Gayrimenkul alımının arızi maliyetlerini hesaplayın: arazi, ev ve daire için vergiler, harçlar, komisyonlar

Gayrimenkul satın alırken ek maliyetler – Düşük faiz oranları, harika kredi teklifleri ve karşı konulmaz satın alma fiyatları bazı insanları cezbeder ve bir ev sahibi olma hayalini gerçeğe dönüştürür. Ancak çoğu kişi konuya yeterince dikkat etmemekte ve bir satın alma sözleşmesi imzalarken alıcı ve satıcıların beklediği ek maliyetleri unutmaktadır. Kat mülkiyeti satın alırken ne gibi ek masraflar ortaya çıkar? Bir ev satın alırken yüzde kaç?

Ek maliyetler – vergiler, ücretler, komisyonlar ve ek ücretler

Bir satın alma sözleşmesi imzalandığında, finansman zaten tamamlanmış olur. Ancak, yan satın alma maliyetleri genellikle hafife alınmaktadır. Emlakçı, noter, tapu ve vergi dairesinden gelen faturalar, kredi sabitlenir sabitlenmez gelir. Bu nedenle kredi genellikle çok düşük belirlenir.

Arızi satın alma maliyetleri yüzde kaçtır?

20 yan bina maliyetleri en azından satın alma fiyatına ek olarak krediye dahil edilmelidir ve oldukça gerçekçidir.

~ Satın alma fiyatının %20’si

Gayrimenkul satın alırken en büyük 4 arızi maliyet

Genel bakış, bir ev satın alırken bekleyebileceğiniz en büyük 4 ek maliyeti göstermektedir. Peki bir ev inşa etmenin başka hangi maliyetleri vardır? Daha fazla bilgi için: Bir ev inşa etmek ve katlanacağınız maliyetler.

Ücretler: Satın alma sözleşmesinin noter tarafından onaylanması

Noter randevusu ücretleri, muhtemelen ev satın almanın arızi masrafları içindeki en büyük kalemlerden biridir. Noter ücretleri sabit olmasına ve herhangi bir yönde sapma göstermemesine rağmen oldukça yüksektir.

Satın alma fiyatının ~ %1,5’i

Genel bir kural olarak, satın alma fiyatının yaklaşık %1,5’i sabittir – ve bu sadece satın alma sözleşmesinin imzalanması içindir. Dolayısıyla, 100.000 avroluk bir mülk satın alırsanız, genellikle alıcının ödemesi gereken 1.500 avroluk noter ücreti vardır.

Almanya’da noterler için kesin ücretler noterlik ücret tarifesinde belirtilmiştir, ancak çevrimiçi olarak da hesaplanabilir.

Vergiler: Vergi dairesi için arazi devir vergisi

Sözleşme noterde imzalandıktan ve satın alma anlaşması noter tarafından onaylandıktan sonra, alıcıya vergi dairesinden posta gönderilir. Ardından, alıcıdan emlak devir vergisi talep edilir.

Bu ücret biraz değişiklik göstermektedir. Almanya’da bu oran genellikle mülkün satın alma fiyatının %3 – %6’sı civarındadır. Arazi devir vergisi bir eyalet vergisi olduğundan, her eyalet kendi arazi devir vergisi oranını belirler (harici).

Ancak Hamburg, Berlin ve Saksonya-Anhalt gibi bazı federal eyaletlerde bu oran mülk alım fiyatının %4,5’idir. Örneğin, 100.000 avroluk bir satın alma fiyatı için, arazi transfer vergisi için 3500 / 4500 avro daha ödersiniz .

Okuma ipucu: Kooperatiflerden aile vakıflarına kadar vergi yapılandırma seçenekleri hakkında bilgi edinin: Gayrimenkul ile vergiden tasarruf edin

Satın alma fiyatı 100,000 Euro

Baden-Württemberg 5,00% 5.000
Bavyera 3,50% 3.500
Berlin 6,00% 6.000
Brandenburg 6,50% 6.500
Bremen 5,00% 5.000
Hamburg 4,50% 4.500
Hesse 6,00% 6.000
Mecklenburg-Batı Pomeranya 6,00% 6.000
Aşağı Saksonya 5,00% 5.000
Kuzey Ren-Vestfalya 6,50% 6.500
Rhineland-Palatinate 5,00% 5.000
Saarland 6,50% 6.500
Saksonya 3,50% 3.500
Saksonya-Anhalt 5,00% 5.000
Schleswig-Holstein 6,50% 6.500
Thüringen 6,50% 6.500

Bu borç derhal ödenmelidir, çünkü ancak tutar vergi dairesine ulaştığında vergi dairesi sözde mahsup belgesini düzenler. Bu, yeni malikin tapu siciline aktarılması için zorunludur. Bu işlem tapu sicili tarafından düzenlenir ve yine ücrete tabidir, ancak bunlar nispeten düşüktür.

Satın alma fiyatının %3,5 – 6,5’i

Komisyon: brokerler kendi paylarını alırlar

Bir emlakçı aracılığıyla bir mülk veya arsa satın alırsanız, elbette emlakçı komisyonunu da genel hesaplamaya dahil etmeniz gerekir. Kural olarak, faturayı noterdeki kayıt işleminden hemen sonra emlakçıdan alırsınız.

Komisyon miktarı değişkenlik gösterir ve bölge gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Genellikle mülkün satın alma fiyatının yüzde dört ila altısı arasında değişir.

Mülk satın alma fiyatı 100.000 avro olan bir mülk için, sadece acente için 4.000 ila 6.000 avro arasında ödeme yaparsınız . Bununla birlikte, komisyoncunun komisyonunu müzakere etmeye değer olduğunu bilmek önemlidir, çünkü bunun büyük bir marjla ilişkili olduğu bilinmektedir.

Tavsiye edilen KDV dahil yüzde 3,48’lik toplam komisyon tavsiye edilebilir ve gerçekçi bir değerdir.

~ Satın alma fiyatının %3,48’i

Ek ücretler: Kredi faizi ve taksit ek ücretleri

Bankalar doğal olarak bir ev satışından paylarını almak isterler ve bu sadece kredi faizi yoluyla olmaz. Müzakere edilen kredi faiz oranları onlar için yeterli olmadığından, genellikle alıcı tarafından beklenmeyen ek masraflar talep ederler.

Bu maliyetler ilk bakışta açıkça fark edilememekte ve böylece bankalar müşterilerini aldatmaktadır. Bu tür gizli maliyetler, toplam kredinin henüz ödenmemiş kısmı üzerinden aylık taahhüt faizi şeklinde olabilir.

Orada, örneğin, müşterinin bu şekilde beklemediği ve kütleye eklenen %0,25’lik bir ücret alınır. Bu, 100.000 avroluk bir kredi tutarı için ayda yaklaşık 250 avro anlamına gelir ki bunu beklemiyorsunuz.

Diğer, gizli maliyetler

Ancak ilk başta beklemeyebileceğiniz başka gizli maliyetler de vardır. Bunlar arasında, bazı bankaların ekstra ücret talep ettiği hesap yönetimi ve talep ücretlerinin yanı sıra, inşaatın ilerlemesine bağlı olarak kredinin bir kısmının ödenmesi durumunda taksit ek ücretleri de yer almaktadır.

Bu nedenle, kredinizi alırken küçük puntolarla yazılanlara çok dikkat edin, net olmayan her şeyi sorun ve yalnızca tüm yükümlülükler konusunda net olduğunuzda krediyi alın.

Güvenli tarafta olmak için, bankanızdan toplam efektif faiz oranını veya gerçek efektif faiz oranını hesaplamasını isteyin. Burada, tüm ek maliyetler ayrıntılı olarak listelenir ve açıkça sunulur.

Sörveyör ve Yenileme – Potansiyel Arızi Maliyetler

Tüm mülkler için geçerli olmayan bir diğer yan maliyet faktörü de eksper ve yenileme maliyetleridir.

Özellikle eski mülkler söz konusu olduğunda, satın almadan önce bir eksper tutarak mülkün durumunu incelemek mantıklı olacaktır. Bu, örneğin nem ve kirleticilerin incelenmesini içerir (özellikle 1970’lerden kalma mülkler söz konusu olduğunda). Bu tür değerlemeler , mimarlar veya inşaat mühendisleri gibi bağımsız uzmanların yanı sıra emlak uzmanları tarafından da gerçekleştirilir.

Burada maliyetler, uzman görüşünün türüne ve gereken süreye bağlı olarak büyük ölçüde değişmektedir. Bunun için herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Değerleme uzmanları değerlemeyi kendileri hesaplar. Ekspertizin ne kadar iyi olduğuna bağlı olarak, gelecekteki mülkte yenileme çalışmaları gerekli olabilir ve bu da hesaplamaya dahil edilmelidir.

Yeni bir ısıtma sistemi, yeni pencereler veya çatının restorasyonu olsun, bu durum için maliyetler de büyük ölçüde değişir. Taşınmadan önce genellikle genel tadilat masrafları olduğunu aklınızda bulundurmalısınız. Yeni zeminler, farklı duvar renkleri, yeni bir mutfak veya hatta bir duvarın yıkılması.

Tüm bunlar yine paraya mal olur ve bu da küçümsenmemelidir. Burada genellikle planlanandan daha fazla maliyet ortaya çıkar, çünkü her zaman bir şeyler ters gider, hesaplanandan daha pahalıdır veya küçük şeyler eksiktir. Ayrıca, birçok yenileme çalışmasının kendi başınıza gerçekleştirilemeyeceğini de aklınızda bulundurmalısınız. Bu nedenle, size yardımcı olacak zanaatkarlara ve uzmanlara da ihtiyacınız olacak ve elbette zamanları için sizden ücret alacaklar. Bir eve karar vermeden önce, hala yapılması gereken işleri, neleri yenilemek istediğinizi ve bu tür yenileme çalışmalarının maliyetinin ne kadar yüksek olacağını önceden düşünün.

Sonuç: Yan satın alma maliyetlerini hesaplayın

Satın alma fiyatı 100.000 avro olan ve aynı tutarda kredi alan bir mülk için 9.000 ila 12.000 avroluk arızi masraflar bekleyin.

Bunları kredi tutarınıza dahil etmezseniz, kendi sermayenizden düşülmesi gerekecektir. Bu tür beklenmedik ek maliyetler hafife alınmamalıdır ve mülkten mülke büyük farklılıklar gösterebilir. Mülkün fiyatı ne kadar yüksekse, bekleyebileceğiniz ek maliyetler de o kadar yüksek olacaktır.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.