Boşanma sonrası isim değişikliği: çocuklar, ehliyet ve gerçekler

Boşanmadan sonra soyadı değişikliği – Genellikle eşler boşandıktan sonra boşanmayla uzlaşmak veya sadece doğdukları soyadlarına geri dönmek için soyadlarını değiştirmek isterler. Ancak, burada dikkate alınması gereken ve Medeni Kanun’da belirtilen birkaç husus vardır. Lukinski’nin uzmanları, size en önemli gerçekler hakkında genel bir bakış sunmak için boşanma sonrası isim değişikliği konusunu ayrıntılı olarak açıklıyor. Kılavuza geri dönün: Boşanma ve Emlak.

Ä°sim değişikliği – gereklilikler, prosedür ve çocuklar

Boşanma durumunda, evlilik soyadı başlangıçta her iki eş tarafından da değiştirilmeden devam ettirilir. Ancak, eğer istenirse, boşanma da isim değişikliği için bir fırsat olarak kullanılabilir. Bu durum özellikle çekişmeli boşanmalarda yaygındır. Soyadı değiştirmenin çeşitli yolları vardır. Kızlık soyadı tekrar benimsenebilir, evlilik soyadı ve kızlık soyadından bir çift soyadı oluşturulabilir veya ilk evlilikteki evlilik soyadı tekrar benimsenebilir. Bunun için gereklilikler ve prosedürler nelerdir, nelerin dikkate alınması gerekir ve ortak çocukların isimleri ne olacak?

Bir bakışta en önemli şeyler:

  • İsim değişikliği ancak boşanma kesinleştikten sonra, yani artık boşanma kararına karşı herhangi bir yasal yol kalmadığında yapılabilir.
  • Ä°sim değişikliği sadece aile kütüğünü tutan bir nüfus müdürlüğünde yapılabilir. Bunun için yasal etkisi olan boşanma kararı ve kimlik kartı veya pasaport gibi bazı belgeler gereklidir.
  • Çocuklar boşandıktan sonra ancak belirli koşullar altında soyadlarını değiştirebilirler
  • Nüfus idaresi, isim değişikliği için 25 avroluk bir tasdik ve doğrulama ücreti almaktadır. Buna ek olarak, kimlik kartı gibi önemli belgelerin değiştirilmesi için gereken masraflar da vardır.

Ön koşullar – yasal olarak geçerli boşanma

Boşanma sonrasında soyadının değiştirilebilmesi için evliliğin yasal olarak boşanmış olması gerekmektedir. Nihai boşanma, boşanma kararına karşı başka bir itirazın mümkün olmadığı durumdur. Bunu sağlamak için ya her iki eşin de boşanma duruşmasında temyiz hakkından feragat etmesi ya da her iki eşin de bir ay içinde avukat aracılığıyla boşanma kararına itiraz etmesi gerekir. Boşanma kararında, boşanmanın hukuki geçerliliği mahkeme tarafından res judicata notu ile belgelenir. Bunun için boşanmadan sonra tebliğ edilen boşanma kararının res judicata notu talebiyle tekrar mahkemeye gönderilmesi gerekmektedir. Ancak o zaman belge yasal olarak geçerli bir boşanma olarak kabul edilecek ve isim değişikliği için kullanılabilecektir.

  • İsim değişikliği ancak boşanmanın yasal olarak bağlayıcı olması halinde boşanmadan sonra yapılabilir.
  • Boşanma ancak boşanma kararına karşı herhangi bir yasal yol kalmadığında kesinleşir

Prosedür – kayıt ofisinde isim değişikliği

İsim değişikliği, aile kütüğü burada tutulduğu için boşanmadan sonra ilgili nüfus müdürlüğünde gerçekleştirilebilir. Bunun için bazı belgeler gerekmektedir. Bir yandan, nihai kararname ile boşanma kararı, bir kimlik kartı veya pasaport ve varsa, ilgili kişi evlilikten sonra taşınmışsa, evlilik kaydının onaylı bir kopyası. Tüm bu belgeler mevcutsa, isim değişikliği doğrudan yerinde gerçekleştirilebilir. Sicil dairesi, belgelendirme ve kimlik doğrulama ücreti olarak yaklaşık 25 Avro almaktadır. Ayrıca, kimlik kartı, pasaport, kredi kartları veya ehliyet gibi önemli belgelerin düzenlenmesi veya değiştirilmesi için masraflar vardır.

  • Ä°sim değişikliği yalnızca aile kütüğünü tutan bir nüfus müdürlüğünde yapılabilir.
  • Nihai kararname ile boşanma kararı ve kimlik kartı veya pasaport gibi belirli belgeler gereklidir.

Çocuklar – sadece belirli koşullar altında isim değişikliği

Bir evliliğin boşanmasının başlangıçta müşterek çocukların ismi üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Ancak, boşanmadan sonra çocuğun birlikte yaşadığı ebeveyn yeniden evlenirse ve ikinci evlilikten başka çocukları olursa, ilk evlilikten olan çocuğun ailenin geri kalanından farklı bir isme sahip olması ve kendini dışlanmış hissetmesi söz konusu olabilir. Böyle bir durumda, ilk evlilikten olan çocuk, belirli koşullar altında, ikinci evlilikteki ailenin evlilik adı olarak kullandığı adı benimseyebilir. Çocuğun reşit olmaması, evli olmaması ve ismini değiştirmek isteyen ebeveynle birlikte yaşaması gerekmektedir. Buna ek olarak, ebeveynin tek başına velayete sahip olması, aksi takdirde diğer ebeveynin isim değişikliğini kabul etmesi gerekir. Çocuk diğer ebeveynin adını taşıyorsa, onun da isim değişikliğine rıza göstermesi gerekir. İlgili çocuk beş yaşından büyükse, isim değişikliğini onun da kabul etmesi gerekir. Bu gereklilikler yerine getirilirse, çocuğun adını değiştirmesini engelleyecek hiçbir şey yoktur.

  • Çocuklar ebeveynlerinin boşanmasından sonra soyadlarını değiştirebilirler
  • Ancak, çocukların isim değişikliği sadece belirli koşullar altında mümkündür

Boşanma – ön koşul, ayrılık yılı, isim değişikliği

Boşandıktan sonra isim değiştirmeyle ilgili en önemli sorular

İsim değişiklikleri konusu genellikle bazı soruları gündeme getirir. İsim değişikliği gerekli mi, hangi isim en mantıklı olur ve isim değişikliği çabaya değer mi? İsim değişikliğinin sizin için doğru olup olmadığına karar vermenizi kolaylaştırmak için, boşanma sonrası isim değişikliği konusundaki en önemli soruları sizin için yanıtlıyoruz!

Boşanmadan sonra isim değişikliği ne kadara mal olur?

Nüfus müdürlüğünde isim değişikliği için yaklaşık 25 Euro tutarında tasdik ve kimlik doğrulama ücreti ödenir. Ayrıca, kimlik kartı, pasaport veya ehliyet gibi belgelerin düzenlenmesi veya değiştirilmesi için de masraflar söz konusudur.

İsminizi nasıl değiştirebilirsiniz?

İsim, boşanmadan sonra aile kütüğünü tutan kayıt bürosunda değiştirilebilir. Ancak, aile düğünden sonra taşınmışsa, bu, belgeleri orijinal kayıt ofisine gönderen yeni ikamet yerinin kayıt ofisinde de mümkündür.

Çocuklar annenin soyadını alabilir mi?

Boşanmadan sonra müşterek çocukların anneyle birlikte yaşaması ve annenin yeniden evlenmesi halinde, ilk evlilikten olan çocuklar annenin ikinci evliliğinden olan evlilik soyadını alabilirler.

Boşandıktan sonra kızlık soyadımı tekrar alabilir miyim?

Evet, boşandıktan sonra soyadınızı değiştirmenin çeşitli yolları vardır. Bunlardan biri kızlık soyadını geri almak ya da evlilik soyadı ve kızlık soyadından oluşan çift bir soyadı seçmektir.

Çocukların çift isimleri olabilir mi?

Ebeveynlerden biri çift isim almaya karar verdi diye çocuklar boşandıktan sonra çift isim alamazlar. Çocukların isimlerinin değiştirilmesi sadece belirli koşullar altında mümkündür.

Evlilik ismi nedir?

Evlilik adı, her iki eş tarafından belirlenen ve ailenin tüm üyeleri tarafından taşınan bir aile adıdır. Bir aile adının evlilik sırasında belirlenmesi gerekmez. Eşler evlilik sırasında kullandıkları isimleri evlendikten sonra da koruyabilirler.

Boşanma: Rehber, yardım ve ipuçları

Boşanmanın karmaşık olduğu doğru. Ama yalnız değilsiniz! Birçok insan boşanır ve aslında çoğunluk her zaman iyi bir çözüm bulur. Sadece küçük bir yüzde savaşla sonuçlanıyor. Kendinizi iyi hazırlayabilmeniz için boşanma, aile, para ve emlak konularındaki küçük rehberlerimizi ve ipuçlarımızı burada bulabilirsiniz.