Boşanmada mülk satışı: Ayrılma durumunda sorular, cevaplar, ipuçları ve prosedür

Boşanma ve ayrılık durumunda gayrimenkul satışı – Evlenmeye karar verenler ve evlenenler genellikle hayatlarını sonsuza kadar eşleriyle birlikte geçirmek ve kendilerine ait olan her şeyi paylaşmak niyetindedirler. Evlenirken hiç kimse eninde sonunda boşanılacağını ve hatta eşyalar konusunda bir anlaşmazlık yaşanabileceğini düşünmez. Ancak 2017 yılında Almanya’da boşanma oranı yüzde 36’nın üzerindeydi; bu da ne yazık ki tüm evliliklerin sonsuza dek sürmediğini gösteriyor. Genellikle aldatma, rutin ve hatta finansal sorunlar da dahil olmak üzere günlük yaşam boşanma nedenleridir. Ä°pucu! Burada A’dan Z’ye ücretsiz XXL rehberimi bulabilirsiniz: Mülk satışı ve buradan rehbere geri dönebilirsiniz: Boşanma ve mülk.

Boşanma ve gayrimenkul: En önemli sorular ve cevapları

Boşandıktan sonra ne tür bir mülkü satmanız gerekiyorsa: Bulunduğu yere göre değişir. Bir daire satarken, bir ev satarken, bir arsa satarken ve hatta çok aileli bir ev satmayı hedefliyorsanız daha da fazlası. Mülkünüzün konumu belirleyici bir değerleme faktörüdür. Madde ve mobilyalar da öyle. Özel satış yapmak, riskleri kabul etmek ve hata yapmak anlamına gelir. Mülk değerlemesinden sözleşmelere, vergilere ve maliyetlere kadar.

Boşanma bir evin satışıyla sonuçlanırsa, bu konuda iyi bilgilendirilmeniz gerekir.

Boşanma sürecinde misiniz ya da boşanma davası mı açmak istiyorsunuz? İdeal olarak, boşanacağınız partnerinizle ayrılık hakkında makul ve objektif bir şekilde konuşma fırsatınız var mı? O zaman şu soru ortaya çıkıyor: Kim neyin sahibi? Ev gibi ortak bir mülke sahipseniz, şimdi kendinize şu soruyu sormalısınız: Evin sahibi kim ve boşanmadan sonra bu nasıl bölünebilir?

Bir evde yıllarca birlikte yaşayanlar genellikle kendilerine şu soruyu sormazlar: Bu ev aslında kime ait? Birlikte yaşamak aynı zamanda ortak bir evi de akla getirir ve nadiren “benim” ve “senin” vardır, ancak genellikle “bizim” vardır. İç mekan mobilyaları genellikle her iki eşin fikir ve isteklerine göre seçildiğinden, birliktelik duygusu son derece güçlenir.

Konu Boşanma: Makaleler ve rehber kitaplar

Ayrıntılara girmeden önce – satış – burada boşanma ve bir ev veya daire satma hakkında daha ayrıntılı makaleler bulunmaktadır.

Gerçekler: Çocuklar, prosedür ve bakım

Hayat: Nedenler, ayrılma yılı ve isim değişikliği

Önsöz – Ücretsiz bahşiş? Evet!

Bu rehberdeki tüm ipuçlarım sizin için ücretsizdir. Emlak acenteleri olarak, lüks mülkler kategorisi altında satış değeri 1 milyon avro veya daha fazla olan mülklere aracılık ediyoruz. Satışınız için size ücretsiz, ayrıntılı ve adım adım açıklanmış ipuçları ve püf noktaları vermekten mutluluk duyarız. Lütfen her bir konu hakkında daha ayrıntılı bilgi bulabileceğiniz bağlantılarımıza da göz atın. Mülkünüzü bizimle satmak istiyorsanız: Rakipsiz avantajımızın ne olduğunu biliyor musunuz? Bağımsız olarak ayda 250.000’den fazla okuyucuya ulaşıyoruz, bu da yılda toplam 3 milyon kişi anlamına geliyor. Yaygın emlak portallarından bağımsızız ve çözücü, özel bir hedef kitleye ulaşıyoruz. Ayrıca, piyasa dışı alanımızda, normal teklifler yoluyla erişemeyeceğiniz ilginç alıcı grupları ve yatırımcılar sunuyoruz. Daha fazlasını buradan okuyun: Emlakçılar.

Evin / kat mülkiyetinin sahibi kim?

Ancak, evli bir çift artık birlikte yaşamamaya ve boşanmaya karar verirse, hangi duygunun ortaya çıktığı önemli değildir, ancak gerçekler dikkate alınır. Tapu sicilindeki kayıt, evin kime ait olduğu konusunda her zaman belirleyicidir. Tapu sicilinde her zaman mülkü satın aldığınızda kayıtlı olan mal sahibini bulacaksınız. Orada tek başınıza kayıtlıysanız, otomatik olarak mülkün tek sahibi de siz olursunuz. Kayıtlı bir tek malik genellikle, örneğin satın alma işlemi evlilikten önce yapılmışsa veya sadece bir eşin kaydının yapılmasının belirli avantajları varsa seçilir. Tapu kaydında tek bir malik varsa, mülkün kime ait olduğu kanunen oldukça açıktır. Bununla birlikte, kayıtlı tek malikin diğer eşten evden taşınmasını istemesine izin veren bir yönlendirme yetkisi olsa bile, diğer eş evden kolayca atılamaz. Bu taşınma talebi, taşınan ortağa verilmesi gereken bir süre ile bağlantılıdır. Buna ek olarak, tek mal sahibi taşınma masraflarını üstlenmelidir. Ayrıca, malik olmayan kişiye, sınırlı olarak da verilebilen bir ikamet hakkı tanınabilir.

Ä°ki mal sahibi: çözüm önerileri

Her iki eş de evin veya hatta kat mülkiyetinin sahibi ise, her iki kişinin de tapu siciline kaydedilmiş olması gerekir. Bu durumda, eşler boşanma durumunda çeşitli yollara başvurabilirler.

Bir yandan evin üçüncü bir şahsa satılması, diğer yandan evin kısmen açık artırmaya çıkarılması veya üçüncü olarak eşlerden birinin hissesini diğerine devretmesi mümkündür. Ev üçüncü bir şahsa satılacaksa, en keyifli ve en kolay yolu seçtiniz, çünkü ev tabiri caizse bölünmüş durumda. Ortak mülk satılır ve satıştan elde edilen gelir aralarında bölüşülür. Bu süreç hızlıdır ve sonrasında siz ve hala ya da eski eşiniz yollarınızı ayırabilirsiniz.

Çocuklara ne olacak?

Ancak, işin içinde çocuklar varsa, yakında boşanacak çift genellikle mülkü en azından çocuklar için tutmak ister, böylece onları tanıdık mahallelerinden koparmamış olurlar. Boşanmakta olan ve ortak bir mülke sahip olan ebeveynlerin bu mülkü üçüncü bir tarafa satmamaya karar vermeleri alışılmadık bir durum değildir. Çocukların şehir ya da kasaba değiştirmelerini, yeni insanlara ve yeni bir çevreye alışmalarını ve doğup büyüdükleri ya da halen büyümekte oldukları evden taşınmak zorunda kalmalarını beklemek istemezler.

Ancak, mülkün kime ait olduğu yine açıklığa kavuşturulmalı ve her iki eşin de mülk sahibi olması durumunda ortak bir çözüm bulmaları gerekmektedir. Burada genellikle evi terk eden eşin kendi hisselerini, muhtemelen çocuklarla birlikte evde yaşamaya devam edecek olan eşe devretmesi tavsiye edilir. Bu gerçekleşir ve hisseler devredilirse, mülkün tamamı evde yaşamaya devam edecek olan ortağa geçer. Ancak, devir sadece evdeki hisselerin tamamının ödenmesiyle gerçekleşir. Hem üçüncü bir tarafa satış hem de mülkteki hisselerin ödenmesi, eşlerin anlaşabileceğini ve birlikte çözüm bulmak istediklerini varsaymaktadır.

Bölünme müzayedesi

Ancak ne yazık ki durum her zaman böyle değildir, çünkü boşanmalar genellikle yaralanmalarla ve birçok duyguyla ilişkilendirilir, bu da cephelerin sertleşmesine ve çiftin bir anlaşmaya varamamasına yol açabilir. Bu durumda, bir bölme ihal esine başvurmak mümkündür. Bölünme ihalesinin amacı, önceden var olan bir topluluğu feshetmektir. Bu açık artırma türünde, bölünemez olarak kabul edilen mülk, bölünebilir olan paraya dönüştürülür. Ancak, bu para hala topluluğa aittir ve bölüşüm veya ödeme konusunda anlaşmaya varılamaması durumunda yatırılır. Bölünme müzayedesi, boşanma yoluyla bir evden “kurtulmak” için her zaman son çare olmalıdır.

Ä°pucu. Piyasadan satış (halka açık değil)

Kapalı pazar, mülk satışınızın asla kamuya açık olmayacağı anlamına gelir. Mülkünüz yalnızca ideal bir takımyıldızına sahip dahili, çözücü bir alıcı grubuna önerilecektir. Kapalı Pazar satışları, özellikle satışı, adresi, fotoğrafları ve çok daha fazlasını gizli tutmak isteyen tanınmış kişiler tarafından kullanılır. Özel kişiler de bu hizmetten yararlanmaktadır, örneğin aile veya mahallenin yaklaşan satıştan haberdar olmaması gerekiyorsa. Böylesine gizli ve piyasa dışı bir satış için iyi bir ağa sahip tanınmış bir emlakçıya ihtiyacınız vardır. Avantajınız: Satıştan kimsenin haberi olmayacak.

Kazançların eşitlenmesi, tek mülkiyet ve müşterek mülkiyet

Kazançların eşitlenmesi, tek mülkiyet ve müşterek mülkiyet hakkında her şey.

Kazançların eşitlenmesi – boşanma durumunda her iki eş için de kazançlar

İki kişi evlilik sözleşmesi olmadan evlenirse, yasaya göre tahakkuk eden kazançlar topluluğu içinde yaşarlar. Kazanç, eşlerden birinin nihai mal varlığının başlangıçtaki mal varlığını aştığı miktar olarak tanımlanır. Bu nedenle evlilik süresince iki malvarlığı ayrı kalır ve boşanmanın ardından malvarlıklarının tahakkuk eden kazançları eşitlenir. Bu nedenle her eş evlilikten aynı miktarda tahakkuk eden kazançla ayrılmalıdır. Lukinski’deki uzmanlar, kazançların denkleştirilmesinde gayrimenkul gibi zor bir konunun nasıl ele alınacağını açıklıyor.

Tek mülkiyet – mali sonuçlar ve haklar

Eşlerden yalnızca biri tapu sicilinde mülkün sahibi olarak kayıtlıysa, boşanmadan sonra bile mülk yalnızca bu eşe aittir. Ayrılık döneminde, mahkeme mülkü malik olmayan eşin kullanımına da verebilir, ancak bu eşin kendisi ve müşterek çocuklar için uygun fiyatlı bir daire bulamaması halinde. Ancak bu durum mülkün sahipliğini değiştirmez.

Bununla birlikte, bir mülkün kazançların eşitlenmesi açısından mali sonuçları da vardır. Evlilik sırasında satın alınan, inşa edilen veya genişletilen veya modernize edilen bir mülk, değer artışı anlamına gelir ve bu nedenle kazançların eşitlenmesi ile ilgilidir. Miras kalan veya evlilikten önce zaten mülkün bir parçası olan bir mülk, yalnızca evlilik sırasında modernize edilmiş veya genişletilmişse kazançların eşitlenmesine dahil edilir. Ancak boşanma sırasında mülk sahibi mülkle ilgili her istediğini yapamaz. Boşanma veya ayrı yaşama henüz sona ermemişse, örneğin satış için eski eşin rızası gerekir.

Ortak mülkiyet – farklı çözümler

Mülkiyet eşlere eşit veya orantılı olarak aitse, boşanma durumunda zorlaşır, çünkü boşanmadan sonra ortak mülkle nasıl devam edileceği sorusuna cevap vermek her zaman kolay değildir. Mülkte kimin yaşamasına izin verilecek, mülk satılacak mı yoksa finanse edilmeye devam mı edilecek? Bu sorun, boşanmayla birlikte ortak mülkiyetin de aynı anda sona ermemesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle boşanmış eşler, boşanmadan sonra da mülkten müştereken sorumludur. Konuya ilişkin, duruma göre az ya da çok uygun olan çeşitli yaklaşımlar vardır:

 • Mülk, ortaklardan birinin diğerine ödeme yapması suretiyle devralınabilir. Ancak bu, kazançların eşitlenmesini etkileyen bir kazanç teşkil etmektedir.
 • Mülk ortak bir çocuğa devredilebilir ve her iki eş de yeni bir şey arar
 • Mülkün koşullarına bağlı olarak, tek ailelik büyük bir ev iki ailelik bir eve dönüştürülebilir. Eşler isterlerse, mülk böylece iki eşit bağımsız birime bölünebilir.
 • Mülk satılabilir ve kar eşler arasında orantılı olarak paylaştırılabilir
 • Mülkün geleceği konusunda bir anlaşmaya varılamazsa, son çare mülkün bir icra mahkemesi tarafından açık artırma ile satıldığı bir taksim müzayedesidir.

Boşanmada güncel gayrimenkul kredileri – eşler arasındaki iletişim

Gayrimenkul bir kredi ile finanse ediliyorsa, bu kredinin ayrılıktan sonra da geri ödenmesi gerekir. Ancak bu sorunla nasıl başa çıkılacağı, diğer gayrimenkul konularından bağımsız olarak ele alınmalıdır. Yaygın bir çözüm, ödeme yöntemini değiştirmektir. Ayrılığa kadar ana gelir sahibi krediyi geri ödediyse, boşanmadan sonra geri ödeme her iki eşe de eşit olarak yansıtılabilir. Ortak konutun eşlerden birine devredilmesi halinde, geri ödeme sözleşmesi de buna uygun olarak değiştirilebilir.

Satış: prosedür ve kontrol listesi (ücretsiz)

Boşanma sonrası gayrimenkul satışı – Ev, apartman dairesi ve arsa fiyatları artmaya devam ediyor. Alman Kooperatif Bankaları Federal Birliği (BVR) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kendi dört duvarına sahip olma eğilimi devam ediyor:. 2017 yılında, mülk sahibi tarafından kullanılan konutların fiyatları yine yüzde 5,4 oranında artmıştır. Yüksek talep kırsal bölgelerdeki fiyat durumunu da etkilemektedir. Konutunuzu satmayı mı düşünüyorsunuz? Emlak piyasasındaki durum satıcılar için son derece iyi. Bir profesyonelden piyasa değeri tahmini almadan karar vermeyin. Lukinski’deki uzmanlar mülkünüzün satış fiyatının ne olabileceğini ücretsiz olarak belirleyecektir. Çevrimiçi olarak her zaman yanınızdayız.

Mülkümün değeri ne kadar?

Mülküm piyasada hangi fiyata alıcı bulabilir? Bir uzman tutmayı mı düşünüyorsunuz? Lukinski olarak size ücretsiz yardımcı olabiliriz. Mülk değerlememiz bölgeniz için güncel verilere dayanmaktadır. Çevrimiçi hizmetimiz, tüm karşılaştırılabilir teklifler arasından mülkünüz için en gerçekçi fiyat beklentisini belirler. Deneyimlerimiz, online emlakçılar olarak yaptığımız değerlendirmelerin, büyük ölçüde inşaat malzemelerine dayanan pahalı uzman görüşlerine kıyasla mevcut fiyat seviyesine çok daha uygun olduğunu göstermiştir.

Hiç kimse emlak piyasasındaki fiyat patlamasının ne kadar süreceğini tam olarak tahmin edemez. Gayrimenkul satmak her zaman kolay bir karar değildir. Kişisel nedenler veya mali kaygılar olabilir. Ancak, az kullanılan veya kişinin kendi durumuna uygun olmayan bir mülk hızla ek masraflar yaratır. İlaveler, tadilatlar veya uzun yolculuklar bütçeyi zorlar. Konutun satılması yalnızca finansal özgürlük sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kişinin kendisine veya ailesine daha avantajlı bir yere yeniden yerleşme fırsatı da yaratır. Şu anda tüm yerleşim yerleri talep görmektedir: şehirde ve kırsalda. Çevrimiçi emlak hizmetimiz, piyasadaki mevcut teklifleri değerlendirmek için yeni prosedürler ve yöntemler kullanır. Bu şekilde, hangi satın alma fiyatıyla oldukça hızlı bir şekilde alıcı bulabileceklerini sizin için ücretsiz olarak belirliyoruz.

Gayrimenkul değerleme sürecimiz yıllardır mükemmelliğini kanıtlamıştır. Sadece birkaç detayla mülkün analizini yaparak ev veya daire satışı için gerçekçi bir değerlendirme almanızı sağlıyoruz. Hızlı ve kolay bir şekilde, bölgenizdeki pazarda en iyi fiyatı almanıza yardımcı oluyoruz. Size nasıl destek olabileceğimizi gösterelim.

Mülkün piyasa değerinin belirlenmesi

Evinizi veya dairenizi satmayı düşündünüz mü? Ardından size piyasa değerinde çevrimiçi bir değerleme sunacağız. Ancak o zaman mülkten ayrılmak isteyip istemediğinizi değerlendirebilirsiniz. Tarafımızdan tahmin edilen potansiyel satış fiyatı ile bir emlakçı tutmaya değip değmeyeceğine de karar verebilirsiniz. Belirli koşullar altında, yenileme ve dönüşüm önlemleri faydalı olabilir ve bu da daha geniş bir ilgili taraf tabanı bulmaya yardımcı olabilir. Piyasa değerinin kendi başına değerlendirilmesi birçok riskle doludur: genellikle mülke olan duygusal bağlılıklara, yenileme için harcanan çaba ve zamana dayanır. Belirtilen satış fiyatı çok yüksekse, ilgilenen ciddi taraflar pek çıkmayacaktır. Satın almakla gerçekten ilgilenmeyen ziyaretçilerin akışı genellikle aylar sonra bile durmaz. Bu durum zaman ve sinir kaybına yol açmakta ve sonuçta birçok ev sahibi büyük mali kayıpları kabullenmektedir.

Satmadan önce bir profesyonelden tavsiye alın. Mülkünüzün değeri konusunda size kapsamlı ve dikkatli bir değerlendirme sunacağız. Fiyatlandırmamız ve önerilerimiz mülkünüz için uygun alıcılar bulmanızı sağlayacaktır. Bir mülk ne kadar uzun süredir piyasada bulunuyorsa, nihai fiyat indirimi genellikle o kadar büyük olmak zorundadır. Lukinski ile bundan kaçının ve gayrimenkul satışına hemen iyi bilgilendirilmiş ve desteklenmiş olarak girin. Çevrimiçi mülk değerlememizle, mülk satışınız hakkında zamanında ve güvenilir temel rakamlar ve ilginç gerçekler alacaksınız. Dilerseniz, değer tespitinden noter randevusuna kadar ev satışınızla ilgili tüm hizmetleri üstlenebiliriz.

Kendi başınıza mı satıyorsunuz?

İlk araştırmadan sonra, birçok mülk satıcısı ev satışını kendi başlarına halletmek için hala kendilerine güvenmektedir. Bununla birlikte, satıcının gerçekten ne beklemesi gerektiği, profesyoneller için bir konudur. Potansiyel alıcılar, fiyatı haksız yere aşağı çekmek için görüntüleme randevusuna gelebilirler. Giderek daha fazla kusur keşfedilir ve er ya da geç mal sahibi hayal kırıklığı içinde pes eder. Mülk satışlarının yasal yönü de giderek daha fazla yasal düzenlemelerle yönetilmektedir. Enerji sertifikası görüntüleme randevusunda sunulmalı, tapu kaydı ve inşaat yöntemi ile ilgili sorular cevaplanmalıdır. Profesyonel ofisimiz tüm soruları yetkin ve eksiksiz bir şekilde nasıl yanıtlayacağını bilir. Gayrimenkul projenizin her adımında size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Müşterilerimiz bunu tekrar tekrar teyit ediyor: gayrimenkul satarken bizi aramak işe yarıyor. Fiyat pazarlığı, görüntüleme randevularının ayarlanması ve satış belgelerinin derlenmesi konusunda deneyim ve uzmanlığımıza güvenebilirsiniz. Tapu Sicilinden belgelerin alınması da dahil olmak üzere diğer tüm bürokratik hazırlıkları açıklayacağız. Tüm bilgilerin potansiyel bir alıcıya açıklanması gerekmez – size tüm konularda tavsiyelerde bulunuyoruz.

Belgeler için kontrol listesi

Evinizi veya dairenizi satmaya karar verirseniz, bina tanımını, hizmet bedeli beyanını ve bina planlarını hazırlarken belgelerin çoğunu size sağlayacağız. Evinizin piyasa değerini zaten biliyorsanız, kontrol listemiz sorunsuz bir satış için iyi hazırlanmanıza yardımcı olacaktır:

Bir evin satışına karar verildikten sonra, satışın çeşitli aşamaları için bir dizi belgenin alınması gerekir. Gayrimenkul satışı için bürokratik gereklilikler potansiyel alıcılara, noterlere, emlakçılara ve diğer kurumlara yöneliktir.

 1. Satış belgeleri
 2. Enerji sertifikası ve tapu kayıtlarından alıntı
 3. Bina tanımı ve kadastro haritası
 4. Özel mülkler için özel belgeler
 5. Satış aşamasına göre belgeleri temin edin.

Prensip olarak, bir ev veya daire satarken sadece birkaç belge zorunludur. Bununla birlikte, potansiyel alıcılar, kişisel gereksinimler ve ödenecek fiyat açısından mümkün olan en iyi mülkü güvence altına almak için çeşitli önerilerle donanmıştır. Tapu kayıt örneği en geç noterde ibraz edilmelidir, ancak birçok alıcı satın almaya karar vermeden önce bile belgenin bilgilerine ihtiyaç duyar. Kredi veren bankanın bunu incelemesine ve finansmana onay vermesine izin verilmelidir. Evin veya dairenin satışının mümkün olduğunca hızlı ve sorunsuz olmasını sağlamak için ilgili tüm belgeler zamanında hazır olmalıdır. Kamu kurumlarından, kredi enstitülerinden ve ofislerden alınması gereken belgeler genellikle zaman alır. Bizimle güvenli taraftasınız – belgelerin çoğunu sizin için temin edeceğiz ve gayrimenkul satışı için bürokratik gereklilikler hakkında ipuçları vereceğiz. Sizin için neler yapabileceğimiz ve hangi belgeleri temin edeceğimiz:

 • Tüketim odaklı enerji sertifikasının hazırlanması ve bu sertifikanın ilgili taraflardan talep edilmeksizin görüntüleme randevusunda sunulması.
 • Tapu kayıtlarından alıntılar
 • Parsel haritası
 • Reklamın nesnesi ve yeri ile ilgili metinler

Pazarlama çoktan başladı

Belgeler derlendikten sonra pazarlama aşaması başlar. Ayrıca, her türlü soruyu yanıtlamak ve ortaya çıkabilecek sorunları çözmek için yetkin ve güvenilir bir şekilde hazırız. Ortaklaşa hazırlanan reklam, ikna edici ve profesyonel bir tanıtımla desteklenir. Her ikisi de hatasız, eksiksiz, bilgilendirici ve ikna edici olmalıdır. Evin, dairenin ve bahçenin anlamlı fotoğrafları da yer alıyor. Belgeler çevrimiçi olarak yayınlanır, sosyal medya paylaşımlarıyla ilgileniriz ve sanal bir turla hedefli bir pazarlamayı tamamlarız.

Görüntüleme randevuları planlandığında, ev veya daire en iyi şekilde sunulmalıdır. Potansiyel alıcı mülkte kendini rahat hissetmelidir, böylece müzakereler daha kolay olur. Evinizin avantajlarını en iyi nasıl vurgulayacağımızı biliyoruz. Ayrıca sizin için görüntüleme ayarlayabilir ve organize edebiliriz.

Muhtemel alıcı, son bir kredi kontrolü için belgeleri bankasına götürecektir. Satın alma fiyatı ile mülk değerlemesi eşleşirse, banka mülkü finanse edebilir. Potansiyel alıcının kredi itibarı iyiyse, bankanın krediyi onaylamasını engelleyecek hiçbir şey yoktur. Bankalar genellikle mülk için kendi değerlemelerini yaparlar. Satın alma fiyatı çok yüksek belirlenirse, mülk ya hiç kredilendirilmeyecek ya da yalnızca önemli ölçüde daha düşük bir kredi tutarı verilecektir. Potansiyel alıcı finansal kaynakları sağlayamazsa satış projeleri başarısız olur. Mülk değerlememizle bunun gerçekleşmemesini sağlıyoruz. Konutunuzun ve ticari mülkünüzün fiyatını gerçekçi ve piyasaya yakın bir şekilde tahmin ediyoruz. Mülk satışınızda maksimum başarı için Lukinski’deki profesyonellere güvenin.

Son adım noter randevusudur. Bu, alıcı ve satıcının satın alma sözleşmesini noterde onaylatmak için buluştukları yerdir. Bunu, satışı resmileştiren tapu sicilindeki değişiklik takip eder.

Başarılı bir satış için son ipuçları

Satış aşamalarının her biri zaman alır. Tipik olarak, tüm ev satışı 6 ila 9 ay sürer. Mülke ve konuma bağlı olarak, doğru alıcıyı bulmak daha uzun sürebilir. Yeni bir ev arayan ciddi ve mali açıdan güvenli potansiyel alıcılardan oluşan geniş bir havuzumuz var. Eviniz veya daireniz için doğru alıcı çoktan kayıtlarımızda olabilir. Müstakbel alıcının satın alma işlemiyle ciddi bir şekilde ilgilenmesi ve kısa vadede finansal kaynakları güvence altına alabilmesi önemlidir. Ayrıca alıcıyı gayrimenkul alımı için uygun finansman bulma konusunda da destekliyoruz. Tarafsız bir ortak olarak, satış projenizin tüm aşamalarında yetkin bir aracıyız. Şehir sayfalarımızda bölgesel pazarın nasıl geliştiğini öğrenebilirsiniz. Burada ayrıca Hessen ve Rheinland-Pfalz eyaletlerindeki kapsamlı uzmanlığımız hakkında genel bir bilgi edinebilirsiniz.

Lukinski Lukinski ile güçlerinizi birleştirdiğinizde, hizmetimiz, ev satışınızın çağdaş çevrimiçi işlenmesi ve sunumu ile kapsamlı ve özel olarak ilgilenilirsiniz. Lukinski ile mülkünüz için en iyi satış fiyatını güvence altına alın. Satış süresini kısaltıyor ve sorunsuz bir mülk satışı sağlıyoruz.

Gerçekler ve Rakamlar: Boşanma

Karşılaştırmalı olarak evlilikler ve boşanmalar

1960’tan 2008’e kadar Almanya’da evlilikler ve boşanmalar.

Statistik: Eheschließungen und Ehescheidungen in Deutschland von 1960 bis 2008 | Statista

Statista‘da daha fazla istatistik bulabilirsiniz

Almanya’da boşanma oranı

Burada 1960’tan 2018’e kadar Almanya’daki güncel boşanma oranını görebilirsiniz.

 • 2018 (güncel): 32,94
 • 2010: 48,95%
 • 2000: 46,45%
 • 1990: 29,97%
 • 1980: 28,4%
 • 1970: 18,07%
 • 1960: 10,66%

Statistik: Scheidungsquote in Deutschland von 1960 bis 2018 | Statista

Kadınlar neden boşanır?

Brigitte dergisi tarafından yapılan bir ankete göre, boşanmanın ana nedeni yaşam hedefleridir. 43.000 kadının neredeyse yüzde 32’si ana neden olarak gelecekle ilgili farklı fikirleri gösterdi. “Birbirimizden uzaklaştık” sözü genellikle kısa ve öz bir şekilde söylenir. Sadakatsizlik ise yüzde 29,2 ile ikinci sırada yer alıyor. Burada, eşin ilişkileri boşanma için belirleyici nedendir. Katılımcıların yüzde 10,9’u eşlerinden boşanmalarının ana nedeni olarak sürekli kavga, çekişme ve didişmeyi göstermiş olup, bu oran üçüncü en yaygın nedendir.

 1. Yaşam hedefleri
 2. İlişkiler
 3. Anlaşmazlık

Boşanma gerekçeleri hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

Evlilik öncesi anlaşma boşanma durumunda anlaşmazlıklara karşı koruma sağlar

Evlilik öncesi bir anlaşma, en başından itibaren sorunlardan kaçınmayı mümkün kılar. Evliliğe giren kişiler bir gün bitebileceğini düşünmek istemeseler bile, en başından bir evlilik sözleşmesi yapılması tavsiye edilir. Çünkü artık biliyoruz ki, bir mülkün sahibi her zaman tapu siciline kayıtlı olan kişidir. Bununla birlikte, daha fazla sıkıntı veya belirsizlikten kaçınmak için, her zaman ek olarak bir evlilik sözleşmesi yapılmalıdır.

Sadece birkaç çift evlilik sözleşmesi imzalıyor

Ne yazık ki, evlendiklerinde evlilik öncesi anlaşma yapmayı tercih eden çok az çift vardır, çünkü bu noktada asla ayrılmayacaklarını veya hatta bir ayrılık durumunda birbirlerine karşı adil olacaklarını varsayarlar. Ancak ne yazık ki durum nadiren böyledir ve “Gül Savaşları” daha ziyade bir kuraldır. Bu durumda evlilik sözleşmesi olmayanlar, özellikle de uzun yıllar birlikte yaşadıkları bir mülk varsa, kendilerini hızla dezavantajlı bir durumda bulabilirler.

Boşanma davalarındaki mali anlaşmazlıklar

Boşanma sürecinizde mali anlaşmazlıklar nasıl bir rol oynadı?

Statistik: Welche Rolle spielten finanzielle Auseinandersetzungen bei Ihrem Scheidungsverfahren? | Statista

Statista‘da daha fazla istatistik bulabilirsiniz

Bir evlilik sözleşmesi çok romantik olmayabilir, ancak boşanma durumunda çok fazla stresi önleyebilir. Bu sözleşme, örneğin boşanma durumunda mülke tam olarak ne olacağını içerebilir. Boşanma gerçekten gerçekleşirse, artık tartışmaya yer yoktur, çünkü sözleşme bağlayıcıdır. Artık mülkü satmak için hangi yolu izleyeceklerini tartışmaya gerek yoktur, çünkü bu zaten yazılı hale getirilmiştir.

Evlilik öncesi anlaşma: düzenlemeler ve anlaşmalar

Bu nedenle evlilik öncesi bir anlaşma gerçekten küçümsenmemelidir ve çıkmaza giren durumlara açıklık getirebilir, çünkü evlilik öncesi anlaşmada yazılanlar da uygulanacaktır. Evlilik öncesi anlaşma, katı kurallar ve eşlerin kendi fikirlerine çok az yer olduğu anlamına da gelmez, çünkü bu anlaşma oldukça esnek bir şekilde tasarlanabilir.

İpucu! Böyle bir sözleşme evlilikten sonra da yapılabilir.

 • Dostane bir şekilde yapılan tüm düzenlemeler çok fazla stresten kurtarır
 • Mal ayrılığı, nafaka ve emeklilik haklarının eşitlenmesine ilişkin anlaşmalar
 • Evlilik sözleşmesi noter huzurunda yapılmalıdır

Evliliğin başında bir sözleşme hazırlayan eşler, neyin kime ait olduğunu, boşanma gerçekleştiğinde mal ve mülklerin nasıl ele alınacağını ve hangi beklenmedik durumların ortaya çıkıp paylaşımı etkileyebileceğini kendileri belirleyebilirler. Bununla birlikte, eşlerin uzmanlar ve danışmanlar tarafından tavsiye edilen sabit bir düzenlemeyi dahil etmeleri de mümkündür.

Boşanmanın acısını ortadan kaldıramayız, ancak size zaman, para ve stres kazandırabiliriz

Bir evlilik sözleşmesi kulağa romantik gelmese bile, boşanma sırasında sizi birçok baş ağrısından kurtarabilir. Boşanma sonrasında bireysel mal varlıklarının nasıl ele alınacağı baştan netleştirilirse, boşanma sırasında birçok soru kendiliğinden açıklığa kavuşacaktır. Böylece bu duygusal mesele, özellikle de gayrimenkul mülkün bir parçasıysa, tüm taraflar için basitleştirilmiştir. Ancak evlilik öncesi bir anlaşma olmasa bile, eşlerin boşanmadan sonra çeşitli mülkiyet sorunlarını mümkün olduğunca barışçıl bir şekilde çözmeleri her zaman tavsiye edilir.

Sorular ve cevaplar: Boşanma

Boşanma anlaşmasının hazırlanması da sorunlara ve sorulara yol açabilir ve eşler arasında anlaşmazlıklara neden olabilir. Anlaşmalar hakkında tam olarak bilgi sahibi olmanızı sağlamak için, boşanma anlaşmaları konusundaki tüm önemli soruları yanıtlıyoruz.

Boşanma durumunda kazançların denkleştirilmesi nedir?

Denkleştirmenin amacı, her iki eşin de evlilikten aynı mal varlığı artışıyla ayrılmasını sağlamaktır. Bu nedenle, evlilik sözleşmesi olmayan evliliklerin boşanmalarında, bireysel olarak tahakkuk eden kazançların karşılaştırılması ve ayarlanması için tahakkuk eden kazançların eşitlenmesi yapılır.

Bir mülkün sahibini nasıl bulabilirim?

Bir mülkün sahibi, tapu siciline mülk sahibi olarak kaydedilmiş olan kişidir. Bir mülk satın alırken, satın alma işleminin yasal olarak uygulanabilmesi için tapu kaydındaki girişin değiştirilmesi gerekir.

Bir evle boşanmanın maliyeti nedir?

Boşanma masrafları birçok farklı şeye bağlıdır. Çiftin mal varlığı belirleyici bir rol oynar, ancak boşanmanın çekişmeli veya anlaşmalı olması da maliyetleri etkiler. Varlıkların evlilik sözleşmesi olmayan evliliklere ait olması durumunda, gayrimenkullerin de dikkate alındığı bir kazanç eşitlemesi yapılır. Bu nedenle maliyetler yalnızca bireysel olarak belirlenebilir.

Ayrılma yılı nedir?

Ayrılma yılı kanunla belirlenmiştir. Evli çiftlerin boşanma kararını dikkatlice değerlendirebilmeleri için boşanmadan önce bir yıl boyunca ayrı yaşamaları gerekmektedir. Ancak bu ayrılık yılından sonra boşanma mümkündür.

Kazançların eşitlenmesi nasıl belirlenir?

Her bir eşin başlangıçtaki mal varlığı evliliğin gerçekleştiği gün hesaplanır. Daha sonra mal varlıklarının mevcut durumu hesaplanır ve son olarak eşlerin kazançları arasındaki fark belirlenir.

Boşanma masraflarını kim üstlenir?

Kural olarak, boşanma masrafları birbirlerine karşı mahsup edilir. Bu, her iki eşin de kendi avukat ücretlerini karşılaması ve ayrıca mahkeme masraflarının yarısını ödemesi anlamına gelir. Yargılama masraflarının miktarı, avukatlık ücretleri de dahil olmak üzere mahkeme tarafından belirlenir.

Boşanma anlaşması nedir?

Boşanma anlaşması, eşler arasında boşanmayla ilgili tüm önemli soruların önceden özel olarak açıklığa kavuşturulduğu ve böylece bu soruların boşanma sırasında çözülmesine gerek kalmayan bir sözleşmedir.

Noter onaylı boşanma anlaşmasının maliyeti nedir?

Noter onaylı boşanma anlaşmasının masrafları, boşanmanın usul değerine göre hesaplanır. Bu nedenle, her bir vaka için ayrı ayrı belirlenmelidir ve toplu bir meblağ olarak adlandırılamaz.

Ayrılık anlaşması nedir?

Ayrılık anlaşması, ayrılık ve boşanma arasındaki dönem için olası tüm konuları düzenler. Çiftler sadece ayrılmak ve şimdilik boşanmamak istiyorlarsa faydalı olabilir.

Dostane boşanma ne kadara mal olur?

Karşılıklı rıza ile boşanma masrafları, yargılamanın değerine bağlıdır ve davadan davaya değişir. Masraflar gelire, mal varlığına ve avukatlık ücretine bağlıdır ve bu nedenle her bir dava için ayrı ayrı belirlenmelidir.

Mülkün satılmasını sağlayın: Ev ve daire

Boşanma, evli bir çiftin hayatında genellikle üzücü ve acı verici bir kırılmadır ve insanları büyük duygusal zorluklarla karşı karşıya bırakır. Böyle bir durumda yine de belgelerle, sözleşmelerle ve gayrimenkulün satışıyla ilgilenmek ister misiniz?

Kendinize odaklanın ve geri kalan her şeyi Lukinski’de bize bırakın. Size adil ve profesyonel bir şekilde tavsiyelerde bulunacağız ve mülkünüzü iyi bir fiyata satmak için sizinle ve eşinizle birlikte çözümler bulmaya çalışacağız. Boşanmak yeterince zor, bir de görüntülemeler ve reklamlarla uğraşmak zorunda kalmamalısınız. Tüm satış süreci boyunca size rehberlik edeceğiz ve sizin için en önemli adımlarla ilgileneceğiz, böylece ev satışı boşanmanın en az kötüsü haline gelecektir. Mülkünüzü satmak üzereyseniz size tavsiyelerde bulunalım ve kendinizi profesyonel bir uzmanın faydalarına ikna edin. İster boşanma, ister miras, ister taşınma veya para endişeleri nedeniyle olsun – size yardımcı olmak ve tavsiyelerde bulunmak için buradayız. Lukinski, yatırımınızın karşılığını fazlasıyla alacağınız mülkünüzü satma konusunda muhatabınızdır!

Boşanma: Rehber, yardım ve ipuçları

Boşanmanın karmaşık olduğu doğru. Ama yalnız değilsiniz! Birçok insan boşanır ve aslında çoğunluk her zaman iyi bir çözüm bulur. Sadece küçük bir yüzde savaşla sonuçlanıyor. Kendinizi iyi hazırlayabilmeniz için boşanma, aile, para ve emlak konularındaki küçük rehberlerimizi ve ipuçlarımızı burada bulabilirsiniz.

Emlak satmak: XXL Kılavuzu + Kontrol Listeleri

Prosedür, maliyetler ve ipuçları – hepsi arsa, daire, ev, villa, apartman binası için tek bir büyük ücretsiz makalede. Bir mülkün nasıl satılacağını adım adım öğrenin: mülk satışı.

Bir mülkü satmanın 3 aşamasını zaten biliyor musunuz?

 1. Hazırlık: Mülk hazırlama ve satış
  1. Zamanlama
  2. Broker randevusu
  3. Belgeler
  4. Mülk hazırlayın
  5. Teklif fiyatı
  6. Exposé
 2. Satış aşaması: mülkün pazarlanması ve alıcıların bulunması
  1. Pazarlama stratejisi
  2. İstekleri kabul edin
  3. İlgili taraflarla iletişim
  4. Kredi kontrolü
  5. Görüntüleme tarihleri
  6. Satış konuşması
 3. Satış işlemi: Devir teslimine kadar satın alma sözleşmesi
  1. Satın alma sözleşmesi
  2. Noter randevusu
  3. Tapu kaydı ve satın alma fiyatı
  4. Devir Teslim
  5. Noter ve emlakçı faturaları
  6. Vergi ödeyin

Bu kılavuzda tüm adımları adım adım öğreneceksiniz. İlk mülkünü satanlar için mükemmel.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.