Orman arazisi satışı: Orman, çayır, değerleme, vergiler & Co.

Orman arazisi satışı [yıl] – Yaprak döken orman, karışık orman ve hatta iğne yapraklı orman, ormanların büyük bir avantajı vardır, rejeneratif bir hammadde sunarlar. Aynı zamanda, işletmeci için kısa vadeli karlar değil, uzun vadeli getiriler sunarlar. Bu nedenle birçok orman arazisi sahibi, genellikle nesiller boyu planlama yapan “tipik” gayrimenkul ve mülk sahipleri gibi düşünmemektedir. Hızlı büyüyen ladin ağaçlarının bile doğada 600 yıla kadar yaşayabildiğini biliyor muydunuz? 70-80 yıl sonra kesilirler, gövdeleri o zaman yaklaşık 30 metre yüksekliğindedir. Kısacası, bir orman arazisinin satışını etkileyen birçok parametre vardır. Ormanımı nasıl satabilirim?

Orman ve ağaçlık alan satışı [yıl]: Ä°çgörü

Adım adım başlayalım, orman alanınızı satarken neler önemli hale geliyor?

Çiftliğin kapanmasından mirasa kadar nedenler

Yaş, finansman baskısı veya spontane miras – Arazi satışı veya kısmi arazi satışı olup olmadığına bakılmaksızın: Bir orman arazisi satılacaksa veya satılmak zorundaysa, bu nedenle satıcı taraf için de genellikle duygusal bir konudur. Dediğim gibi, tipik inşaat arazisinden oldukça farklı.

Bununla birlikte, bir mülkün satılacağı ya da satılmak zorunda olduğu da olur. Bazen finansal bir nedendir, örneğin likidite gerektiren devam eden finansman nedeniyle, bazen de kendiliğinden gelen bir miras veya erken bir hediye…

Bir orman arazisi ile ne yapılır?

Mülkün konumu – Özellikle mülk kişinin kendi bölgesinde değilse ve evinden 200 km, 300 km veya daha uzakta ise.

Zamanı geldiğinde, büyük sorunun zamanı gelmiş demektir:

Bir orman arazisini nasıl satabilirim?

Gayrimenkul veya arazi satışı konusunda henüz herhangi bir deneyimi olmayan herkes pek çok zorlukla karşı karşıyadır:

 • Arazi satışı nasıl gerçekleşir?
 • Ä°lk, en önemli adım nedir?
 • Herhangi bir komisyoncu orman arazisi satabilir mi? Kişisel ağ ve uzmanlık açısından
 • Gayrimenkul satarken yapılan tipik hatalar nelerdir?
 • Satış için hangi vergiler ödenecek?

Pek çok kişi, örneğin arkadaş çevresinden tanıdığı ya da tavsiye olarak aldığı bölgesel bir komisyoncuya güvenmektedir.

Peki bu emlakçının ağında doğru bağlantılar var mı? Sonunda, orman araziniz yalnızca çeşitli portallarda yer alacak ve buna göre herkes orman arazinizin satılık olduğunu bilecektir.

İstediğin bu mu?

Ä°pucu: Orman mülkünüzü Kapalı Pazarda takas edin.

Orman değerlemesi: Ormanların değerlemesi

Bir ladin ormanının hala değeri nedir? Tipik bir soru, özellikle de bir süredir ticarette aktif değilseniz ve / veya zamanınız yoksa, örneğin kendi yatırım portföyünüzün küçük bir parçası olduğu için.

Ormanın durumu elbette teklif fiyatının yanı sıra ormanınızın nihai satış fiyatı için de bir kriterdir. Ormana bakım yapıldı mı yoksa nadasa mı bırakıldı? Konum, ulaşım bağlantıları ve aynı zamanda arazinin durumu da diğer değer faktörleridir.

orman, diğerleri arasında, tarafından:

 • Ormanın durumu
 • Ormanın sürdürülebilir bakımı
 • Toprak kalitesi; orman toprağı uzmanlığı
 • Konum ve ulaşım bağlantıları
 • Arazinin doğası

Bazı faktörler fiyatı artırırken, diğerleri düşürür. Değerleme her zaman bir uzman, yani bir eksper tarafından yapılmalıdır. Bir inşaat mühendisi veya jeolog olan jeoteknik uzmanı, sahada zemin ekspertizini hazırlar.

Orman arazisi satışı: Son kullanma tarihi

Elbette bu noktada, her bir vakada arazi satışının nasıl ilerleyeceği konusunda size bire bir rehberlik edemeyiz. Özellikle orman zemini söz konusu olduğunda, göz önünde bulundurulması gereken özel faktörler vardır. Bununla birlikte, size kabaca bir fikir vermek için sizi arazi satış rehberimize yönlendirmek isteriz.

Kontrol Listesi: Hızlı orman satışı

İşte böyle çalışıyor:

 1. Orman satışınız için yeterli zaman ayırmalısınız
 2. Bir uzman tarafından değerleme
 3. Portallarda geniş pazarlama VEYA hedeflenen piyasa dışı satışlar
 4. Kredi değerlendirmesi ve alıcı seçimi
 5. Satın alma sözleşmesi ve noter randevusu

Burada, ilk adımdan satın alma sözleşmesine ve uzlaşmaya kadar farklı aşamaları gösteriyoruz.

Arazi ve kaynak satmak mı?

Halihazırda arazi sahibi olan herkes konuya aşinadır, ancak örneğin miras, boşanma veya bağış yoluyla kendiliğinden kendi orman arazisine sahip olan herkesin birçok sorusu vardır! Orman arazisi sadece iyi kalitede toprağa değil, aynı zamanda kendi su kaynağına da sahip olduğunda özellikle ilginç hale gelir.

Bir su kaynağının satışı: Özel durum

Yeterli kapasiteyle (yılda milyonlarca litre), birçok yatırımcı için çok ilginç bir arazi parçasına sahipsiniz. Satıştan önce gıda sektöründen alıcıları düşünür müydünüz? Özellikle büyük gıda şirketleri kaliteli su kaynakları konusunda çok isteklidir, çünkü su kaynakları günümüzde en çok aranan hammaddelerden biridir. İspanya ya da Güney Afrika gibi ülkelerde bile yaz aylarında haftalarca yeraltından su çıkmadığında, bugün zaten var olan su kıtlığını düşünün.

Bir su kaynağına sahip olduysanız ve bununla ne yapacağımı merak ediyorsanız? Konu hakkında daha fazlasını buradan okuyabilirsiniz:

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.