen geri ödeme taksitleri nispeten yüksektir
 • Yapı tasarruf sözleşmesi bir mülkün tamamının finansmanı için uygun değildir, sadece ek bir finansman tutarı olarak kullanılabilir
 • Sözleşme akdetme ücretleri yapı toplulukları için nispeten yüksektir.
 • Ödeme tarihi birikim kısmına bağlı olduğundan mutlak bir planlama kesinliği yoktur.

Duruma bağlı olarak, avantajlar ve dezavantajlar bina tasarruf sözleşmesini tasarruf sahibi için çok cazip hale getirirken, diğer durumlarda bina tasarrufu mantıklı bir alternatif sunmaz. Hangi seçeneğin sizin için en iyisi olduğu bireysel duruma bağlı olarak belirlenmelidir ve genel bir şekilde cevaplanamaz.

 • Tasarruf oluşturmak herkes için uygun değildir ve bu nedenle birçok avantaj ve dezavantaj sunar
 • Bir yandan, bina tasarrufları büyük ölçüde güvenlik sunar ve planlanabilir, ancak örneğin kısa vadeli gayrimenkul finansmanı için uygun değildir.

Bina tasarrufu konusundaki tüm sorular

Bina tasarrufu konusu çok karmaşıktır. Bu nedenle, böyle uzun vadeli bir sözleşme imzalamadan önce biraz uzmanlığa sahip olmak ve kendinizi iyi bilgilendirmek önemlidir. Son olarak, Lukinski’nin uzmanları bina tasarrufu konusundaki en önemli soruları yanıtlıyor, böylece sizin için hiçbir belirsizlik kalmıyor.

Bina tasarruf sözleşmesi nedir?

Yapı tasarruf sözleşmesi, yatırımcı ile yapı topluluğu arasında yapılan bir tasarruf sözleşmesidir. Yapı tasarruf sözleşmesi, kredi tutarı ödenmeden önce tutarın sabit bir kısmının tasarruf edildiği bir yatırım şeklidir. Bina tasarrufları bu nedenle iki aşamaya ayrılmıştır. Birincisi, asgari tasarruf bakiyesinin biriktirildiği tasarruf aşamasıdır. İkinci aşama olan kredi aşamasında, kredi tutarı yatırımcı tarafından kullandırılır ve kademeli olarak geri ödenir.

Bir bina tasarruf sözleşmesine ne kadar süreyle ödeme yapılır?

Bina tasarruf sözleşmesinde bir süre kararlaştırılır, ancak bu süre genellikle herhangi bir zamanda ayarlanabilir. Genellikle en az 18 aylık bir süre kararlaştırılır ve süre en fazla 20 yıl ile sınırlandırılır. Nihai olarak ne kadar süre içinde ödeneceği, meblağa ve geri ödeme tutarına bağlıdır.

Bir inşaat şirketi sözleşmesi bana ne kadara mal olur?

Yapı tasarruf sözleşmesi masrafları bankadan bankaya değişmektedir. Kredi faiz maliyetlerine ek olarak, satın alma ve hesap yönetim ücretleri için de maliyetler vardır. Bu maliyetler, farklı tarifeleri karşılaştırmak için önemli bir göstergedir.

Bir bina tasarruf sözleşmesini devretmek mümkün mü?

Evet, bir inşaat şirketi sözleşmesi bir akrabaya devredilebilir. Çoğu durumda, önceki koşullar basitçe korunur ve böylece haklar ve yükümlülükler akrabaya devredilir. Ancak, sözleşmenizde bir transferin mümkün olup olmadığı konusunda yapı kooperatifi ile önceden anlaşmanız gerekir.

Yapı tasarruf sözleşmemi nasıl nakde çevirebilirim?

Teorik olarak, bir bina tasarruf sözleşmesi herhangi bir zamanda ödenebilir. Ancak ödeme, yatırımcının içinde bulunduğu aşamaya bağlıdır. Kredi aşamasında, asgari tasarruf bakiyesine ulaşılır ulaşılmaz tutar otomatik olarak ödenir. Ancak tasarruf aşamasında, o ana kadar tasarruf edilen varlıkların alınabilmesi için öncelikle sözleşmenin feshedilmesi gerekmektedir.

Standart katkı payı nedir?

Standart tasarruf katkısı, ödenecek aylık tutarı tanımlar ve bina topluluğu tasarruflarının miktarına dayanır. Katkı payı bina tasarruf sözleşmesinde sabittir, ancak sözleşmeye bağlı olarak herhangi bir zamanda değiştirilebilir.

Vergiye tabi gelir nedir?

Vergiye tabi gelir, vergi hukukunda kullanılan bir terimdir. Gelir vergisi tarhiyatı için değerlendirme esasını açıklar. Oldukça karmaşık bir formül kullanılarak hesaplanır ve bu nedenle meslekten olmayanlar için belirlenmesi kolay değildir.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.