Belgeler ve kayıtlar: enerji sertifikası, tapu kaydı özeti & Co. – kontrol listesi

Belgeler – Mülkün pazarlanmasına geçmeden önce, satış için gerekli tüm önemli belgeleri düzenlemeniz gerekir. Bu biraz zaman alabilir. Evinizi veya dairenizi satmak için hangi belgelere ihtiyacınız olduğunu ve tapu kayıt özeti, vaziyet planı ve enerji sertifikasının neden bu kadar önemli olduğunu buradan öğrenin. Geri dön: Bir mülk satmak.

Satış için belgelerin hazırlanması – kontrol listesi

Tavsiye ederiz: Tüm önemli belgeleri önceden toplayın. Tapu sicilinden bir alıntı için başvurmak ve son modernizasyon önlemleri için faturaları toplamak biraz zaman alabilir. Bu yüzden erken başlamakta fayda var. En kötü durumda, satış gecikebilir ve potansiyel alıcılar caydırılabilir.

Belgeleri almak için yeterli zaman ayırın!

Satış için hangi belgeleri hazırlamanız gerekiyor? Uzun bir metin yerine, mülkün satışı için her şeyden önce ihtiyacınız olan ve ideal olarak satışın hemen başında mevcut olan en önemli belgeleri içeren kısa bir kontrol listesine sahip olmak daha iyidir.

Önemli belgeler:

 1. Mülkle ilgili belgeler (bina planları, vaziyet planı, vb.)
 2. Tapu sicilinden güncel alıntı
 3. Alan arsa / konut
 4. Yan maliyetlere genel bakış
 5. Yakın zamandaki yenileme ve modernizasyon önlemlerinin listesi
 6. Sigorta belgeleri (yangın sigortası)
 7. Enerji sertifikası
 8. Gayrimenkul değerleme
 9. Ä°yi fotoğraflar içerensergi

Şimdi bu belgelerden bazılarına daha yakından bakalım.

Arazi kayıt özeti: Başvuru ve Maliyetler

Gayrimenkul satarken en önemli belgelerden biri tapu sicilinden alınan belgedir. Belediyenin tapu sicilinde, her mülkün mülkiyet, evin veya dairenin konumu ve büyüklüğü ile arazi ücretleri ve hakları hakkında tüm ayrıntıları içeren kendi sayfası vardır. Tapu sicilinden bir belge almak için belediyeye başvurabilirsiniz ve bunun maliyeti yaklaşık 10 avrodur.

Tapu kayıt özeti ile ilgili en önemli şey:

 • En önemli ayrıntıları içerir
 • Yetkili ofise başvuru
 • Maliyet: 10 Euro

Site planı: Boyut, yükseklik ve kullanım türü

Mülkünüzün vaziyet planı da önemlidir. Kesin içerik federal eyaletten federal eyalete değişir.

İşte en önemli noktalar:

 • Konumun ayrıntılı açıklaması
 • Boyut ve yükseklik
 • Kalkınma planı
 • Kullanım türü
 • Komşu mülkler
 • Mülk ve parsel sınırları

Enerji sertifikası: Önemli kriter

Enerji kartı olarak da bilinen enerji sertifikası, mülk için ne kadar enerji kullanıldığına dair bilgi sağlar. Çatıdan pencerelere ve ısıtma sistemine kadar tüm bilgiler metrekare başına ve yıl başına kaydedilir. Bu sadece potansiyel alıcılara mülkün enerji verimliliği hakkında bir fikir vermekle kalmaz, aynı zamanda diğer mülklerle karşılaştırmalarına da olanak tanır. Enerji tüketimi ve buna bağlı maliyetler çok yüksekse, mülkün değeri önemli ölçüde azalır.

Enerji sertifikası için buradan başvurabilirsiniz:

 • Zanaatkar
 • Mimarlar
 • Enerji danışmanı
 • Çevrimiçi

Yenileme ve modernizasyon önlemleri

Mülkün zemini yenilendi mi? Tüm banyo yenilendi ve eski borular değiştirildi mi? Yeni bir garaj eklediniz mi veya yaşam alanını genişlettiniz mi? Tüm faturaları bir araya toplayın ve çeşitli tadilat ve yenileme önlemlerini düzgün bir şekilde listeleyin. Bu, özellikle modernizasyona çok fazla zaman ve para yatırdıysanız, mülkün satın alma fiyatı söz konusu olduğunda tartışma için çok iyi bir temel oluşturacaktır.

Bütün faturaları topla!

Emlakçı görevlendirildi ve en önemli belgeleri bir araya getirdiniz mi? Çok iyi! Yakında pazarlamaya başlayabiliriz. Her zaman mülkün satış için önceden hazırlanmasını tavsiye ederiz. Örneğin, değer artışı temelinde. Bunu nasıl yapacağınızı burada gösteriyoruz:

Adım 4’e devam edin: Mülk değerini artırın

Mülkünüzün reklamını yapmadan önce, her zaman değerini artırmayı düşünmenizi öneririz. Sonuçta, yenileme, tadilat ve benzeri işlemler satın alma fiyatını artırmanın etkili yollarıdır.

geräumiges Wohnzimmer mit Marmorboden, großem Fenster, Sofa, Fernseher und Dekoration

Adım 2’ye geri dönün: Bir emlakçı kiralamak

Bir emlakçı sadece mülkün satış süreci boyunca size eşlik etmekle kalmaz. Size büyük bir uzmanlık, deneyim ve müzakere becerisi ile destek olacak ve ayrıca vergi ve finansman konularında size tavsiyelerde bulunacaktır.