Aracılık sözleşmesi örneklerini yazılı olarak karşılaştırın: Örnek sözleşmeler ve şablonlar

Sözleşmeleri karşılaştırın – Deneyimli emlakçılar, yasal olarak geçerli ve şeffaf bir sözleşmenin hangi bileşenleri içermesi gerektiğini bilir. Bununla birlikte, her müşterinin hizmetin yanı sıra bireysel sözleşme içeriği ve genel olarak hizmet sunumu hakkında bireysel fikirleri vardır. Sözleşmenizin müşterinin özel isteklerini göz ardı etmeden geçerli ve yasal olarak bağlayıcı olmasını sağlamak için çeşitli örnek sözleşmelere göz atmanızı öneririz. Sözleşmelerin hazırlanması söz konusu olduğunda da örnekler çok yardımcı olur ve size çok zaman kazandırır.

Basit aracılık sözleşmesi, tek sözleşme veya nitelikli tek sözleşme

Bir emlakçı görevlendirmek ve sözleşmenin şeklini etkilemek mi istiyorsunuz? Model sözleşmeye göre olasılıklar hakkında bilgi sahibi olduğunuzda, en baştan somut bir sözleşme şekli seçme ve sözleşmede sizin için en iyi çözümü bulma olanağına sahip olursunuz.

Öncelikle emlakçının size bir sözleşme sunmasına, verilerinizi girmesine ve size imzalatmasına güvenmek zorunda değilsiniz. Ne kadar iyi bilgilendirilirseniz ve çeşitli sözleşme türlerine ne kadar aşina olursanız, seçtiğiniz emlakçıyı sizinle ilgili hizmetlerle görevlendirmeniz ve şeffaf bir sözleşmeden yararlanmanız o kadar kolay olacaktır.

Brokerinizle yapacağınız sözleşme hakkında daha fazla bilgiyi buradaki kılavuzda bulabilirsiniz:

Örnekleri karşılaştırın ve mükemmel sözleşme formunu bulun

Yazılı olarak basit bir aracılık vekâletnamesi mi, tek vekâletname mi yoksa nitelikli tek vekâletname mi düzenlemek istiyorsunuz?

İlk kez bir emlakçı tutan mal sahipleri, bireysel sözleşme seçenekleri arasındaki farklar hakkında bilgi sahibi değildir ve bu nedenle bir sözleşme üzerinde anlaşmaya varmadan önce genel bir bakış açısı edinmelidir. Elbette, emlakçı ile yetkinlik danışmanlığı yapmayı da tercih edebilirsiniz, ancak önceden kendinizi bilgilendirir ve temel bilgileri edinirseniz, bir sözleşme için en iyi kararı vermeniz garanti edilir.

Çeşitli örneklerin karşılaştırılması, üç sözleşme modeli arasındaki farkların neye dayandığını ve her durumda neleri dikkate almanız gerektiğini gösterir. Seçtiğiniz emlakçıdan size örnekler göndermesini ve sözleşmenizi imzalamadan önce olasılıklar hakkında sizi bilgilendirmesini de isteyebilirsiniz.

Yazılı form Tek vekaletname örneği

Mülkünüze bir emlakçı tarafından aracılık edilmesini istiyor ancak kendi seçeneklerinizden vazgeçmek istemiyorsanız, örnek tek sözleşmeye daha yakından bakmanızı öneririz. Nitelikli bir tek sözleşme kullanmaktan kaçınmalısınız, çünkü bu, özel mülk sahibi olarak satış yapma hakkınızı saklı tuttuğunuz gerçeğini hariç tutar.

Aracılık döneminde özel bir satış yaparsanız, örneğin olası bir alıcı sizinle şahsen iletişime geçerse, bu eylem nitelikli bir tek sözleşme durumunda komisyoncuya ödediğiniz bir tazminat talebiyle sonuçlanacaktır.

Örnek bir sözleşmeye bakmanın önemli bir nedeni de iptal koşullarıdır. Tüm ifadeler doğru mu? Aracılık ücreti önceki anlaşmalarla uyumlu mu ve aracılık sözleşmesi ne kadar sürecek? Tüm bu bilgileri örnek olarak gönderebilir ve sözleşmedeki açıklamalara tam olarak katılmamanız veya bir hata keşfetmeniz durumunda herhangi bir sorun yaşamadan değişiklik yaptırabilirsiniz.

Model bir sözleşme şablon olarak uygun mudur?

Her aracılık sözleşmesi içerik, icra ve şekil bakımından yasal gerekliliklere uygun olmalıdır. Bir mal sahibi olarak, yasal olarak geçerli bir aracılık sözleşmesi için gerekenleri bilmenize gerek yoktur, ancak formlardan haberdar olmalısınız.

Sözleşmenin imzalanmasını bu şekilde hızlandırırsınız!

Bağlayıcı bir anlaşma imzalamadan önce, test edilmiş çeşitli örnekleri karşılaştırarak sözleşme bileşenleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bazı emlakçı sözleşmeleri çok kalın ve kapsamlı iken, diğer örnekler daha kısa ve daha somuttur. Sözleşmeyi gerçekten hazırlamadan önce sizinle ilgili tüm ayrıntıları örnek bir sözleşmeye dahil etmek ve güvendiğiniz emlakçıya sunmak faydalı olabilir.

Temel konular açıklığa kavuşturulursa ve istediğiniz hizmet ayrıntıları mevcutsa, sözleşmenin imzalanmasını hızlandıracak ve emlakçının sizin için daha hızlı hareket edeceğinden ve dolayısıyla mülkünüzün daha hızlı satılacağından emin olacaksınız. Birçok emlakçı genellikle sözleşme imzalanmadan önce müşterilerine bir örnek sunar ve müşteri tarafından talep edilen tüm girdilerin ve hizmetlerin kontrol edilmesini ister. Müşteri olarak, size bir örnek verilmesini isteyebilir ve örnek sözleşmeyi dikkatlice incelemek ve istediğiniz değişiklikleri yaptırmak için zaman ayırabilirsiniz.

Normal aracılık sözleşmesinden önce örnek sözleşme!

Bir emlak danışmanının profesyonel hizmetlerini kullanma kararınız doğru bir karardır. İster satmak, ister kiralamak veya bir mülk aramak isteyin, çok zaman kazanırsınız. Bir emlakçı sözleşmesi ile bir hizmetin sağlanması için yasal olarak bağlayıcı bir ilişkiye girdiğinizden, önceden örnek bir sözleşme hazırlamanızı öneririz.

Sözleşmenin düzenli olarak imzalanması, sözleşmenin size düşen kısmını tutmanızı ve sözleşme koşullarını yerine getirmenizi zorunlu kılar. Bu hem emlakçı hem de sözleşmeyi imzalayan mal sahibi için geçerlidir. Bir örneği ön sözleşme olarak düşünün; bu, tarihleri, görevlendirilen hizmetleri ve sözleşme süresinin yanı sıra komisyon sözleşmesini kontrol etmek için idealdir. Numuneyi kabul ederseniz, asıl sözleşme imzalanır ve görevlendirilen emlakçınız siparişinizle ilgilenir.