Berlin Satın Al & Kirala: Ev, daire, arsa – metrekare başına fiyat

Berlin satın al & kirala – Ünlüler, siyaset, iş dünyası, aynı zamanda aktörler ve diğer birçok tanınmış sima için bulunulması gereken yer. Sıcak bir nokta olan başkent, Hamburg ve Münih gibi mevcut emlak piyasasının etkilerine maruz kalmaktadır. Berlin ‘de apartman daireleri, evler, arsalar, her şey talep görüyor ve dünya çapında yatırımcılar tarafından aranıyor. Yani bir emlakçı olarak yapacak çok şey var! Bir alıcı, yatırımcı veya kiracı olarak şehir hakkında fikir sahibi olabilmeniz için Berlin’in en önemli rakamlarını burada derledik. Kiracı veya alıcı olarak sizin için seçilen ve hazırlanan Federal İstatistik Dairesi rakamlarıyla ayrıntılı bir genel bakış. Okuma ipucu! Ev veya daire satışı konusunda ücretsiz rehber ve kontrol listesi.

Premium veya lüks mülk? Daha fazlasını okuyun: Emlakçı Berlin

Berlin: Federal Cumhuriyet’in Başkenti

Hamburg ve Münih ile birlikte Berlin, dünya çapında Avrupa’nın mega şehirlerinden biri olarak bilinmektedir. Modadan sanata, finanstan start-up’lara kadar her şeyi sunuyor ve liste uzayıp gidiyor. Bu 3,75 milyonluk şehirde tutkusunu bulamayan neredeyse hiç kimse yoktur. Bu durum, şehrin ve farklı bölgelerin yayılmasında da kendini göstermektedir. Bu nedenle genellikle ‘birçok şehir bir arada’ olarak tanımlanır. Berlin-Mitte’de bir yürüyüş Kreuzberg‘den çok farklıdır ve Prenzlauer Berg genellikle Zehlendorf ile karıştırılmaz. Tartışmasız Almanya’nın en hippi şehridir ve Londra, Prag ve Paris gibi diğer metropollerle rekabet edebilir.

Berlin’de yaşamak

Berlin’de Yaşam – Size Almanya’nın başkentinin en güzel semtlerini tanıtıyor ve yeni evinizi kurmak için en iyi, en kaliteli ve en seçkin mülkleri nereden satın alabileceğinizi veya yatırım olarak bir mülke yatırım yapmak için hangi semtlerin en uygun olduğunu söylüyoruz. Lüks Grunewald’dan büyüleyici Schmargendorf’a, sakin Dahlem’den tarihi Charlottenburg’a kadar en popüler yerleşim bölgelerini burada sunuyoruz.

Berlin ne sunuyor? Alman metropolünde yaşam

Sadece canlı ve çeşitli şehir manzarasıyla değil, aynı zamanda mükemmel bir altyapıya sahip olmasıyla da caziptir. Bu da Avrupa’nın görece doğusundaki coğrafi uzaklığına, devasa ana tren istasyonuna ve modern havalimanı BER’e (2020’de açılıyor) rağmen ulaşmanın zor olmadığı anlamına geliyor. Şehir içinde, geniş bir toplu taşıma ağı sayesinde şehrin herhangi bir yerine çok zorlanmadan ulaşılabilir.

Bilmeniz gereken semtler, lüks Tiergarten bölgesiyle Berlin-Mitte, dünyaca ünlü gece hayatının yaşandığı Kreuzberg ve Friedrichshain‘dir. Burada kafeler de bulunmaktadır ve özellikle Kreuzberg ve Friedrichshain nispeten ucuz kiraları sayesinde sanatçılara ve öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır, bu da bu bölgeleri çok canlı kılmaktadır. Genç ailelerin günlerini ağaçlarla çevrili uzun gezinti yolları ve 18. yüzyıldan kalma cepheler boyunca yürüyerek geçirdiği Prenzlauer Berg de önemlidir. Çalışan insanlar için Treptow-Köpenick ve Steglitz semtleri, yeşil alan kaybı olmaksızın şehre yakınlıkları ve daha sakin bir atmosfere sahip olmaları nedeniyle rağbet görmektedir.

Almanya’nın mega kentinde kiralamak mı, satın almak mı?

Berlin, gayrimenkul yatırımlarının nispeten düşük riskli olduğu bir şehirdir. Şehrin son zamanlarda kazandığı popülerlikle birlikte fiyatların yükselmeye devam etmemesi pek olası değil. Şu anda ticari yatırımcılar Berlin’deki yatırımlarını yavaşlatırken, özel yatırımcılar hisselerini artırmaktadır. Ticari yatırımcıları Berlin’e yatırım yapmaktan alıkoyan aynı nedenler, burada mülk satın almayı da çok cazip hale getiriyor. Berlin’de mülk satın almak neredeyse kesinlikle iyi bir yatırımdır ve artan kiraların yanı sıra kiralamayı çevreleyen siyasi belirsizlikle birlikte, burada mülk yatırımı doğru seçimdir.

 • Kira/m²: €9,50-€28,00
 • Alış/m²: 4,000€-20,000€

Lokasyona bağlı olarak metrekare başına fiyatlar

Gayrimenkul, Berlin’de önemli bir cazibe merkezidir. Özellikle Kreuzberg gibi gelecek vaat eden bölgelerde fiyatlar giderek yükseliyor. Geçen yıl yaklaşık 20.000 yeni konut birimi onaylandı, bu da bu şehrin ne kadar popülerlik kazandığını gösteriyor. Ortalama daire fiyatı 305.000 Avro civarında olup ülkedeki en yüksek altıncı fiyattır, ancak son 3 yılda %13,5 oranında artarak Almanya’daki en yüksek fiyat haline gelmiştir. Müstakil ev ler veya yarı müstakil evler için de durum benzerdir. Bunlar ortalama 511.000 € ile altıncı sırada yer alırken, %16,2’lik artışla Almanya’nın en güçlüleri oldular. Ortalama olarak, iyi bölgelerdeki kiralar metrekare başına 9,50-28,00 €’ya ulaşabilir. Burada yabancı yatırım yaygındır. Şehrin uluslararası havası sayesinde ziyaretçiler ve gurbetçiler kendilerini iyi hissetmektedir.

Farklı bölgeler için daire fiyatı €/m²:

 • Çok iyi – €4,000-€20,000 (yükseliyor)
 • Ä°yi – 3.100 € – 11.500 € (artan)
 • Orta – €2,200-€6,500 (sabit)
 • Bekar – 1.800 – 5.000 Avro (sabit)

Renkli Berlin’de gayrimenkul satmakla mı ilgileniyorsunuz? Berlin’de mülk satmak için ipuçlarımızı da burada bulabilirsiniz. Metrekare başına fiyatlar da dahil olmak üzere en kazançlı semtleri burada bulabilirsiniz:

 1. Pankow
 2. Charlottenburg
 3. Wilmersdorf
 4. Friedrichshain-Kreuzberg
 5. Prenzlauer Berg
 6. Kreuzberg
 7. Wannsee
 8. Steglitz
 9. Schöneberg

Berlin’de satın alın

İlk olarak, alıcılar için mevcut istatistiklere detaylı bir şekilde göz atıyoruz. Burada, yeni inşa edilmiş bir apartman dairesinin satın alma fiyatından, mülk kiralamak için ipuçlarına ve büyük soruya kadar birçok bilgi bulacaksınız: Berlin’de satın almaya değer mi?

 1. Konutlar için satın alma fiyatı
 2. Lüks konutlar, satışların payı
 3. Mülkün kiralanmasına izin verin
 4. Onay hacmi (konut inşaatı)
 5. Satın almaya değer mi?
 6. Komisyoncu olmadan satın alın

Tipik Berlin: modern, klasik ve kült ile buluşuyor. Ancak Berlin’in sarı yeraltı ve banliyö trenleri, özellikle Berlin Mitte’deki birçok modern bina gibi şehir manzarasını da karakterize ediyor.

Gayrimenkul, ev ve apartman fiyatlarına geçmeden önce, Berlin Mitte’deki tipik bir daireye göz atalım. Çoğu zaman işyerinde geçirildiği için zarif, sade iç tasarım.

Konutlar için satın alma fiyatı

2005’ten 2019’a kadar Berlin’deki müstakil evlerin satın alma fiyatları (1.000 Euro cinsinden).

Statistik: Kaufpreis für freistehende Eigenheime aus dem Berliner Bestand von 2005 bis 2019 (in 1.000 Euro) | Statista

Lüks konut satışlarının sayısı

Almanya’da her yıl kaç lüks mülk satılıyor ve satın alınıyor? Bu istatistikler pazarın ne kadar yönetilebilir olduğunu göstermektedir. Burada Almanya’nın seçili şehirlerindeki lüks mülk satışlarının sayısını görebilirsiniz.

Statistik: Anzahl der Verkäufe von Luxushäusern* in ausgewählten Städten in Deutschland im ersten Halbjahr 2010 und 2011 | Statista

Görselleştirme için kullanılan veriler en son 2010 ve 2011’in ilk yarısında yapılan anketi göstermektedir, o zamandan bu yana şehirde çok şey olmuştur. Özellikle Berlin Mitte, milyonlarca turistin yanı sıra arsa ve gayrimenkul alıcılarını da kendine çekmektedir. Hükümet mahallesi civarındaki konum, en fazla avantajı sunmaktadır.

Burada ayrıca son derece modern bir mimari bulacaksınız.

Berlin ve Almanya: Karşılaştırmalı satın alma fiyatları

Almanya’nın büyük şehirlerine yönelik bu bireysel rehberler, emlak alıcıları için önemli bölgeleri, altyapıya ilişkin bilgileri ve gelir, kredibilite, bankalar ve öz sermaye gibi satın alma ön koşullarını içermektedir. Ama çok daha önemlisi: hatalar, riskler, kira getirileri ve daha fazlası. Satın alma fiyatı ve değerleme için belirleyici olan nedir? Yer, bina dokusu, tadilat, ekipman ve diğer her şey ücretsiz.

Satın alma, vergiler ve diğer konularda harici kılavuzlar.

(Bağlantı yeni sekmede açılır)

Şehir / Satın alma fiyatı güncel:

Berlin’de mülk değerlemesi: Sabit satın alma fiyatı?

Yan maliyetleri azaltın ve aynı zamanda yatırım sermayesi kazanın – Mülkün değerlemesi ne kadar iyi olursa, yan maliyetler ve işletme vergisi o kadar düşük olur. Bu nedenle Berlin’deki gayrimenkullerin değerlemesi konusuyla da her zaman yoğun bir şekilde ilgilenmenizi tavsiye ederim.

Bir satın alma fiyatını hemen kabul ederseniz, muhtemelen daha fazla ödersiniz. Bunu eğitim ücreti olarak yazabilirsiniz. Ancak bu 5 haneli bir meblağ olduğunda, birçok kişi için hızla acı verici hale gelir. Parayı, yeni bir ısıtma sistemi ya da bir mimar veya ustanın yardımıyla mülkünüzü yenilemek veya modernize etmek için harcayabilirsiniz. Bunun hemen iki olumlu yan etkisi olacaktır:

 1. Somut eleştiri noktaları (örneğin bina dokusu) aracılığıyla satın alma fiyatının en aza indirilmesi ve
 2. Yeniden satışta yenileme / modernizasyon yoluyla değer artışı.

Böylece sadece yan masraflar ve vergiler için daha az ödeme yapmakla kalmaz, aynı zamanda mevcut varlıkları mülkünüzün değerini artırmak için de kullanabilirsiniz. Karşılaştırmalı değerler, Senato’nun kavramlarına rağmen Berlin’de fiyatların artmaya devam ettiğini göstermektedir. Şehirde mevcut olan her metrekare değer kazanıyor, bunu istatistiklerde de görebilirsiniz.

Bu nedenle, unutmayın: mülkü ne kadar ayrıntılı kontrol ederseniz, satın alma fiyatını en aza indirme olasılığınız o kadar artar. Not: Bu arada, çoğu insanın mülk satın almak için Berlin’de emlakçı tutmasının nedenlerinden biri de budur.

Aklınızda belirli bir mülk varsa, arsa, daire, ev ve benzerleri hakkındaki ayrı makaleleri okumanızı tavsiye ederim.

Yeterince daire var mı?

Kendi mülkünüzde kendiniz yaşayabilir veya kiraya verebilirsiniz. Mevcut konut sıkıntısı göz önüne alındığında bu, kira gelirini artırmak için iyi bir yoldur. Çünkü, her zaman olduğu gibi, arz ve talep geçerlidir. Grafik, 2016-2018 döneminde tamamlanan yıllık bina sayısının 2016-2020 dönemindeki yıllık talebe oranını göstermektedir.

 1. Hamburg ve Düsseldorf %86 oranında kapsama alanı/yıl.
 2. Frankfurt am Main kapsamı / 78’de yıl
 3. Berlin kapsamı / 73’te yıl
 4. Münih kapsamı / 67 yaşında yıl
 5. Stuttgart kapsamı / 56’da yıl
 6. Köln kapsamı / 46’da yıl

Statista‘da daha fazla istatistik bulabilirsiniz

Onay hacmi (konut inşaatı)

Burada, 18 yıl öncesine bakarak, 2000’den 2018’e kadar Almanya’da yeni konut ve konut dışı binalar için verilen izinlerin hacminin gelişimini görebilirsiniz (milyarlarca avro olarak). Son ölçüm olan 2018’de ileriye doğru büyük bir sıçrama daha oldu. Konut yaratmak için çok fazla yatırım yapılacaktır.

Statistik: Genehmigungsvolumen für neue Wohn- und Nichtwohngebäude in Deutschland in den Jahren 2000 bis 2018 (in Milliarden Euro) | Statista

Nereden satın almaya değer? Karşılaştırma

Nerede bir mülk satın almaya değer (ev, yarı müstakil ev, kat mülkiyeti, vb.)? Karşılaştırma yapıldığında, özellikle Kuzey Ren Vestfalya ve Hessen’de atıl duran potansiyel görülebilir. Bu grafik, 2018 yılında Almanya’nın metropollerinde ev sahibi olmanın kiralamaya kıyasla maliyet avantajlarını göstermektedir.

 1. Düsseldorf %53,8 ile
 2. Köln %53,6 ile
 3. 50,1 ile Frankfurt
 4. Stuttgart %44,0 ile
 5. Leipzig %41,8 ile
 6. Münih %37,6 ile
 7. Hamburg %35,0 ile
 8. Berlin %26,9 ile

Statista‘da daha fazla istatistik bulabilirsiniz

Aracı olmadan daire satın almak

Grafik, 2016 yılında emlakçılar tarafından ilan edilen apartman dairelerinin payını göstermektedir.

Her 4 apartman dairesinden 3’ü (%78,6) emlakçılar tarafından sunulmaktadır

Burada piyasanın büyük bir kısmının deneyimli emlakçıların elinde olduğunu açıkça görebilirsiniz. Yüksek kaliteli ve iyi mülkler her zaman bir emlakçının yardımıyla satılır. Ne de olsa mesele “sadece” görüntülemek değil. Alıcı edinme, ağ kurma, müzakereler, kredi kontrolleri, satın alma sözleşmeleri, tüm bunlar emlakçının işinin bir parçasıdır.

 1. Berlin’deki apartman dairelerinin %78,6’sı emlakçılar aracılığıyla
 2. Broker aracılığıyla %76,0 ile Düsseldorf ETW
 3. Hamburg ETW Broker aracılığıyla %65,1
 4. Broker aracılığıyla Köln ETW %63,0
 5. Stuttgart ETW broker aracılığıyla %56,8 ile
 6. Broker aracılığıyla %55,2 ile Münih ETW
 7. Broker aracılığıyla %53,3 ile Frankfurt ETW

Statista‘da daha fazla istatistik bulabilirsiniz

Şehir Sarayı

Berlin’de Arazi Transfer Vergisi

Berlin’de emlak devir vergisi, gayrimenkul veya daha doğrusu arsa veya arsa payı satın alındığında ödenir. Verginin miktarı her bir federal eyalet tarafından belirlenir. Kural olarak, arazi devir vergisi yüzde 3,5 ile yüzde 6,5 arasında değişmektedir. Berlin için geçerli arazi devir vergisi oranını, 1 – 5 milyon Euro arasındaki örnek satın alma fiyatlarıyla birlikte burada bulabilirsiniz:

Kiralık

 1. Tamamlanan dairelerin dağılımı
 2. Ticari mülk kiralama
 3. Kiralık ofis: En pahalı şehirler
 4. Kiralık ofis: Mevcut alan ve uygulamalar

Tamamlanan dairelerin dağılımı

Berlin’de 2008 ve 2017 yılları arasında tamamlanan konut ve konut dışı binaların ilçelere göre dağılımı.

Statistik: Verteilung der zwischen 2008 und 2017 fertiggestellten Wohn- und Nichtwohnungsbauten in Berlin nach Bezirken | Statista

Daire sayısı

1991’den 2018’e kadar Berlin’deki konut ve konut dışı binalardaki daire sayısı (1.000 olarak).

Statistik: Anzahl der Wohnungen in Wohn- und Nichtwohngebäuden in Berlin in den Jahren 1991 bis 2018 (in 1.000) | Statista

Ticari mülk kirası

Konum her şeydir! Özellikle girişimciler ve işletmeler için. Ticari mülk kiraları tüm büyük şehirlerde artıyor, sadece Berlin’de aylık kira maliyeti daha ucuz hale geliyor ve bu da en iyi lokasyonlarda gerçekleşiyor. Bu grafik, Almanya’nın en büyük şehirlerindeki (Hamburg, Köln, Frankfurt, Münih ve Berlin) ticari gayrimenkuller için endekslenmiş maliyetleri karşılaştırmalı olarak göstermektedir. Yaygın bir endeks, ana lokasyonlardaki mağaza kiralarını, ikincil merkezlerdeki mağaza kiralarını, şehir merkezlerindeki ofis kiralarını ve ticari mülk fiyatlarını dikkate alır.

 1. Hamburg
 2. Köln
 3. Frankfurt
 4. Münih
 5. Berlin

Statista‘da daha fazla istatistik bulabilirsiniz

Bir ofis kiralayın: En pahalı şehirler

Ofis kiraları şu anda en yüksek nerede? Berlin, ortalama 39,90 Euro/m² olan güncel ofis kiraları ile zirvede yer almaktadır. Burada Alman şehirlerindeki en yüksek ofis kiralarını görebilirsiniz.

 1. Frankfurt – 45,50 Euro/m² (+%23,1)
 2. Berlin – 39,90 Euro / m² (+% 44,9)
 3. Münih – 39,50 Euro / m² (+ %24,6)
 4. Hamburg – 29,00 Euro / m² (+ %19,0)
 5. Düsseldorf – 28,50 Euro / m² (+ %19,3)
 6. Köln – 25,50 Euro / m² (+ %20,4)
 7. Stuttgart – 24,00 Euro / m² (+ %21,7)

Statista‘da daha fazla istatistik bulabilirsiniz

Bir ofis kiralayın: Mevcut alan ve uygulamalar

Mükemmel ofisi bulmak – Berlin diğer Alman şehirlerine kıyasla nasıl? Bu grafik, 2018 yılında seçilmiş Alman şehirlerindeki boş ofis alanlarının toplam ofis alanı içindeki payını göstermektedir.

 1. Frankfurt am Main – %6,8 boş / %93,2 kiralanmış
 2. Düsseldorf – %6,4 boş / %93,6 kiralanmış
 3. Hamburg – %3,6 boş / %96,4 kiralanmış
 4. Köln – %2,8 boş / %97,2 kiralanmış
 5. Stuttgart – %2,3 boş / %97,7 kiralanmış
 6. Münih – %1,8 boş / %98,2 kiralanmış
 7. Berlin – %1,5 boş / %98,5 kiralanmış

Berlin Mitte’de özel daireler mi? Bizimle iletişime geçin!

Yaşam, nüfus ve ekonomi

 1. Berlin şehir haritası
 2. Nüfus
 3. Karşılaştırma: Berlin, Hamburg, Köln ve Münih
 4. Nüfusun ortalama yaşı
 5. Berlin’in gayri safi yurtiçi hasılası
 6. İşsizlik oranı
 7. Özel haneler: Berlin’de 2030 yılına kadar tahminler

Berlin şehir haritası

Nüfus sayısı

1960’tan 2018’e Berlin’deki nüfus.

Statistik: Bevölkerung in Berlin von 1960 bis 2018 | Statista
Statista‘da daha fazla istatistik bulabilirsiniz

Karşılaştırma: Berlin, Hamburg, Köln ve Münih

En çok nüfus nerede yaşıyor? Burada Almanya’nın en büyük 4 şehrinin görselleştirmesini görebilirsiniz. Grafik, 31 Aralık 2018 tarihinde, 2018 / 2019 yılının başında Alman megakentlerinde yaşayanların sayısını göstermektedir.

 • Berlin – 3.644.826 kişi
 • Hamburg – 1.841.179 kişi (- 1.625.647 kişi Berlin’e kıyasla)
 • Münih – 1.471.508 kişi (- 2.173.318 bkz. Berlin)
 • Köln – 1.085.664 kişi (- Berlin ile karşılaştırıldığında 2.559.162 kişi)

Statistik: Einwohnerzahl in deutschen Megastädten am 31. Dezember 2018 | Statista
Statista‘da daha fazla istatistik bulabilirsiniz

Nüfusun ortalama yaşı

2011’den 2018’e kadar Berlin’deki nüfusun ortalama yaşı.

Statistik: Durchschnittsalter der Bevölkerung in Berlin in den Jahren 2011 bis 2018 | Statista

Ekonomik durumun değerlendirilmesi

Berlin’deki mevcut ekonomik durumu genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

Statistik: Wie beurteilen Sie generell die aktuelle Wirtschaftslage in Berlin? | Statista

Berlin’in gayri safi yurtiçi hasılası

1970’ten 2018’e Berlin gayri safi yurtiçi hasılası (milyon avro olarak)

Statistik: Bruttoinlandsprodukt Berlins von 1970 bis 2018 (in Millionen Euro) | Statista

İşsizlik oranı

2001’den 2019’a kadar Berlin’deki işsizlik oranı.

Statistik: Arbeitslosenquote* in Berlin von 2001 bis 2019 | Statista

Almanya’da satın alın

İpucu! Daire satın almak hakkında daha fazla bilgi edinin: Almanya’nın en pahalı 10 şehri.

 1. Sıralama: Kat mülkiyeti için metrekare başına fiyatlar
 2. Konut Fiyat Endeksi: Konut Fiyat Gelişimi
 3. Almanya’da inşaat yatırımlarının gelişimi
 4. Almanya’da sahiplik oranı

Sıralama: Kat mülkiyeti için metrekare başına fiyatlar

2015 ve 2019’da kat mülkiyeti için metrekare başına en yüksek fiyatlara sahip şehirler (metrekare başına avro cinsinden).

 1. Münih – 8.993 Euro / metrekare
 2. Frankfurt am Main – 6.701 Euro / metrekare
 3. Stuttgart – 6.324 Euro / metrekare
 4. Potsdam – 6.1.64 Euro / metrekare
 5. Berlin – 5.578 Euro / metrekare
 6. Hamburg – 5.507 Euro / metrekare
 7. Düsseldorf – 5.470 Euro / metrekare
 8. Erlangen – 5.416 Euro / metrekare
 9. Regensburg – 5.411 Euro / metrekare
 10. Freiburg im Breisgau – 5.349 Euro / metrekare

Statistik: Städte mit den höchsten Quadratmeterpreisen für Eigentumswohnungen in den Jahren 2015 und 2019* (in Euro pro Quadratmeter) | Statista

Konut Fiyat Endeksi: Konut Fiyat Gelişimi

Almanya’da konut fiyatlarının 2000’den 2018’e gelişimi (2015 = endeks 100).

Statistik: Entwicklung der Hauspreise in Deutschland in den Jahren 2000 bis 2018 (2015 = Index 100) | Statista

Almanya’da inşaat yatırımlarının gelişimi

Almanya’daki inşaat yatırımlarının 2000’den 2016’ya gelişimi (bir önceki yıla kıyasla).

Statistik: Entwicklung der Bauinvestitionen in Deutschland in den Jahren 2000 bis 2016 (im Vergleich zum Vorjahr) | Statista
Statista‘da daha fazla istatistik bulabilirsiniz

Almanya’daki Kiralamalar

İpucu! Daire kiralama hakkında daha fazla bilgi edinin : Almanya’nın en pahalı 10 şehri.

 1. Kira endeksinin geliştirilmesi
 2. Sıralama: Daire kiraları
 3. Yeni inşa edilen konut binalarının sayısı

Kira endeksinin geliştirilmesi

1995-2019 yılları arasında Almanya için kira fiyat endeksinin gelişimi (2015 = endeks 100)

Statistik: Entwicklung des Mietpreisindex für Deutschland in den Jahren 1995 bis 2019 (2015 = Index 100) | Statista

Sıralama: Daire kiraları

2019’un 4. çeyreğinde Almanya’da daire kira fiyatlarının en yüksek olduğu şehirler (metrekare başına Euro olarak)

Statistik: Städte mit den höchsten Mietpreisen für Wohnungen in Deutschland im 4. Quartal 2019 (in Euro pro Quadratmeter) | Statista

Yeni inşa edilen konut binalarının sayısı

Yeni inşaat: Yeni konutlar nerede inşa ediliyor? Almanya’da 2017 ve 2018 yıllarında federal eyalete göre yeni inşa edilen konut binalarının sayısı (1.000 olarak).

Statistik: Zahl der neu errichteten Wohngebäude in Deutschland nach Bundesländern in den Jahren 2017 und 2018 (in 1.000) | Statista