Mülkün özel olarak satılması – prosedür ve riskler

Mülkün özel olarak satılması – Bir evi satmak için çeşitli nedenler vardır. Profesyonel bir taşınma, boşanma gibi aile durumunuzdaki bir değişiklik, daha büyük bir mülke taşınma veya finansal olarak gerekli bir satış, bir evin el değiştirmesinin en yaygın nedenleri arasındadır.

Çoğu durumda, ev satışı hızlı bir şekilde gerçekleşmeli ve uzun bir bekleme süresi olmadan gerçekleşmelidir. Özel olarak satış yaparken, mal sahibi olarak üzerinizde büyük bir yük vardır, çünkü bireysel aşamalar öncesinde ve sırasında tüm görevleri kendiniz yerine getirmeniz gerekir. Bununla birlikte, tüm adımları doğru sırayla atmanız ve önümüzdeki haftalarda veya aylarda olası alıcılarla görüşmelere ve görüşmelere çok fazla zaman ayırmanız gerekeceğinin farkında olmanız koşuluyla, bir evi özel olarak satmak oldukça mümkündür.

Özel satış için satış fiyatları

Özel satışlar genellikle emlakçılar aracılığıyla yapılan ev satışlarından daha düşük bir satış fiyatı elde eder!

Evinizi emlakçı olmadan satmaya karar vermeden önce, teklif fiyatı belirleme sürecinde çok büyük hatalar olduğunu belirtmek isteriz. Mülkünüze profesyonel bir değer biçtirin ve fiyatı yalnızca evin piyasa değerini bildiğinizde belirleyin. Bu, bir değerleme uzmanı tutmanız ve değerleme için ödeme yapmanız gerektiği anlamına gelir. Bu da ortalama 1.000 Euro’luk bir maliyete yol açmakta ve bazı mal sahiplerinin fiyat belirlemede önemli bir dayanaktan vazgeçmesine neden olmaktadır.

Özel arabuluculuğun riskleri

Evinizin sübjektif bir şekilde değerlendirilmesi, çok yüksek veya çok düşük bir fiyat belirlemeniz riskini taşır. Çok yüksek bir fiyat potansiyel alıcıların ilgisini sınırlarken, çok düşük bir fiyat kayıplarla ilişkilendirilir. Genel olarak, özel olarak satılan evler, profesyonel olarak aracılık edilen mülklerden daha ucuza satılma eğilimindedir. Bu gerçek, diğer şeylerin yanı sıra, emlakçıların mesleklerinin ve deneyimlerinin bir sonucu olarak sahip oldukları pazarlık becerilerine dayanmaktadır. Ev sahibi olarak hızlı bir şekilde satmak istiyorsanız, evi gerçek değerinin altında satma riski artar. Bu gerçeğin farkında olun ve fiyatı piyasa değerine yönlendirerek ve bunu bir uzmana tespit ettirerek bunu eleyin.

Hazırlık ve satış işlemleri hakkında gerçekler

Her ev satışından önce gerekli belgeler temin edilmelidir. Tapu sicilinden bir alıntıya, enerji sertifikasına, bir değerlemeye, kat planlarına, herhangi bir arazi ücretinin kanıtına veya mülkün ipotekli olmadığına dair kanıta ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca, saha ve imar planı, yapılan yenileme ve bakım çalışmaları ile ilgili belgeler mevcut olmalıdır. Bir serginin hazırlanması için, mülkü en güzel yönüyle gösteren ve böylece ilgiyi artıran resimlere ihtiyacınız vardır. Tüm açıklamalar doğru ve anlamlı olmalı ve kusurları da içermelidir.

Organizasyonel konular: erişilebilirlik, belgeler

Sergiyi yayınladıktan sonra, potansiyel alıcılar hızlı bir yanıt ve genellikle hemen bir görüntüleme randevusu beklediğinden, e-posta ve telefon yoluyla uygunluğunuzu kontrol etmelisiniz. Özellikle akşamları ve hafta sonları çok sayıda talep alacağınız gerçeğine hazırlıklı olun ve buna göre müsait olun. Randevular günlük rutininizle ve potansiyel alıcıların zaman olanaklarıyla uyumlu olması gerektiğinden, görüntüleme zamanlaması iyi bir organizasyon gerektirir.

Satış niyeti ciddileşirse, ilgili taraftan kredi itibarı ve gelirle ilgili belgelerin yanı sıra finansmanın garanti edildiğine dair onay almanız gerekecektir. Bu belgelerin kontrol edilmesi deneyim gerektirir ve sözleşme imzalanmadan kısa bir süre önce, örneğin finansmanın sağlanmamış olması gibi sorunların ortaya çıkma olasılığını dışlamalıdır. Sadece çok zaman ve dikkatle, tuzakları öğrenmeden ve önemli faktörleri unutmadan bir ev özel olarak satılabilir.

Özel konut satışları için bir temel olarak objektif değerleme

Bir ev sahibi olarak, evinizle her zaman duygusal bir bağınız vardır. Bu da satış fiyatının objektif bir şekilde değerlendirilmesinin çok zor, hatta imkansız olduğu anlamına gelmektedir. Mülkünüzde, yönlendirmeye bağlı olarak aşırı değerlemeye veya gerçek değerin altında bir fiyata yol açan anılar vardır.

Ancak teklif fiyatını profesyonel olarak belirlenmiş piyasa değerine dayandırırsanız, gerçekten objektif bir şekilde satış yapabilir ve öznel duyguları bunun dışında bırakabilirsiniz. Potansiyel alıcıların çoğu satıcıyla bir fiyat pazarlığına girer. Bu, zihinsel gücün ve müzakere becerilerinin önemli hale geldiği zamandır. Fiyatı belirlediniz ve piyasa değerine atıfta bulundunuz. Mülk için belirlenen fiyatın altına düşmek ve yol boyunca dezavantajlar elde etmek istemiyorsanız, şimdi müzakere becerileriniz talep ediliyor.

Ev satışı hakkında daha fazla bilgi:

Satmak

Bir mülkü satmayı düşünmenize neden olan çeşitli nedenler vardır. Müşterilerimizin birçoğu, ebeveynlerinin evi kendilerine miras kaldığında zaten kendi evlerine veya kat mülkiyetlerine sahip oluyorlar ve mirasla şimdi nasıl başa çıkacaklarını bilmiyorlar. Bu soruyla mı karşı karşıyasınız yoksa evinizi satmak için başka bir nedeniniz mi var? Profesyonel online emlakçılarımız sizi destekleyecek ve mülkünüz için en iyi fiyatı almanıza ve satış sırasında uzun süre beklemenize gerek kalmamasına yardımcı olacaktır. Tek mal sahibi olarak özel satış da yapabilseniz de, mirasçılar topluluğunun sahip olduğu bir ev veya daire daha büyük zorluklar ortaya çıkarır.

Bir brokerin görevleri

Temel olarak bir emlakçı, satış ve kiralama aşamasından önce ve bu aşamalar sırasında önemli olan tüm görevleri yerine getirir. Bir tanıtım hazırlar, mülkünüzün piyasa değerini belirler, mülkünüzün reklamını yapar ve ardından sizinle ilgili taraflar arasında arabuluculuk yapar. Bir ilanın oluşturulması ve yayınlanması zaman alan ancak tek seferlik bir görev olsa da, müşteri sorularını yanıtlamak bir emlakçının günlük işinin bir parçasıdır.

Broker için komisyon – En önemli düzenlemeler

Satılık veya kiralık tüm mülklerin yüzde 80’inden fazlasına aracılık edilmektedir. Bu, mal sahibinin teklifini ilan etmesi ve sözleşmenin imzalanmasına kadar olan tüm görevleri kendi adına yerine getirmesi için bir emlakçı görevlendirdiği anlamına gelir. Profesyonel aracılık, müşteri ile emlakçı arasında kararlaştırılan bir hizmettir. Hizmet verildikten sonra, aracılık ücreti olarak adlandırılan bir komisyon ödenmesi gerekir. Komisyonu kimin ödeyeceği, komisyonun türüne ve komisyonun nedenine bağlıdır. Mülkünüzü bir emlakçı aracılığıyla satarsanız, genellikle alıcı ödeme yapar. Kiralamalar için 2015 yılından bu yana alıcı ilkesi uygulanmaktadır, böylece fatura alıcısı ve komisyon ödeyicisi, aracılık hizmeti alan kişi ile aynı olmaktadır.