Sınırlı ortaklık: gayrimenkul, oluşum, avantajlar/dezavantajlar ve vergiler

Sınırlı ortaklık gayrimenkulü – Gayrimenkulde sınırlı ortaklık ile kişisel sorumluluktan kaçınabilirsiniz. Genel bir ortağın genellikle işin çoğunu yapması ve yatırımcıların yalnızca sermayelerine katkıda bulunmasıyla, bu çok popüler bir gayrimenkul yatırım ortaklığı biçimidir. RELP nedir? Sınırlı ortaklıklar nasıl vergilendirilir? Aşağıda bulabilirsiniz

Sınırlı ortaklık: oluşum, avantajlar ve dezavantajlar

Sınırlı ortaklık genellikle daha pahalıdır ve birçok yatırımcı katılır. Bunlar genellikle günlük işlere daha az dahil olurlar ve bunu yatırımcılar adına çoğu kararı alan genel ortağa bırakırlar.

Tanım ve temel bilgiler: Gayrimenkul sektöründe sınırlı ortaklık

Sınırlı bir ortaklıkta, birçok yatırımcı sermayelerini bir araya getirir. Genel ortak olarak adlandırılan biri tamamen sorumludur, yani herhangi bir zarardan tamamen sorumludur, diğer ortaklar sadece katkıda bulundukları sermaye miktarına kadar sorumludur.

 • Birçok yatırımcı sermayelerini bir havuzda topluyor

RELP nedir?

Gayrimenkul konusunda uzmanlaşmış, yani gayrimenkul işleten bir sınırlı ortaklık genellikle RELP olarak adlandırılır. Bu, Real Estate Limited Partnership kelimelerinin kullanışlı bir kısaltmasından başka bir şey değildir.

RELP = Gayrimenkul Sınırlı Ortaklığı

Ltd – Ltd Şirketi Ne Tür Bir Şirkettir Anlamı

Ltd. şirket türünü, yani bir limited ortaklığı belirtir. Bu nedenle, bir şirket Ltd kelimesiyle bittiğinde bir limited ortaklık kolayca tanınır. Bu sadece bir kısaltmadır ve sadece sınırlı ortaklığı gösterir.

 • Şirket limited ortaklık olarak kurulmuştur

Sınırlı ortaklık kurma: süreç için basit rehber, bireysel adımlar

Sınırlı ortaklık, sınırlı ortaklığın daha az karmaşık biçimlerinden biridir. Öncelikle, bir yere karar vermeniz gerekir. Bu garip bir soru gibi görünebilir, ancak kayıt yaptırmak istediğiniz eyaleti seçmekte özgürsünüz. Örneğin Delaware, şirketleşmeyi çok daha kolay hale getirir ve genellikle daha hoşgörülü ve esnektir. Ardından, seçtiğiniz ismin zaten alınmış olup olmadığını görmek için kayıtları kontrol edebilirsiniz. Ardından, işin istediğiniz gibi başarılı olmaması durumunda içinizi rahatlatacak çeşitli yasal hususları içermesi gereken bir Ortaklık Anlaşması formüle edin. Sonunda, kayıt olun!

Süreç özetlendi:

 1. Kayıt için yer (federal eyalet) seçin
 2. İsimleri bulun
 3. Ana sözleşme/iş sözleşmesinin hazırlanması
 4. Kayıt Olun

Belgeler:

 • Şirket sözleşmesi

Avantajlar: Vergiler ve sermaye artırımı

Muhtemelen bir gayrimenkul sınırlı ortaklığı lehine en güçlü nokta, daha az sorumluluğa sahip olmanızdır. Yasal takibat durumunda, birey değil şirket yargılanır. Planlama ve hediye etme fırsatları şeklinde avantajlar da olabilir. Bir LLC ‘de olduğu gibi, çifte vergilendirmeden de kaçınabilirsiniz. Elbette bir diğer önemli nokta da yöneticinin normalden daha fazla sermayeye ve dolayısıyla daha iyi fırsatlara sahip olmasıdır. Bu arada, genel ortak sorumluluğu taşıdığı için ortaklar çok az riskle pasif kâr elde edebilirler.

 • Daha az yapışma
 • Çifte vergilendirmeden kaçınma
 • Daha fazla olasılık

Dezavantajlar: Kâr paylaşımı, çatışmalar

Her şirket çok sayıda üyeden oluşur ve bu nedenle, tanımı gereği, kişiler arası çatışmalar olacaktır. Elbette bu genellikle iyi bir şeydir ve üyeleri kararları hakkında daha dikkatli düşünmeye zorlar, ancak aynı zamanda çöküşe ve durgunluğa da yol açabilir. Özellikle kötü yazılmış ortaklık anlaşmalarında ilişkiler bozulabilir. İkinci bir dezavantaj da elbette kârın paylaşılması ihtiyacıdır. Bunun nedeni çalışmanın da paylaşılmış olmasıdır, ancak tamamlayıcılar için bu bazen sinir bozucu olabilir.

 • Kişiler arası çatışmalar
 • Kötü ortaklık sözleşmeleri
 • Kar paylaşımı

Gayrimenkul sınırlı ortaklığı: katkılar, ihtilaflar

Gayrimenkule yatırım yapmak için sınırlı ortaklık yaygın bir yöntemdir. Ancak, dikkate alınması gereken bazı noktalar vardır. Bunlar günlük prosedürleri ve ortaklığın nasıl işlediğini içerir.

Bir sınırlı ortak mülk katkısında bulunabilir mi?

Bu yaygın bir sorudur. Gayrimenkul sektöründen gelen çok sayıda yatırımcıyla birlikte, bir üyenin sahip olduğu bir mülke katkıda bulunmak istemesi alışılmadık bir durum değildir. Kanuna göre, sınırlı bir ortak para veya mülk şeklinde sermaye katkısında bulunabilir.

 • Evet, sınırlı ortaklar gayrimenkule katkıda bulunabilir

Komandite ortaklar ne yapar?

Sermaye şeklindeki katkıları dışında, komanditer ortakların bir bakıma şirkette hiçbir rolü yoktur. Hisselere sahiptirler ve ortaklığın değerine bağlı olarak bunlar artabilir. Ancak günlük işlerde yapacakları hiçbir görev veya katkıları yoktur. Elbette bazı kararlara katılırlar, ancak bu kararlardan genellikle kaçınılır çünkü bu ortaklar da sorumlu hale gelirler.

 • Sermaye katkısı

Sınırlı ortaklıklar nasıl çalışır?

Bu video, bu şirket türünün nasıl çalıştığına dair hızlı bir genel bakış sunar ve sınırlı ortaklıklar hakkında bilgi edinmek istiyorsanız baştan sona bilmeniz gereken her şeyi açıklar.

Vergiler: Ne zaman ödeme yapmalı, nasıl tasarruf etmeli

Her yıl, belirli zamanlarda, tüm ortaklar sınırlı ortaklığın kârından bir pay alır. Bu kişiler, bu geliri zamanı geldiğinde vergi beyannamelerinde bildirmekle yükümlüdürler. Ortaklık, tüm ortaklara ortaklık gelirlerini listeleyen bir K-1 sağlayacaktır.

 1. Limited ortaklıkta vergiyi kim öder?
 2. Limited ortaklığın vergi avantajları
 3. Limited ortaklıkta vergi nasıl ödenir?

Limited ortaklıkta vergileri kim öder?

Sınırlı ortaklıklar vergi ödemek zorunda değildir, bunun yerine bireyler vergi beyannamelerinde gelir olarak kâr payları üzerinden vergi öderler.

 • Her ortak kendi payına göre

Limited ortaklığın vergi avantajları

Bir LLC ‘de olduğu gibi, sınırlı bir ortaklığın vergilendirilmesi, bireysel ortakların çifte vergilendirmeden muzdarip olmayacağı anlamına gelir. Ortaklar gelirleri üzerinden tam vergi ödemek zorundadır, ancak diğer ortaklık türlerinden farklı olarak, bu gelir, geçiş prosedürü sayesinde yalnızca bir kez vergilendirilir.

 • Çifte vergilendirmeden kaçının

Limited ortaklıkta vergi nasıl ödenir?

Bir sınırlı ortaklık, Form 1065 ile birlikte IRS’ye dosyalanır. Bu, diğer tüm vergi beyannameleriyle birlikte dosyalanmalıdır. Üyelere yıl içinde çeşitli noktalarda ödeme yapıldığından, ne kadar ödemeleri gerektiğini bilmek için genellikle K-1’i kullanacaklardır.

 • 1065 formunu kullanın

Sınırlı ortaklık özeti: Daha az risk

Sınırlı bir ortaklıkla, normalde almanız gerekenden daha az risk üstlenirsiniz. Bu da, her şeyden elini eteğini çekmeyi tercih eden gayrimenkul yatırımcılarının pasif gelir elde etmek için genellikle bu yolu seçtiği anlamına gelir. Gayrimenkule yatırım yapmak çok fazla bilgi ve güncel kalmayı gerektirir, bu nedenle yatırımcılar bu işi daha fazla sorumluluk üstlenen bir genel ortağa devretmeyi severler.