Satın alma fiyatını hesaplayın: Mülkiyet, yan masraflar, vergiler, noter, tapu sicili, … Kontrol listesi + örnek

Yan maliyetler dahil satın alma fiyatının hesaplanması – Bir mülkün nihai satın alma fiyatı nedir? Yan satın alma maliyetleri ne kadar yüksek ve komisyoncu komisyonu nasıl paylaştırılıyor? Tapu devir vergisine ek olarak noter, tapu sicil kaydı ve emlakçı masrafları da ödenecektir. Bir kontrol listesi ve örnek dahil olmak üzere mülkünüzün nihai satın alma fiyatını nasıl hesaplayacağınızı buradan öğrenin.

Satın alma fiyatını hesaplayın: Önemli faktörler

Satın alma fiyatının hesaplanmasında çeşitli faktörler önemlidir. Mülkün konumu, arazisi ve inşaat yılı önemlidir. Mülk değerlemesi sırasında mülkün satın alma fiyatı belirlendikten sonra, yan satın alma maliyetleri eklenmelidir.

Dolayısıyla nihai satın alma fiyatı şunlardan oluşur

 1. Mülkün satın alma fiyatı
 2. Arızi satın alma maliyetleri

Arızi satın alma maliyetleri: arazi devir vergisi, emlakçı & Co.

Tüm yan satın alma maliyetleri tüm federal eyaletlerde aynı değildir. Arazi devir vergisi gibi bazı yan maliyetler bir federal eyaletten diğerine farklılık göstermektedir. Bazen bir ev, daire veya apartman binası satın alıp almadığınıza da bağlıdır. Yatırım stratejisi, yani gelir amaçlı gayrimenkul veya yatırım amaçlı gayrimenkul de yan satın alma maliyetleri üzerinde farklı bir etkiye sahip olabilir. Ayrıca bir emlakçı aracılığıyla satın alıyorsanız, federal eyalete bağlı olarak farklılık gösteren bir acente komisyonu da ödemeniz gerekecektir.

Okuma ipucu: Eyaletlere göre emlak devir vergisi

Peki, yan satın alma maliyetleri olarak ne sayılır?

 • Arazi devir vergisi (%3,5-6,5)
 • Noter ücretleri (%1,5)
 • Tapu kaydı (%0,5)
 • Komisyoncu komisyonu (%3,57-7,14; özel alım için 50:50)

kendi evinizde rüya gibi bir ortamda. Buradaki yan satın alma maliyetleri ne kadar yüksek?

Örnek: Arızi satın alma masrafları dahil NRW’de bir ev satın almak

Bu kısa örnek, bu yan satın alma maliyetlerinin orijinal satın alma fiyatına nasıl eklendiğini göstermektedir. NRW’de müstakil bir eve yatırım yapmak istediğinizi varsayalım. Örneği basit tutmak için, teknik ve ticari incelemeden sonra satın alma fiyatının 100.000 Euro olduğunu varsayalım.

 • NRW’de ev için satın alma fiyatı: 100.000 Euro

NRW’de arazi devir vergisini hesaplayın

Federal eyalete bağlı olarak, arazi devir vergisi %3,5 ile %6,5 arasındadır. Mülkümüz NRW’de. Tabloya baktığımızda şunu görüyoruz: NRW’de emlak vergisi %6,5’tir.

 • NRW’de arazi devir vergisi (%6,5): 6.500 Euro

Noter masrafları: Satın alma sözleşmesinin mühürlenmesi

Ayrıca noter ücretlerine de tabi olacaksınız. Sonuçta, satın alma sözleşmesi mühürlenmelidir. Bu tutarı mülkün satın alma fiyatının %1,5’i olarak tahmin edebilirsiniz.

 • Noter ücretleri (%1,5): 1.500 Euro

Tapu kaydı Maliyetler: Mülkiyet devri

Noter gibi arazi devir vergisi de ödendi mi? Çok iyi! Sırada tapu kayıtları var. Burada, satın aldığınız mülk artık sizin mülkünüz olarak kaydedilir. Bu transfer için %0,5 oranında izin vermelisiniz.

 • Tapu kaydı (%0,5): 500 Euro

Broker maliyetleri: komisyon ve dağıtım

İşin içinde bir komisyoncu varsa, komisyoncunun komisyonu son adımda ödenecektir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus vardır: Eğer özel bir mülk satın alınıyorsa, acentenin komisyonu alıcı ve satıcı arasında yarı yarıya paylaştırılır. Ancak, mülk alımı ticari bir alımsa (örneğin, bir şirket adına), komisyon ve dağıtım serbestçe müzakere edilebilir. Komisyoncunun komisyon miktarı federal eyalete bağlı olarak değişir. NRW’de bu oran %3,57’dir.

 • Aracı komisyonu (%3,57 [3.570 / 2]): 1.785 Euro

Sonuç: Bir bakışta satın alma fiyatı ve yan satın alma maliyetleri

Dolayısıyla mülkün gerçek satın alma fiyatı 100.000 Euro’dur. Yan satın alma maliyetleri de eklendiğinde, toplamda 110.285 Avro yatırım yapılması gerekmektedir. Tavsiyemiz: En başından itibaren, maruz kalacağınız yan satın alma maliyetlerinin kısa bir kontrol listesini yapın ve bunları orijinal satın alma fiyatına ekleyin. Bu, finansmanla ilgili herhangi bir kötü sürprizi önleyecektir.

Bir mülke yatırım yapmak istiyorsunuz ve uygun bir rehber mi arıyorsunuz? A’dan Z’ye her şeyi burada bulabilirsiniz: ev sahibi olmak veya kiralamak, kat mülkiyeti finansmanı, daire arama, emlak portalları, emlakçılar, değerleme, satın alma fiyatları, pazarlıklar ve vergiler. Uzmanlardan bilgi ve deneyim, tek bir rehberde.

✓ Bir rehber kitap
✓ Tüm gerçekler
İçeriden ipuçları
✓ Satın alma kontrol listeleri

Daire satın alma sürecini ve içeriden birçok ipucunu adım adım öğrenin!

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.