Satın alma fiyatının belirlenmesi: Finansmanınız için en önemli kriterler – kredi notu, özsermaye & co.

Satın alma fiyatının belirlenmesi – Ä°ster kirasız ister kiralık olsun, bir getiri veya yatırım mülkü satın almak istediğinize şimdiye kadar karar verdiniz ve yeni mülkünüzün yerini de öğrendiniz mi? Bir mülk aramaya başlamadan önce, satın alma fiyatını belirlemeniz gerekir. Burada hangi faktörlerin önemli olduğunu ve bunların finansmanınızı nasıl etkilediğini öğrenebilirsiniz.

Maksimum satın alma fiyatını belirleyin: Önemli faktörler

Bir mülk satın alırken en önemli adımlardan biri ve genellikle hafife alınan bir adım, mülkün maksimum satın alma fiyatını belirlemektir. Ä°stenmeyen sürprizlerden kaçınmak için, bir mülk aramaya başlamadan önce bunu belirlemek önemlidir. Bu genellikle banka danışmanınızla oturup mali durumunuzu gözden geçirmeyi içerir. Daha sonra belirli bir miktarda öz sermaye gösterirsiniz ve banka size buna karşılık gelen bir kredi verir. Bu kredinin miktarı hem kredi değerliliğinize (bunun için bir öz beyan sunmanız gerekir) hem de göstermeniz gereken öz sermayeye bağlıdır. Mülkün kredi-değer oranı ve aylık ipotek de dikkate alınır.

Özkaynak X + Banka kredisi Y

Önemli olan faktörler bunlardır:

  • Kredi notu
  • Mülkün ipotek kredisi değeri
  • Mevcut özkaynak
  • Aylık yük

Şimdi bireysel faktörleri biraz daha ayrıntılı olarak inceleyelim:

Kredi derecelendirmesi: varlıklara karşı yükümlülükler

Kredi notunuz kontrol edildiğinde, varlıklarınız ve yükümlülükleriniz listelenir ve karşılaştırılır. Bakiye pozitifse, yani varlıklarınız giderlerinizden ve yükümlülüklerinizden fazlaysa, kredi alma şansınız çok yüksektir. Ve bu kredi notu ne kadar yüksek olursa, öz sermaye yatırımınız o kadar düşük olur. Sonuçta banka da paranızı mümkün olan en kısa sürede geri istiyor ve alacağından emin olmak istiyor.

Varlıklar yükümlülüklerle eşleştirilir

Mülkün ipotek kredisi değeri: Piyasa değeri & piyasa değeri

Mülkün ipotekli kredi değeri genellikle piyasa değerinden daha düşüktür. Piyasa değeri, evin veya dairenin şu anda satılması durumunda oluşacak satış fiyatıdır. Bu nedenle piyasa değerine ‘teorik piyasa değeri’ de denmektedir. Ä°potek kredisi değeri bunun ortalama %20 altındadır. Kredi temerrüdü riskini en aza indirmek için bankalar kredilerini piyasa değerine göre değil, ipotek kredisi değerine göre vermektedir.

İpotek kredi değeri = piyasa değeri – %20

Kullanılabilir öz sermaye: varlık bilançosuna bağımlılık

Genel bir kural olarak, %20 öz sermayeye ihtiyaç vardır. Daha önce de belirtildiği gibi, tam öz sermaye miktarı nihayetinde kredi notunuza bağlıdır. Bilançonuz ne kadar olumlu olursa, göstermeniz gereken öz sermaye o kadar az olur. Böylece %10 veya %15 özkaynağa sahip bir mülke de yatırım yapabilirsiniz.

Kredi notu ne kadar iyi olursa, öz sermaye o kadar az olur

Aylık yük: gelir ve giderler

Finansmanı ve dolayısıyla maksimum satın alma fiyatını etkileyen son önemli faktör aylık yükünüzdür. Kredi kontrolüne benzer şekilde, burada gelir ve giderler karşılaştırılır. Bu banka için önemlidir, çünkü geri ödeme, faiz ve itfa koşullarını belirlemelerine olanak tanır.

Sonuç: Maksimum satın alma fiyatını ve finansmanı belirleyin

Kredi değerliliğinize ve mevcut öz sermayenize ek olarak, aylık finansmanınıza ve ipotek kredisi değerine de bağlıdır. Bu şekilde, bir mülk aramaya başlamadan önce yalnızca maksimum satın alma fiyatını belirlemekle kalmaz, aynı zamanda kredinizi geri ödeme koşullarını da belirleyebilirsiniz.

Mülk satın almak: A’dan Z’ye Öğrenme

Maksimum satın alma fiyatı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, rehberimize bir göz atın:

â Bir rehber â Tüm gerçekler â Ä°çeriden ipuçları â Daireyi satın alırken yeni gelenlerin gayrimenkulle ilgili sorularına ilişkin satın alma kontrol listeleri: Konut sahibi olmak veya kiralamak, konut finansmanı, ev arama, emlak portalları, aracılar, değerleme, satın alma fiyatları, pazarlıklar ve vergiler. Uzmanlardan bilgi ve deneyim, tek bir rehberde. Daire satın alma sürecini ve içeriden birçok ipucunu adım adım öğrenin!

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.