Bir evi hızlıca satmak: Prosedür, yasal temeller ve en iyi ipuçları

Bir evi hızlı bir şekilde satmak – Bir evi satmak karmaşık bir konudur ve birçok farklı adımı içerir. Cazip bir ilanın oluşturulmasından mülkün değerlemesine ve satın alma sözleşmesi ve noter randevuları gibi sonraki yasal adımlara kadar. Tüm bu adımlar sırasında, mülk satışının mümkün olduğunca karlı ve hızlı bir şekilde tamamlanması için çeşitli noktalar dikkate alınmalıdır. Ä°pucu! Burada A’dan Z’ye tüm kontrol listelerini içeren ücretsiz XXL rehberimi bulabilirsiniz: Bir mülk satmak.

Key Facts -

Gayrimenkulü hızlı satmak: işte böyle çalışır

Bir mülkü mümkün olan en kısa sürede başarılı bir şekilde satmak düşündüğünüzden daha zordur. Dikkate alınması gereken pek çok şey ve yapılabilecek pek çok hata vardır. Bu yüzden en başından itibaren süreçler hakkında bilgi sahibi olmalı ve her şeyi doğru yaptığınızdan emin olmalısınız. Bu süreç ancak konuyla ilgili doğru uzmanlığa ve desteğe sahip olmakla kolaylaşır.

 • Vaktin var mı? Ev satma rehberimizi buradan okuyun

Şimdi büyük soru: Ne yapmalı?

4 seçenek: Komisyoncu ile / komisyoncu olmadan, kısmi satış, zarar … veya 5 eyalette doğrudan bize satış yapın!

Hızlı ileri sarma seçenekleri:

 1. Broker ile / broker olmadan: satış süreci, buradan tanıyın
 2. Kısmi satış: finans şirketine satış (hızlı)
 3. Uygun satış fiyatı: Hızlı ama acı verici
 4. Doğrudan bize satış yapın: 5 federal eyalette satın alıyoruz

Arkadan başlayalım:

Doğrudan bize satış yapın: 5 federal eyalette satın alıyoruz

Evinizi / mülkünüzü gerçekten hızlı bir şekilde satmak mı istiyorsunuz? O zaman doğrudan, dolambaçsız, komisyonsuz, doğrudan bize satın. Kuzey Ren-Vestfalya, Rheinland-Pfalz, Hessen ve Berlin’de yerel olarak veya Mecklenburg-Batı Pomeranya’da ~ 50 ila 100 km yarıçapında satın alıyoruz.

Emlakçılar, emlak portalları, görüntüleme randevuları olmadan, sizin için stres olmadan.

Bir sonraki seçenek, düşük bir satış fiyatı teklif edersiniz – ki bu acı vericidir!

Bu yüzden düşük satış fiyatını hemen atlayıp kısmi satışa geçiyoruz – bunu hiç duydunuz mu?

Kısmi satış: gerçekten hızlı ev satışı mı?

Bir evi hızlı bir şekilde satma talimatlarına geçmeden önce – belki de gayrimenkulün “kısmi satın alımını” veya “kısmi satışını” zaten duymuşsunuzdur. İster ev, ister daire ya da arsa olsun, reklamlar bunun para kazanmanın “hızlı ve kolay” bir yolu olduğunu söylüyor. Evinizin değerlemesinden, portallardaki ilanlara, ilgili taraflarla iletişime, bireysel görüntüleme randevularına, kredi kontrollerine kadar normal satış sürecinde evinizi hızlı bir şekilde satabilirsiniz…

Bir mülkün kısmi satışı nedir?

Ya da daha hızlı bir yol olan kısmi satışı tercih edebilirsiniz. Burada mülkün tamamını yeni bir mal sahibine, genellikle özel olarak satmazsınız, ancak mülkünüzün bir kısmını bir finans şirketine satarsınız.

Sattığınız paya bağlı olarak (genellikle %20-50 arasında), daha sonra “kullanım ücreti” olarak adlandırılan aylık bir kullanım ücreti ödersiniz (kira ile karşılaştırılabilir). Karşılaştırmada da görülebileceği gibi, bu oran (satılan hissenin) yıllık %3’ü civarındadır. Ancak mülkün tek kullanıcısı siz olmaya devam edeceksiniz.

Avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır: Kısmi satın alma

Kısmi satışı düşünenler için önemli bir not:

Mortgage kredileri iyi bir alternatiftir

Birçoğu için böyle bir kısmi satışın büyük avantajları vardır, sonuçta hızlı bir şekilde nakit elde edebilirsiniz. Bununla birlikte, dezavantajları da vardır; örneğin, kullanıcı ücreti mülkünüz üzerindeki ipotekten veya ipotek kredisinden oldukça yüksektir. Buna göre, hesaplama yapmak ve avantaj ve dezavantajları (takip maliyetleri) tartmak faydalı olacaktır.

Sağlayıcıların ve maliyetlerin karşılaştırılması

Benim tavsiyem, kısmi satışlardan ziyade ipotek kredileri yönünde olacaktır. Yine de daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, tüm sağlayıcıların bir karşılaştırmasını burada bulabilirsiniz:

Prosedür: Evinizi nasıl satarsınız

Satış sırasında sorunsuz bir süreç her şeyin başı ve sonudur. Bir evi karlı bir şekilde satmak için birçok farklı adım gereklidir. Çoğu insan için bunlarla tek başına uğraşmak çok zaman alıcıdır. Kapsamlı bir uzmanlığa ihtiyaç vardır ve bu da tek başına edinilmesi çok zaman alır.

Ev satışını sizin için olabildiğince kolay ve hepsinden önemlisi hızlı hale getirmek için emlakçı uzmanları bilgi birikimleri ve yılların tecrübesiyle size yardımcı olur. Bu nedenle süreç, ev sahipleri için çok fazla zaman harcamak zorunda kalmadan hızlı ve kolay olabilir. Emlakçılar sizin için işi yaparken arkanıza yaslanın ve rahatlayın.

Ä°pucu. Piyasadan satış (halka açık değil)

Mülkünüzün açık emlak piyasasında görünmesini istemiyor musunuz?

Kapalı pazar, mülk satışınızın asla kamuya açık olmayacağı anlamına gelir. Mülkünüz yalnızca ideal bir takımyıldızına sahip dahili, çözücü bir alıcı grubuna önerilecektir. Kapalı Pazar satışları, özellikle satışı, adresi, fotoğrafları ve çok daha fazlasını gizli tutmak isteyen tanınmış kişiler tarafından kullanılır. Özel kişiler de bu hizmetten yararlanmaktadır, örneğin ailelerinin veya komşularının yaklaşan satıştan haberdar olmasını istemiyorlarsa. Böylesine gizli ve piyasa dışı bir satış için iyi bir ağa sahip tanınmış bir emlakçıya ihtiyacınız vardır. Avantajınız: Satıştan kimsenin haberi olmayacak.

Gayrimenkulü hızlı satmak: Sık sorulan 3 soru

Fazla vaktinizi almak istemiyoruz, bu nedenle danışmanlık seansları sırasında bize en sık sorulan 3 özel soruyu burada bulabilirsiniz.

Ne kadar çabuk satabilirsiniz?

Soru 1: İyi emlakçılar bir mülkü ne kadar çabuk satabilir?

Her yer, her koşul zamana göre değişir. Almanya’da, Hamburg, Berlin, Münih, Köln, Düsseldorf, Frankfurt ve Almanya, Avusturya ve İsviçre bölgesindeki diğer tüm şehirler için mülkünüz için size teklif verebiliriz.

Müşterilerimizin taleplerinin yaklaşık %32’sinde aynı gün, yani 24 saat içinde bir ön teklif sunuyoruz. Daha yakından inceleme ve değerlendirme yapıldıktan sonra, en kısa sürenin 72 saat olduğu belirlenmiştir. Ancak buna ek olarak, satın alma sözleşmesi ve noter ataması için olağan prosedürler vardır. Her ikisi hakkında da birazdan daha fazla bilgi edineceksiniz.

Alıcı havuzu veya çevrimiçi portalı olan broker?

Soru 2: Hızlı bir ev satışı için neden sadece internetten satış yapmak yerine bir emlakçı tutmalısınız?

Hızlı bir ev satışı için bir emlakçı ile iletişime geçmelisiniz. Sorunsuz ve hiçbir ek masrafı olmayan garantili hızlı bir satış istiyorsanız.

Mülkünüzü alışılagelmiş çevrimiçi portallardan birine koyarsanız, gerçekten satılacağının garantisi yoktur – kendi belirlediğiniz fiyata bile.

Bir emlakçı olmadan (arka planda bağlantıları, piyasa dışı alıcı listeleri ve yatırımcıları olan) mülkünüz bırakın teklif almayı, aylarca görüntülenmeden açık pazarda kalabilir.

Hızlı, garantili bir nakit satışı için özel kişilerden daha iyi bir anlaşma elde edemezsiniz – mülkünüzü geliştirmeye istekli ve bunu yapabilecek profesyonellere satın.

Buna ek olarak, titiz bir değerleme sürecimiz var, bu da her mülk için her zaman en doğru değeri elde ettiğimiz anlamına geliyor.

Çabuk satılacağı garanti mi?

Soru 3: Evimi size hızlı bir şekilde satabileceğimi nasıl garanti edebilirsiniz?

Investor Brokers’ı diğer şirketlerden ayıran şey, evinizi satın almak için ortaklarımızın kendi parasını hazır bulundurmamızdır. Yatırımcı ortaklarımız 25 yılı aşkın süredir sektörde yer almakta ve yüzlerce yıllık birleşik deneyime sahiptir. Bu da hızlı bir satış sürecine sahip olmamızı sağlıyor ve gerektiğinde bir satın alma işlemini yedi gün gibi kısa bir sürede tamamlayabildiğimiz anlamına geliyor.

Hukuk uzmanları ve deneyimli profesyonellerden oluşan harici bir ekiple, değerlemeden kapanışa kadar olan süreç sorunsuzdur. Özel bir satış temsilcisi ile düzenli ve doğrudan temas halinde olursunuz, böylece her zaman bilgilendirilirsiniz ve olası sorunlar hızlı bir şekilde çözülebilir.

İşte tüm yaygın satış durumları için ücretsiz kılavuzlar:

Mülk değerini belirleyin: Değerleme uzmanları şu şekilde hareket eder

Bir mülkün değerini belirlemek için kesin kriterler nelerdir ve değerleme uzmanları değerlemeyi tam olarak nasıl hazırlar? Genel olarak, § 194 BauGB’ye göre, piyasa değeri, olağandışı veya kişisel koşullar dikkate alınmaksızın, değerleme sırasında normal iş yılında elde edilebilecek fiyatı yansıtmalıdır. Bu değeri belirlemek için uzmanlara çeşitli kriterler rehberlik etmektedir:

Mülklerin konumu

Bir yandan, mülkün konumu, ulaşım bağlantıları, alışveriş tesisleri ve aynı zamanda doktorlara veya hastanelere bağlantılar gibi yakın çevrenin altyapısını içerir. Öte yandan, özellikle büyük şehirlerde gözde konumların bir avantajı vardır. Mahallenin popülaritesi ne kadar yüksekse, oradaki mülkün değeri de o kadar yüksek olur.

Elbette şehir merkezlerinde ve popüler şehirlerin banliyölerinde gayrimenkul satmak özellikle kolaydır.

Emlak fiyat karşılaştırması Almanya:

Standart zemin değeri

Standart arazi değeri, piyasa değerinin belirlenmesinde muhtemelen en önemli kriterdir, çünkü hesaplamanın temelini oluşturur. Standart arazi değeri, ilgili standart arazi değeri bölgelerindeki gelişmemiş arazinin bir metrekaresi için değeri gösterir.

Mülk üzerindeki kirlenmiş alanlar

Mülk üzerindeki kirlenmiş alanlar elbette mülk için avantajlı değildir, çünkü bunların yeni sahibi tarafından devralınması gerekir. Bu tür kirlenmiş sahalar tapu siciline kaydedilir ve potansiyel alıcılar tarafından daha fazla maliyete katlanıldığı için değerleme üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.

İpucu! Arsa satışı konusunda daha detaylı bilgi almak ister misiniz? Daha fazlasını buradan okuyun: Arazi satışı.

Enerjik durum

Her şeyden önce, elbette, enerji sertifikası sunulmalıdır. Bu, enerji tüketiminin ne kadar yüksek olduğunu gösterir. Ne kadar yüksek, o kadar kötü. Buna ek olarak, dış duvarların ve çatının yalıtımının kalitesi ve yeniliği de söz konusudur. Bunların enerji tüketimi üzerinde belirleyici bir etkisi vardır ve zayıf yalıtımla enerji maliyetleri muazzam ölçüde artar. Zaman çok önemli değilse ve hızlı bir şekilde satmanız gerekiyorsa önerimiz: değer artışı için yenileme.

Bir mülkün yapısal ve teknik durumu

İkinci önemli kriter ise elbette mülkün durumudur. Buna sadece yapı malzemeleri, kablolar, borular veya elektrik sistemleri gibi kullanılan malzemeler değil, aynı zamanda mülkün ve malzemelerin yaşı da dahildir. Buna ek olarak, açık hava tesisleri, garajlar, bahçeler ve garajlar gibi ekstralar değerleme üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir ve olumlu bir değerlendirmeyi güçlendirebilir.

Mevcut pazar durumu

Bir mülkün fiyatı her zaman arz ve talebe göre belirlenir, bu nedenle bu kriter de uzman için önemli bir rol oynar. Burada, benzer konumlardaki karşılaştırılabilir mülklerin satış verileri kullanılır ve incelenen mülkün verileriyle karşılaştırılır.

Mülkün gelişim derecesi

Mülkün değeri için önemli olan bir diğer husus da gelişim derecesidir. Bu, mülkün su sistemi, telefon şebekesi ve aynı zamanda elektrik gibi önemli şebekelere bağlı olup olmadığının kontrol edilmesi gerektiği anlamına gelir. Tabii ki, mülkün tüm önemli ağlara bağlı olması bir avantajdır.

Gayrimenkul devir vergisi

Almanya’da bir mülk veya bir mülkün hissesi satın alındığında, arazi devir vergisi tahakkuk eder. Peki gayrimenkul alımında ne kadar ticaret vergisi ödenmesi gerekiyor? Verginin miktarı her bir federal eyalet tarafından belirlenir. Kural olarak, arazi devir vergisi, mülkün veya arazinin bulunduğu federal eyalete bağlı olarak yüzde 3,5 ile yüzde 6,5 arasında değişmektedir. Hızlı bir oryantasyon için, Bavyera’dan Hamburg’a kadar 16 federal eyalet için arazi devir vergisi oranlarını 1 – 5 milyon avroluk örnek satın alma fiyatlarıyla özetledik.

Bedava bahşiş mi? Evet!

Bu rehberdeki tüm ipuçlarım sizin için ücretsizdir. Emlak acenteleri olarak, lüks mülkler kategorisi altında satış değeri 1 milyon avro veya daha fazla olan mülklere aracılık ediyoruz. Satışınız için size ücretsiz, ayrıntılı ve adım adım açıklanmış ipuçları ve püf noktaları vermekten mutluluk duyarız. Lütfen her bir konu hakkında daha ayrıntılı bilgi bulabileceğiniz bağlantılarımıza da göz atın. Mülkünüzü bizimle satmak istiyorsanız: Rakipsiz avantajımızın ne olduğunu biliyor musunuz? Bağımsız olarak ayda 250.000’den fazla okuyucuya ulaşıyoruz, bu da yılda toplam 3 milyon kişi anlamına geliyor. Yaygın emlak portallarından bağımsızız ve çözücü, özel bir hedef kitleye ulaşıyoruz. Ayrıca, piyasa dışı alanımızda, normal teklifler yoluyla erişemeyeceğiniz ilginç alıcı grupları ve yatırımcılar sunuyoruz. Daha fazlasını buradan okuyun: Emlakçılar.

Exposé: Evinizi tanıtın ve pazarlayın

Doğru reklam, bir mülkün kendi kendine pazarlanması için her şeyin başı ve sonudur. Ancak diğer hususlar da dikkate alınmalıdır. Bir evin satışına yardım almadan yaklaşırsanız, çok fazla zaman ve organizasyona hazırlıklı olmalısınız. Bu süreç ancak konuyla ilgili doğru uzmanlık bilgisine sahip olmanız halinde kolaylaşabilir.

Reklam: Formülasyonlar, görüntüler ve ilk izlenim

Reklamınızın kitleler arasında kaybolmasından daha kötü bir şey olamaz. Kısa, sade açıklamalar potansiyel alıcıları sıkar ve davetkâr değildir. Bu nedenle, başlığın gevşek ama yine de ciddi olduğundan emin olun. Bunu başarmak için, mümkün olduğunca zengin imgeler içeren, duyguları harekete geçiren ve böylece dikkat çeken bir dil kullanmalısınız.

Kendinizin hangi başlığa takılıp kalacağınızı düşünün.

Mülkünüzün özel avantajlarını ‘sıvalı zarif eski bina’ veya ‘güneş alan güneye bakan teras’ gibi ifadelerle vurgulayabilirsiniz, çünkü hevesli görünürsünüz ve mülk arayan kişiyi doğrudan davet edersiniz. Reklamınızı tıklamaya devam etmesi için alıcıyı zaten başlıkla çekmeye çalışın.

Resimler: Ä°ç mekan, arsa ve detaylar

Ancak muhtemelen en önemli faktör resimlerdir. Bir alıcı doğal olarak mülkün kendisi için bir şey olup olamayacağına dair bir fikir edinmek için mülkü mümkün olduğunca çok görmek ister.

Mülkünüzün harika fotoğraflarını çekmek için göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var. Her şeyden önce odalar düzenli ve temiz olmalıdır. Fotoğrafları gün ışığında çektiğinizden emin olun, böylece odalar gerçekten görülebilir ve alıcılar odalara ne kadar gün ışığı düştüğünü takdir edebilir. Kapak fotoğrafınız en etkileyici fotoğraf olmalı ve dairenizle ilgili en iyi şeyi temsil etmelidir.

En güzel oda, çatı terası, açık mutfak veya belki de manzaralı cumba. Tüm odaların ve varsa bahçe/balkon/terasın resimleri, dış görünüm ve hepsinden önemlisi bir kat planı asla eksik olmamalıdır. Kat planı, potansiyel alıcılara odaların birbirlerine göre oranları hakkında bir izlenim verdiği ve odaların düzenini görmelerine yardımcı olduğu için asla eksik olmamalıdır.

Bir profesyonel emlak fotoğraflarıyla bu şekilde çalışır:

Metin: Tam açıklama ve avantajlar

Potansiyel alıcı ilanınızı gördükten sonra, diğer iki faktör onu mülk konusunda ikna edebilir. Reklam metni ve resimleriniz. Metninizde, mülk kriterlerinin yanı sıra mülkle ilgili önemli temel verileri de açıklamalısınız. Bunlar aşağıdakileri içerir

 • Oda sayısı
 • Bölge
 • Balkon
 • Hazır mutfak
 • Zemin ama aynı zamanda tam banyo
 • Kiler odaları

Dairenin konumunu, avantajlarını tanımlayın ve ekipmanı mümkün olduğunca kesin bir şekilde adlandırın. Buna mutfak ekipmanları, ısıtma sistemleri ve aynı zamanda mülkte kalacak diğer nesneler de dahildir. Bu sırada, mevcut ekipman için tazminat ödemeleri ve aracılık ücretlerine ilişkin maliyetlerden bahsedin. Ayrıca kira, yan masraflar ve dairenin metrekare cinsinden büyüklüğü gibi bilgilerin de eklenmesi önemlidir.

Satışta en sık yapılan 5 hata

Çoğu ev satıcısı bu alanda oldukça deneyimsizdir ve nereden başlayacaklarını bilemezler. Genellikle birkaç fotoğraf çekerler ve bunları bir emlak portalına koyarlar. Ancak ev sahipleri ne bekleyeceklerini, nelere dikkat etmeleri gerektiğini ve kendilerini nelerin beklediğini bilmiyorlar. Bu belirsizliği önlemek için ev satmadan önce yapılması gereken en önemli şey kendinizi bilgilendirmek ve alanında uzman kişilerden yardım almaktır.

Broker başlangıçtan itibaren hariç tutulur

Elbette bir emlakçı olmadan da bir mülk satışını başarıyla tamamlamak mümkündür. Bu nedenle, bir emlakçının lehinde veya aleyhinde karar vermeden önce, durumunuzda sizin için en mantıklı olanı düşünün. Bir emlakçı, bir mülkü satarken size çok fazla iş ve zaman kazandırabilir. Ayrıca finansal ve pazarlama konularında da size tavsiyelerde bulunabilirler. Bu yüzden kendinize şu soruları sorun:

 • Tüm ev satışını tek başıma organize edecek, eşlik edecek ve tamamlayacak zamanım var mı?
 • Bilgi düzeyim ve mesleki yeterliliğim, bir emlakçı olmadan satışı başarıyla tamamlamak için gerçekten yeterli mi?
 • Hızlı hareket eden, bölgesel ve hedefe yönelik emlak piyasasında satışı tek başıma koordine edebilir miyim?

Gayrimenkul satışının çok fazla zaman, organizasyon ve uzmanlık gerektirdiğinin farkında olmalısınız. Bir emlakçı başarılı bir satıştan komisyon alır, ancak bu bir emlakçı sözleşmesinde belirlenebilir. Buna ek olarak, emlakçı, mülkün doğru şekilde ilan edilmesi, görüntüleme randevularının ayarlanması ve yürütülmesi, satın alma sözleşmelerinin hazırlanması ve noter randevusuna katılma gibi işleri sizden devralacaktır. Bu, size her konuda danışmanlık yapacak yeterli uzmanlığa sahip birinin yanınızda olduğu anlamına gelir.

İfşa etmek yanlış bir izlenim verir

Teşhir, mülkünüzün başarılı bir şekilde satılmasında en önemli şeylerden biridir. Teşhir, potansiyel bir müşterinin gördüğü ilk şeydir ve bu nedenle mükemmel bir ilk izlenim bırakmalıdır. Kötü bir ifşa en güzel evi bile mahvedebilir.

Kesinlikle dikkat etmeniz gereken şey iyi resimlerdir. Bir fotoğrafçı tarafından çekilmeleri yardımcı olur, ancak ev yapımı resimler de harika görünebilir. Fotoğrafların gün ışığında çekildiğinden ve odanın kolay görülebildiğinden emin olun. Ayrıca düzenli ve temiz olmalıdır ki potansiyel alıcı kendini hemen rahat hissetsin ve orada yaşamayı hayal edebilsin.

Alıcıların mülkün net bir resmini görebilmesi için tüm odaların ve ideal olarak kat planının fotoğraflarını çekin. Bahçenin veya evin özel özelliklerinin resimleri de iyi görünür. İfşa metninizde dürüst olun. Müşteriye yanlış umutlar vermeyin veya abartmayın, çünkü bu sadece görüntüleme randevusunda hayal kırıklığına yol açacaktır.

Gayrimenkul piyasa değeri sizin için bilinmiyor

Her ev sahibi, evi için ne kadar ödediğini ve yenileme, tadilat vb. işlemlerin ne kadara mal olduğunu hatırlar. Ancak, mülk fiyatları arz ve talebe göre belirlendiğinden, mülkün değeri genellikle orijinal satın alma fiyatından farklı olur.

Bu nedenle, mülkünüzü satışa çıkarmadan önce değerini bilmelisiniz. Mülkün değerini bir eksperin yanı sıra bir emlakçıya da tahmin ettirebilir ve böylece fiyatla hangi aralıkta hareket edebileceğinizi daha iyi bilirsiniz. Evdeki küçük kusurlar mülkün değerini düşürebilir ve potansiyel alıcılar için satın alma fiyatını düşürmek için bir neden olabilir. Bu nedenle, satış yapmadan önce, küçük kusurları önceden tamir ettirip ettiremeyeceğinizi ve böylece daha yüksek bir satış fiyatı talep edip edemeyeceğinizi düşünün. Ancak, değerleme uzmanları veya emlakçılar da bu kararda size yardımcı olabilir ve böyle bir yatırımın değerli olup olmadığını değerlendirebilir.

Görüşme randevuları için hazırlıksızsınız

Potansiyel alıcılar büyük bir yatırım yapma ya da yapmama kararıyla karşı karşıyadır. Bu yüzden güvenli oynamak ve kararlarından %100 emin olmak istiyorlar. Ev satışının başarılı olması için potansiyel alıcılara mümkün olduğunca fazla güvence vermelisiniz.

Bu nedenle, bir görüntüleme randevusunda alıcılardan gelecek birçok soruya hazırlıklı olmalı ve hepsine iyi bir yanıt vermelisiniz. Genellikle evin durumuyla ilgilidir:

 1. Pencereler / kapılar ne kadar eski?
 2. En son yenileme ve tadilat ne zaman yapıldı?
 3. Ne tür bir yalıtım var?
 4. Yan maliyetler ne kadar yüksek?
 5. … ve ve ve

Tüm bu sorulara hazırlıklı olun ve en başından itibaren eviniz hakkında ayrıntılı bilgi edinin. Bilgisizlik potansiyel alıcıları tedirgin edebilir veya fiyatı düşürmek için bir bahane olabilir. Ayrıca ekspertizlere karşı açık olun ve alıcılarınızın sadece güvenli oynamak istediklerini anlayın.

İş dünyasında akıcı değilsiniz

Elbette satıcı olarak mülkünüzü mümkün olduğunca kârlı bir şekilde satmak istersiniz. Ancak karşınızda, sonunda kâr elde etmekten en çok mutlu olan bir alıcı var.

Bu nedenle, pazarlık yapmak istemeyerek ev satın alma şansınızı mahvetmeyin, ancak alıcınıza da uyum sağlayın. Müzakerelerde yardımcı olan tek bir şey vardır, o da iyi bir hazırlıktır.

En başından itibaren neyi karşılayabileceğinizi ve sizin için mutlak minimumun ne olduğunu düşünmelisiniz. Satış fiyatınızı gerekçelendirmek için iyi argümanlar da bulmalısınız. Bunlar arasında örneğin iyi bir altyapı, evin konumu veya mülkünüzün özel avantajları sayılabilir. Müzakere deneyimi olan bir emlakçı da başarılı bir müzakereye hazırlanmanıza yardımcı olabilir ve hatta size sahada destek olabilir.

İnatçılık pek çok şeyi bozabilir ve müzakereleri gereksiz yere uzatabilir. Birbirinize yaklaşın ve her iki tarafın da mutlu olacağı bir fiyat bulun.

Yasal: Noter, tapu kaydı ve satın alma sözleşmesi

Bir evi satmak, birçok yasal prosedür, sözleşme ve gereklilik içeren büyük bir karardır. Bir ev sahibi olarak, mağazada sizin için neler olduğu ve anlaşmadan karlı bir şekilde çıkmak için nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda önceden bilgi sahibi olmalısınız. Bu alanda bilgi sahibi olmayanlar için dikkate alınması gereken birçok yasal temel ve her şeyden önce ne pahasına olursa olsun kaçınılması gereken küçük engeller vardır.

Noter: satın alma sözleşmesinin denetimi

Bir noterin görevi, tarafsız bir yasal otorite olarak gayrimenkul satışını tüm tarafları memnun edecek ve olası tüm anlaşmazlık noktalarını önleyecek veya baştan sona çözecek şekilde düzenlemektir. Noter, gerekli tüm yasal konuların şeffaf ve açık bir şekilde çözüldüğü bir kamu senedi (satış sözleşmesi) düzenler.

Ayrıca, noter gayrimenkul satın alma sözleşmesini tasdik eder:

Almanya’da, Alman Medeni Kanunu (BGB) §311b, arazi, varlık, mülk ve gayrimenkul ile ilgili tüm yasal sözleşmelerin zorunlu noter tasdiki gerektirdiğini öngörmektedir.

Noterlerin bir diğer görevi de alıcı ve satıcının korunmasını sağlamaktır. Alıcının yasal olarak korunması için noter, satıcının mülkü kısa sürede başkasına satamaması için tapu sicilinde öncelikli bildirim olarak mülkü alıcı için ayırır. Satıcının yasal olarak korunması için noter, alıcı satın alma bedelini fiilen öder ödemez tapu sicilinde mülkiyetin nihai devrini düzenler.

Uygulanabilir talepler

Noterler ayrıca taleplerin derhal icra edilebilir olmasını sağlar. Bu, noter onaylı sözleşmelerde öngörülen taleplerin derhal uygulanabilir olduğu anlamına gelir. Böylece, taleplerin yerine getirilmesi için artık bir mahkemeye ekstra bir şikayette bulunmaya gerek kalmamakta, ancak bir icra memuru derhal görevlendirilebilmektedir. Bu durum, örneğin satın alma bedelinin ödenmemesi halinde gerçekleşir.

Buna ek olarak, noter bir gayrimenkul satışında çözülmemiş tüm yasal konuları açıklar. Tüm yasal ve hukuki meseleleri tüm sözleşme taraflarına kapsamlı, anlaşılır ve yeterli bir şekilde açıklamalıdır ki her iki tarafın gerçek iradesinin belgesel bir kaydı mümkün olsun. Kamu göreviniz gereği bunu yapmakla yükümlüsünüz.

Noter ücretleri Mahkemeler ve Noterler Masraf Yasası’nda (Gerichts- und Notarkostengesetz, GnotKG) tüm Almanya’da aynı şekilde düzenlendiğinden, noter tarafından yapılan masraflar her zaman aynıdır.

Bir noterin farklı bir maliyet düzenlemesi talep etmesi halinde, bu durum kanunen yasak olduğu için etkisizdir. Bu hem maliyet düşüşleri hem de maliyet artışları için geçerlidir.

Gayrimenkul ticaretinde satış sözleşmesi

Bir satış sözleşmesi nasıl imzalanabilir? Bir satış sözleşmesi ne zaman var olur? Bir satış sözleşmesinde nelerin yer alması gerekir?

Satış sözleşmesi, bir konut satışının üzerine inşa edildiği yasal temeldir. Duruma bağlı olarak, bir satış sözleşmesi her zaman farklı görünür, tarafların neyi kabul ettiğine bağlı olarak daha fazla veya daha az düzenleme içerir.

Satış sözleşmesi, birçok yasal belirsizlik ve aynı zamanda bazı kişiler için tuzaklar içeren karmaşık ve kapsamlı bir sözleşmedir. Uygulama da oldukça zaman alabilir.

Çabuk mu satıyorsunuz? Bazen sözleşmenin noterde imzalanması ile tapu sicilinde mülkiyetin devredilmesi arasında 8 haftaya kadar zaman geçmektedir.

Satın alma bedelinin transferi, zilyetliğin ve dolayısıyla intifa ve takyidatın değişimi ile nihai mülkiyet değişimi ve devir arasındaki bu eşitsizlik, bir evin satışında, satın alma sözleşmesinde ayrıntılı olarak düzenlenmesi gereken başka yasal sorunlar ortaya çıkarmaktadır.

Kontrol listesi: Satın alma sözleşmesindeki 14 nokta

Sadece şunu sormak istiyorum: Bir satış sözleşmesinde nelerin bulunması gerekir?

Her satın alma sözleşmesinde düzenlenmesi gereken en önemli noktalar aşağıdaki gibidir:

 1. Hangi satın alma nesnesi satılıyor?
 2. Kim kime satıyor?
 3. Bununla ne satılıyor? (Hazır mutfak, mülk,…)
 4. Nasıl satılıyor?
 5. Ödeme nasıl yapılır? (Nakit, banka havalesi, …)
 6. Devir teslim tarihi ne zaman?
 7. Yardımcı ve bakım maliyetlerinin dökümü nedir?
 8. Geliştirme maliyetleri nasıl düzenlenir?
 9. Herhangi bir olası garanti talebi var mı?
 10. Nesnenin durumu nedir?
 11. Nesnenin kusurları var mı?
 12. Hangi izinler mevcut ve hangileri eksik?
 13. Maliyetlerin tahsisi
 14. Noterlik bürosunun yetkilendirilmesi

Emlak satmak: XXL Kılavuzu + Kontrol Listeleri

Prosedür, maliyetler ve ipuçları – hepsi mülk, daire, ev, villa, apartman binası için tek bir büyük, ücretsiz makalede. Bir mülkün nasıl satılacağını adım adım öğrenin: mülk satışı.

Bir mülkü satmanın 3 aşamasını zaten biliyor musunuz?

Gayrimenkul satışında 3 aşama

 1. Hazırlık: Mülk hazırlama ve satış
  1. Zamanlama
  2. Broker randevusu
  3. Belgeler
  4. Mülk hazırlayın
  5. Teklif fiyatı
  6. Exposé
 2. Satış aşaması: mülkün pazarlanması ve alıcıların bulunması
  1. Pazarlama stratejisi
  2. İstekleri kabul edin
  3. İlgili taraflarla iletişim
  4. Kredi kontrolü
  5. Görüntüleme tarihleri
  6. Satış konuşması
 3. Satış işlemi: Devir teslimine kadar satın alma sözleşmesi
  1. Satın alma sözleşmesi
  2. Noter randevusu
  3. Tapu kaydı ve satın alma fiyatı
  4. Devir Teslim
  5. Noter ve emlakçı faturaları
  6. Vergi ödeyin

Bu kılavuzda tüm adımları adım adım öğreneceksiniz. İlk mülkünü satanlar için mükemmel.