Tarım arazisi satmak: Ekilebilir arazi, toprak ve diğer tarım arazileri

Tarım arazisi satışı – Bir tarım işletmesine ait tarım arazisi, ekilebilir arazi, çayır ve meraları satmayı planlıyorsunuz. Ä°ster arazi satışı isterse arazinin bir kısmının satışı olsun: satışın yaygın nedenleri yaşlılık, çiftliğin terk edilmesi veya mevcut finansman, burada veya başka bir işletmede olduğu gibi finansal baskıdır. Bazen şirket yapılarının modernize edilmesi gerekir, bazen de bu “sadece” bir miras meselesidir. Ä°lk soru: Satış nasıl gerçekleşiyor? Tarım arazisi satarken nelere dikkat etmelisiniz?

Agrar verkaufen [yıl]: Meadow, field, acre & Co.

Arazi satışına ilişkin büyük rehberimizi daha önce okumuş olabilirsiniz veya örneğin orman arazisi satışı gibi daha spesifik rehberleri okumuş olabilirsiniz.

Arazi satışı konusuyla ilk kez ilgilenenler için şu soru mutlaka akla gelmektedir:

 • Tarım arazimi nasıl satabilirim?
 • Hangi adımla başlamalıyım?
 • Bana kim danışmanlık yapıyor, uzman görüşleri hazırlıyor & Co.

İşte tarım arazisi, tarım arazisi ve diğer daha özel arazilerin satışı için birkaç ipucu. Ayrıca süreç, hatalar ve risklerin yanı sıra arazi satışındaki vergiler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Özel olarak mı yoksa bir profesyonel ile mi satacaksınız?

Soru nispeten hızlı bir şekilde yanıtlanır. Satış fiyatını etkileyen çeşitli parametreler vardır. Bunlar arasında örneğin arazi değerlemesi, sağlam ve sermayesi güçlü bir alıcı ağının yanı sıra müzakere becerileri de yer alıyor. Sonuçta, bu “sadece” bir kat mülkiyeti ile ilgili değil, toprak uzmanlığı, tahminler ve geliştirme olasılıkları ile ilgili tüm eklemelerle birlikte daha karmaşık, tarımsal olarak kullanılabilir arazi ile ilgilidir.

Berlin, Hamburg, Münih, Köln, Düsseldorf, Frankfurt ve Almanya genelinde, özel satış yerine saygın ve iyi bir emlakçı ile satış yapmanızı tavsiye ederim.

Çabayı en aza indirin, kârı en üst düzeye çıkarın

Tarım arazilerini özel olarak, örneğin emlak portalları aracılığıyla satmak iyi bir fikir değildir.

 1. Tüm talepleri ne yapıyorsunuz?
 2. Hangi belgelere, evraklara ve uzman görüşlerine ihtiyacınız var?
 3. Kim bilgi gönderiyor ve sorular için telefon görüşmeleri yapıyor?
 4. Kimin gerçekten kredibilitesi ve satın alma isteği var?
 5. Kaç ziyaret gerçekleştirmek istiyorsunuz / ihtiyacınız var?
 6. Müzakereleri kim hazırlıyor ve yürütüyor?

Kredibiliteden görüntüleme randevularına ve pazarlıklara kadar: Vakit nakittir. Bu nedenle bu ülkede satışların %70’inden fazlası emlakçı gibi profesyonellerin yardımıyla gerçekleşiyor.

Özel olarak satmak mı?! Riskli özel satış

Zaman önemli bir faktördür. Eğer satış baskısı altında değilseniz, mükemmel. O zaman muhtemelen kendinize bir ya da iki hata yapma izni verebilirsiniz. Ama bunu kim yapmak ister ki? İşte Berlin’deki mülkünü satmak isteyen bir müşterinin yakın tarihli bir örneği. Özel.

Berlin hinterlandındaki tarım arazilerine örnek

İşte bize başvuran bir müvekkil örneği, tipik bir vaka. Berlin bölgesinde satılacak olan bir alandı. Kısaca hata: yeterli kredi kontrolü veya bir bankadan finansman onayı olmadan özel satış. Sonuç: aylarca süren gecikme ve vazgeçme.

Satıcı, tanınmış bir portalda özel olarak ilan vermiştir. Hemen birçok mesaj geldi, ancak neredeyse tüm konuşmalar boşa çıktı. Haftalar geçti.

Hata: Yetersiz kredi itibarı ve doğrulama

Aylar sonra, nihayet iradesi ve kredi notu olan bir kişi bulundu – sözde. Yerinde ziyaretten sonra, alıcının bankası tarafından finansman kontrolü hakkında konuşur ve bekleriz. Yine birkaç hafta geçti.

Birkaç hafta sonra, alıcıdan veya ilgili taraftan, finansmanın ilk banka tarafından reddedildiği, bu nedenle şimdi ikinci bir ev bankasına sordukları konusunda geri bildirim alırsınız. Sen bekle.

Birkaç hafta daha geçtikten sonra, hala bir bankadan finansman onayı, ön satın alma sözleşmesi ve noter randevusu yoktu.

Sonuç – baskı ve hayal kırıklığı:

Birdenbire satış için daha fazla baskı oluşuyor ve aynı zamanda hayal kırıklığı da artıyor.

Bu hikayenin kaç tane özel satıcının başına geldiğine inanamazsınız.

Bu nedenle mülklerin 2/3’ünden fazlası yan profesyonellerle (komisyoncular ve benzerleri) satılıyor

Tarım arazileri için profesyonel arazi ticareti

Hazırlık her şeyin başı ve sonudur, böylece A ve B lokasyonlarının satışında aylar ve hatta C lokasyonlarında yıllar kaybetmezsiniz.

Hazırlık anahtardır: Tarım arazilerinde bile

Ancak iş çok daha erken başlar, bu da bir komisyoncu ile çalışmanın avantajlı olmasının bir başka nedenidir.

Komisyoncunun komisyonu için bahşiş! Özel olarak, yasa şu anda 50/50’lik bir paylaşım öngörmektedir (alıcı, satıcı). Ticari ticarette de alıcıya %100 sorumluluk yükleyebilirsiniz.

Yani prensipte, ticari ticarette bu size paraya bile mal olmaz. Bunun için, tanınmış bir emlakçı söz konusu olduğunda ağa sahip olursunuz.

 • Hangi belge ve evraklara ihtiyacınız var?
 • Özel mülk ile hangi alıcı gruplarına hitap ediyorsunuz?
 • Tarım arazinizi satmak istediğinizi herkesin bilmesini mi istiyorsunuz?
 • Herkes değeri (varlık büyümenizi) bilmeli mi?

Ayrımcılık: komşular, kıskançlık ve rekabet

Zaman faktörünün (= para) yanı sıra, birçok tarım arazisi satıcısı için mülkünüzün gizli bir şekilde, yani anonim olarak aracılık edilmesi de önemlidir. Bölgedeki rekabetten aileye, komşulara ve hatta büyük miktarlarda para almaya kadar. Satıcıların büyük bir kısmının anonim ve gizli bir şekilde satış yapmak istemesinin çeşitli nedenleri vardır.

Kişisel ağ: alıcılar ve yatırımcılar

Profesyonel emlak ticareti elbette çok farklı görünüyor. Burada emlak portallarında pazarlama söz konusu değildir, kişisel alıcılar, yatırımcılar, fonlar ve aynı zamanda yabancı yatırımcı grupları ele alınmaktadır.

Yurt dışından gelen yatırımcılar: Karlı iş

Tarımsal bir alan için yabancı yatırımcılar? Evet! Birçok kişi bu ülkede iyi getiriler ve sermaye yatırımları arıyor. Bu ülkedeki cazip getirilerin yanı sıra genel olarak iyi toprak kalitesi ve su kalitesi (yeraltı suyu ve su kaynakları) nedeniyle, yakın ve uzak yurtdışından çok sayıda yatırımcı da arazi arıyor.

Bir satıcı olarak sizin için en büyük avantaj, paranın burada evdekinden biraz daha gevşek olmasıdır – basitçe söylemek gerekirse.

Bunun merkezinde elbette yine tanınmış bir emlak ajansı yer alıyor.

Ayrıcalık hızlıdır: arz ve talep

Satıcı tarafında sizin için bir başka güçlü avantaj:

Anlaşmalar çok daha hızlı kapanır.

Neden? Mülkler özel olarak alınıp satılır ve teklifler yalnızca bireylere yapılır. Bu ayrıcalık, arz sıkıntısı yaşanmasını ve dolayısıyla müşteri tarafında talebin artmasını sağlar.

Vakit nakittir! Özellikle varlıklı müşteriler zaman kaybetmek istemezler

Örneğin, aynı mülkle ilgilenen birden fazla taraf olduğunda zaman kaybı. İşler hızlı bir şekilde yapılmalıdır.

Bir emlakçı bulun: Tanınmış bir ofis mi yoksa bölgeden mi?

Bu nedenle, herkesin yaptığı işi yapan bölgesel bir emlakçı ile çalışmayı düşünün: Tarım arazinizi tüm emlak portallarında geniş bir şekilde ilan edin. Bundan sonra yüzlerce kişi yazacak, birçok konuşma yapılacak, e-postalar yazılacak, artı telefon görüşmeleri yapılacak. Çok zaman geçiyor, çok azı daha önce anlatıldığı gibi gerçekten kredibiliteye ve iradeye sahip.

Bir tarım arazisi bulma süreci aylar, hatta bazen yıllar sürer.

Vakit nakittir! Yatırımcılara sesleniyoruz

İşte size piyasa dışı ticarette avantaj sağlayan bir başka psikolojik yön:

Profesyonel yatırımcılar veya çalışanları emlak portallarında listelenen mülkleri gördüklerinde hemen şu soru ortaya çıkıyor: Neden? Mülk neden bir alıcı bulamadı? Kimse bu mülkle daha fazla uğraşmaz. Sonuçta binlerce reklam var. Hepsine kim bakacak?

Aile ofisleri, gayrimenkul fonları vb.

Aile ofisleri, emlak fonları ve diğerleri bu nedenle doğrudan tanınmış emlak ofisleriyle konuşur ve yalnızca kendilerine sunulan özel mülklere sahip olurlar. O zaman her şey çok hızlı gerçekleşir.

Pazar dışı alanda, satın alma profiline bağlı olarak bireysel ve özel olarak yaklaşılan büyük aile isimlerini, yani aile ofislerini, gayrimenkul fonlarını ve diğer kurumları bulacaksınız.

Bunların hepsine piyasa dışı ticaret denir.

Tarım arazisi satışı: Prosedür, vergiler ve bahşişler

Tarım arazisi satışı hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? O halde arsa satışı konusundaki ayrıntılı rehberimize bir göz atın. Burada, satış sürecinin tüm bireysel aşamalarındaki somut prosedürden bahsediyoruz. Satış sırasında yapılan tipik hatalar hakkında daha fazla bilgi edinecek ve elbette arazi satarken vergilerle ilgili her şeyi öğreneceksiniz.

Tarımsal toprak / yaylı tarla

Bir su kaynağının satışı – ekspertizler, aracılar, müzakereler, prosedür ve vergiler, bir su kaynağını satarken de birçok soru vardır. Satışınız için doğru zaman şimdi mi? Eğer öyleyse, satış yapmanın en etkili yolu nedir? Su kıt bir kaynaktır. Gezegenimizin yüzeyinin %71’inden fazlası su olmasına rağmen, giderek daha az sayıda verimli, temiz su kaynağı bulunmaktadır. Az arz, çok talep: sadece bölgesel alıcıları değil, yatırım fonlarını ve evet, hatta gıda şirketlerini de düşünün. Bunun için özel bir ağa sahip bir komisyoncuya ihtiyacınız var. İster tek mal sahibi olun ister bir su kooperatifi, burada satış konusunu öğrenin.

Yaprak döken orman, karışık orman, iğne yapraklı orman: Sell ormanı

Yaprak döken orman, karışık orman ve hatta iğne yapraklı orman, ormanların büyük bir avantajı vardır, rejeneratif bir hammadde sunarlar. Aynı zamanda, işletmeci için kısa vadeli karlar değil, uzun vadeli getiriler sunarlar. Bu nedenle birçok orman arazisi sahibi, “tipik” gayrimenkul ve mülk sahipleri gibi düşünmez, genellikle nesiller boyu plan yaparlar. Hızlı büyüyen ladin ağaçlarının bile doğada 600 yıla kadar yaşayabildiğini biliyor muydunuz? 70-80 yıl sonra kesilirler, gövdeleri o zaman yaklaşık 30 metre yüksekliğindedir. Kısacası, bir orman arazisinin satışını etkileyen birçok parametre vardır. Ormanımı nasıl satabilirim?

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.