NFT / Dijital Sanat: Nedir? Anlamı, Pazar Yerleri, Fiyatlar – Crypto Art

NFT – Dijital Sanat, yeni bir fenomen. Burada her şeyi öğreneceksiniz: NFT nedir? NFT’leri nasıl satın alırsınız? Hangi pazar yerleri var ve sanat piyasası yatırımcılar için nasıl gelişiyor. Bu arada, dijital sanat piyasasında fiziksel piyasadan daha yüksek fiyatlar elde ediliyor.“CryptoPunks” ,“Bored Ape Yacht Club” gibi koleksiyonlar dijital sanatın en ünlü eserlerinden sadece ikisi. “5.000 Gün” adlı eser sanatçıyı bir gecede yaşayan en zengin 3. sanatçı yaptı (Christies’de 69 milyon dolara satıldı). Dijital sanat için alım, satım, koleksiyon ve resim çerçeveleri. NFT dünyasına hoş geldiniz.

NFT [yıl]: Ne oldu?

Adım adım başlayalım. Bu makalede temel bilgileri öğreneceksiniz.

NFT basitçe açıkladı: Dijital sanat.

NFT kısaltması “Değiştirilemez Token” anlamına gelir veya “değiştirilemez token” olarak çevrilebilir. Dijital sanatı mümkün kılan da işte bu “ikame edilemezlik “tir.

Nedenini ve nasılını buradan öğrenin!

Şimdiye kadar dijital sanat piyasasını fiziksel sanat eserleri piyasasından ayıran şey, dijital eserlerin (resimler, videolar, vb.) daha sonra hangi görüntünün orijinal olduğunun izini sürmek mümkün olmaksızın sonsuz sayıda çoğaltılabilmesidir. Bir karşılaştırma: Louvre Müzesi’ndeki Mona Lisa da binlerce kez kopyalanmıştır. Orijinali Louvre’da asılı, bunu biliyoruz çünkü bu tek sanat eserinin tarihi doğrulanabilir. NFT, geçmişi belgelenmiş dijital eserlerdir. Bu da onları benzersiz ve artan bir şekilde, büyük hedge fonları da dahil olmak üzere birçok yatırımcı için bir yatırım haline getirmektedir.

Örnek: “Bored Ape Yacht Club”.

Koleksiyonlar genellikle popülerdir ve bir koleksiyonda 1.000 varyasyon oluşturulmuştur.

Bored Ape Yacht Club koleksiyonu, ticari olarak en başarılı 5 NFT projesinden biridir.

İşte 3 örnek:

NFT ne anlama geliyor?

NFT ne olabilir? Dijital olan her şey: resimler, videolar, müzik, hatta aksesuarlar, örneğin metaverse gibi yeni dünyalar için. Ne tür NFT’ler vardır?

 • Koleksiyon Ürünleri
 • Sanat
 • Oyun
 • Müzik
 • Eklemeler / Giriş
 • Etki Alanları

Şimdi NFT terimini açıklığa kavuşturalım. NFT = Non-fungible token, eğer 1:1 olarak çevirirseniz. Biraz daha kibar konuş.

NFT’ler dijital, benzersiz, korunan nesnelerdir

Bu nedenle benzersizdirler, türünün tek örneğidirler. Bir nesnenin satış geçmişi kesin olarak belgelenir(blockchain). Bu şekilde, bir eser benzersizdir.

Şimdi iki teknik terim. Lütfen dışarı çıkma! Hepsi bu kadardı zaten.

Blockchain: işlem geçmişi

Her şey şu anda çoğunlukla Ethereum’da olmak üzere bir blok zincirinde belgelenmektedir. Bu merkezi olmayan ağda gerçekleştirilen her bir işlem belgelenmektedir. Bu sayede, yaratıcıdan (içeriğin üreticisi/sanatçı) tüm alıcılara/satıcılara kadar tüm işlemler takip edilebilir.

Kısaca tarif edilmiştir:

 1. Blockchain (şemsiye terim) = dağıtılmış, halka açık veritabanı
 2. Ethereum = Blockchain ağı
 3. Token = Bir varlıktır ve mevcut bir blok zincirini kullanır ve ek bilgiler içerebilir (Akıllı Sözleşme > NFT)

Not: Halihazırda kripto para ticareti yapan herkes için Ether madeni para, Ethereum ise ağdır.

Mona Lisa’yı değerli kılan nedir?

Örnek Mona Lisa: Mona Lisa’nın dijital ve analog olmak üzere milyonlarca fotoğrafı da bulunmaktadır. Bununla birlikte, Louvre’da asılı olan ve satış tarihi tarafından kesin olarak belgelenen sadece bir orijinal vardır.

Yani tek sorun, dijital bir nesnenin doğru bir şekilde belgelendiğini anlamaktır. Böylece nadir hale gelir ve arz talebi karşıladığında bir pazar oluşur.

 • Piyasa = arz (1) ve talep (x)
 • Nesnenin izlenebilir geçmişi

Yani psikolojik soru şu:

İnsanlar 5, 10, 20 yıl sonra bu sanat eserini satın almak isteyecek mi? (hisseler, gayrimenkuller, … gibi)

Alım satım OpenSea, Binance, SuperRare ve çok daha fazlası gibi NTF pazarlarında gerçekleşir. Akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayar veya akıllı TV’den tarayıcıda veya uygulamada.

NFT’yi kim satın alıyor? Sanat piyasasında kuruluş: Christie’s’in “5.000 Gün” örneği

Christies‘in darbesi, dijital sanatın yerleşik müzayede evleri için ne kadar önemli hale geldiğini gösteriyor. Kısaca açıklamak gerekirse: Christies, 15 yılı aşkın bir süredir dijital resimler yapan bir sanatçıyı (Beeple), daha doğrusu günde 1 dijital resim yapan bir sanatçıyı kaptı. Sorun şu ki (o zamanlar) dijital sanat hiçbir zaman bir değer ifade etmiyordu çünkü sonsuz sayıda çoğaltılabiliyordu. NFT’lerin işlem geçmişi bu sorunu çözmektedir. Böylece Christies koleksiyonunu tek bir eserde birleştirdi: “5.000 Gün”. Müzayedede tam 69 milyon ABD doları toplanmıştır.

69,346,250 $’a satıldı

Satışla birlikte Beeple (sanatçı) bir gecede dünyanın yaşayan en zengin 3. sanatçısı oldu.

Yani NFT’ler değerlidir çünkü biz onlara değer atfederiz. Pahalı sanat eserleri, neredeyse her zaman, “buna gücüm yeter” demek için satın alınır. Tıpkı bir Ferrari gibi, tıpkı bir Rolex gibi.

1 NFT’nin maliyeti nedir?

Her bir NFT’nin fiyatı değişmektedir. Birçoğu birkaç dolardan başlıyor. Fiyat, talep edilen fiyatı gerçekleştirecekleri umuduyla, yaratıcıların, yani sanatçıların kendileri tarafından belirlenir. NFT alıcıları NFT’lerini istedikleri zaman yeniden satabilirler. Bu durumda, ürünün satıcıları fiyatı belirler.

Teklif fiyatları şu şekilde belirlenir:

 • Yayın: Yaratıcıya Göre Fiyat (Sanatçı)
 • Yeniden satış durumunda: satıcı tarafından fiyat

Alıcılar da çoğu platformda teklif verebilirler.

Basitçe açıklamak gerekirse NFT nedir?

Bir kez daha özetleyelim:

 • NFT = Dijital Sanat (resimler, videolar, müzik, vb.)
 • Her şey bir blok zincirinde belgelenir, genellikle Ethereum
 • OpenSea, Binance, SuperRare vb. gibi NFT platformlarında alım satım.
 • Satın almak için Coinbase, MetaMask vb. aracılığıyla kripto para birimi satın alın malıdır (Ether).

Giderek daha fazla yatırımcı NFT’leri kendileri için keşfediyor. Aşağıda konunun daha derinlerine iniyoruz: Bir token / NFT nasıl çalışır?

Bir token / NFT nasıl çalışır?

Şimdilik temel bilgiler bunlar. Şimdi NFT konusunu bir adım daha derinlemesine inceleyelim.

Fark: Madeni Para, Token ve Değiştirilemez Token

Daha önce öğrenildiği gibi, NFT’ler (Değiştirilemez Jetonlar) dijital bir nesnenin geçmişini (tüm işlemler) belgeler. Bu amaçla, tüm işlemleri blok zincirlerine kaydeden Ether gibi mevcut yapıları kullanırlar. Ödeme daha sonra madeni paralarla yapılır.

 1. Madeni Para
 2. Jeton
 3. NFT

Madeni Para

BitCoin, Ethereum, ödeme birimleri olarak kullanılmaktadır. Her birinin kendi blok zinciri yapısı vardır.

Coin’ler ödeme aracıdır ve kendi blok zinciri yapılarına sahiptir

Coin kısaca açıkladı:

 • Ödeme birimi
 • Kendi blok zinciriniz

Token = Değiştirilebilir

Fark: Tokenlar mevcut yapılar üzerine inşa edilir (Ether [Ethereum] gibi). Yalnızca geçerli bir tokena sahip olanlar ilgili blok zincirinde bir işlem gerçekleştirme yetkisine sahiptir.

Tokenlar, mevcut bir blok zinciri yapısı üzerine inşa edilen ödeme araçlarıdır

Token kısaca açıkladı:

 • Varlık
 • Kendi blok zinciri yok, mevcut yapılar üzerine inşa edin (Ether / Ethereum)
 • Token geniş bir uygulama alanı sağlar

Yani fark şu:

Coin’ler bir ödeme aracıdır, token’lar ise daha geniş işlevlere sahiptir

Değiştirilemez token = tek seferlik kullanım

Daha geniş işlevsellik, daha fazla bilginin bir belirteçte saklanabilmesini sağlar. Örneğin, bir tokenı benzersiz, değiştirilemez bir token haline getiren bir “akıllı sözleşme”.

 • Varlık
 • Kendi blok zinciri yok, mevcut yapılar üzerine inşa ediliyor
 • Geniş uygulama alanı sağlar
 • “Akıllı Sözleşme” içerir

Değerleri her zaman kanıtlanabilir geçmişlerine bağlı olan sanat eserleri için idealdir.

Böyle bir NFT, akıllı bir sözleşmenin yatırılmasıyla oluşturulur.

Sanat eseri orijinal mi? Böyle bir NFT kolayca tanınabilir hale gelir (genellikle Ethereum Blockchain aracılığıyla).

Akıllı Sözleşme tokenleri NFT’ye dönüştürüyor

NFT’ler akıllı sözleşmeler kullanır. Yatırılmış olan programlanmış bir sözleşme. Bu, örneğin ne zaman alındığı, satıldığı, kimin aldığı, sattığı (işlemlerin geçmişi) ve aynı zamanda orijinal dosyanın bağlantısı gibi çeşitli şeyler içerebilir.

Buna ek olarak – ve sanatçılar için işin ilginçleştiği nokta da burası – yaratıcı, akıllı sözleşmeye gelecekteki her (evet her) işlemde alacağı bir yüzde ekleyebilir. Çoğunlukla <%10. Normal, fiziksel sanat piyasasına göre muazzam bir avantaj, çünkü yaratıcı yalnızca bir kez, ilk satışta kâr ediyor. NFT’lerde, yaratıcı her işlemden pay alır.

Blok zincirindeki geçmiş sayesinde: izlenebilir ve doğrulanabilir

Sonuç NFT / dijital sanat ticareti

Bir NFT, işlem geçmişi aracılığıyla orijinalin ne olduğunu gösterir. Böylece benzersiz sahibini belirleyebilirsiniz. Tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi. Fiziksel sanat eserlerinde bile, eserin sahiplik geçmişini, basımına (NFT’nin yayınlanması) kadar kontrol etmek gerekir.

NFT’nin temellerinden sonra, şimdi alım, satım ve işbirliği.

NFT ticareti: al ve sat

Dijital sanat ticareti yapmak için bir cüzdana, dijital sanat için doğru pazara ve aynı zamanda dijital sanat eserlerinin arkasındaki koleksiyonlar ve sanatçılar hakkında bilgiye ihtiyacınız var. Fiziksel sanatta olduğu gibi, her şey projelerin arkasındaki sanatçıyla ilgilidir. Ne kadar çok şey bilirseniz, on milyonlarca eserden oluşan piyasayı o kadar çok inceleyebilirsiniz. Bireysel koleksiyonlar bile bazen 1.000 veya 10.000 ayrı dijital görüntü veya içerik içerir.

Adım adım tüm talimatları buradan okuyun:

NFT’ler için Pazar Yerleri: Liste

Artık nispeten çok sayıda NFT pazarı ve platformu var. Binance, Crypto.com, OpenSea, GameStop, Rarible en önemli isimlerden sadece birkaçı. Daha azı gelmiyor, çünkü dijital sanat giderek önem kazanıyor. Daha büyük yatırımcılar, hatta hedge fonlar da dijital sanata yatırım yapıyor.

Burada NFT’ler için en önemli pazar yerlerine ilişkin iyi bir genel bakış elde edersiniz.

NFT Resim Çerçevesi

Kimse görmeseydi sanat ne olurdu? İnsanlar sanatı her şeyden önce tek bir nedenle satın alır: Param yettiği için. NFT resim çerçeveleri ile dijital sanat eserleri ister oturma odasında, ister fuayede veya galeride fiziksel olarak sergilenebilir.

NFT Koleksiyonları: Başarılı örnekler

NFT koleksiyonları ve sanatçıları – ilk kez NFT satın almak istiyorsanız, önce NFT ve dijital sanat dünyasını tanımanız gerekir. Çünkü fiziksel sanattan farklı olarak, yüzlerce ve hatta binlerce bireysel nesneden oluşan bütün koleksiyonlar da vardır. İşte başarılı NFT koleksiyonlarının birkaç örneği hakkında küçük bir fikir: “CryptoPunks” ve “Bored Ape Yacht Club”.

Örneğin bu koleksiyonlar iyi bilinmektedir:

 1. Bored Ape Yat Kulübü
 2. CryptoPunks
 3. Doodles
 4. Mutant Ape Yat Kulübü
 5. Havalı Kediler
 6. CyberKongz
 7. DeadFellaz

CryptoPunks

Ekran görüntüsü: OpenSea / CryptoPunks

Bored Ape Yat Kulübü

Ekran görüntüsü: OpenSea / Bored Ape Yacht Club

Emlak, Lukinski

NFT oluşturun ve satın: Sanatçılar

NFT’lerle para kazanmak mı istiyorsunuz? NFT’lerle gerçekten para kazananlar genellikle “gerçek dünyada” zaten şöhreti, erişimi ve alıcısı olan sanatçılardır. Mutlak bir acemi ve yeni başlayan biri olarak, bir NFT pazarına birkaç sanat eseri yüklemek yeterli değildir. Çalışmadan başarı olmaz!

Bu kılavuz, bir NFT Ä°çerik Üreticisi olarak işe başlamanıza yardımcı olacaktır. Önemli pazar yerleri, cüzdanınız hakkında bilgi edineceksiniz ve size sanat eserlerini nasıl yükleyeceğinizi ve satacağınızı göstereceğim. Ayrıca NFT’lerin sanatçılar için neden çok ilginç olduğunun nihai avantajını da öğreneceksiniz.