Eski binaların yenilenmesi: maliyetler, koşullar, ipuçları ve yasalar + listelenmiş bina koruması

Eski binaların yenilenmesi – Eski binalar benzersiz yapıları nedeniyle çok popülerdir. Yüksek pencereli geniş odalar ve açılıp kapanırken biraz gıcırdamasına izin verilen eski ahşap kapılar geleneksel bir yaşam tarzını temsil ediyor. Binaların çoğu yüz yıldan daha eskidir. Yenileme, dairelere yeni bir parlaklık kazandırabilir. Eski bir binayı yenileme amaçlı olarak satmayı planlıyor ve daha fazla bilgi almak istiyorsanız, genel bakışa dönmek için lütfen buraya tıklayın: Ä°nşaat, Yenileme ve Modernizasyon.

Büyük inşaat projelerinde kiracıların yeniden yerleştirilmesi

Hem dış cephede hem de iç mekanda kapsamlı bir çalışma planlanıyorsa, kiracıların önceden taşınması tavsiye edilir.

Tam bir yenileme için kiracıların ayrılması bile zorunludur

Aynı durum, mal sahipleri birliğinin desteğiyle çoğunluk kararıyla bir yenileme üzerinde anlaşan mal sahipleri için de geçerlidir. Bununla birlikte, bir mülkü yeni satın almış olan mal sahipleri de eski bir binanın yenilenmesi ve ardından yeniden kiralanması için çaba göstermeyi severler. Almanya’nın tüm bölgelerinde yenilenmiş dairelerin büyük rağbet görmesi ve kısa sürede kiralanması ihtimali yüksektir.

Tüm yenileme çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve hızlı bir şekilde yürütülebilmesi için optimum planlama önemlidir. Önceden düşünülmesi ve netleştirilmesi gereken çeşitli hususlar vardır. Böylece hoş olmayan sürprizlerden korunmuş olursunuz.

Anıt korumasının gereklilikleri

Eski binanın yenilenmesinin ayrıntılı planlamasına başlamadan önce, anıt koruma gerekliliklerini ele almanız önemlidir.

Bir mülk satıldığında bu koşullar her zaman doğrudan iletilmez ve bunun iyi bir nedeni vardır. Bazen koşullar planlı bir yenilemeyi engeller ya da yüksek maliyetlere neden olur.

Pencereler, kapılar ve dış cephe

Anıtların korunmasıyla ilgili unsurlar genellikle cephede yer alır. Sıva kaldırılamaz ve pencere ve kapılar için duvar açıklıklarında değişiklik yapılması yasaktır.

Pencerelerin plastikten değil sadece ahşaptan yapılmasına ilişkin şartlar vardır. Şekilleri ve tasarımları da değiştirilemez. Örneğin, bazen tirizli pencerelerin tirizsiz pencerelerle değiştirilmesine izin verilmemektedir.

Ayrıca, yeni pencere takmanıza izin verilmeyen, ancak mevcut unsurları yenilemeniz gereken koşullar olduğunu lütfen unutmayın. Aynı durum, cephenin bir parçası olmaları halinde kapılar için de geçerlidir. Cephenin orijinal durumuna getirilmesi için tamamen yenilenmesini içeren gereklilikler özellikle yüksek maliyetli olabilir.

Eski binanın yenilenmesi için izinler

Listelenen bina yetkilileri binaya özel koşullar getirmemiş olsa bile, dönüşüm için izin almanız gerekecektir. Bunlar esas olarak dış cepheyle ilgilidir. Pencere ve kapılar için duvar açıklıklarında yapılacak değişiklikler ve cephe için yeni bir renk tasarımı yetkililerle önceden görüşülmelidir.

Mülkü satın almadan önce yetkililerle iletişime geçmek avantajlıdır. Bu şekilde, herhangi bir gereklilik olup olmadığını ve bu gerekliliklerin planlamanızla ne ölçüde ilgili olduğunu öğreneceksiniz. Dilerseniz, tüm önemli ve ilgili bilgileri edinmenizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Ä°ç mekandaki değişiklikler çok fazla kapsam sunuyor

Ä°ç mekan yenileme konusunda, pencere ve cephe tasarımına kıyasla çok daha özgürsünüz. Alçak tavanlı büyük odaları asmak ve bu şekilde depolama alanı yaratmak ve ısıtma maliyetlerinden tasarruf etmek genellikle sorun değildir. Örneğin, hafif duvarlar entegre edilerek odalar daha küçük hale getirilebilir.

Kablo ve boruların yenilenmesi de renovasyonun önemli bir parçasıdır. Ancak, bu işin bir profesyonel tarafından yapıldığından emin olun.

Berlin’de şömineli apartman dairesi.

Eski bir binanın kapsamlı bir şekilde yenilenmesi için maliyetler

Eski binaların yenilenmesi için gereken maliyetler genellikle yüksektir. Modernizasyonun maliyeti, odaların büyüklüğü ile tanımlanırlar, ancak bina sahibinin bireysel istekleri de bir rol oynar. Eski binalardan oluşan daha büyük bir kompleksin tamamen yenilenmesi durumunda, altı rakamlı meblağlara hızla ulaşılır. Ancak, açık konut piyasasında eski binalardaki yüksek standartlı daireler için çok iyi fiyatlar elde edilebildiğinden, maliyetler kısa sürede kendini amorti edecektir.

Yenileme maliyetleri örneği

80’lerde inşa edilmiş tipik bir ev varsayalım. Zemin alanı yaklaşık 80 metrekare, yaşam alanı 130 metrekare olup 5 odaya dağılmıştır.

Yenileme maliyetleri: çatı ve cephe

Kullanım ömrü 20 ila 40 yıl ve malzeme/işçilik maliyet oranı yaklaşık yüzde 20/80 olan yalıtımın metrekare fiyatı, kaplamasız iç yalıtım için yaklaşık 50 Euro’dan başlar, çatı üstü yalıtım için yaklaşık 200 Euro’ya kadar çıkar.

Üst çatı yalıtımı alt yapı dahil yaklaşık 20.000 Euro

Yenileme yoluyla değer artışı mı?

Yenileme sadece modern bir görünüm sağlamakla kalmaz, aynı zamanda enerji tasarrufu sağlar ve böylece evin değerini artırır. Yenileme genellikle ekonomik nedenlerle mantıklıdır. Bu durum, evi satmak istemiyorsanız ve yenileme yoluyla daha yüksek bir satış fiyatı elde etmeyi umuyorsanız da geçerlidir. Bunun nedeni, enerjik yenileme olarak adlandırılan işlemin yan maliyetlerinizi önemli ölçüde azaltabilmesi ve böylece yatırımın uzun vadede karşılığını verebilmesidir.

Sonuç: Eski dairelerin yenilenmesi faydalı olacaktır

Eski dairelerin yenilenmesi her zaman faydalı olmuştur. Anıt koruma gerekliliklerini önceden ele almanız önemlidir. Bu tür gereklilikler maliyetleri önemli ölçüde artırabilir. Eski binaların yenilenmesi ve satışı konusunda tavsiye almak isterseniz, Hessen ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde deneyimli bir ortak olarak hizmetlerimizi sunmaktan mutluluk duyarız.