İnşaat finansmanı hakkında 9 ipucu: Yeni mülkünüzü doğru şekilde nasıl finanse edebilirsiniz?

Hayalinizdeki mülkü satın almaya karar verdikten sonra, doğru finansman sorusu gündeme gelir. Burada kendinizi tüm seçenekler hakkında bilgilendirmelisiniz, çünkü önümüzdeki birkaç yıl boyunca finansman kararıyla yaşamak zorunda kalacaksınız. Bu nedenle kararınızı dikkatlice düşünün ve aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun.

Finansmana doğru şekilde yaklaşın: Hayalinizdeki mülkü satın almak

Başarılı bir finansmana yaklaşmak ve gerçekten sizin için en iyisini bulmak için birkaç noktayı göz önünde bulundurmalısınız. Özellikle deneyimsiz kişiler için borç almak büyük bir adımdır, bu nedenle doğru teklifi bulduğunuzdan özellikle emin olmalısınız.

Aşağıdaki ipuçları, finansmana doğru şekilde yaklaşmanıza ve her şeye dikkat etmenize yardımcı olacaktır. Karşılaşacağınız tüm masrafların bir listesini burada bulabilirsiniz: Ev yapımı ve maliyetleri.

Başlangıç durumunuzu belirleyin – Ä°pucu 1

Aramaya başlamadan önce bütçenizi ve ihtiyaçlarınızı detaylı bir şekilde belirlemelisiniz. Buna yaşam alanı, oda sayısı, inşaat ve mobilyalar, konum, mimari, yerel ulaşım ve işyeri veya okullar gibi önemli yerlere olan mesafe dahildir. Gereksinimlerinizden emin olduktan sonra bütçenizi netleştirin. Ne kadar sermaye artırabilirsiniz?

Gelecekteki maksimum aylık maliyetlerin ne olabileceğini ve gerçekten ne kadarını karşılayabileceğinizi belirlemek de önemlidir. Bunu yapmak için mevcut aylık sabit maliyetlerinizi ve giderlerinizi karşılaştırın. Bir genel bakış oluşturduktan sonra, ne arayabileceğiniz konusunda kabaca bir fikriniz olacaktır.

Ekstra ipucu: Maksimum satın alma fiyatını nasıl belirleyeceğinizi buradan öğrenin.

Geri ödemeyi dahil edin – Ä°pucu 2

Kira ve faiz gerçek maliyetlerdir, ancak geri ödeme ile para bir tür taksitli tasarruf planı olarak kullanılır. Bu, net varlıklarınız artarken kredi borcunuzun azaldığı anlamına gelir. Bu nedenle, her ay kredi için yapmanız gereken geri ödemeyi de hesaplamalarınıza dahil etmelisiniz. Borcun kaç yılda ödenmesini istediğinizi düşünün ve bu değerle hesaplayın. Her ay ödediğiniz kiranın bir değer yatırımı olmadığını, ancak geri ödemenin her ay net değerinizi artıracağını unutmayın.

Ekstra ipucu: Örneğin geri ödeme hesaplayıcıları yardımcı olabilir.

İyi bir konum bulun – İpucu 3

Bir mülk ararken, konum belirleyici bir parametredir. Prestijli yerlerden veya popüler bölgelerden kaçınmalısınız, çünkü buralarda fiyatlar makul olmayacak kadar yüksektir. Bu nedenle, bugünün değil, yarının moda konumunu arayın. Bu şekilde, mülkünüzün değeri konumu nedeniyle birkaç yıl içinde bile artabilir. Konum, diğer önemli hususları da yerine getirmelidir. Sadece süpermarketler, eczaneler veya postane gibi önemli mağazalara olan bağlantılar değil, aynı zamanda okul veya işyeriniz gibi önemli yerlere olan mesafe de dikkate alınmalıdır.

İş yerinize uzak olan harika bir mülkten vazgeçmek daha iyidir, çünkü günlük işe gidip gelmek size sadece sinirlere ve başka bir mülkün finansmanına daha iyi harcayabileceğiniz paraya mal olacaktır.

Ekstra ipucu: Buradaki farklı tesis konumlarını öğrenin:

Mümkün olduğunca çok teklifi karşılaştırın – Ä°pucu 4

Ne kadar çok teklif talep eder ve karşılaştırırsanız, o kadar çok seçeneğiniz olur ve hayalinizdeki mülkü bulma olasılığınız artar. Kapsamlı arama yapmaktan ve birçok mülke bakmaktan korkmayın. Sadece emlak portallarında değil, gazete ilanlarında da arama yapın, arkadaşlarınıza ve tanıdıklarınıza sorun ve gözlerinizi her zaman açık tutun. Araştırmanız için harcadığınız çabanın karşılığını uzun vadede kesinlikle alacaksınız.

Ekstra ipucu: Teklif karşılaştırma hesaplayıcıları da burada yardımcı olabilir, örneğin.

Uzun vadeli finansmanı seçin – Ä°pucu 5

Uzun vadeli finansmanda önemli olan, düşük faiz oranlarını mümkün olduğunca uzun süre güvence altına almanızdır. Tercihen önümüzdeki 15 yıl veya daha uzun bir süre için. Bu size sağlam bir geri ödeme oranı garanti eder. Satın alma fiyatına bağlı olarak, %20 veya daha az özkaynak kullanın ve klasik bir rant kredisi seçin.

Bu kredi için geri ödeme yaklaşık %2 olmalıdır.

Bu oran daha yüksekse, enflasyon durumunda getiriniz de daha yüksek olacaktır. Ancak daha düşük olması durumunda, takip finansmanında zor duruma düşmemek için ihtiyacınız olan belirli geri ödeme tutarını karşılayamazsınız. Sübvansiyonlu kredi gibi başka bir kredi de alırsanız, şartlar eşleşmelidir, aksi takdirde satış durumunda erken geri ödeme cezaları ile tehdit edilebilirsiniz.

Birkaç finansman teklifi alın – Ä°pucu 6

Elbette, krediyi bankanızdan almak ve finansmanı bankanız aracılığıyla halletmek en kolay ve en anlaşılır yoldur. Ancak, farklı bankaların finansman tekliflerinde büyük farklılıklar vardır. Bu nedenle, hangi bankanın size en adil ve en iyi koşulları sunduğunu öğrenmek için daha fazla olmasa da en az iki farklı teklif almalısınız.

Kredinin uzun vadeli olduğu gerçeğini asla gözden kaçırmayın, bu nedenle yılda %0,2’lik bir faiz tasarrufu sizin için çok büyük bir fark yaratabilir.

Savurganlıktan kaçının – Ä°pucu 7

Özellikle düşük faiz oranları, sizi çok özel, bireysel bir mimariye sahip ve diğerlerinden sıyrılan bir mülk satın almaya teşvik eder. Elbette, tek başına benzersiz olan ve başka kimsede bulunmayan bir mülke sahip olmak harika bir duygudur. Ancak, görünüşe aldanmamalısınız. Mini faiz oranı sayesinde XXL bir ev alabilecek olsanız bile, ihtiyaçlarınızı her zaman aklınızda tutmalısınız.

Büyük bir ev çok emek ister ve çok para harcanmasına neden olur, üstelik tüm bunlar sadece ihtiyacınız olmayan odalara sahip olabilmek için mi? Bir mülk ararken, gerçekten ihtiyacınız olmayan bir mülkü satın almak yerine ayaklarınızı yere basmak ve faiz oranı avantajını para biriktirmek veya bahçede kendi havuzunuz olması gibi bir hayali gerçekleştirmek için kullanmak daha iyidir.

Borçtan çekinmeyin – Ä°pucu 8

Borca girmek büyük bir karardır, ancak ‘iyi borcu’ seçerseniz, aslında sonunda para kazanırsınız.

Konut finansmanı bu ‘iyi okullardan’ biridir, çünkü konut masraflarından tasarruf eder ve enflasyona karşı kendinizi iyi korursunuz. Tüketim mallarına yapılan bir yatırımda olduğu gibi hiç kaybetmez, gerçek servet kazanırsınız. Bu nedenle, çok hızlı geri ödeme yapmayın ve %2’lik bir ilk geri ödemeye ve 15 yıllık bir vadeye bağlı kalın. Bu şekilde yükselen faiz oranları konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Kiralar pahalandığında satın alın – İpucu 9

Bir evi kiralamak, benzer bir mülkü satın almaktan daha pahalıysa, uzun vadede kiralamak yerine satın almaya değer. Kredi faiz oranları düşükse, bu genellikle satın alma gününden itibaren geçerlidir. Bunu açıklamak için küçük bir örnek.

Hesaplama örneği

Kiralık olarak 100 metrekarelik bir dairede yaşıyorlar. Aylık kiraları net 880 Euro’dur.

Sizin için iyi bir konumda harika bir daire için iyi bir fiyat, ancak kat mülkiyetine geçme fikriyle oynuyorsunuz. Genişlemek ve benzer bir konumda aynı büyüklükte bir kat mülkiyeti bulmak istemezsiniz. Arızi satın alma masrafları da dâhil olmak üzere satın alma fiyatı 300.000 Avro’dur.

Öz sermaye olarak 50.000 Avro toplayabilirsiniz, bu nedenle 250.000 Avro kredi almanız gerekir. Faiz oranını %2 olarak hesaplarsanız, başlangıçta yılda 5.000 Euro faiz ödemeniz gerekir. Aşağı doğru hesaplandığında ayda 417 avro ödemeniz gerekiyor. Ä°lk bakışta bu, mevcut kiranızdan çok daha az. Ancak bakım ve mülk yöneticisi masraflarını unutmayın. Bunun için ayda 150 Euro daha fazla hesaplayın. Aylık masraflarınız artık 567 avro/ay.

Böylece ayda 313 avro, yılda ise 3.756 avro tasarruf etmiş olursunuz, aksi takdirde soğuk kiraya harcayacaktınız. Öz sermayenize oranla yılda %7,5 gibi yüksek bir getiri elde edersiniz ve bu getiri vergiden muaftır! Gördüğünüz gibi, şimdiden buna değer. Bunu aşağıdaki senaryo ile karşılaştırın: Sermayenizi sadece bir tasarruf hesabına yatırmış olsaydınız, sadece %1 faiz alırdınız ve bunun için de vergi ödemeniz gerekirdi. Bu örnek, kiralamaya kıyasla satın almanın sizin için ne kadar değerli olabileceğini hızlı bir şekilde göstermektedir.