Aracılık sözleşmesi: içerik, haklar, yükümlülükler, komisyon ve fesih

Komisyonculuk sözleşmesi ve sözleşme şekilleri – Mülkünü bir komisyoncu aracılığıyla satmak isteyen her mal sahibi, önceden bir sözleşme şekline karar vermeli ve hizmet için bir temel oluşturmalıdır. Tüm sözleşmeler mülkle ilgili gerçekleri, hizmetlerin kapsamına ilişkin kesin ifadeleri ve iptal ve feshe ilişkin yasal ayrıntıları içerir. Üç farklı sözleşme şekli olduğundan, komisyoncunuzu görevlendirmeden önce aracılığı nasıl yapılandırmak istediğinizi ve hizmetlerden ne ölçüde komisyon almak istediğinizi dikkatlice düşünmelisiniz.

Aracılık sözleşmesi: Ä°lk gerçekler

Evinizin profesyonel olarak satılmasına aracılık etme kararınız, zamanında satış için önemli bir adımdır. Emlakçıların hizmetleri üstlenmesine karar verdikten sonra bir sözleşme imzalanır.

Basit, tek ve nitelikli tek aracılık yetkisi arasında seçim yapabilirsiniz. Komisyoncunun komisyonuna rağmen hareket edebilmek ve ön satış hakkını saklı tutmak istiyorsanız, nitelikli bir komisyondan kaçınmalı ve sözleşmeyi imzalarken diğer iki çözüm arasında karar vermelisiniz.

Haklar, görevler ve komisyon: Hızlıca açıklayın

Atadığınız emlakçı ile yapacağınız bir sözleşmede, her iki tarafın da tüm hak ve yükümlülükleri ayrıntılı olarak açıklanır. Sözleşmenin önemli bir noktası, satarken alıcı tarafından, kiralarken de mal sahibi tarafından ödenmesi kararlaştırılan komisyondur. Diğer sözleşme içerikleri, sizin istediğiniz ve emlakçının sağlamayı taahhüt ettiği hizmetlerin kapsamına dayanmaktadır.

Bir aracılık sözleşmesi her iki tarafça imzalandığı anda geçerlilik kazanır. Örneğin imzanızla emlakçıya evinizi satması ve bu amaçla gerekli ve satışı teşvik edici tüm önlemleri alması talimatını verirsiniz.

Sözleşme şekilleri: Basit, tek veya nitelikli aracılık sözleşmesi?

Basit bir aracılık sözleşmesiyle, mülkünüzü sunmaları için yalnızca bir değil, birkaç emlakçıya talimat verebilirsiniz. Bu uygulamanın mutlaka itibarlı olmadığını ve potansiyel alıcılar arasında kafa karışıklığına neden olabileceğini unutmayın.

Şekillere ayrıntılı olarak bakalım:

  1. Basit aracılık sözleşmesi
  2. Tek aracılık sözleşmesi
  3. Nitelikli aracılık sözleşmesi

Basit sözleşmede, acente mülkün satışıyla ilgilenebilir, ancak sözleşme şartlarına göre bunu yapmak zorunda değildir. Tek yetkililik en yaygın sözleşme düzenlemesidir.

Sözleşme ile kendi hareket alanınız kısıtlanmadan bir emlakçıyı görevlendirirsiniz. Çünkü mal sahibi olarak da satış yapabilirsiniz, bu sayede komisyoncuya komisyon ödenmez. Bu sözleşme modelinde 6 aylık bir zaman sınırı önerilir ve görevlendirdiğiniz acentenizin mülkünüzün aracılığı konusunda en büyük taahhütle çalışacağına güvenebilirsiniz.

Geleneksel tek sözleşmeyi nitelikli varyant ile karıştırmayın.

Nitelikli bir tek sözleşme, emlakçınıza mülkün satışıyla bağımsız ve eksiksiz olarak ilgilenmesi talimatını verir. Sözleşmenin içeriği bakımından, nitelikli tek sözleşme, tek sözleşmeden yalnızca bir noktada farklılık gösterir. Satışı tamamen dışarıdan temin edersiniz ve mal sahibi olarak mülkünüzü bağımsız olarak satma imkanınız yoktur. Bu durumda, satışı emlakçı değil de siz gerçekleştirmiş olsanız bile aracılık ücretini siz ödersiniz.

Ä°çindekiler: Sipariş veren taraf ilkesi, modeli ve iptal hakkı

Bir komisyoncuyu işe alırken dikkat etmeniz gereken birkaç husus daha vardır. Örnek şablonlara bakmak da pratik olacaktır.

  1. Sipariş veren taraf ilkesi: müşteri emlakçıya ödeme yapar
  2. Örnek: Aracılık sözleşmesi şablonları

Sipariş veren taraf ilkesi: müşteri emlakçıya ödeme yapar

1 Haziran 2015 tarihinde yasa koyucu, kiralamalarda aracılık ücretlerine ilişkin yeni bir düzenleme getirmiştir. O zamandan beri, alıcı komisyonu öder ve kiracı artık aracılık ücreti şeklinde ek maliyetler beklemek zorunda değildir. Müstakbel kiracılar için bu düzenleme açık bir avantaj içermektedir. Öte yandan, ev sahipleri artık dairelerini kiraya vermek için bir emlakçıyı mı görevlendirecekleri yoksa tüm görevleri kendileri mi üstlenecekleri konusunda daha uzun süre düşünüyor.

Hakkında daha fazlasını okuyun:

Özel alımlar için yeni düzenlemeler var:

Örnek: Aracılık sözleşmesi şablonları

Deneyimli emlakçılar, yasal olarak geçerli ve şeffaf bir sözleşmenin hangi bileşenleri içermesi gerektiğini bilirler.

Bununla birlikte, her müşterinin hizmetin yanı sıra bireysel sözleşme içeriği ve genel olarak hizmet sunumu hakkında bireysel fikirleri vardır. Sözleşmenizin müşterinin özel isteklerini göz ardı etmeden geçerli ve yasal olarak bağlayıcı olmasını sağlamak için çeşitli örnek sözleşmelere göz atmanızı öneririz.

Sözleşmelerin hazırlanması söz konusu olduğunda da örnekler çok yardımcı olur ve size çok zaman kazandırır. Bir emlakçı tutmak ve sözleşmenin hazırlanmasına etki etmek mi istiyorsunuz? Örnek sözleşmeye göre olasılıklar hakkında bilgi sahibi olduğunuzda, en baştan somut bir sözleşme şekli seçme ve sözleşmede sizin için en iyi çözümü bulma olanağına sahip olursunuz. Öncelikle emlakçının size bir sözleşme sunmasına, verilerinizi girmesine ve sizin imzalamanıza güvenmek zorunda değilsiniz.

Ne kadar iyi bilgilendirilirseniz ve çeşitli sözleşme türlerine ne kadar aşina olursanız, seçtiğiniz emlakçıyı sizinle ilgili hizmetlerle görevlendirmeniz ve şeffaf bir sözleşme yapısından yararlanmanız o kadar kolay olacaktır.

İşte buradasınız:

  • Model aracılık sözleşmesi

Yetkinlik belgesi: Ticari gayrimenkul yöneticileri ve komisyoncuları için mesleki lisans

Birçok müşteri, emlakçılar için bir yeterlilik belgesi olup olmadığını sormaktadır.

Bu, yasa koyucu tarafından öngörülmemiştir, böylece bir komisyoncuyu işe alırken bir yeterlilik belgesi aramanıza gerek kalmaz. Daha ileri eğitim ve öğretimden geçme yükümlülüğü açısından durum farklıdır. Ticari mülk yöneticileri ve emlakçılar için mesleki lisans verilmesine ilişkin yasaya göre, emlakçılar 3 yıl içinde toplam 20 saatlik ilave eğitim kurslarına katılmakla yükümlüdür. Bir müşteri olarak, işe aldığınız emlakçının mesleki sorumluluk sigortasına sahip olduğundan da emin olmalısınız.

Hakkında daha fazlasını okuyun:

  • Yetkinlik belgesi

Cayma hakkı: Sözleşmenin geçerliliği için önemlidir

Bir aracılık sözleşmesi ancak yasal olarak sağlam bir iptal politikasına sahipse geçerli olacaktır.

Bu, müşteri tarafından yazılı olarak, e-posta veya faks yoluyla alınmalı ve kabul edilmelidir. Sözleşmenin tam olarak geçerli olabilmesi için, komisyoncunun da sözleşmeyi kabul etmesi ve onaylaması gerekir. İptal talimatının kabulü, mal sahibi olarak bir aracılık sözleşmesi imzaladığınız veya müşteri olarak bir aracının hizmetlerinden yararlandığınız anda gerçekleşir.

Bir mülk arıyor ve bir emlakçı tarafından aracılık edilen bir teklifle mi ilgileniyorsunuz? Ardından, ilk temastan sonra yalnızca fuar ve sorularınızın yanıtlarını değil, aynı zamanda iptal politikasını da alacaksınız. Bu, satın alma sözleşmesinin imzalanması ve mülkün lehine karar vermeniz durumunda komisyonu ödemekle yükümlü olduğunuzu belirtir.

Konu hakkında buradan bilgi alabilirsiniz:

Sözleşme her iki taraf için de bağlayıcıdır

Bir aracılık sözleşmesinin bağlayıcı niteliği sayesinde, görevlendirilen komisyoncunun evinizin derhal satılmasını sağlamak için her şeyi yapacağının güvencesini alırsınız.

Tüm rakamlar ve görevler, komisyon ve son ödeme tarihi ile emlakçılarımız için özel gereksinimler sözleşmede yer almaktadır. Emlakçı, sözleşme imzalanmadan önce size tavsiyelerde bulunur ve sizinle birlikte evinizin satışı için gereksinimlerinize en uygun sözleşme şeklini bulur. Sözleşmeyi sizin için yazılı olarak hazırlayacak ve ayrıntıları kontrol etmeniz ve herhangi bir değişiklik yapmanız için size zaman verecektir.

Fesih sadece yasal aracılık sözleşmeleri için gereklidir

Bir emlakçı görevlendirdiniz ve sözleşmeyi feshetmek mi istiyorsunuz? Bu durumda, sözleşme türüne bağlı olarak ihbar süreleri olabileceğini lütfen unutmayın.

Genel olarak, hizmete artık ihtiyaç duyulmaması veya aracılık sözleşmesinin geçersiz maddeler içermesi durumunda mevcut bir aracılık veya mülk arama sözleşmesini istediğiniz zaman feshedebileceğinizi bilmelisiniz.

Sabit sözleşme süresi için bildirim süresi

Belirli süreli bir sözleşme imzaladıysanız, sürenin bitiminden sonra bir aylık bir ihbar süresiyle bağlısınız. Sürenin otomatik olarak uzatılmasını içermeyen sözleşmeler istisnadır. Bunlar otomatik olarak sona erer ve sözleşme ortağı olarak sizin tarafınızdan feshedilmeleri gerekmez.

Sözleşmenin yasallığını kontrol edin

Sözleşmeyi feshetmeyi düşünüyorsanız, öncelikle yasallığı hakkında bilgi edinmelisiniz.

Çünkü: Sadece sözleşme geçerliyse ve bu nedenle yasal bir sözleşme yükümlülüğü varsa fesih gerekli ve mümkündür. Aksi takdirde, geçerli bir sözleşme yapmadığınız için sözleşmeyi feshetmeniz gerekmez. Örneğin, bir komisyoncuyu yalnızca sözlü olarak görevlendirdiyseniz durum böyledir.

Genel olarak, aracılık sözleşmeleri yalnızca yazılı olarak akdedildiklerinde, sözleşmeyle ilgili tüm verilerle birlikte düzenlendiklerinde ve her iki tarafça imzalandıklarında geçerlidir.

Temel olarak, her simsarlık sözleşmesi bir iptal talimatı, masrafları ödeme yükümlülüğü ve hizmetlerin kapsamı hakkında bilgi, §34c uyarınca simsarın kimliği ve işletme ruhsatının yanı sıra sözleşme anlaşmasının temel ayrıntılarını içermelidir. Sözleşmeyi yasal olarak imzaladıysanız ve bir fesih isteniyorsa, sözleşmedeki son tarihlere bağlısınız veya bu eylem ağır nedenlere dayanıyorsa olağanüstü feshedebilirsiniz.