Aracılık sözleşmesi Cayma hakkı: Haklar ve yükümlülükler – Neler olabilir?

Cayma hakkı sözleşmesi – Bir aracılık sözleşmesi ancak yasal olarak bağlayıcı bir cayma hakkına sahipse geçerlidir. Bu, müşteriye yazılı olarak, e-posta veya faks yoluyla gönderilmeli ve kabul edilmelidir. Sözleşmenin tam olarak geçerli olabilmesi için, komisyoncunun da sözleşmeyi kabul etmesi ve onaylaması gerekir. Ä°ptal politikasının kabulü, mal sahibi olarak bir aracılık sözleşmesi imzaladığınız veya müşteri olarak bir aracının hizmetlerinden yararlandığınız anda gerçekleşir.

Sözleşmenin çevrimiçi yapılması – cayma hakkı

Bir mülk arıyor ve bir emlakçı tarafından aracılık edilen bir teklifle mi ilgileniyorsunuz?

Daha sonra, ilk temastan sonra, sadece fuar ve soruların cevaplarını değil, aynı zamanda iptal politikasını da alacaksınız. Bu, satın alma sözleşmesinin imzalanması ve mülkün lehine karar vermeniz durumunda komisyonu ödemeyi taahhüt ettiğinizi belirtir.

Çevrimiçi sözleşmeler için cayma hakkı

Çevrimiçi sözleşmeler için cayma hakkı nedir? İnternette bir mülk ararsanız, genellikle emlakçılardan gelen teklifleri bulacaksınız.

Bu bağlamda, birçok potansiyel alıcı, mal sahibi tarafından görevlendirilen emlakçı ile hangi noktada bir sözleşme imzalayacaklarını ve sipariş vereceklerini kendilerine sormaktadır. İnternette yayınlanan bilgilerden daha fazla veri almadan önce, emlakçı tarafından size bir iptal politikası gönderilecektir.

Sadece tek bir tıklamayla çevrimiçi olarak yapılan bu işlemi onayladığınızda, emlakçı sizin için çalışmaya başlayacaktır. Şu anda bir sözleşme yaptığınızı ve mülkü satın almaya karar verirseniz acentenin talep ettiği komisyonu ödemeyi kabul ettiğinizi bilmelisiniz.

Ä°ptal durumunda mali yükümlülükler

Daha fazla bilgi aldıktan sonra veya hatta bir görüntülemeden sonra mülk hakkında ikna olmazsanız, herhangi bir maliyete maruz kalmazsınız.

Bu durumda, sözleşme yürürlüğe girmemiştir, dolayısıyla emlakçıya karşı herhangi bir mali yükümlülüğünüz yoktur. Mülkü satın almaya karar verirseniz durum farklıdır. Örneğin, komisyon üzerinde pazarlık yapmak ve komisyonu düşürmek isterseniz, iptal bildirimini kabul etmeden önce emlakçı ile konuşun. Sözleşmeyi tek bir tıklama ile imzaladıktan sonra, sonraki müzakereler genellikle başarı ile taçlandırılmaz.

Komisyon ödeyenin 14 günlük cayma hakkı vardır

Genel olarak sözleşmeyi 14 gün içinde herhangi bir sebep göstermeksizin iptal edebilirsiniz.

İptal, brokeri yazılı olarak veya e-posta yoluyla daha fazla hizmet istemediğinizi bildirmenizi gerektirir. İptal talimatı temel olarak komisyonun ödenmesinden sorumlu olan sözleşme ortağına yöneliktir.

Çözücü bir kiracı bulması için bir emlakçı görevlendirirseniz, cayma hakkı mal sahibi olarak sizin için geçerlidir. Bir mülk satın almak istiyorsanız, satış sonuçlandığında komisyon ödemekle yükümlüsünüz, bu nedenle bu durumda iptal etme hakkına sahip olan taraf sizsiniz. Genel olarak, taraflardan herhangi biri, cayma hakkı konusunda özlü hatalar varsa veya cayma talimatı doğru ve yazılı bir şekilde gönderilmemişse sözleşmeyi iptal edebilir.