Boşanma durumunda eve ne olacak?

Satın alma sırasında hiçbir çift boşanmayı ve sonuçlarını düşünmez. Ancak hayat çoğu zaman beklenmedik ve zor yollara sapar ve bu da özellikle ortaklaşa satın alınan ve finanse edilen mülkler söz konusu olduğunda karmaşık hale gelebilir. Boşanma kaçınılmazsa, eviniz için uygun bir çözümü birlikte aramalısınız. Ön koşullara ve kendi isteklerinize bağlı olarak kullanabileceğiniz çeşitli seçenekler vardır.

Boşanma – evi satmak mı, tutmak mı?

Evlilik sözleşmesi yapmadıysanız, mülk yasalara göre eşit olarak size aittir. Bu da bir anlaşmanın kaçınılmaz olduğu anlamına gelmektedir. Evinizde kalmak istiyorsanız, taşınan diğer eşe ödeme yapmak gibi bir zorlukla karşı karşıya kalırsınız. Evi satmadan bu mümkün değilse, birçok çiftin yalnızca mülkü satma seçeneği vardır.

Boşanma ile ilgili olarak, eviniz için genel bir öneri yoktur, çünkü her ipucu bireysel duruma ve kişisel fikirlerinize dayanmaktadır. Genel olarak, bu şekilde çok para kaybedeceğiniz için haciz ihtiyacını göz ardı etmelisiniz.

Evin satılması kaçınılmazsa, bir emlakçı tutun ve mülkünüz için piyasa değerine göre mümkün olan en yüksek fiyatı alın. Eğer bir olasılık varsa, ortaklardan biri mülkü elinde tutabilir ve diğer ortağa ödeme yapabilir. Boşanmanız sırasında deneyimli bir emlakçı ile birlikte bireysel şansınızı ve en iyi çözümü bulacaksınız.

Emlakçılardan tavsiye alın!

Hayal kırıklığına uğradığınızı düşünerek acele bir karar vermemenizi önemle tavsiye ederiz. Evin satışını engelleyebileceğiniz veya satış isteniyorsa mülkünüz için en iyi fiyatı elde edebileceğiniz bir dizi başka seçenek vardır. Çeşitli prosedürler hakkında kapsamlı bilgi almadan evi satma, ortak çocuklara bırakma veya mülkü elinizde tutma konusunda bir karar vermemelisiniz. Boşanma sırasında eşler arasında mali olarak paylaştırılması ve ortak mülk olarak değerlendirilmesi gereken evler konusunda uzun yıllara dayanan deneyime sahip emlakçılarla iletişime geçin.

Boşanma konusunda daha fazla bilgi:

Boşanma prosedürü

Tüm ortak edinimler arasında ev, sahip olduğunuz en büyük varlık olarak duruyor. Sırf bu nedenle, evlilik döneminde ortaklaşa edinilen bir mülk, boşanma sırasında malların paylaşımı söz konusu olduğunda da en büyük “çekişme konusu” olacaktır. Boşanma süreci hakkında her şeyi öğrenin.

Ev tutun

Çocuklu aileler için ev idaresi, boşanma durumunda genellikle gündemin en üst sıralarında yer alır. Çoğu durumda, çocukların birlikte kaldığı eş evde kalır. Çocukların alıştıkları ortamda kalabilmeleri ve boşanma nedeniyle ek bir yük altına girmemeleri için bu seçenek en iyi çözüm olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak, evi elde tutma arzusu elbette ilgili mali durum ve yapılan anlaşmalarla bağlantılıdır. Ev tutma konusunda daha fazlası.

Ev satışı

Ortaklaşa kullanılan ve finanse edilen bir ev genellikle boşanmanın odak noktasıdır. Eşlerden hiçbiri evi tutmak istemiyorsa ya da tutamıyorsa, çoğu durumda konu mülk satışına gelir. Göz önünde bulundurabileceğiniz ve karşılaştırabileceğiniz çeşitli çözümler vardır. Boşanan çiftlerin çoğu evin üçüncü bir şahsa satılmasını tercih etmektedir, çünkü bu yöntem en az anlaşmazlığa yol açan yöntemdir. Mevcut borçlarınızdan birlikte ayrılırsınız ve eviniz için kredi geri ödemeye devam etme ihtiyacını birlikte ortadan kaldırırsınız. Her şey ev satışıyla ilgili.

Ayrılık ve ev

Eşinizden ayrılmak bir travmadır. Ortaklaşa satın aldığınız ve finanse ettiğiniz evinizle ilgili kararın travmatik hale gelmemesini sağlamak için, çeşitli olası çözümler konusunda mutlaka profesyonel tavsiye almalısınız. Ayrılmanıza rağmen evinizi elinizde tutmak ve eski eşinize ödeme yapmak mı istiyorsunuz? Ya da satmak istiyorsunuz ve satıştan gerçekçi bir gelir mi elde etmek istiyorsunuz? Ayrılık ve ev konusu hakkında daha fazla bilgi.