Şömine ve soba: modeller, fiyat, dekorasyon, ısıtma – Modern yaşam

Şömine rahatlama, iyi hissetme ve sıcaklık sağlar. Bu nedenle şöminelerin ve diğer sobaların ev sahiplerinin istek listesinin başında yer alması şaşırtıcı değildir, çünkü odunla ısınma popülerdir. Özellikle soğuk günlerde, çıtırdayan bir şöminenin önünde sıcacık bir şekilde oturup zamanın tadını çıkarmaktan daha iyi bir şey yoktur. Birçok farklı şömine türü vardır. Açık ve kapalıdan kiremitli veya pelet sobalara kadar hepsinin avantaj ve dezavantajları vardır.

Temel unsurlar – iyi hissettiren bir alan ve yaşam alanının odak noktası olarak şömine

Bir şömine, hafife alınmaması gereken belirli bir uzmanlık gerektirir. Özellikle eviniz için hangi şöminenin doğru olduğuna karar verirken, farklı şömine türleri ve nasıl kullanıldıkları hakkında kendinizi ayrıntılı olarak bilgilendirmelisiniz.

Şömineler hakkında genel bilgi – baca, emisyon değerleri ve eko-denge

Öncelikle her şöminenin bir bacaya ihtiyacı olduğunu bilmelisiniz. Baca olmadan, yani bir baca olmadan, bir şömine şömine değildir. Bunun mutlak istisnası biyoetanol şöminelerdir, ancak bunlar dumana neden olmadığından ve bu nedenle baca gerektirmediğinden, kesinlikle bir şömine olarak kabul edilmezler. Bölge baca temizleyicisi bir bacanın nasıl görünmesi gerektiğini belirler. Ayrıca bitmiş şöminenin denetlenmesinden de sorumludur. Satın aldığınız eve bir baca kurmak istiyorsanız, öncelikle inşaatta bir bacanın dahil edilip edilmediğini ayrıntılı olarak öğrenmelisiniz. Durum böyle değilse, her şey düşündüğünüzden daha zor olacaktır ve harici bir bacaya başvurmanız gerekebilir.

İpucu! Karşılaştırmalı ısıtma sistemi

Maliyetlerde %55’e varan tasarruf (termal enerji)? İpucu! Sadece şimdiden değil, pratik olarak da mı? Mülkünüzdeki ısıtma sistemi ile enerji tasarrufu sağlayın. Bir sonraki yenileme fırsatından veya yaklaşan yeni binanızdan yararlanın. Burada ısıtma sistemleri rehberimizi bulacaksınız: güneş, petrol, gaz, ısı pompası, pelet karşılaştırmalı ve ekstra olarak devlet teşvikleri. Okumaya buradan devam edebilirsiniz:

Modern apartman dairesinde şömine(Berlin):

Şömine Entegrasyonu Kır Evi(Mallorca)

Bir sonraki soru, kapılı veya kapısız bir şömine seçip seçmeyeceğinizdir. Bu sadece görsel bir fark değil, aynı zamanda şöminenin işleyişi için de çok önemlidir. Sadece çıtırtı efekti için kapısız bir şömine kullanmak modern olmaktan uzaktır ve sadece çevrenin korunması için değil, kişinin kendi sağlığı için de kaçınılması gerekir. Bu şömineler sadece şok edici ince toz emisyonuna sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda çok zayıf bir ekolojik dengeye de sahiptir. Bu nedenle, 2024 yılından itibaren kapısı olmayan bir şömineye sahip olunmasına artık izin verilmeyecektir. O zamana kadar, bir şöminenin sadece bir kapısı ve ince toza karşı bir filtresi değil, aynı zamanda uygun emisyon değerleri de olmalıdır. Bu, BImSchV (Federal Emisyon Kontrol Yönetmeliği) tarafından öngörülmektedir. Yani şimdi bir şömine düşünüyorsanız, artık kapısız bir versiyonu düşünmenize gerek yok. Neyse ki, çatırdama etkisini kaybetmemeniz için hala harika alternatifler var.

Şömine modelleri – bir zevk ve işlevsellik meselesi

Birçok farklı şömine modeli var, ancak şömine seçerken kendinizi görsel yönle sınırlamamalı ve bir şöminenin farklı işlevlerini de göz önünde bulundurmalısınız. Bu nedenle hangi şömine modelinin mülkünüze en uygun olduğu birçok farklı faktöre ve gereksinimlerinize bağlıdır.

Cam şömine – rahatlık faktörü ve kamp ateşi atmosferi

Elbette şöminelerde kural şudur: ‘Ateşi ne kadar çok görürseniz, rahatlık faktörü o kadar yüksek olur’. Bu nedenle, cam bir şömine, neredeyse aynı etkiye sahip olduğu için kapısız bir şömineye harika bir alternatiftir. Cam bir şömine en çok üç tarafı açıkken rahat görünür, çünkü bu sadece ateşin her taraftan görülmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda rahat ışığı her yere yayar. Böyle bir cam şömine, cam seramik şeklinde özel camdan yapılmıştır. Bu, kamp ateşiyle aynı etkiyi verir. Bu tür şömineler, cam pencere üzerinde görünür bir tutamak olmadan bile mevcuttur, bu da her şeyi daha da rahatlatır. Ancak bunun için şöminenin gömme bir konuma monte edilmesi gerekir.

Asma şömine – bireysel ve tehlike azaltıcı

Asma şömine de hafife alınmaması gereken bir alternatiftir. Bu model aslen İskandinavya’dan geliyor ve odanın bir köşesine bağlı olmadığı için büyük çeşitlilik sunuyor. Şömine odanın herhangi bir yerine duvara monte edilebilir ve böylece her tarafı ısıtır. Ayrıca, şömine çocukların ve hayvanların ulaşabileceği bir yerde durmadığı için yanma riski büyük ölçüde azalır. Yere eğilmek zorunda kalmayıp göz hizasında çalışabildiğiniz için bu modelde ateşleme, yakma ve temizleme de daha kolaydır – sırt ağrısından bile tasarruf edersiniz.

Danimarka şöminesi – kişiselleştirme ile klasik

Danimarka şöminesi, sadece birkaç yıl içinde kendini bir klasik olarak kabul ettiren son modeldir. Sıradan sobanın devamıdır ve artık birçok çeşidi mevcuttur. Daha fazla rahatlık yaratan daha büyük bir izleme penceresi ile donatılmıştır. Ayrıca yeni bir modern teknolojiye, verimliliği artıran bir yanma odasına ve kendiliğinden kapanan kapılara sahiptir. Bu sobanın büyük bir avantajı, kalıcı olarak kurulmamış olmasıdır, bu nedenle sizinle birlikte taşınabilir. Danimarka tipi şömineler artık ek bir ısıtma plakası ile döndürülebildiği gibi pelet, gaz, kahverengi kömür veya taş kömürü ile ısıtılabilenleri de mevcuttur. Her ev için uygun olan ve bireysel ihtiyaçlara göre uyarlanabilen çok yönlü bir ürün.

Isıtma sistemi olarak şömineler – sobalar, kiremitli sobalar ve gazlı şömineler

Elbette şöminenizi sadece ruhunuzu ve oturma odanızı ısıtmak için kullanmak istemezsiniz. Bir şömine başka birçok şekilde kullanılabilir. Diğer şeylerin yanı sıra, bu sadece bir odayı değil tüm evi ısıtmayı içerir. Elbette özel borular, tüpler ve enerji besleme sistemleri gereklidir.

Isıtma sistemi olarak pelet sobası – enerji tasarruflu ve çevreye duyarlı

Şöminenizi bir ısıtma sistemi olarak kullanmanın ilk yolu, odunla değil peletlerle ısındığınız pelet sobasıdır. Böyle bir şömine özellikle enerji tasarruflu evler için uygundur. Talaş gibi odun atıklarından yapılan odun peletleri ile ısıtılmaktadır. Ancak, aynı miktarda odundan daha uzun süre yandıkları için çok daha verimlidirler. Tüm evi böyle bir şömine ile ısıtmak için, sıcak su kaynağına bağlanmalıdır. Avantajı, ısıtma işlevine sahip bir şöminenin yalnızca çevreyi değil, aynı zamanda ev bütçesini de korumasıdır. Ne yazık ki, böyle bir şöminenin kurulumu çok maliyetlidir, bu nedenle görsel görünüm genellikle ihmal edilir ve sadece küçük bir pencere mevcuttur. Bu yüzden rahatlık bir kenara bırakılma eğilimindedir, ancak her zaman her yerde güzel ve sıcaktır ve vicdan azabı çekmezsiniz. Böyle bir ısıtma sisteminin tamamlayıcısı, çatıda bulunan ve yazın suyu ısıtabilen bir güneş sistemidir. Böyle bir sistem için minimum 1000 litre kapasiteli bir sıcak su tankına ihtiyaç vardır, ancak mahzende bunun için bolca yer vardır.

Isıtma sistemi olarak gazlı şömine – modern ve karmaşık olmayan

Ancak tüm evi gazlı bir şömine ile ısıtmak da mümkündür ve bu da bazı avantajlar sunar. Birincisi, rahatlık faktörü kaybolmaz, çünkü alev cam bir kapının arkasında huzur içinde titreyebilir ve kalbinizi memnun edebilir. Ancak cephenin arkasında, evin tamamında çalışabilen sofistike bir havalandırma ısıtma sistemi bulunmaktadır. Bu şömine, 11 kilograma kadar sıvı kartuşa takılabilen hem doğal gaz hem de propan gazı ile çalıştırılır. Üreticiye göre, bu 25 saate kadar dayanır ve ısı sağlar. Göz ardı edilmemesi gereken bir diğer avantaj da şöminenin ve havanın temiz kalmasıdır. Kurum yoktur, bacanın nadiren temizlenmesi gerekir ve neredeyse hiç ince toz yoktur. Ve tüm bunlara rağmen, verimlilik bile zarar görmüyor, çünkü saygın bir yüzde 70. Kesinlikle düşünmeniz gereken bir alternatif.

https://www.instagram.com/p/Bfyops-FvtU/?tagged=gasfireplace

Isıtma sistemi olarak kiremitli soba

Muhtemelen sobalar arasında en eski model kiremitli sobadır. Bununla birlikte, geçmişi etkinliğini kanıtlamaktadır, çünkü 12 ila 24 saat arasında ısınabilir ve böylece rahat bir sıcaklık sağlayabilir. Burada odun, pelet veya kömür yakılabilir. Bu arada, rahatlık hissi çok önemli hale geldiğinden ve tüketiciler artık onsuz bir yaşam hayal edemediğinden, karo sobalarda pencereler bile bulunabilir. Verimlilik de etkileyicidir, çünkü kiremitli bir soba yakıtını tamamen yakar. Buna ek olarak, karo sobalar, radyan ısı eşit olduğundan ve hava katmanları tarafından karıştırılmadığından, özellikle rahat olma ününe sahiptir. Bu nedenle, tüm ev için ısıtma işlevine sahip bir şömine arıyorsanız, kiremitli soba da düşünülmelidir.

Dış mekan şöminesi

Yakacak odun: Kendin yap, doğrama ve istifleme

Yakacak Odun ve Şömine Odunu Deposu – Büyük miktarlarda yakacak odun, genellikle mülklerde depolanır. Bahçe veya ahır genellikle depolama için kullanılır. Bir mülkte depolanan daha büyük miktarlardaki yakacak odun, yangın korumalı bir yerde depolanmalıdır. Bu önlem bir baca temizleyicisi tarafından düzenli olarak kontrol edilir. Bu makalede şömineniz için yakacak odun depolama, kendin yap, istifleme ve doğrama ile ilgili ipuçları ve videolar bulacaksınız:

Kendi şöminenizi mi yapıyorsunuz?! Video talimatı: Kurulum

Böylece şöminenizi kendiniz de inşa edebilir ve bağlayabilirsiniz.

Isıtma kılavuzu: tipler, fiyatlar ve karşılaştırma

Isıtma ve Çeşitleri – Isıtma konusu sadece inşaatçılar için değil, mülk sahipleri için de ilgi çekicidir. Isıtma sadece bir mülk için gerekli değil, aynı zamanda kanunen de zorunludur. Ne tür ısıtma sistemleri vardır, bunların bakımı nasıl yapılmalıdır ve belirli ısıtma türlerinin inşası için yasal sübvansiyonlar var mıdır yoksa masraflar tamamen mal sahibi tarafından mı karşılanmalıdır? Özellikle bir ev inşa ederken veya yenileyip modernize ederken, ısıtma sistemi belirleyici bir rol oynar, çünkü daha sonraki işletme maliyetlerinin büyük bir kısmı sizin veya kiracılarınız için buna bağlıdır.

Bir ısıtma sistemine karar verirken birkaç şeyin göz önünde bulundurulması gerekir, çünkü aralarında büyük farklar vardır. Mülke bağlı olarak, tüm mülkü verimli bir şekilde ısıtmak için hangi sistemin en uygun olduğuna bireysel olarak karar verilmelidir. Sistemler sadece çevre dostu olma açısından değil, aynı zamanda verimlilik ve fiyat açısından da farklılık göstermektedir. Güneş, petrol, gaz, ısı pompası, pelet:

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.