BitCoin, Kripto Para ve Blok Zinciri: Nedir?! Kurs ve ticaret açıklaması

Kripto Paralar ve BitCoin – Herkes “ilk” BitCoin’ini satın almak istiyor! Kripto paraların ya da en iyi bilinen temsilcisi BitCoin’in alım satımı birçok kişi için hala kapalı bir kutu. Çeşitli ücretsiz uygulamalar ve platformlar “yeni” dijital para birimiyle ticaret yapılmasına izin veriyor, ancak prensip ve nasıl çalıştığını anlamak birçokları için hala büyük bir gizem. Pek çok kişi gibi ben de günlük iş hayatımda son derece yoğunum, bu nedenle hafta sonları bile yeni konularla ilgilenmek için neredeyse hiç zamanım olmuyor, olsa da sadece çok seçici bir şekilde.

Önemli – Bu makaleyi Ä°ngilizce olarak yazdım! Tercüme edilmiştir ve birkaç dilbilgisi hatası içerebilir, ancak metodoloji etrafındaki anlam aynıdır. Öğreniminizde iyi şanslar. Burada kripto para hakkında daha fazla bilgi edinin : 3 strateji.

BitCoin nasıl satın alınır ve ticareti yapılır

Her zaman spontane fikirlerin ve projelerin dostu olduğum için, bu kez kendimi tüm yönleriyle kripto para konusuna adamak istedim. Ancak tek bir makale şeklinde değil, “uzun vadeli + canlı makale” şeklinde. Kripto para ticaretine girişim, ilk deneyimler, grafikleri nasıl okurum, analizleri nasıl oluştururum, psikoloji nasıl çalışır ve “blok zinciri” nedir? Yeni ücretsiz çevrimiçi kursumda bana katılabilir, kendi sonuçlarınızı çıkarabilir ve benim hatalarımdan ders alabilirsiniz.

Güncel BitCoin kuru

2017 yılının en yüksek seviyesi olan 16.892,34 $’ın (17.12.2017) ardından BitCoin kendini göstermeye devam ediyor. Bu arada, 24.000 $ sınırını çoktan aşmış durumda.

Güncel haberlere göz atarsanız, her iş bölümünde BitCoin’leri göreceksiniz. Bazıları başarı dalgasını görüyor, diğerleri aldatmacayı ve diğerleri de büyük çöküşü yazıyor! Peki ayık kafayla düşünüldüğünde kripto para nedir? Yeni makaleme hoş geldiniz! Her Pazar BitCoins ve diğer kripto para birimleri, dijital para birimi için trendler ve perspektifler hakkında yeni bir güncelleme var. Bu benim kripto para dünyasına girişim. Tabiri caizse canlı bir deneyim raporu.

BitCoin Çöküşü mü? Asla! Dijitalleşme / kıtlık

Makalenin sonundan bir alıntı:

[…] BitCoin furyasında neden bir çöküş beklememelisiniz, basit ödeme şu anda özellikle Almanya’da hala çok zor. İsveç gibi diğer ülkeler zaten başarılı modellere sahipken ve neredeyse tüm mağazalarda kartınızla ödeme yapabiliyorken, Almanya nakit parayı seviyor! Ancak bu durum daha ne kadar devam edecek? Er ya da geç, ilk bankalar ve büyük yatırım fonları, hatta belki de perakende zincirleri bu işe girecek.

BitCoin almak için neden bu kadar uzun süre bekledim?

Benim ajansımda her hafta pek çok şey oluyor, hafta sonları gelip idari işler, organizasyon ya da yönetici olarak tabii ki banyo, yazıcı gibi küçük işler yapmaktan ya da kablo döşemekten ya da yeni siparişler geldiğinde planlama yapmaktan mutluluk duyuyorsunuz. Her şey birileri tarafından planlanmalı. Yeni yatırım fırsatları hakkında düşünmek her zaman ancak sınırlı bir çerçevede mümkündür. Ancak kripto para birimleri ve özellikle BitCoin konusu beni uzun zamandır büyülüyor. Özellikle de “inek” olan birçok arkadaşım olduğu için. Sadece birkaçı, hatta bir avuç bile diyemem, konuyla nispeten erken bir dönemde ilgilenmeye başladı. Ancak bugün, alternatif, dijital para birimlerine erken dönemde yaptıkları yatırımlardan son derece fayda sağlıyorlar.

Mesele büyük yatırımlar yapmak değil, BitCoins ve kripto para gibi genç bir konuya zaman ayırmak ya da dahil olmaktır. O zamanlar Apple promosyonlarına yatırım yapmış olsaydınız…. BitCoins’e yatırım yapmış olurdunuz…. Dur. Çok geç değil, çünkü şu anda herkes bunun hakkında konuşuyor, ancak sadece birkaçı harekete geçiyor. Bugünlerde para hakkında konuşmaktan hoşlanmıyorlar, sizce neden? BitCoin üç yıl önce 5 dolar değerindeydi.

2017’nin başında para birimi zaten 1.000 dolar seviyesindeydi. Yıl sonunda, Aralık 2017’de 20.000 dolar sınırına yaklaştı (16.892,3398 dolar [17.12.2017]). Kripto para birimine giderek daha fazla kullanıcı çeken son derece büyük bir yutturmaca. Konu medyada son derece yer alsa da, bununla gerçekten ilgilenen ve halihazırda kendi cüzdanında para biriktiren sadece birkaç kişi var. Wallet, bu konuyu yıllar önce kitapta yazmıştım, o zamanlar hala e-ticaret ve çevrimiçi mağazalarla ilgili dijital para birimleri hakkındaydı. Bugün dijital para birimleri o kadar yerleşti ki, bu yazıyı yazarken kendime soruyorum, neden yıllar önce bununla ilgilenmedim?

Şu anda, Aralık 2017’deki yüksek seviyeden sonraki satış aşaması sona ermiştir. Bir BitCoin birkaç bin dolara kadar geriledi. Şimdi BitCoin tekrar birikecek. Hadi gidelim! Okuyucularımız için uzun vadeli deneyimize başlayalım: A’dan Z’ye BitCoin ticaretini nasıl yaparsınız?

Hatalardan ders çıkarabilirsiniz!

Ya şimdi yatırım yapın ya da sonsuza dek üzülün.

Burada zaten önemli bir kripto para konusundayız, sadece oyun parası olarak gördüğünüz şeylere yatırım yapmalısınız. Çünkü fiyatlar yükselse bile, her oyun gibi para kaybedebilirsiniz. Dolayısıyla, bunu hala saf “yatırım deneyimi” veya sorumluluğun merkezi olmayan depolanması olarak görüyorsanız, yatırım yapmalısınız!

Kripto paradan ne bekliyorum?

Neden orada olmak istiyorum?

Az önce de ifade ettiğim gibi, dijital trendlere çok erken dahil oluyorum. Tıpkı dört yıl önce dijital para birimlerinde yaptığım gibi. Yoksul bir işçi sınıfı çocuğu olarak, doğal olarak büyük ölçekte hemen atlamak için gerekli milyonlardan yoksunum, ancak teknikleri ve işlevleri küçük araçlarla da anlayabilirsiniz. Sadece blockchain, BitCoin ve kripto para birimleri etrafındaki sistematiği anlamanın değeri bile benim için bu yatırıma fazlasıyla değer.

Kripto para birimleri sadece internet üzerinden hızlı para kazanmakla ilgili değildir. Her şeyden önce, uzun vadeli bir yatırım oluşturmakla ilgilidir. İki ya da üç yıl önce BitCoin almaya başlayan bir avuç arkadaş gibi, bu bir gecede milyoner yaratan bir iş değil. Onlar için de BitCoin’lerin gerçekten yükselişe geçmesi iki ya da üç yıl aldı. Gerçekten de 2016’da yükselişe geçti ve 2017’de 1.000 ABD dolarına ulaşana kadar fiyatı yükseldikçe yükseldi. Yıl boyunca, neredeyse 17.000 $ gibi inanılmaz bir rakama ulaştı. Ocak ayında, heyecan biraz geri çekilerek 4.150$ seviyesine geriledi. Şu anda 8,000$ seviyesine geri dönmüş durumdayız. Ama bir dakika, kripto para tam olarak neyle ilgili?

Kripto para nedir? BitCoin ve Blockchain nasıl çalışır?
Teknik ayrıntılara çok fazla girmeden, kripto para birimi, aynı verilerin merkezi olmayan yönetimi veya bağlanmasıyla ilgilidir. Bu sayede, örneğin sabit döviz kurlarına karar veren münferit kurumlar bypass edilmiş olur. Kripto para birimi, blok zinciri adı verilen yeni bir teknolojiye dayanmaktadır.

Basit terimlerle Blockchain teknolojisi: nasıl çalışır?

Blok zinciri kadar karmaşık sistemleri basit terimlerle açıklamak mümkün mü? Evet, tabii ki! Bir blok zinciri her zaman açıklandığı gibi merkezi olmayan bir şekilde organize edilen bir süreçtir, yani tek bir kişi tarafından belirlenmez ve diğerlerinin sonuçlarına dayanır. Zincir bağlantıdan zincir bağlantıya (tuğladan tuğlaya). Basitleştirilmiş bir ifadeyle, bu, bireysel şubelerin ve hatta saha personelinin çeşitli hesaplarının birleştiği büyük vergi daireniz olabilir. Biraz daha modern olan ve daha da az sayıda bireysel kuruma sahip olan Wikipedia’dır. Sistem, birbiri üzerine inşa edilen insanların çeşitli içgörü ve deneyimlerine dayanmaktadır – blok zinciri. Sistemin kendisinin (teorik olarak) onu yönetecek veya yönlendirecek bir insana ihtiyacı yoktur. Wikipedia’daki tek tek bilgi parçalarının veya sayfaların incelenmesi ve değerlendirilmesi bile kendi kendilerini organize eden gönüllüler tarafından yapılmaktadır. Bu süreci daha fazla düşünürseniz, Blok Zinciri ve kripto para kavramına ulaşırsınız.

Kripto para biriminin kodu farklı hash’ler içerir ve bunlar da birbirinin aynısıdır. Bu, farklı paketlerin birlikte çalışmasını sağlar. Bu açıklama kesinlikle daha karmaşıktır, ancak basit haliyle böyle bir bilgi zincirinin nasıl çalıştığını göstermektedir. Kod, muhasebe örneğinde olduğu gibi, giderek daha kapsamlı hale gelmektedir. Verilerin merkezi olmayan yönetimi ve organizasyonu sayesinde herkes para biriminin bir parçasıdır.

Başlangıca geri dönmek: BitCoin madenciliği

BitCoin hala teknik açıdan son derece bilgili birkaç kişinin konusuyken, BitCoin’ler hala çıkarılıyordu. BitCoin’ler kodların hesaplanmasıyla oluşturulur ve sahibi giderek daha fazla BitCoin alır. Ancak daha sonra üretim maliyetleri çok yükselince süreç durduruldu. Süreç (kod, blok zinciri) ne kadar karmaşıksa hesaplama da o kadar uzun sürer. Bir noktada, elektrik ve yatırım maliyetlerinin hesaplanması artık BitCoin madencilik sürecinden elde edilen karla eşleşmiyor.

Ancak artık kripto para üretimiyle değil, satın alma ve ticaretle ilgilenelim!

BitCoin’e alternatif para birimleri var mı?

Çoğu insan BitCoin’i biliyor. Bu para birimi günümüzde en çok bilinen kripto para birimidir ve Amerikan doları ile oldukça karşılaştırılabilir. Kripto para birimleri ve portallar için birçok çevrimiçi karşılaştırma da bu para birimine dayanmaktadır. Halihazırda dünyanın dört bir yanından muazzam miktarda yatırım sermayesi barındırmaktadır. Çok uzun zamandır piyasada olan BitCoin’in yanı sıra, elbette her zaman yeni para birimleri vardır. Şu anda, özellikle vergi cennetlerinde mantar gibi çoğalıyorlar. Dubai, Şangay ya da Hong Kong’dan gelen kripto paralar fark etmez. Burada da ticaret platformları ilgili vergi cennetlerinde yer almaktadır.

BitCoin alıp satmak isteyen herkes er ya da geç bir platforma kaydolmak zorunda kalacaktır. Platformların çoğu elbette yurt dışında yer alıyor. İç içe geçmiş sistemlerle, Londra’da kayıtlı şirket adresi, Şangay’da anonim bir yüksek binanın 38. katındaki ofisler ve Estonya’ya transfer adresi. Yazının başında da belirtildiği gibi, kripto paralar herkes için bir oyun olmalı, her zaman bir çöküş riski var. Bu soruya daha sonra geri döneceğiz, BitCoin çökebilir mi?

Bu soruya cevap vermek çok daha önemlidir: BitCoin veya kripto para birimini gerçekte nasıl satın alabilirim? Dediğim gibi, internette kripto para ile dijital ticarete olanak tanıyan çeşitli ücretsiz uygulamalar, teklifler ve platformlar var. Elbette burada en iyilerini bulmak, teklifler ormanında nispeten zordur. İşte bu yüzden bir noktada bu makaleyi yazmaya başladım, böylece biri veya diğeri doğrudan sıfırıncı saatten itibaren dürüst bir deneyim raporu alabilsin! Çünkü bugün canlı BitCoin ticaretine başlıyorum, nihayet her şey kayıtlı ve doğrulandı. Bugün ilk transferim çıktı, 200 € ile bir kez test edeceğim. Neden? Herkes için yapılabilir olmalı! Gelecek ay biraz fazla mesai yapacaksanız ve ayıracak paranız varsa, neden yatırım yapmayasınız?

Hisse alım satımına alternatif olarak kripto para

Kripto para ticareti yapmak yatırım yapmayı her zamankinden daha kolay hale getiriyor, elbette birkaç yatırımcı arasında bölünen gayrimenkul yatırımı gibi başka birçok heyecan verici konsept var, bu nedenle 500 € veya 1.000 € ile gayrimenkul yatırımına da girebilirsiniz.

Bununla birlikte, hesap para birimleri ilginçtir çünkü o kadar hızlı ve dijitaldirler ki genç bir kişi olarak analizde yüksek bir pazar avantajına sahip olursunuz. Sistemi ve nasıl çalıştığını ve kripto paranın arkasındaki psikolojiyi anladığınızda, özellikle eski yatırımcılara göre aşırı avantajlar elde edebilirsiniz. Aynı şekilde, satın alma ve işlem maliyetleri de bir hisse senedi portföyüne kıyasla çok daha düşüktür. Hisse senetleri, birkaç 1.000 €’luk işlem maliyetinin zarar vermediği (büyük işlemler) çok fazla yatırım sermayesi olan kişiler için değerlidir. Aynı zamanda, birkaç dakika içinde milyonluk kârlar elde edilebilir. Sermayesi olmayanlar, bir avro kadar az bir parayla kripto para birimine girebilirler. Buna değer mi? Evet!

Yıllar önce avronuzu bir BitCoin’e yatırdığınızı ve her birini iki sente satın aldığınızı düşünün. O zaman artık 50 BitCoin’iniz olurdu ve bunları Aralık 2017’de 850.000 dolara satabilirdiniz. Şimdi Euro zaten oldukça ilginç, değil mi? Şimdi nasıl kripto para alıp sattığıma daha yakından bakalım.

Çevrimiçi kripto para ve BitCoin nasıl satın alınır?

Kripto para süpermarkette mevcut değildir. Henüz benzin istasyonundan fiş olarak BitCoin satın alamıyorsunuz ve ne yazık ki karanlık bir köprüde BitCoin satan sokak satıcıları da yok. Ama nasıl BitCoin satın alabilirim? Cevap: Bir cüzdana ihtiyacınız var.

Cüzdan nedir?

Cüzdan, sizin cüzdanınız, dijital çantanız gibi bir şeydir. Paranızı içinde biriktirirsiniz ve dilediğiniz gibi harcayabilir, takas edebilir veya iletebilirsiniz. Cüzdan sadece dizüstü bilgisayarınızda değil, aynı zamanda cep telefonunuzda da. Kripto paranızı güvence altına almanız gerekiyor, bu çok önemli ve bu noktaya daha sonra geleceğiz! Yani her şeyden önce, ister dizüstü bilgisayarınızda ister cep telefonunuzda olsun, bir platforma kaydolmanız ve kaydolmanız gerekir. Kayıt için farklı verilere ihtiyacınız vardır.

 • E-posta adresi

Platforma bağlı olarak, daha sonra e-posta ile bir doğrulama kodu alacaksınız. E-posta adresinizi onaylamak için önce bu kodu çevrimiçi olarak girmelisiniz. E-posta adresinizi onayladıktan sonra bir adım daha ileri gidebilirsiniz.

 • E-posta adresinin doğrulanması

Şimdi cep telefonunuzu kaydetmek için cep telefonu numaranızı girmeniz gerekiyor. Şimdi SMS ile ikinci doğrulama kodunuzu alacaksınız. Bu kodu çevrimiçi platformda tekrar girdiğinizde kendinizi dijital olarak bir kişi olarak tanımlamış olursunuz.

 • Telefon numarasının doğrulanması

Üçüncü adım, kimlik kartı, pasaport veya ehliyet ile kimlik tespitidir. Bu doğrulama adımı için geçerli bir kimlik belgesi alıyorsunuz ve doğrulamayı çevrimiçi olarak başlatıyorsunuz. Çoğu zaman web kameranızı başlatmanızı isteyen küçük bir açılır pencere göreceksiniz. Bir sonraki adımda, ehliyetinizi, pasaportunuzu veya kimlik kartınızı önü ve arkası açıkça okunacak şekilde kameraya gösterirsiniz. Küçük bir ipucu: kimlik belgeleri elektronik ortamda değerlendirildiği için iyi bir ışık altında durduğunuzdan emin olmalısınız. Birkaç saniye sonra, yazılım kimlik belgenizi taradı ve doğrulandınız.

Birkaç kez çalışmazsa endişelenmeyin, ben ilk kez kaydolduğumda kimlik belgemi kameraya doğru şekilde yerleştirene kadar yaklaşık 7 deneme yaptım. Başlangıçta ehliyetimle denedim, çok iyi çalışmadı, daha sonra kimlik kartımla tekrar denedim.

Karşılaştırmalı uygulamalar, benim tavsiyem?

Son iki veya üç hafta sonu boyunca çeşitli kripto para platformlarına daha yakından baktıktan sonra, doğal olarak birkaç arkadaşıma sordum ve şimdi aralarında seçim yapabileceğim iki tane var. Aradaki büyük fark nedir? Biri yine Londra ve Estonya arasında klasik bir vergi cenneti konseptine sahip, diğeri ise Almanya merkezli. Şimdi hangisini seçmelisiniz?

İpucu: Almanya değil (alternatif para birimleri için):

BitCoin.de, kripto para birimleri için Alman ticaret platformu

Adından da anlaşılacağı gibi, bitcoin.de üzerinden bitcoin ticareti yapabilirsiniz. Açıklandığı gibi, avantajı Almanya merkezli bir şirkette veya bu şirketle ticaret yapabilmenizdir. Bu, bir anlaşmazlık durumunda her zaman yasal kesinliğe sahip olduğunuz ve örneğin sorunlar veya çarpıklıklar varsa Alman mahkemelerinde dava açabileceğiniz anlamına gelir. Merkezi bir vergi cennetinde olan ve ofisleri anonim yüksek binalarda bulunan bir şirket için bu elbette (o kadar kolay) mümkün değildir. Öncelikle bu önemli bir karar kriteridir, çünkü paranızı bir kez yatırdığınızda nadiren platform değiştirirsiniz. Bir elektrik sağlayıcısında olduğu kadar basit, “memnun” olduğunuzda veya önemli bir şikayetiniz olmadığında, neden değiştiresiniz? Kişisel hesabım 20 yılı aşkın süredir aynı bankada. Aslında her yıl ne kadar ödediğimi bilmiyorum ama ben de varım. Bu yüzden herhangi bir şeye başlamadan önce, bunun ne hakkında olduğunu bilmeliyiz! Bir Alman ticaret platformuyla, dediğim gibi, acil durumlarda oynayabileceğimiz yasal menkul kıymetlerimiz var. Ve hepimizin bildiği gibi, sözleşmeler iyi zamanlar için değil, işlerin iyi gitmediği durumlar için yapılır. Teknik sorunlar nedeniyle kripto paranızı kaybederseniz, bir offshore cennetindeki bir şirkete dava açmakta zorlanacaksınız. Bu, bir Alman ticaret platformunun avantajıdır.

Dezavantajı, yalnızca burada işlem yaparsanız, bitcoin dışındaki diğer para birimlerine erişemeyecek olmanızdır. Bitcoin.com’da yalnızca bitcoin ticareti yapabilirsiniz.

Uygulamalar: Örnek

Örneğin, yeni başlayanların çoğu ilk olarak Coinbase gibi uygulamalara gelir. Platform farklı para birimleriyle işlem yapmaya izin verir, Almanca da dahil olmak üzere çeşitli dillerde mevcuttur ve bir dizüstü bilgisayardan ve aynı zamanda bir akıllı telefondan (ücretsiz uygulama) kullanımı çok kolaydır. Platformda, farklı kripto para birimleri ile işlem yapabilir ve bunları birbirlerine karşı değiştirebilirsiniz. Dezavantajı, daha önce de belirtildiği gibi, şirketin Almanya merkezli olmaması ve bu nedenle bir anlaşmazlık durumunda yasal olarak itiraz etmenin zor olmasıdır.

Güvenli oynamak isteyen insanlar için olası bir ortak yaşam: Spekülasyon için Coinbase’i ve BitCoin’lerin saklanması için Alman ticaret evini kullanıyoruz. Bu şekilde, her zaman güvenli tarafta, cüzdanınızla saniyeler içinde başka bir platforma veya arkadaşlarınıza ve iş ortaklarınıza aktarabileceğiniz küçük bir sermayeniz olur. Yani kripto para birimine rağmen, bir Alman platformunun güvenliğine sahipsiniz, ancak yine de birkaç saniye içinde uluslararası ticarette hareket edebilirsiniz.

Başkalarıyla nasıl para alışverişi yaparsınız?

Değişim çok basittir ve sadece birkaç tıklamayla yapılabilir. Bununla birlikte, açıklandığı gibi yalnızca bir ticaret platformunda alışveriş yapmakla kalmaz, aynı zamanda kripto para birimini arkadaşlar arasındaki işlemler için veya mağazalarda ödeme yapmak için de kullanabilirsiniz. Berlin’de, BitCoins ile ödeme konusunda uzmanlaşmış bir dükkanlar sokağı var. Burada ayrıca Alman BitCoin sahnesinin bazı emektarlarını, Berlin’deki bir kafede bir not defteri ve latte macchiato ile zar zor tanınabilir halde bulabilirsiniz.

Değişim, cüzdanınız aracılığıyla kolayca yapılır. İşlemler ve para transferleri için zaten Paypal kullanıyorsanız, basitliği hemen fark edeceksiniz. Daha önce bir bankada olduğu gibi, yabancı bir transfer için işlem ayrıntılarını girmek yerine, şunları yapabileceksiniz

 • İsim
 • Sokak, numara
 • Iban
 • BIC
 • …ve tabii ki bir ya da iki gün daha işlem süresi.

Paypal ile işlem yaptığınızda, saniyeler içinde tamamlanır. Hangi ülkeden hangi ülkeye olursa olsun, herhangi bir miktar birkaç fare tıklamasıyla transfer edilir. BitCoin’leri de benzer şekilde düşünebilirsiniz, eğer sizin bir cüzdanınız varsa ve benim de bir cüzdanım varsa, saniyeler içinde ödeme yapmış veya takas yapmış oluruz.

İşte BitCoin furyasının neden çökmesini beklememeniz gerektiğini görmek için bir başka avantaj, kolay ödeme bugünlerde hala çok zor, özellikle Almanya’da. İsveç gibi diğer ülkeler zaten başarılı modellere sahipken ve neredeyse tüm mağazalarda her kuruş tutarında kartla ödeme yapabilirken, Almanya nakit parayı seviyor! Ama bu ne kadar sürecek? Er ya da geç, ilk bankalar ve büyük yatırım fonları, hatta belki de perakende zincirleri bu işe girecek. Ödeme yapmak süper kolay, hızlı ilerliyor ve neredeyse hiç gecikme yok. İhtiyacınız olan tek şey, gelişmiş ülkelerde neredeyse herkesin sahip olduğu bir akıllı telefon.

BitCoin’lerinizi saldırılardan ve kayıplardan nasıl korursunuz?

Bir tüccar arkadaşımla konuştuktan sonra bu noktaya kısaca değinmek istiyorum. Hepimiz şöyle düşüneceğiz, tamam, akıllı telefonumuzda bir uygulama varsa, güvenli olmalı, değil mi? Şöyle böyle. Biriktirdiğiniz biraz bozuk paranız varsa, bilgisayarınıza veya akıllı telefonunuza yapılan saldırıların cüzdanınızı boşaltma riski yüksektir. Aynı şekilde, veri taşıyıcısı olarak fiziksel ortamı aptalca eylemlerle kaybederseniz ve BitCoin’lerin yedeği yoksa kredi kaybolur. Bireysel olarak ölçülen belirli bir miktarın üzerinde, paranızı güvenli bir şekilde geri koymalısınız. Birkaç hafta sonra artık bir profesyonel olmadığım için, açıklamalarımı biraz daha kesin tutacağım, sadece kısa bir fikir vermek için: profesyoneller verilerini asla (!) internetle temas etmeyen bir veri taşıyıcısında güvenli bir şekilde saklarlar. Tek bir arayüzünüz bile açıksa, saniyeler içinde her şey yok olabilir. En iyi sistemde bile boşluklar vardır. Bu nedenle en güvenli yöntem, hiçbir zaman İnternet bağlantısı olmayan bir depolama ortamı kullanmaktır. Bu ortamda her şeyi bir kasada olduğu gibi güvende tutabilirsiniz. Kendi sermayenize erişmeniz gerekiyorsa, bunu her zaman SD kart, USB bellek vb. aracılığıyla veri aktararak yapabilirsiniz.

BitCoin ticaretine yeni başlayanlar ve yeni gelenler olarak bizler için mevcut tekniklere güvenmek kesinlikle yeterlidir. Ne de olsa 200 Avromuz sadece oyun parası!

BitCoin çöktü mü?

BitCoin’in ya da genel olarak kripto para birimlerinin çöküp çökmeyeceği sorusuna cevap vermek kolay değildir, kimse geleceği göremez, sonuçlar her zaman geriye dönük olarak daha kolaydır. Ancak az önce de belirtildiği gibi, spekülasyon nesnesi yüzde yüz bir spekülasyon nesnesi değildir, çünkü kripto para birimi farklı miktarlarda, farklı kişiler veya şirketler arasında, farklı ülkeler ve kıtalar arasında kolayca ticaret yapılmasına olanak tanır. Sistem, geçtiğimiz on yıllar boyunca o kadar çok yazı ve incelemede (benim gibi deneyimsiz inekler tarafından bile) tahmin edildi ki, dijital para biriminin tutmayacağı neredeyse düşünülemez.

Dijitalleşme, finans dünyası da dahil olmak üzere tüm sektörlere nüfuz ediyor

Şimdiye kadar dijitalleşme tüm toplumumuza nüfuz etti, her alana nüfuz etti. Bilgi dünyamızı ve bilgi aktarım hızını, kişiler arası ilişkileri, endüstrideki dijitalleşmeyi değiştiren sosyal ağlardır. Bugün Almanya’da her 10.000 çalışan için 350’den fazla robot çalışıyor ve bu da bizi Güney Kore ve Japonya’dan sonra dünyanın en büyük üçüncü şirketi yapıyor. Ancak dijitalleşme aynı zamanda her otomobilde, her sürücü destek sisteminde de var. Dijitalleşme alışveriş davranışlarımızı da etkiliyor, şehir merkezleri yok oluyor ve online mağazalar gelişiyor. Televizyon reklamları neredeyse yalnızca hizmetlerini çevrimiçi olarak sunan web siteleri veya portallardan oluşmaktadır.

Dijitalleşmenin para birimleri alanında hakim olmayacağına inanan herkes yanılıyor. Günümüzde borsalar artık dakika bazında işlememekte ve saniye bazında işlemeyi çoktan bırakmış bulunmaktadır. Nanosaniyeler, söz konusu olan zaman faktörü budur. Bir çöküşten bahsettiğimizde, her sağlıklı ekonomik sistemin zaman zaman yaptığı gibi, bu 50 yıl içinde olabilir. Yirmili yıllarda da büyük krizler yaşadık, yetmişli yıllardaki petrol krizi ya da yakın zamanda yaşanan ekonomik kriz. Her zaman krizler ve spekülasyonlar olacaktır, belki de BitCoin bir noktada 100.000 €’dan 50.000 €’ya düşecektir, kim bilir. Bununla birlikte, kripto para birimi galip gelecek ve sonunda nakit, madeni para, banknot, kredi ve banka kartlarından oluşan hantal sistemimizin yerini alacaktır – söz veriyorum.

BitCoin ile ödeme yapabilir misiniz?

BitCoin’in geleceği hakkındaki büyük spekülasyonlardan gerçek hayata ve günlük yaşamdaki kripto para birimlerine geri dönüyoruz.

Pay Local: Berlin Mitte’de ödeme modelleri

Patates kızartması, hamburger, yeni ayakkabılar ya da hatta bir sonraki seyahat? Yıllardır BitCoin ile birçok şey için ödeme yapılmaktadır. Bu büyük heyecan başlamadan önce bile, örneğin Berlin’de burger menünüzün ödemesini BitCoin ile kolayca yapabiliyordunuz. Bir kafede latte macchiato veya şık bir barda özel bir kokteyl. BitCoins, Berlin-Mitte’deki popüler semtler için, özellikle de genç ve dijital bir hedef kitle için harika bir yeni pazarlama aracıydı. Bir zamanlar BitCoin’i bu şekilde geliştirdiğimi mi? Kimin aklına gelirdi ki? Kesinlikle Berlin’de kimse değil, ama herkes öyle umuyordu. Ve haklıydılar!

Hadi gidelim: BitCoin uzun vadeli projemizi canlı olarak başlatıyoruz

Bugün birinci gün ve iki ya da üç hafta sonra nihayet başlamaya karar verdim. Bugün ajansla ilgilenmek istememe rağmen, kayıttan doğrulamaya ve uzun vadeli makalemin lansmanına kadar tamamen konuya odaklandım.

Kayıt işlemi yaklaşık 15 dakika sürdü ve ardından para çekmek amacıyla banka hesabımdan 200 €’yu doğrudan Estonya’daki bir bankaya transfer ettim. 1 ya da 2 gün içinde paramın hesaba geçmesi gerekiyor, o andan itibaren her gün cep telefonumun başına oturup BitCoin’lerin güncel eğrilerini ve istatistiklerini izleyebilirim. Kur nereye gidiyor, başka hangi para birimi ilginç? Bakalım banka hesabımız ne diyor!

Eğer siz de BitCoin’e girmek veya bir kripto paraya yatırım yapmak istiyorsanız, bizi izlemeye devam edebilir ve her Pazar yeni güncellemelerden haberdar olabilirsiniz! Bu şekilde benim hatalarımdan ders çıkarabilir ve paranızı daha da hedefe yönelik bir şekilde yatırabilirsiniz! Herhangi bir sorunuz veya öneriniz varsa, yorumlarda bana yazmaktan çekinmeyin, size hemen geri bildirimde bulunacağım!

Alternatif: Yatırım olarak gayrimenkul

En önemli 9 anahtar rakam – bir yatırım olarak gayrimenkul

 • Satın almafiyatı – Satın alma fiyatı her zaman yıllık kira ile ilişkili olarak belirlenmelidir. Burada oranın konum için alışılmış olup olmadığını kontrol edin. 20-25 faktörü uygun olma eğilimindedir ve çoğu yerde yaygındır; 30 veya daha fazla bir faktör pahalıdır.
 • Faydalı ömür – Bir mülk uzun vadeli bir sermaye yatırımıdır. Mülkün karlılığını tahmin edebilmek için de öngörülen faydalı ömür her zaman önceden bilinmelidir.
 • Gelir – Bölgenizde metrekare başına maliyet nedir? Ve ne kadar kira geliri beklenebilir? Ayrıca, mülkün boş olması ve yeni bir kiracı bulunması gerektiği durumları ve buna bağlı kira geliri kaybını da düşünün.
 • Yönetim maliyetleri – Mülk tarafından üstlenilen yönetim maliyetleri ne kadar yüksek?
 • Vergiler – Amortisman ve marjinal vergi oranı nedir ve bunun bir yatırım olarak mülk üzerindeki etkisi ne olabilir?
 • Finansman – Mülkü yatırım olarak satın almak için finansmana ihtiyacınız var mı? Aylık geri ödemelere ve bir mülkün yatırım olarak sizin için hala değerli olup olmadığına dikkat ettiğinizden emin olun.
 • Yeniden Satış – Mülkünüzün değer gelişimini ne etkiler ve gelecekte karlı bir şekilde nasıl yeniden satabilirsiniz?

Borsa fiyatları BitCoin & kripto para birimleri

Durum: 02 Nisan 2018

İsim Fiyat +/- %
Bitcoin 6.977,93 157,24 2,31 %
Ethereum 388.4449 9.47 2.50 %
NEM 0.2175 0.01 2,67 %
Bitcoin Cash 667.9147 23.87 3.71 %
Litecoin 119.1723 4.08 3,55 %
Binance Coin 11,7777 0.7 6,33 %
Qtum 14.2217 0.58 4.22 %
EOS 5.7675 0.13 2.37 %
Cardano 0.1529 0 1,35 %
Neo 48.7327 1.21 2.54 %
Dalgalanma 0.4881 0.01 2.03 %
Monero 180.8764 4.11 2.33 %
Tron 0.0341 0 6,78 %
Dash 300.5842 -1.92 -0.63 %
Eter 1,0003 0 -0,12 %
Iota 1,0242 0.03 3,15 %
OmiseGO 8.7087 0.48 5.80 %
İKON 2.0845 0 -0.21 %
Lisk 7.4285 0.19 2.59 %
Bitcoin Altın 41.5999 0.54 1,32 %
Zcash 193.7071 8.73 4.72 %
Verge 0.0452 0 -1.05 %
Dogecoin 0.0028 0 1,50 %
QASH 0.5966 0.01 1.70 %
KuCoin hisseleri 2,2813 0.04 1,66 %
Ark 2.0402 0.11 5.74 %
Loopring 0.3622 -0.01 -2.47 %
Ethereum Classic 14.0284 0.4 2,92 %
VeChain 2.6259 0.37 16.34 %
Aktüatör 0.2155 0.01 5,41 %
Siacoin 0.0104 0 3,05 %
Sonsuzluk 1,47 0 -0.10 %
Durum 0.0903 0.01 7,19 %
Kesinlikle 40.6695 1.23 3.13 %
Augur 25.2743 0.68 2.75 %
0x 0,5166 0.01 1.51 %
Komodo 2.5854 0.24 10.39 %
Veritaseum 125.218 -3.81 -2.95 %
MonaCoin</td 3.21 0.17 5,49 %
DigiByte 0.0176 0 1,79 %
Gerçek 20.0584 0.81 4.22 %
Sis 4.857 0.12 2.58 %
Golem 0.2001 0.01 3,71 %
H payı 5.6846 0.19 3.51 %
Walton 9.7566 0.22 2.32 %
Aion 1.9964 0.07 3.48 %
Ardor 0.2275 0.01 6,02 %
Cryptonex 4,8941 0.19 3.93 %
PIVX 3.7626 0.17 4.85 %
RChain 0.9929 0.05 5.73 %
XPlay 0.355 0.07 23,90 %
Bytecoin 0.0022 0 0,94 %
Steem 1.516 0.08 5,51 %
BitShares 0.143 0.01 11,23 %

finans.net

NFT: Dijital Sanat / Kripto Sanatı

Dijital sanat, yeni bir fenomen. Burada her şeyi öğreneceksiniz: NFT nedir? NFT’leri nasıl satın alırsınız? Hangi pazar yerleri var ve sanat piyasası yatırımcılar için nasıl gelişiyor. Bu arada, dijital sanat piyasasında fiziksel piyasadan daha yüksek fiyatlar elde ediliyor. “CryptoPunks” , “Bored Ape Yacht Club” gibi koleksiyonlar dijital sanatın en ünlü eserlerinden sadece ikisi. “5.000 Gün” adlı eser, sanatçıyı bir gecede yaşayan en zengin 3. sanatçı yaptı (Christies’de 69 milyon dolara satıldı). Dijital sanat için alım, satım, koleksiyon ve resim çerçeveleri.

Kripto Para Stratejileri: 3 Yatırımcı İpucu

Kripto Para Stratejileri (Al & Sat) – Ä°ster kripto para, ister döviz ticareti, hisse senetleri, emtialar veya değerli metaller olsun, bu 3 strateji temel borsa oyununu anlamanıza yardımcı olacaktır. Yeni başlayanların ve acemilerin mekaniği kısaca anlamalarına yardımcı olmak için bu 3 stratejiyi geliştirdim. Hisse senetlerinden ziyade Bitcoin ile büyüdüğüm için, burada özellikle dijital para birimlerine güçlü bir referans var. Bununla birlikte, mekanizmalar veya stratejiler şu 5 yatırım türü için aynıdır: kripto para birimi, döviz ticareti, hisse senetleri, emtialar veya değerli metaller. Burada riskler ve fiyat dalgalanmaları önemli ölçüde daha düşük olduğu için ETF’ leri ve endeks fonlarını hariç tutuyorum.