Genel ortaklık: gayrimenkul, oluşum, avantajlar/dezavantajlar ve vergiler

Gayrimenkul için Genel Ortaklıklar – Bir gayrimenkul işine başlayanlar için genel bir ortaklığın birçok avantajı olabilir. Vergi avantajlarından basit bir oluşum sürecine kadar, bu tür bir iş ortaklığı gayrimenkul yatırımı için idealdir. Size genel bir ortaklığın nasıl kurulacağı, gayrimenkulde genel ortaklıkların avantajları ve dezavantajları hakkında ayrıntılı bir genel bakış sunuyor ve karar vermenize yardımcı olacak en önemli soruları yanıtlıyoruz: Gayrimenkul yatırım işim için genel ortaklık iyi bir karar mı?

Genel Ortaklık: Kuruluşu, Avantajları ve Dezavantajları

Birçok kişi bir ortakla iş yapmak ister. Bunun tek başına çalışmaya göre birçok avantajı vardır. Mücadelelerinizde sizi taşıyacak ve kararlar için başvuracağınız biri var. Ancak bir de almak istediğiniz kararlara müdahale edecek birinin olması gerçeği var. Bunu yönetmek zor olabilir, ancak buna değebilir. Aşağıda size genel ortaklığın ne olduğunu, avantajlarının neler olduğunu, nasıl kurulacağını ve çok daha fazlasını gösteriyoruz.

Tanım ve temel bilgiler: Genel ortaklık ne anlama gelir?

Kaliforniya Eyaleti’ne göre resmi tanım “iki veya daha fazla ortak sahibin kâr amacıyla bir işletmeyi işlettiği bir ticari kuruluş biçimidir”. Uygulamada bu, iki kişinin gayrimenkul yatırımlarından kaynaklanan sorumluluğu, karları ve zararları paylaşması anlamına gelir. Daha da önemlisi, bu işletme biçimi bir ortaklıktır, yani işi yürüten kişilerden ayrı değildir. Ayrıca, tanımı gereği, birden fazla sahibi vardır.

 • Ä°ki veya daha fazla ortak sahibin bir işletmeyi kâr amacıyla işlettiği bir işletme biçimi

Genel bir ortaklığın kurulması: işletme adı, lisanslar, sözleşmeler vb.

Genel bir ortaklık kurarken, ilk adım ortaklık için bir şirket adı seçmektir. Bu, ismin başka bir şirket veya ortaklık tarafından devralınmadığından emin olmanız gerektiğinden önemlidir. Bunu yapmak için, belediyenizin sicilini, Dışişleri Bakanlığı ofisini ve bir ticari marka veya hizmet markasını ihlal etmediğinden emin olmak için Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi ile Ticari Markalar ve Hizmet Markaları Sicilini araştırın. Ardından, iyi yazılmış bir ortaklık sözleşmesi hazırlayın ve imzalayın.

Daha sonra, Genel Ortaklık Beyannamesini dosyaladığınız Dışişleri Bakanlığına geri dönersiniz. Birçok kişi zorunlu olmadığı için bunu atlar ve 70 dolarlık dosyalama ücretinden ve 15 dolarlık ücretten kaçınabilirsiniz. Aynı adımda, hayali bir işletme adı alarak ortaklığın adını yerel düzeyde kaydettirirsiniz. Ardından, ortaklığınız için ayrı bir banka hesabı oluşturmanız gerekir. Kişisel mali durumunuzu iş mali durumunuzdan ayrı tutmaya çalışmalısınız. Son olarak, yerel işletme ruhsatlarını ve özel emlak ruhsatlarını alın (bunlar eyaletten eyalete değişir).

Süreç özetlendi:

 1. Bir isim seçin
 2. Ana sözleşmenin hazırlanması
 3. Ortaklık beyannamesini gönderin ve isimleri kaydedin
 4. Bir ortaklık hesabı açın
 5. İzin ve ruhsatların alınması

Belgeler:

 • Ortaklık anlaşması
 • Genel ortaklık beyannamesi

Avantajlar: Dosyalama ücretleri, stres ve esneklik

İlk avantaj en önemlisi değildir, ancak sınırlı zamanı ve finansmanı olan ortaklıklar için belki de önemlidir (bunu önermiyoruz). Genel bir ortaklık, diğer iş formları kadar yasal olarak bağlayıcı değildir ve bu nedenle eyalet düzeyinde tescil edilmesi gerekmez. Böylece, başvuru ücretinden ve devlet sekreterliği ile uğraşma zahmetinden kurtulabilirsiniz. Ayrıca daha az bürokrasi olduğu ve yasal olarak daha az korunduğu için genellikle daha az stresli bir iş şeklidir. Son olarak, genel bir ortaklığın en büyük avantajı, çok kolay bir şekilde bir LLC’ye dönüştürülebilmesidir. Bu, bir LLC’nin toplam taahhüdüne hazır olmayanlar için harika bir atlama taşı yapar.

 • Kayıt ücreti yok
 • Daha az stresli
 • Esnek uygulama

Dezavantajlar: yapı, sorumluluk ve tutarsızlıklar

Çoğu insanın bir şirket kurmasının ana nedeni sorumluluktan kaçınmaktır. Ne yazık ki, genel ortaklıklar için durum böyle değildir, çünkü sahiplerinden ayrı varlıklar olmadıkları için sorumluluk korumasına tabi değildirler. Ek bir sorun da, genel ortaklıkların genellikle birbirini zaten tanıyan iki kişi arasında kurulmasından kaynaklanmaktadır. Durum böyle olmasa bile, ortaklıkta sadece iki kişi olduğu için mal sahiplerinin anlaşamaması yaygın bir sorundur. Bu durum çatışmalara ve geniş kapsamlı sorunlara yol açabilir. Yapı eksikliği, genel ortaklığın bir başka ve son dezavantajıdır

 • Sorumluluk koruması yok
 • Sahipler aynı fikirde olmayabilir
 • Yapı eksikliği

Immobilien-AG: Gayrimenkul ortaklıkları için tavsiyeler, ipuçları

C şirketleri veya S şirketleri gibi diğer şirket formlarının aksine, genel ortaklık orijinal ortaklık olarak kabul edilir ve aynı zamanda en az karmaşık olanıdır. Bununla birlikte, dikkate alınması gereken birkaç ayrıntı vardır. Bunlar arasında bir gayrimenkul ortaklığının (ister sınırlı ortaklık ister genel ortaklık olsun) nasıl yapılandırılacağı ve bir ortaklık sözleşmesinin önemi yer almaktadır. Son olarak, genel ortakların bir ortaklığın gerekli bir parçası olup olmadığına ilişkin yaygın soruyu da yanıtlıyoruz.

 1. Bir gayrimenkul ortaklığının yapılandırılması
 2. Ortaklık anlaşması
 3. Her ortaklığın bir genel ortağa ihtiyacı var mıdır?

Bir gayrimenkul ortaklığının yapılandırılması

Bir gayrimenkul ortaklığının yapısı karmaşık bir şey olabilir. Her adımı planlamak ve mümkün olduğunca mükemmel hale getirmek için zaman ayırmak önemlidir. Hatalardan kaçınmak için aşağıdaki video, ortaklığınızı nasıl yapılandıracağınız konusunda size yol gösterecektir.

Ortaklık sözleşmesi – genel bir ortaklığın en önemli parçası

Bir genel ortaklıktaki yatırımcılar bir mülk satın aldıklarında, her genel ortak mülkün yönetimine ve kontrolüne katılma konusunda eşit hakka sahiptir. Pratik açıdan bakıldığında bu, işlerin olağan akışı içinde ortaya çıkan anlaşmazlıkların nasıl ele alınacağının belirlenmesinin büyük önem taşıdığı anlamına gelmektedir. Ortaklık, farklı bir karar alma yöntemi belirlemekte ve bunu ortaklık sözleşmesinde ve/veya ortaklık sözleşmesinin bir ekinde yazılı olarak belirtmekte serbesttir. Ortaklık sözleşmesinde, kararların nasıl alınacağını, oylamanın nasıl yapılacağını ve örneğin çoğunluğa mı yoksa oybirliğine mi ihtiyacınız olduğunu ayrıntılı olarak belirlersiniz.

Ortaklık sözleşmesi her şeyin başı ve sonudur!

Her ortaklığın bir ortağa ihtiyacı var mıdır?

Evet. Sınırlı ortaklık lar ve sınırlı sorumlu ortaklıklar (sınırlı sorumlu şirketlerle karıştırılmamalıdır) dahil olmak üzere her ortaklık en az bir genel ortak gerektirir. Bu kişi, günlük kararları veren ve sorumluluğun ana yükünü taşıyan kişidir. Ayrıca yasal olarak bağlayıcı tüm kararları da o verir, çünkü tüm yasal sonuçlardan sorumlu olan odur.

 • Evet, her ortaklığın günlük kararları veren en az bir genel ortağa ihtiyacı vardır

Vergiler: geçişli yapı

Genel ortaklıklar dünyasında bazı vergi avantajları vardır. İlk olarak, genel ortaklıklar, şirketlerin aksine gelir vergisi ödememektedir. Aşağıda bilmeniz gereken ayrıntılara giriyoruz.

 1. Ortaklıklar vergiden muaf mıdır?
 2. Tüm ortaklar aynı miktarda vergi öder mi?

Ortaklıklar vergiden muaf mıdır? Genel ortaklıkların vergi yapısı

Evet. Genel ortaklıklar vergiden muaftır. Şirketin kendisi gelir vergisi ödememektedir. Bunun yerine, genel ortaklar gelir vergisi öderler. Diğer bir deyişle, karlar, zararlar vb. doğrudan ortaklara geçer.

 • Hayır, tüm karlar ve zararlar doğrudan ortaklara gider ve gelir vergisi olarak vergilendirilir

Dağıtım – Tüm ortaklar aynı miktarda vergi ödüyor mu?

Buna ortaklar tarafından karar verilebilir. Aksi takdirde, vergi dairesi her bir ortağı eşit şekilde vergilendirir. Bu avantajlı olabilir, örneğin mevcut bir ortaksanız ve yeni bir ortak katılırsa, vergi tutarı azalır. Ancak, ortak olursanız, ortaklığın varlıklarının sahibi olursunuz ve bu nedenle vergiye tabi olursunuz.

 • Ortaklar, her birinin aynı miktarı ödeyip ödemeyeceğine karar verir

Genel Ortaklık – Orijinal ortaklık

Genel ortaklık klasik, orijinal ortaklık biçimidir. Özellikle yeni başlayanlar veya bir LLC kurmak isteyip istemediklerinden veya işlerinin hangi yönde ilerlemesi gerektiğinden henüz emin olmayanlar için caziptir. Bununla birlikte, birçok avantajı vardır ve onu seçen birçok kişi için iyi bir seçimdir.

Karşılaştırma: Genel ortaklık ile sınırlı ortaklık arasındaki fark nedir?

Genel bir ortaklık ile sınırlı bir ortaklık arasındaki fark, genel bir ortaklığın yalnızca hepsi sorumluluk taşıyan genel ortaklardan oluşmasıdır. Limited ortaklığın sorumlu olmayan ek ortakları vardır (sözde sınırlı ortaklar). Genel ortaklıklar ve sınırlı ortaklıklar genellikle yanlış anlaşılır çünkü bir ortak ile bir ortaklık arasında önemli bir fark vardır. Bir sınırlı ortaklığın genel ortakları da vardır.

 • Sınırlı ortaklıklar, sorumlu olmayan ek ortaklara (sınırlı ortaklar) sahip genel ortaklıklardır.
 • Genel Ortaklıklar sadece genel ortaklardan oluşur

Bakınız Sınırlı Ortaklıklar – Gayrimenkul