Özel olarak mı satacaksınız yoksa bir emlakçı mı kullanacaksınız? Avantajlar ve dezavantajlar

Özel veya acente – Bir mülk satıyorsanız, teklifiniz için iki seçeneğiniz vardır. Her zaman özel bir teklif ilanı vermeye ve evinizi bir emlakçı olmadan sunmaya karar verebilirsiniz. Profesyonel bir süreç için, birçok alanda fazladan yol kat etmeniz ve belgeleri edinmeniz, mülkün değerlemesini yaptırmanız ve satışı teşvik edici bir sunum oluşturmanız gerekecektir.

Bir emlakçı kiralamak mı yoksa özel olarak satmak mı?

Eğer bir emlakçıyı görevlendirirseniz, mülkünüz alıcıya komisyonsuz olarak değil, profesyonel bir şekilde ve sizin kişisel müdahaleniz olmadan sunulacaktır.

Her iki seçeneğin de avantajları ve dezavantajları vardır. Zamandan tasarruf etmek istiyorsanız, özel satıştan vazgeçmeli ve bir emlakçıyı tercih etmelisiniz. Müşterilerinize mülkü komisyonsuz olarak sunmak istiyorsanız, kendiniz satabilirsiniz, ancak şimdi tüm bürokratik ayrıntılarla kendiniz ilgilenmek zorundasınız. Sonuç olarak, zaman ayırma durumunuza ve emlak piyasasındaki deneyiminize göre karar vermeniz tavsiye edilir.

Potansiyel alıcılar nasıl düşünüyor?

Potansiyel alıcıların çoğu, uygun bir mülk fiyatına ek olarak tasarruf etmek ve düşük yan masraflar ödemek istemektedir.

Bir gayrimenkul teklifi komisyonsuz olarak ilan edilirse, kesinlikle ilgi uyandıracak ve ilk bakışta alıcı için ilginç olduğunu gösterecektir. Giderek daha fazla insan özel olarak satın almayı göz ardı etmese bile, alıcılar mülkün makul bir değerlemesi, piyasa değer ine dayalı bir teklif fiyatı ve profesyonel destek olmadan bunu yapmak istememektedir.

Sahipler tam zamanlı değilsiniz, bu da potansiyel alıcılar için uygun olmadığınız zaman dilimleriyle sonuçlanır. Dijital çağ yanıt süresi beklentisini kısalttığı için, özel satışlar hızla sorunlara yol açabilir ve potansiyel alıcı tarafından pek de olumlu algılanmayabilir. Teklifteki ve satış konuşmasındaki hata oranı da özel satıcılar için çok büyüktür ve olası bir alıcıdan gizli kalmaz.

Özel teklifler neden nadiren iyi bir çözümdür?

Telefonlara cevap verebildiğinizi veya istediğiniz zaman e-posta ile ulaşılabildiğinizi hayal edebiliyor musunuz?

Değer tespiti için 1.000 Avro’ya varan yüksek maliyetlere katlanmaya, enerji sertifikası başvurusunda bulunmaya, ev satışı için gerekli belgeleri temin etmeye ve özel hayatınız ve mesleki faaliyetlerinizle görüntüleme randevularını koordine etmeye hazır mısınız? Zihinsel olarak güçlü müsünüz ve cevabınız duygulara dayanmadan bir fiyat pazarlığına girebiliyor musunuz?

Durum böyleyse ve gayrimenkul satışı konusunda zaten deneyiminiz varsa, özel bir kaynaktan teklif vermenizi kesinlikle engelleyecek bir şey yoktur.

Bununla birlikte, çoğu mülk sahibi bir mülkü hayatında yalnızca bir kez satar ve o anda rasyonel görüşlerini gölgeleyen duygusal bir durumdadır. Bu durum, örneğin çok yüksek bir teklif fiyatında veya satış sırasında zaman kazanmak adına mümkün olan en yüksek satış değerinin çok altında bir fiyat belirlemede kendini gösterir.