Emlak Vergisi Reformu Almanya 2025: Arazi sahiplerinin bilmesi gerekenler nelerdir?

Almanya’da emlak vergisi reformu – 35 milyon mülk yeniden değerlenmeli! 2018 yılında Federal Anayasa Mahkemesi, emlak vergisinde köklü bir reform yapılması gerektiğine hükmetti. Bunun nedeni, değerleme temelinin 50 yıldan eski (daha doğrusu 1964 ve 1935) verilere dayanmasıdır. Emlak vergisi reformunun 31 Aralık 2024 tarihine kadar tamamlanması öngörülmektedir. Bu nedenle, Almanya genelindeki mülk sahipleri, vergi dairelerinden mülklerinin yeniden değerlendirilmesi için güncel veriler sunmalarını talep eden mektuplar almaya başladı. Emlak vergisi reformu hakkında bilmeniz gereken her şeyi buradan okuyabilirsiniz.

Emlak vergisi nedir?

Ev sahipleri, daire sahipleri, arsa sahipleri, hepsi Almanya’da emlak vergisine tabidir. Emlak vergisi yıllık olarak tahakkuk eder ve vergi daireleri, daha doğrusu Lagefinanzamt tarafından hesaplanır.

Sahipleri için emlak vergisi:

 • Evler
 • Kat Mülkleri
 • Arazi

Emlak vergisini nasıl hesaplıyorsunuz?

3 adımda hesaplama – Bireysel bir mülkün emlak vergisi miktarını hesaplamak için 3 adımlı bir formül vardır. Öncelikle, mülkünüz için vergi dairesinden alınan ve basitçe ifade etmek gerekirse, takdir edilen değere ihtiyacınız vardır.

2. Adım emlak vergisi oranıdır, basitçe söylemek gerekirse, sahip olduğunuz mülkün türüne bağlı olarak değer daha yüksek veya daha düşük olacaktır. Örnek: Yarı müstakil bir evde emlak vergisi oranı, müstakil bir müstakil evden biraz daha düşüktür. 3. Adım, emlak vergisi değerlendirme oranıdır. Bu, her belediye tarafından ayrı ayrı belirlenir. Bu şekilde belediyeler, örneğin konut inşaatçıları ve sermaye yatırımcıları için de kendilerini daha cazip hale getirebilirler.

Formül:

 • Belirlenen takdir edilen değer x emlak vergisi oranı x emlak vergisi değerlendirme oranı

Temel, değerlendirilen değerdir – mülkünüzün değerlendirilen değeri ne kadar yüksekse, belediyenizdeki diğer mülk sahiplerine kıyasla o kadar fazla emlak vergisi ödersiniz.

Emlak vergisi hızlı bir şekilde açıklandı

Emlak vergisini en önemli yönleriyle hızlıca tekrar özetleyelim.

Emlak vergisi hızlı bir şekilde açıklandı:

 • Yıllık emlak vergisi
 • Adım 1 – Değerlendirme esası = standart değer (mülkünüzün vergi dairesi tarafından değerlemesi)
 • Adım 2 – Emlak vergisi oranı : Mülk tipi
 • Adım 3 – Emlak vergisi değerlendirme oranı: Belediye değerlendirme oranı

Emlak vergisi reformu nedeniyle değişim

 1. Yaklaşık 35 milyon mülkün yeniden değerlemesi
 2. Federal hükümet tarafından tek tip değerlendirme
 3. Yeni bir kategori olarak emlak vergisi C

Yaklaşık 35 milyon mülkün yeniden değerlemesi

Emlak vergisi, 1998 yılında yürürlüğe girmesinden bu yana her zaman tartışmalı olmuştur. Bunun nedeni, BewG’ye (Değerleme Yasası) göre değerlemenin temelinin 1964 (eski federal eyaletler) ve 1935 (yeni federal eyaletler) yıllarına ait eski değerler olmasıdır.

Bu nedenle 2018 yılında Federal Anayasa Mahkemesi, emlak vergisinde köklü bir reform yapılması gerektiğine karar verdi. Sözleşme 31 Aralık 2024 tarihine kadar uygulanacaktır. Bu nedenle, mülk sahipleri vergi dairelerinden mülklerinin yeniden değerlemesine ilişkin güncel verileri sunmalarını talep eden mektuplar almaktadır.

 • 1964’ten (eski BL) ve 1935’ten (yeni BL) eski değerler

Değerlendirmenin metodolojisi hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz:

 • Aktifleştirilmiş kazanç yöntemi
 • Gerçek değer yöntemi

Federal hükümet tarafından tek tip değerlendirme

 • Planlandı: Ülke çapında tek tip değerlendirme yöntemleri
 • Güncel: Federal eyaletlerde farklı değerleme yöntemleri

Yeni bir kategori olarak emlak vergisi C

Halen 2 tür emlak vergisi bulunmaktadır: emlak vergisi A ve emlak vergisi B. Emlak vergisi “A”, tarım ve ormancılıkta kullanılan ya da kısaca tarımsal arazi için kullanılmaktadır. Emlak vergisi “B”, diğer gelişmiş ve geliştirilebilir mülkler, yani bina kullanımı olan her şey için kullanılır.

Emlak vergisi reformuyla birlikte, emlak vergisi C olarak adlandırılan bir kategori daha ortaya çıkacaktır.

 • Arazi vergisi “A” – tarımsal kullanım (tarım ve ormancılık kullanımı olan araziler)
 • Emlak vergisi “B” – Bina kullanımı (diğer gelişmiş ve geliştirilebilir arazi)

“C” emlak vergisi, önceki “B” emlak vergisini 2 parçaya böler. “B” emlak vergisinde diğer tüm inşa edilmiş mülkler kalır. Emlak vergisi “C” sadece müstakil mülkler için olacaktır. Başka bir deyişle, üzerine inşaat yapılmamış ancak uzun süredir izin verilmiş olan arazi.

Emlak vergisi “C “nin amacı yeni bir yaşam alanı yaratmaktır. Böylece üzerine inşaat yapılması muhtemel boş arazilere kendi (daha da yüksek) vergi oranı verilebilir.

 • Emlak vergisi “C” – müstakil bina arsaları