Boşanma süreci – seçenekler, tavsiyeler, çözümler

boşanma, süreç, olasılıklar, tavsiye, çözümler, ev, mülk, finansman, satmak, tutmak, mal paylaşımı, evlilik öncesi anlaşma, ipuçları

Tüm ortak edinimler arasında ev, sahip olduğunuz en büyük varlık olarak duruyor. Sırf bu nedenle, evlilik döneminde ortaklaşa edinilen bir mülk, boşanma sırasında malların paylaşımı söz konusu olduğunda da en büyük “çekişme konusu” olacaktır.

Satmak, elde tutmak veya miras bırakmak? Doğru kararı verin!

Evlilik sözleşmesi olmadan, her iki taraf da evin yüzde 50’sine sahiptir. Bu, evi satmak ya da elinizde tutmak istediğinizde, her eşin normal piyasa değerinin yarısını alma hakkına sahip olduğu anlamına gelir. Satış söz konusuysa, mali bölüm hala nispeten basittir. Evde kalmak istiyorsanız ve bu nedenle yarısını ödeme sorunuyla karşı karşıya kalırsanız durum daha karmaşık hale gelir. Satış için doğru zaman veya ortak finansmanla ev satışı da dikkatle planlanmalıdır.

Biz emlakçılarla iletişime geçerek ve endişelerinizi sunarak yanlış bir karar vermekten kendinizi koruyabilirsiniz. İmkânlarınıza ve fikirlerinize dayanarak, boşanma durumunda evinizle ilgili olarak kullanılabilecek en iyi yolu ve farklı seçenekleri bulacağız.

Evlilik öncesi anlaşma yoluyla malların paylaşımı

Müşterek gayrimenkul mülkiyeti durumunda tavsiye edilir!

Evlilik öncesi anlaşma romantik olmasa ve yeni evliler için nadiren konuşulan bir konu olsa bile: Boşanma gerçekleşirse, önceden yapılan anlaşma mali işlerinizi kolaylaştıracaktır. En geç bir ev satın aldığınızda ve birlikte finanse ettiğinizde, evlilik öncesi anlaşmayı hariç tutmamalısınız. Bu sözleşme sayesinde mülkün zorla açık artırmaya çıkarılması ve dolayısıyla sertleştirilmiş cepheler söz konusu olduğunda gerçek değerin nadiren yüzde 50’sinin kaybedilmesi olasılığını ortadan kaldırabilirsiniz.

Bu şekilde, boşanma durumunda evin nasıl paylaşılacağını ve hangi önlemlerin alınacağını sözleşmeyle belirleyebilirsiniz. Anlaştığınız ve aşık olduğunuz bir zamanda, bu tür kararlar her zaman boşanma sürecindekinden daha kolaydır.

Evi satmadan/ortağa ödeme yapmadan önce, piyasa değerinin belirlenmesi çok önemlidir.

Genel olarak, mülkün değerine ihtiyacınız vardır. Bir satış durumunda ve aynı zamanda taşınan bir eşe ödeme yapılması durumunda, piyasa değeri odak noktası haline gelir. Maddi değerin ve o dönemde ev için ödediğiniz fiyatın güncel bir değerleme için yeterli olmadığını unutmayın. Yüksek talep ve artan emlak maliyetleri nedeniyle, evinizin değerinin son yıllarda arttığını varsayabilirsiniz.

Evlilik sözleşmesi olmaksızın, 200.000 avroluk bir piyasa değeri, otomatik olarak her iki eşin de 100.000 avroluk bir ev hakkına sahip olmasıyla sonuçlanacaktır. Mülkünüz hala finanse ediliyorsa, bu ayrıntılar da açıklığa kavuşturulmalı ve boşanma sırasında ek farklılıklara yol açmamalıdır.

Gayrimenkul finansmanına kim hizmet vermeye devam ediyor?

Kural olarak, bir evlilikte eviniz için krediyi birlikte aldığınız ve ayrılık zamanına kadar birlikte geri ödediğiniz varsayılabilir. Ancak boşanma davası açarsanız ve artık mülkü ortaklaşa kullanmazsanız ne olur? Her ikiniz de ortak bir gayrimenkul kredisi sözleşmesi imzaladıysanız, her ikiniz de bankanın yükümlülüklerini yerine getirmekle yükümlüsünüz.

Geri ödeme güçlükleri durumunda, banka mülkünüzü zorunlu satış yoluyla satma hakkını saklı tutar. Bu sorundan kaçınmak için, kendiniz aktif hale gelmeli ve yükümlülüklerin daha sonra ele alınması için net bir düzenleme yapmalısınız. Eşlerden biri tapu sicilinden silinir ve sonuç olarak ev devredilirse, kredi borcu sorunu çözülebilir. Bu bağlamda, eşlerden birinin boşanma sırasında feragatini açıkça belirtmesi ve diğer eşin de bağımsız ve tek bir kişi olarak finansmanı garanti edebilmesi gerekir.

Boşanma konusunda daha fazlası:

Ev satışı

Ortaklaşa kullanılan ve finanse edilen bir ev genellikle boşanmanın odak noktasıdır. Eşlerden hiçbiri evi tutmak istemiyorsa ya da tutamıyorsa, çoğu durumda konu mülk satışına gelir. Göz önünde bulundurabileceğiniz ve karşılaştırabileceğiniz çeşitli çözümler vardır. Boşanan çiftlerin çoğu evin üçüncü bir şahsa satılmasını tercih etmektedir, çünkü bu yöntem en az anlaşmazlığa yol açan yöntemdir. Mevcut borçlarınızdan birlikte ayrılırsınız ve eviniz için kredi geri ödemeye devam etme ihtiyacını birlikte ortadan kaldırırsınız. Her şey ev satışıyla ilgili.

Ayrılık ve ev

Eşinizden ayrılmak bir travmadır. Ortaklaşa satın aldığınız ve finanse ettiğiniz evinizle ilgili kararın travmatik hale gelmemesini sağlamak için, çeşitli olası çözümler konusunda mutlaka profesyonel tavsiye almalısınız. Ayrılmanıza rağmen evinizi elinizde tutmak ve eski eşinize ödeme yapmak mı istiyorsunuz? Yoksa satmakla ilgileniyor ve satış sırasında gerçekçi bir gelir mi elde etmek istiyorsunuz? Ayrılık ve ev konusu hakkında daha fazla bilgi.

Ev tutun

Çocuklu aileler için ev idaresi, boşanma durumunda genellikle gündemin en üst sıralarında yer alır. Çoğu durumda, çocukların birlikte kaldığı eş evde kalır. Çocukların alıştıkları ortamda kalabilmeleri ve boşanma nedeniyle ek bir yük altına girmemeleri için bu seçenek en iyi çözüm olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak, evi elde tutma arzusu elbette ilgili mali durum ve yapılan anlaşmalarla bağlantılıdır. Ev tutma konusunda daha fazlası.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.