Mülkün değerini artırın: Daire ve evi satışa hazırlayın

Mülkün değerini artırın – Görsel güzelleştirmeden yenileme ve modernizasyon yoluyla değeri artırmaya kadar, mülkünüzün satış fiyatını olumlu yönde etkilemek için hazırlık aşamasında yapabileceğiniz çok şey var. Satıştan kısa bir süre önce mülkünüzün değerini nasıl artırabileceğinizi ve böylece satış fiyatını nasıl yükseltebileceğinizi buradan öğrenin. Geri dön: Bir mülk satmak.

Satış öncesi değer artırımı: rehber kitap

Kontrol listesinin son adımında, belgelerde, teşhirden ve gayrimenkul fotoğraflarından bahsetmiştik. Bir evin, dairenin veya apartmanın satışı için doğru belgelere ek olarak, her şeyden önce ihtiyaç duyulan şey ikna edici bir “üründür”! Şimdi diyeceksiniz ki, bir ürün mü? Aynen öyle!

“Ürün” gayrimenkul

Pazarlamada her zaman olduğu gibi, “ürünlerin” değerlendirilmesinde de 2 husus geçerlidir.

 • Niceliksel faktörler – fiyat, yaşam alanı vb.
 • Niteliksel faktörler – esenlik, anılar vb.

Satın alma fiyatını artırın: Örnek

Lütfen otomobil ticareti veya pazarlamasıyla ilgili şu küçük karşılaştırmayı yapmama izin verin: Temiz ve bakımlı bir otomobil, satın alma fiyatını %20, %30’a kadar artırır. Bu, bayinin nispeten kirli bir aracı temizlemesi halinde büyük bir kar marjı elde edilebileceği anlamına gelir. Küçük bir iç ve dış temizlikle, sadece görsel değişiklikle aracın yeniden satış değeri önemli ölçüde artar. Gayrimenkulde de durum farklı değil. Alıcılar doğal olarak kendi fikirlerine sahip olmak isterler; bir mülk ne kadar düzenli, tertipli ve temiz olursa, ilgili talep göz önüne alındığında fiyat o kadar yükselecektir.

Mülk ne kadar cazipse, satın alma fiyatı da o kadar yüksek olur

Ä°ç mekanların iyileştirilmesi: duvarlar, zeminler ve mobilyalar

Mülkünüzde yenileyebileceğiniz ve hatta genişletebileceğiniz bir şeyler mutlaka vardır. Kapı ve pencereler nasıl görünüyor? Oturma odasındaki laminatta çizikler var mı? Banyo ve mutfaktaki fayanslar eskimiş mi? O zaman küçük bir yenileme veya tadilat öneriyoruz. Ayrıca, modern bir alarm sistemi veya yer varsa bir sauna gibi birkaç ekstra ekleyerek mülkünüzü yükseltebilirsiniz.

Yaşam alanlarınızı bu şekilde geliştirebilirsiniz:

 • Boya duvarı
 • Mutfak ve banyodaki fayansları yenileyin
 • Yeni bir zemin döşenmesi
 • Yaşam alanını genişletin
 • Ekstraları yükleyin

Açık alanların iyileştirilmesi: bahçe, teras ve ortak alan.

Mülkünüzün değerini artıran sadece iç mekanın modernizasyonu değil, aynı zamanda dış mekan olanaklarıdır! Çitlerinizi budayın, çimleri gübreleyin ve bahçe kulübesini yenileyin. Garaja veya garaj kapısına da bir göz atın. Duvarın yeni bir kat boyaya ihtiyacı var mı? Belki de aracınızı kötü hava koşullarından korumak için güzel bir tavan eksiktir? Tabii ki aynı durum balkon ve teras için de geçerlidir.

Ayrıca, şu alanlara da bir göz atın:

 • Bahçe
 • Garaj / Otopark
 • Teras
 • Balkon

Mülkü hazırlayın – kontrol listesi

Anlaşılabilir nedenlerden dolayı, burada size standart bir kontrol listesi sunamıyorum. Mülke, yapının türüne, durumuna ve olanaklarına bağlı olarak, örneğin uzman temizlik personeli tarafından yapılan görsel iyileştirmelerden, mülkün değerini artırmaya yönelik yenileme ve modernizasyona kadar uzanan bir yelpaze söz konusudur. Burada da doğrudan zaman planlamasına geri dönüyoruz, eğer yeterli zaman ve sermaye getirirseniz, mülkünüzün değerini artırabilir ve böylece daha da yüksek bir satış fiyatı elde edebilirsiniz.

Bununla birlikte, gayrimenkul satışı konusuna hızlı bir bakış için, temel kural olan düzen ve temizlik yeterlidir! Çünkü bu doğru atmosferi yaratır.

Satıştan önce:

 1. Sipariş
 2. Temizlik
 3. Görsel kusurları en aza indirin
 4. Değer artırımı için yenileme ve modernizasyona kadar

Eingerichtetes Wohnzimmer mit Einbauküche und großen Fenstern zur Terrasse, Couch, Tisch und Designerlampe

Ä°pucu! Sergi için profesyonel fotoğraflar

Dolayısıyla, bu iş için “sadece” iyi bir emlak fotoğrafçısı tutmak yeterli değildir, bu randevuda, örneğin uzman personel tarafından önceden kapsamlı bir temizlik yapılmalıdır. Düzen, temizlik ve fotoğrafçının gözü bir araya geldiğinde en iyi fotoğraflar çekilir. Bunlar da daha fazla dikkat çeker. Tabii ki, daha fazla ilgili talep olması ve dolayısıyla satış fiyatının artma olasılığı harika olurdu. Burada da klasik arz ve talep ilkesi geçerlidir.

Okuma Ä°pucu! Gayrimenkulün güçlü videoları için test kazananım: Fotoğraf ve video kaydı için drone

Adım 5’e devam edin: Teklif fiyatını belirleyin

Bir mülkün satın alma fiyatı nasıl belirlenir? Burada hangi kriterlerin etkisi var? İstenen fiyat ile satış fiyatı aynı şey midir? Mülkünüzün satış fiyatını nasıl belirleyeceğinizi ve alıcı için hangi faktörlerin özellikle önemli olduğunu buradan öğrenin.

Adım 4’e geri dönün: Belgeler ve kayıtlar

İlanı oluşturmadan ve mülkün reklamını yapmadan önce, tüm belgeleri ve kayıtları düzenlediğinizden ve derlediğinizden emin olmalısınız. Kontrol listemizde eksiksiz bir genel bakış bulacaksınız.